Skocz do zawartości

Chcesz doswiadczyc 120dB i 16Hz w kinie domowym ? zapraszam do watku (a wlasciwie to do Piaseczna) :-)


tomw

Recommended Posts

Jako ze planuje pozbycia się kina z koncem września, zapraszam wszystkich którzy planowali wizyte u mnie do zaplanowania jej do konca tego miesiaca 🙂

Oczywiscie zapraszam tez w sumie wszystkich kinomaniakow którzy chcieliby zobaczyc co można osiagnac w warunkach „domowych” w rozsadnym budzecie, oraz uslyszec i poczuc co można wycisnac z budzetowych subow, kiedy wyeliminujemy typowe problemy spowodowane wplywem pomieszczenia na bas 🙂 120dB krystalicznie czystego dzwieku z basem schodzacym do 16Hz i plaska charakterystyka (+/-3dB) az do najwyzszych kHz to definitywnie cos czego trzeba doswiadczyc 🙂 Tak więc zapraszam chetnych do Piaseczna 🙂

A gralo:
- centralny i przod: 3x Klipsch THX8000L
- boki i tyl: 4x Klipsch THX8000S
- suby przod: 2x SVS PB2000PRO
- suby tyl: 2x Onkyo SKW940
- procesor i wzmocnienie tylow: Arcam AVR850
- wzmocnienie przodow: Arcam AVR600
- zrodlo: Nvidia Shield PRO
- material: Ready Player One, THX Demo, DTS Atmos Demo

Mierzone uzywajac UMIK1 i REW ustawione na wazenie C i pomiar S (slow). Dodam ze na pelnopasowym wazeniu Z, SPL dochodzilo prawie do 130dB kiedy mierzony był bas do samego dolu razem z tym nie slyszalnym, ale odczuwalnym 🙂

Dla tych którzy nie znaja moich wczesniejszych watkow, kino w calosci wyglada tak - https://youtu.be/Cy4nZPVvAIo
 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Butler napisał:

No co Ty? Why? Znudziło Ci się?

A już wiem. Obstawiam że ogłuchłeś od tych decybeli

laughing-rofl.gif

Hehe, nie ogluchlem jeszcze, ale jestem na dobrej drodze :D

Z decybelami to jest tak ze to jest swietny wyznacznik tego jak caly system jest zrobiony, w sensie lacznie z pomieszczeniem 🙂 120dB to juz jest na prawde glosno i zeby wysiedziec w takiej glosnosci musza byc spelnione dwa warunki - 1. oczywiscie moc i wydajnosc systemu musi byc na tyle duza, aby zaoferowac takie duze natezenie dzwieku bez znieksztalcen ale co wazniejsze 2. akustyka pomieszczenia musi byc na tyle dobrze ogarnieta, aby uszy nie krwawily przy takich glosnosciach 🙂 Innymi slowy calosc systemu musi byc na prawde dobrze ogarnieta, aby miec ogromna frajde przy tych 120dB, a nie uciec z pomieszczenia z przerazeniem i bolem uszu :D

To sa poziomy glosnosci ktore uzywam jak wpadaja (potencjalni) klienci na odsluchy i prezentacje 🙂 Zawsze pytam czy ma byc glosno czy bardzo glosno i czesto slysze ze ktos nie lubi jakos bardzo glosno, czesc mowi ze moze byc glosno 🙂 A ja zawsze daje bardzo glosno, czyli tak jak na zalaczonym filmiku i na nie wiem, 40 osob ktore byly na odsluchach jedna powiedziala dopiero mi ze jest za glosno i aby nieco sciszyc 🙂 Raz byla nawet para 60+, maz z zona, odbierali sub 🙂 Po nich na prawde sie spodziewalem ze sie wystrasza, ale nie, na koniec powiedzieli ze im sie bardzo podobalo :D

Tak wiec moim zdaniem jest to wyznacznik jakosci calego kina wraz z akustyka pomieszczenia, jesli w miejscu odsluchu uzywajac dobrego sprzetu do pomiaru jest ktos w stanie uzyskac te 120dB i miec do tego jeszcze cala mase frajdy 🙂

A co do why? - raz ze bedzie mnie malo w PL nieco, wiec szkoda zeby stal i sie marnowal. A dwa, zatesknilem za stereo, a na prawde dobrego stereo nie da sie pogodzic z na prawde dobrym kinem w jednym pomieszczeniu 🙂 Wiec zrobie stereo i moze z czasem doloze jakies kinowe, ale jako ze i tak glownie ogladam seriale to nie musi to byc nic super 🙂 Teraz nawet subow bardzo czesto nie odpalam, bo w serialach nie ma za bardzo po co 🙂 

1 godzinę temu, Piotr Sonido napisał:

Czemu rezygnujesz?

Twoje wpisy o kinie były super.

Dla Ciebie to rozsądny budżet a dla niektórych dylemat to i piechota do szkoły w grudniu 2 km czy samochód i odwozić dzieci do szkoły autem.

Ja bym skosztował. Ale nie dam rady przyjechać.

 

Dzieki, beda pewnie wpisy o stereo, bo wymyslilem nowy patent na idealny bas w stereo :D

7 minut temu, przemeklbn napisał:

Może po prostu za długa droga do kina, tj do garażu... Ja wiem, że u mnie tylko graty w salonie mają szanse być używane. Podejrzewam, że sam rzadko chodziłbym do dedykowanej salki, no chyba, że to byłoby jedyne miejsce w domostwie, gdzie można cokolwiek obejrzeć :-)

Ja bywam czesto, codziennie wlasciwie 🙂 Ale ogladam glownie seriale, a do tego nie potrzebuje kina na tym poziomie, plus bedzie stereo za ktorym tesknie bardzo 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, tomw napisał:

Z decybelami to jest tak ze to jest swietny wyznacznik tego jak caly system jest zrobiony, w sensie lacznie z pomieszczeniem 🙂 120dB to juz jest na prawde glosno i zeby wysiedziec w takiej glosnosci musza byc spelnione dwa warunki - 1. oczywiscie moc i wydajnosc systemu musi byc na tyle duza, aby zaoferowac takie duze natezenie dzwieku bez znieksztalcen ale co wazniejsze 2. akustyka pomieszczenia musi byc na tyle dobrze ogarnieta, aby uszy nie krwawily przy takich glosnosciach 🙂 Innymi slowy calosc systemu musi byc na prawde dobrze ogarnieta, aby miec ogromna frajde przy tych 120dB, a nie uciec z pomieszczenia z przerazeniem i bolem uszu :D

Pełna zgoda. Potwierdzasz to co pisałem już wcześniej. Chłopaki się dziwili ze czasami odkręcam vol na max. W niezaadaptowanym pomieszczeniu to by było trudne do wytrzymania. A u mnie... no fajnie jest wtedy :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Butler napisał:

Pełna zgoda. Potwierdzasz to co pisałem już wcześniej. Chłopaki się dziwili ze czasami odkręcam vol na max. W niezaadaptowanym pomieszczeniu to by było trudne do wytrzymania. A u mnie... no fajnie jest wtedy :)

Tak, dokladnie 🙂 Jak ktos mi pisze ze 85-90dB max co mozna wytrzymac, to wiem ze albo akustyka mocno kuleje, albo sa juz duze znieksztalcenia, albo jedno i drugie 🙂 Pamietam jak mialem jeszcze puste sciany, to wiecej niz vol. 50 sie nie dalo wytrzymac bo az wiercilo dziury w bebenkach sluchowych 🙂 W miare jak ogarnialem etapami akustyke, to mozna bylo sluchac coraz glosniej 🙂 Obecnie podkrecam do vol. 75 i jest swietnie, a jeszcze jest spory zapas mocy tylko juz byloby przesada brac jeszcze glosniej 🙂 Kiedys jeden z moich guru KD mowil wlasnie o 120dB w hajendowych kinach i tak mi to utkwilo w glowie jako referencyjny poziom dobrego kina, jak osiagnalem to u siebie to zrozumialem co mial na mysli 🙂 Przezycia sa na prawde niesamowite 🙂

Edytowano przez tomw
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, STELVIO napisał:

Tak z ciekawości chciałem Was dopytać. Dla Was głośno to na ile potencjometr na Denonie jest? 

To niewiele Ci powie, bo natezenie dzwieku zalezy od wielu rzeczy 🙂 Moc dawana przez wzmacniacz to tylko jedna czesc ukladanki, do tego dochodzi wydajnosc glosnikow, wielkosc pomieszczenia, ustawienie glosnikow wzgledem sluchajacego, rodzaj materialu odtwarzanego, absorbowanie dzwieku przez pomieszczenie czy fale stojace 🙂 Dla tego wlasnie obiektywna ocena jest pomiar decybelomierzem 🙂 Z grubsza mozesz to zrobic telefonem, ale dokladnosc bedzie niewiadoma bo zalezy to od telefonu i softu 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, STELVIO napisał:

No ok. Ale Ty piszesz, że odkręcasz na 75. Butler pisze, że na maxa. Więc jak to się ma do tego 120db?

Butler nie pisal ile osiaga dB, wiec nie wiem co u Niego oznacza na maxa 🙂 I ile dB osiagasz na danym sprzecie w danym poemieszczeniu przy danym odkreceniu galki jest tylko prawdziwe dla Ciebie, bo ten sam sprzet w innym pomieszczeniu tak samo odkrecony bedzie produkowal inne natezenie dzwieku 🙂 Dla tego stawiasz decybelomierz w miejscu odsluchu i mierzysz jakie odkrecenie galki daje jakie natezenie dzwieku u Ciebie konkretnie 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, przemeklbn napisał:

Niemniej po kalibracji audyssey ustawienie głośności na 0 db, czyli poziom referencyjny, powinno u każdego mieć podobne skutki w temacie ciśnienia akustycznego w miejscu odsłuchowym.

Audyssey uzywalem nie wiem ile lat temu, zanim wszedlem w Arcamy, wiec pewnie sie sporo zmienilo 🙂 Ale to co piszesz to nie zawsze tak bedzie dzialac mysle 🙂 Znaczy jak by japonskie amplitunery mialy bardzo duzo mocy, to majac owej duzy zapas mialo by to racje bytu 🙂 Ale jak wezmiesz ten sam amplituner w 20m2 z wydajnymi Klipschami vs. 30m2 ze slabo wydajnymi kolumnami, to nie ma szans zeby osiagnely to samo natezenie dzwieku z takimi samymi znieksztalceniami, grajac na maxa lub blisko tego 🙂 Rozumiem ze 0dB to nic innego jak sygnal wejsciowy idacy prosto na koncowki mocy, bez ingerencji kontroli glosnosci przedwzmacniacza 🙂 Wiec moze miernik pokaze to samo natezenie dzwieku, trzebaby bylo sprawdzic, ale w wiekszym pomieszczeniu z mniej wydajnymi glosnikami znieksztalcenia beda tak duze ze nie da sie tego sluchac, jako ze ograniczeniem bedzie sama moc wzmacniacza 🙂 Teoretyzuje sobie ino, oczywiscie, nie porownywalem 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, tomw napisał:

Wiec moze miernik pokaze to samo natezenie dzwieku, trzebaby bylo sprawdzic, ale w wiekszym pomieszczeniu z mniej wydajnymi glosnikami znieksztalcenia beda tak duze ze nie da sie tego sluchac, jako ze ograniczeniem bedzie sama moc wzmacniacza 🙂 Teoretyzuje sobie ino, oczywiscie, nie porownywalem 🙂

Na pewno poziom udręczenia odbiorcy będzie odmienny przy tym samym ciśnieniu akustycznym przy odsłuchu z różnych systemów 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, przemeklbn napisał:

Na pewno poziom udręczenia odbiorcy będzie odmienny przy tym samym ciśnieniu akustycznym przy odsłuchu z różnych systemów 🙂

Tez tak mysle 🙂 Gdyby chodzilo tylko o wykrecenie dB na mierniku to ok, ale chodzi przeciez o to aby gralo czysto i aby miec frajde z dzwieku, a nie sie umeczyc 🙂

Dla porownania napisze ze aby osiagnac te 120dB w moich 20m2 na bardzo wydajnych 7 Klipschach, wzmacniacze ciagna z sieci 750W (bez subow oczywiscie), wiec mniej wiecej 1/4 maksymalnego poboru wedle specyfikacji 🙂
 Wiec osiaganie wysokich dB wymaga duzo mocy oczywiscie, aby gralo do tego czysto wymaga duzego zapasu mocy 🙂 

Edytowano przez tomw
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, STELVIO napisał:

Kolega od jakiegoś czasu planował stereo. Za rzadko używa kina, nawet subwooferów. Jedzie na serialach itp i żal, żeby taki sprzęt stał i się marnował. W sumie racja. Ale ja i tak jestem zaskoczony. Tak jak Wy. 

Jego decyzja. Widocznie tak czuje. 🙂

Nie no oczywiście że tak. Każdy podejmuje swoje.

A to jestem ciekaw na jaki "budżetowy" system stereo wymieni :)

21 godzin temu, Butler napisał:

Pełna zgoda. Potwierdzasz to co pisałem już wcześniej. Chłopaki się dziwili ze czasami odkręcam vol na max. W niezaadaptowanym pomieszczeniu to by było trudne do wytrzymania. A u mnie... no fajnie jest wtedy :)

To bym też chętnie kiedyś sprawdził :)

20 godzin temu, STELVIO napisał:

Tak z ciekawości chciałem Was dopytać. Dla Was głośno to na ile potencjometr na Denonie jest? 

Takie porównanie nic nie da. Bo każdy model będzie miał to inaczej zrobione. Czyli taki 3800 a 4700 już może mieć inną skale.

Później kalibracja indywodualna. No i finalnie kolumy. W Onkyo bywało że różnica była na prawde spora.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

A to jestem ciekaw na jaki "budżetowy" system stereo wymieni :)

Mozesz zapytac bezposrednio :D

zrodlo/pre: MiniDSP SHD
wzmocnienie: Parasound A21+
kolumny: Magnepan 1.7i albo Klipsch Forte IV (jeszcze nie zdecydowalem)
suby: 2x REL T5x albo 2x SVS 3000 Micro (tez jeszcze nie zdecydowalem)
kable: Kimber Kable

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

A no to całkiem ciekawie.

Jak mam tylko doradzić to zamień na 2x REL T7x

Aczkolwiek, WRÓĆ. Co do subwooferów to sam doskonale wiesz :D

Więc powodzenia :)

 

hehe, dzieki 🙂 Magnepany sa bardzo specyficzne jesli chodzi o dobor suba, z racji na to ze daja niesamowicie szybki bas 🙂 Sub musi byc tez bardzo szybki, inaczej jest takie niefajne opoznienie, gdzie slychac ze kolumna pierwsza zaczyna grac basowo 🙂 Wiec wolal bym SVSa jako ze mam z pierwszej reki owe, ale obawiam sie ze 25cm membrany beda za ciezkie, myslalem nawet o T Zero, ale obawiam sie ze bedzie za slaby na to co ja lubie 🙂 Juz kiedys przez to przechodzilem i mialem problem z doborem suba do Magnepanow 20 lat temu 🙂, Nie pamietam modelu ale pamietam ze jedynie najmniejszy B&W na prawde dobrze sie zgrywal 🙂 Zapewne i teraz by sie super zgraly, ale niestety sa definitywnie poza budzetem 🙂

Edytowano przez tomw
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...