Skocz do zawartości

Porada w sprawie poprawy akustyki w salonie z aneksem.


JacekWoy

Recommended Posts

Cześć wszystkim!

Mam pewne wyzwanie związane z akustyką w moim salonie i chciałbym poprosić o Wasze cenne porady. Moim celem jest zoptymalizowanie akustyki w przestrzeni, aby poprawić jakość odtwarzanej muzyki. Aktualnie mam pewne trudności z basem, który miejscami dudni. Wydaje się, że coś nie gra tak, jak powinno. Po wielu próbach udało mi się ustawić kolumny zgodnie z zaleceniami producenta, czyli około 50 cm od tyłu i 50 cm od bocznej ściany. Niestety, nie mam już za wiele miejsca na dalsze oddalenie od ścian, ponieważ salon jest ograniczony przestrzennie. Na szczęście regały, na których są umieszczone kolumny, trochę pomagają w maskowaniu tego efektu. Wiem że nie są one idealne, ale bez nich kolumny wyglądały by bardzo nienaturanie, jakby stały po środku salonu.

Postanowiłem również zainstalować pułapkę basową w  jednym z rogów pomieszczenia oraz podkładki pod kolumny. Wkrótce planuję również umieścić dekoracyjny panel akustyczny (o wymiarach 200cm x 80cm) nad kanapą, aby jeszcze bardziej poprawić warunki akustyczne. Mimo to, zastanawiam się, co jeszcze mogę zrobić, aby dalej poprawić jakość dźwięku i zminimalizować ewentualne niedoskonałości. Rozważam zastosowanie lameli na filcu oraz umieszczenie dwóch pasów akustycznych po bokach telewizora. Pas ten miałby szerokość około 80cm i sięgałby od podłogi do sufitu.

Będę bardzo wdzięczny za Wasze rady i sugestie na temat dalszych kroków, które mogę podjąć, aby jeszcze bardziej zoptymalizować akustykę w moim salonie. Dziękuję z góry za wszelkie wskazówki!

Widok z pozycji odsłuchowej:

1.jpg

 

Miejsce odsłuchu:

2.jpg

 

Lewa kolumna:

3.jpg

 

Prawa kolumna:

4.jpg

 

Rzut salonu z aneksem kuchennym:

5.jpg

Edytowano przez JacekWoy
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Mizebo napisał:

Nie zagra to nigdy dobrze, bo te bowersy nie pasują do tej yamahy.

Wziąłem nada c700 do tych bowersów i na drugi dzień oddałem do sklepu bo też nie zagrało, więc to nie jest kwestia kolumn ani wzmacniacza. W tym poście proszę o skupienie się na akustyce a nie na sprzęcie. Jakbym chciał poradę odnośnie sprzętu to bym napisał, także proszę o darowanie sobie porad w stylu wymień wzmacniacz, albo wymień kolumny. Ten post jest stricte o akustyce pomieszczenia.

Edytowano przez JacekWoy
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Kraft napisał:

Jacek, sprawdziłeś powyższe?

Fotel nie jest miejscem odsłuchowym🙂 jest nim kanapa, wszystko opisałem w poście + dodałem nawet zdjęcie.

6 minut temu, ProjectPi napisał:

Serio tak zaleca? Kojarze raczej by nie ustawiac w rownych odleglosciach jesli naroznie.

Tak jest napisane w instrukcji. Jest też napisane że w ostateczności można zatkać bass reflex dołączonymi gąbkami jeśli jest za dużo basu. Ale napisali żeby to zrobić gdy nie ma innej alternatywy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@JacekWoy Twój post powinien wylądować w zakładce Akustyka, to po pierwsze.

Po drugie, przy pewnym wysiłku , a przede wszystkim minimum chęci zabierz się za ogarnięcie podstawowej wiedzy z tematu posta.

Sofa pod ścianą a Tobie w brzmieniu czasami „dudni”. Mnie to nie dziwi. 

W tej zakładce znajdziesz odpowiedzi na pytania, wątpliwości a może nawet znalezienie wielu rozwiązań.

10 minut temu, JacekWoy napisał:

ale ja chce poprawić akustykę pomieszczenia

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

 

Edytowano przez AudioTube
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, AudioTube napisał:

@JacekWoy Twój post powinien wylądować w zakładce Akustyka, to po pierwsze.

Po drugie, przy pewnym wysiłku , a przede wszystkim minimum chęci zabierz się za ogarnięcie podstawowej wiedzy z tematu posta.

Sofa pod ścianą a Tobie w brzmieniu czasami „dudni”. Mnie to nie dziwi. 

W tej zakładce znajdziesz odpowiedzi na pytania, wątpliwości a może nawet znalezienie wielu rozwiązań.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

 

Jeśli sofa pod ścianą jest problemem to dzięki za tą informację, tego nie wiedziałem. Właśnie celem tego posta było dowiedzenie się takich rzeczy jak ta.

Jeśli jeszcze masz jakieś uwagi które mogą pomóc mi poprawić akustykę to śmiało pisz, będę wdzięczny. Natomiast jeżeli masz pisać rzeczy w stylu, że mam się zabrać za dokształcanie to nie lepiej niż pisz nic, bo to niewiele wnosi to zapytania które jest w poście.

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, JacekWoy napisał:

Natomiast jeżeli masz pisać rzeczy w stylu, że mam się zabrać za dokształcanie to nie lepiej niż pisz nic, bo to niewiele wnosi to zapytania które jest w poście.

Kolego zadałeś pytanie o poprawę akustyki swojego salonu uzyskałeś odpowiedź i tak odpowiadasz na poradę troszkę nie ładnie wiesz. 

Forum jest po to żeby sobie pomagać dyskutować czasem nawet trochę posprzeczać 🤭 Więc odemnie takie wiadomości  na dokształcenie poczytaj warto 😉 

https://www.tophifi.pl/blog/post/akustyka-pomieszczenia-odsluchowego.html

Edytowano przez RLC2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No powiem tak. I tak już coś zrobiłeś. Na pierwszy rzut ni wygląda to źle. I faktycznie nie odbieraj tego osobiście. Ale ja także uważam że ani NAD C700 ani ta Yamaha nie są dobrymi kompanami do Bowersa.

Spróbował bym wypożyczenia czegoś innego. Czy kolumn czy elektroniki to juz zalezy od Ciebie.

Ale może dzieki temu szybciej dojdziesz do synergii i spokoju ducha.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Piotr Sonido napisał:

No powiem tak. I tak już coś zrobiłeś. Na pierwszy rzut ni wygląda to źle. I faktycznie nie odbieraj tego osobiście. Ale ja także uważam że ani NAD C700 ani ta Yamaha nie są dobrymi kompanami do Bowersa.

Spróbował bym wypożyczenia czegoś innego. Czy kolumn czy elektroniki to juz zalezy od Ciebie.

Ale może dzieki temu szybciej dojdziesz do synergii i spokoju ducha.

 

Rozważam wymianę elektroniki na Arcama SA10 albo SA20 i zostawienie Bowersów, albo nawet wymiane i kolumn i elektroniki, ale jeszcze nie wiem na co. Najpierw chce się upewnic że mam salon zoptymalizowany pod względem akustyki najbardziej jak to możliwe:). Bo jeśli pozbędę się najbardziej rażących błędów które psują akustyke, to każdy sprzęt zagra lepiej:)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, JacekWoy napisał:

Rozważam wymianę elektroniki na Arcama SA10 albo SA20 i zostawienie Bowersów, albo nawet wymiane i kolumn i elektroniki, ale jeszcze nie wiem na co. Najpierw chce się upewnic że mam salon zoptymalizowany pod względem akustyki najbardziej jak to możliwe:). Bo jeśli pozbędę się najbardziej rażących błędów które psują akustyke, to każdy sprzęt zagra lepiej:)

No i to jest moim zdaniem dobry kierunek. Sprawdzaj w domu. Wypożyczaj. Słuchaj. Obserwuj zmiany.

Po kolei.

Ja jestem za.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, JacekWoy napisał:

Najpierw chce się upewnic że mam salon zoptymalizowany pod względem akustyki najbardziej jak to możliwe:)

Podoba mi się to podejście. 
 

Zmniejsz pogłos, zapewne jest w tym temacie dużo do zrobienia. To zmniejszy nakładanie się dźwięków na siebie przez co usłyszysz więcej i więcej i więcej. 

Ilość możliwości nieograniczona. 
Ja mam sufit wyłożony Ecophon, wełnę, welur, dyfuzory, półeczki, szafeczki, dywany, miękkie sofy, fotele.


Dobrze byłoby wiedzieć ile pogłosu jest, ile ubyło i gdzie. Audiofile robią to na ucho. Ja wykonałem/zleciłem pomiary. W nich „zobaczyliśmy” ile i gdzie „dudni”. Na dudnienie wybrałem DSP. 
Powodzenia Jacek.


 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dnia 23.08.2023 o 10:14, AudioTube napisał:

Podoba mi się to podejście. 
 

Zmniejsz pogłos, zapewne jest w tym temacie dużo do zrobienia. To zmniejszy nakładanie się dźwięków na siebie przez co usłyszysz więcej i więcej i więcej. 

Ilość możliwości nieograniczona. 
Ja mam sufit wyłożony Ecophon, wełnę, welur, dyfuzory, półeczki, szafeczki, dywany, miękkie sofy, fotele.


Dobrze byłoby wiedzieć ile pogłosu jest, ile ubyło i gdzie. Audiofile robią to na ucho. Ja wykonałem/zleciłem pomiary. W nich „zobaczyliśmy” ile i gdzie „dudni”. Na dudnienie wybrałem DSP. 
Powodzenia Jacek.


 

 

Dzięki za porady, na części ścianki TV położymy lamele na filcu, coś takiego: https://www.leroymerlin.pl/podlogi-drewniane-panele-scienne/panele-scienne-i-boazeria/panele-scienne-akustyczne/panel-scienny-3d-lamel-scienny-na-filcu-dekoracyjny-265x24-5-cm-granat-deco-academy,p621027,l3414.html

 

A nad kanapą zawiśnie coś w tym stylu: https://allegro.pl/oferta/obraz-akustyczny-wygluszajacy-200x80-b-c-0214-b-m-11566436419

Dam znać jakie będą efekty.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...