Skocz do zawartości

Kino focal aria


Patryk89_896

Recommended Posts

Witam. Zmieniam właśnie całe kino i mam pytanko i chciałbym porady od bardziej doświadczonych. Zmieniłem fronty na Arie 948 , centralny aria cc900 tył 906 vs Sr 900 która opcja lepsza? Nie mogę znaleźć danych ile od miejsca odsłuchowego muszą być bo wysokość na wysokości ucha. Kanapa jest ogólnie 50 cm od tylnej ściany i stare surround'y były oddalone ok 20 cm od kanapy. Chciałem również zainstalować 4 głośniki w sufit , ale obniżone mam tylko obrysowkę ok 50 cm szerokość i 8cm głębokości.  Zastanawiam się nad :

-Focal 100 IC 6 ST

-Focal 100 ICW 6

Warto się zainteresować nimi? 

Druga kwestia jeśli chodzi o montaż , nie jestem w stanie zamontować ich nad kanapą. Pokój jest 5x5 kanapa jest przy tylnej ścianie ok 50 cm od bocznej ściany. Także nie jest na środku. A głośniki sufitowe mogę zamontować na długości 5 m ale po bokach sufitu. Czy to dalej będzie spełniało normę atmosu? Bo w zasadzie  4 głośniki będą przed kanapą. Proszę o poradę bez hejtu

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Patryk89_896 napisał:

Nie mogę znaleźć danych ile od miejsca odsłuchowego muszą być bo wysokość na wysokości ucha.

Źródło https://www.dolby.com/

Minimum 0,9m, najlepiej ponad 1,5m. Jak nie możesz zachować tej odległości rozważ konstrukcje typu dipol/bipol, 

Odleg-o-g-o-nik-w.png

15 minut temu, Patryk89_896 napisał:

Chciałem również zainstalować 4 głośniki w sufit , ale obniżone mam tylko obrysowkę ok 50 cm szerokość i 8cm głębokości. (...) Pokój jest 5x5 kanapa jest przy tylnej ścianie ok 50 cm od bocznej ściany. Także nie jest na środku. A głośniki sufitowe mogę zamontować na długości 5 m ale po bokach sufitu. Czy to dalej będzie spełniało normę atmosu? Bo w zasadzie  4 głośniki będą przed kanapą.

Układ z czterema atmosami przewiduje dwa głośniki za Tobą, i dwa przed Tobą. Zwróć uwagę na kąty, TFL/TFR przed Tobą 45 stopni, a TRL/TRR w symetrii za Tobą. Mając kanapę tylko 0,5m od tylnej ściany sprawdź wobec tego gdzie wypada TRL/TRR, może trzeba będzie troszkę wysunąć kanapę do przodu a głośniki zamontować na spojeniu sufitu i tylnej ściany - tak mam u siebie. Możesz zrobić Atmosy na obrysówce z zachowaniem kątów przód/tył , ale najlepiej by sweet point Twojego odsłuchu był wtedy na środku pokoju.

5.1.4.thumb.PNG.48c89465b20f519a0c659bdd79b4515e.PNG

1738520624_pooeniewysokocigonikw.PNG.d6bfe3d43c946634d18da9961677ccfa.PNG

5.1.4.png

33 minuty temu, Patryk89_896 napisał:

Pokój jest 5x5

Na obrysówce Atmosy będą dość szeroko, ale to też nie jest moim zdaniem tragedia. Pamiętaj by były skierowane w miejsce odsłuchu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Butler napisał:

Źródło https://www.dolby.com/

Minimum 0,9m, najlepiej ponad 1,5m. Jak nie możesz zachować tej odległości rozważ konstrukcje typu dipol/bipol, 

Odleg-o-g-o-nik-w.png

Układ z czterema atmosami przewiduje dwa głośniki za Tobą, i dwa przed Tobą. Zwróć uwagę na kąty, TFL/TFR przed Tobą 45 stopni, a TRL/TRR w symetrii za Tobą. Mając kanapę tylko 0,5m od tylnej ściany sprawdź wobec tego gdzie wypada TRL/TRR, może trzeba będzie troszkę wysunąć kanapę do przodu a głośniki zamontować na spojeniu sufitu i tylnej ściany - tak mam u siebie. Możesz zrobić Atmosy na obrysówce z zachowaniem kątów przód/tył , ale najlepiej by sweet point Twojego odsłuchu był wtedy na środku pokoju.

5.1.4.thumb.PNG.48c89465b20f519a0c659bdd79b4515e.PNG

1738520624_pooeniewysokocigonikw.PNG.d6bfe3d43c946634d18da9961677ccfa.PNG

5.1.4.png

Na obrysówce Atmosy będą dość szeroko, ale to też nie jest moim zdaniem tragedia. Pamiętaj by były skierowane w miejsce odsłuchu.

Ogólnie tylne focal sr 900 jest bipolarny także spoko bo jego powieszę na ścianie to oddali się od kanapy, bo jednak na wieszaku przybliży do kanapy.  Mam jeszcze powieszone przy suficie po rogach kanapy nakładki atmosowe i w kalibracji też wpisałem jako atmos nakładka na tylne surround'y. Chodzi Ci o sufitowe kierunkowe , żeby jeden dać na obrysowkę w rogu sufitu a drugi gdzieś w połowie? I oba kierunkowe w stronę kanapy?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Patryk89_896 napisał:

Ogólnie tylne focal sr 900 jest bipolarny także spoko bo jego powieszę na ścianie to oddali się od kanapy

Jeśli budujesz 5.1.4, to nie ma w tym układzie czegoś takiego jak "tylne". Jest surround który powinno się montować po boku lekko za Tobą. Dopiero w 7.1.4 dochodzą tylne surroundy. Z punktu widzenia prawidłowego odwzorowania pola dźwiękowego korzystniej by było jakbyś te surroundy zamontował na bocznych ścianach 110-120 stopni od osi odsłuchu. Montaż na tylnej ścianie to dość duży kompromis, ale źle nie będzie.

21 minut temu, Patryk89_896 napisał:

Mam jeszcze powieszone przy suficie po rogach kanapy nakładki atmosowe i w kalibracji też wpisałem jako atmos nakładka na tylne surround'y.

Nie. One nie mają być ustawione jako nakładki. To mają być pełnoprawne tylne górnej warstwy (TRL/TRR), lub ewentualnie tylne górne (RHL/RHR) które system Dolby powinien "łyknąć" jako Atmosy.

26 minut temu, Patryk89_896 napisał:

Chodzi Ci o sufitowe kierunkowe , żeby jeden dać na obrysowkę w rogu sufitu a drugi gdzieś w połowie? I oba kierunkowe w stronę kanapy?

Przy x.x.2 kanały warstwy górnej są niemal nad głowami, głośniki są skierowane niemal na wprost odsłuchu. Przy x.x.4 "znikają" te z podstawowego układu co tworzy już realny problem z kierunkowością TF oraz TR. Są specjalne konstrukcje które fabrycznie są wychylone co bardzo pomaga (np. Taga Harmony RB-850 v.2 czy Klipsch Reference PRO-180RPC LCR), lub takie co mają membrany na regulowanej płaszczyźnie (np. Klipsch PRO-18RC czy budżetowe Magnat ICP82).

Głośniki nakładkowe o których wspomniałeś typu Klipsch Reference R-40 SA są projektowane dla dwóch typów wykorzystania. Jako nakładki na kolumny mają grać w sufit (nie jestem fanem tego rozwiązania), lub bezpośrednio na suficie (lub spojeniu sufitu ze ścianą). I to się sprawdza bo jest większe pole manewru by skierować dźwięk w pożądaną stroną. Im wyższe tony, tym kierunkowość jest istotniejsza.

Pict%20SP%20Layout%20Top%20X85_DRDZILrle

1112230542_x.x.4-3.thumb.PNG.899a8b00494a7fb5994ef2c209b7eb56.PNG

1424263556_x.x.4-2.thumb.PNG.98db5ff54701e849fee1435433f7fea1.PNG

852912390_x.x.4-1.thumb.PNG.061b979698b642134b5703c8ce6959a1.PNG

47 minut temu, Patryk89_896 napisał:

Chodzi Ci o sufitowe kierunkowe , żeby jeden dać na obrysowkę w rogu sufitu a drugi gdzieś w połowie? I oba kierunkowe w stronę kanapy?

Oba mają być w obrysówce, jeden po prawej, drugi po lewej. Ale Twój sweetpoint gdzie siedzisz powinien być na środku. Rozumiem że pokój 5m szeroki i kanapa dosunięta do jednego boku... Wówczas optymalne miejsce do oglądania filmu to koniec kanapy jak najbliżej osi salonu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, tak jak pisaliśmy już na grupach na facebooku oraz jak wspomina Butler wyżej, do 5.1.4 najlepiej będzie wysunąć kanapę nieco do przodu. Co do propozycji głośników również się zgadzam i w razie czego zapraszam do kontaktu z naszym salonem :) Proś o Marcina, on jest u nas najlepiej zaznajomiony z kinem domowym, przygotuje też atrakcyjną wycenę na wybrane głosniki. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Butler napisał:

Jeśli budujesz 5.1.4, to nie ma w tym układzie czegoś takiego jak "tylne". Jest surround który powinno się montować po boku lekko za Tobą. Dopiero w 7.1.4 dochodzą tylne surroundy. Z punktu widzenia prawidłowego odwzorowania pola dźwiękowego korzystniej by było jakbyś te surroundy zamontował na bocznych ścianach 110-120 stopni od osi odsłuchu. Montaż na tylnej ścianie to dość duży kompromis, ale źle nie będzie.

Nie. One nie mają być ustawione jako nakładki. To mają być pełnoprawne tylne górnej warstwy (TRL/TRR), lub ewentualnie tylne górne (RHL/RHR) które system Dolby powinien "łyknąć" jako Atmosy.

Przy x.x.2 kanały warstwy górnej są niemal nad głowami, głośniki są skierowane niemal na wprost odsłuchu. Przy x.x.4 "znikają" te z podstawowego układu co tworzy już realny problem z kierunkowością TF oraz TR. Są specjalne konstrukcje które fabrycznie są wychylone co bardzo pomaga (np. Taga Harmony RB-850 v.2 czy Klipsch Reference PRO-180RPC LCR), lub takie co mają membrany na regulowanej płaszczyźnie (np. Klipsch PRO-18RC czy budżetowe Magnat ICP82).

Głośniki nakładkowe o których wspomniałeś typu Klipsch Reference R-40 SA są projektowane dla dwóch typów wykorzystania. Jako nakładki na kolumny mają grać w sufit (nie jestem fanem tego rozwiązania), lub bezpośrednio na suficie (lub spojeniu sufitu ze ścianą). I to się sprawdza bo jest większe pole manewru by skierować dźwięk w pożądaną stroną. Im wyższe tony, tym kierunkowość jest istotniejsza.

Pict%20SP%20Layout%20Top%20X85_DRDZILrle

1112230542_x.x.4-3.thumb.PNG.899a8b00494a7fb5994ef2c209b7eb56.PNG

1424263556_x.x.4-2.thumb.PNG.98db5ff54701e849fee1435433f7fea1.PNG

852912390_x.x.4-1.thumb.PNG.061b979698b642134b5703c8ce6959a1.PNG

Oba mają być w obrysówce, jeden po prawej, drugi po lewej. Ale Twój sweetpoint gdzie siedzisz powinien być na środku. Rozumiem że pokój 5m szeroki i kanapa dosunięta do jednego boku... Wówczas optymalne miejsce do oglądania filmu to koniec kanapy jak najbliżej osi salonu.

Nie jest to prosty temat. U mnie wygląda to tak. W miejsce tych wieszaków chce Focal'a Sr 900 bipola , ale z tego co czytałem to średnio nadaje się jako surround'y i teraz mam rozkmine czy lepiej bipola czy arie 906.  Jeśli chodzi o sufitowe to chciałbym z Focal'a ale jeśli chodzi o kierunkowe to ciężko jest , a zwykły to średnio zda egzamin. Połączyć Focal'a z klipsem?  Z umiejscowieniem też nie jest hop siu

IMG_20231012_134155.jpg

IMG_20231012_133640.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Patryk89_896 masz juz te głośniki, że wymieniasz tylko te modele?  Na Twoim miejscu próbowałbym:

 

a) albo dać te SR na ścianę za plecami. Może trochę niżej. 

b) jeżeli chcesz x.y.4 to kanapa powinna wyjechać do przodu o na tyle na ile się da. Zamiast głośików instalacyjnych w opasce popatrz na Focal Dome Flax (skoro lubisz Focala). Sprawdzą się jako efektowe i będziesz mógł sobie je wyregulować. 

c) Jeżeli jednak boisz się tych SR na tylnej ścianie to Dome flax też po bokach.Będzie większa odległość do miejsca odsłuchu w porównaniu do monitorów Focala (one są dość duże).

Edytowano przez PanKlor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, PanKlor napisał:

@Patryk89_896 masz juz te głośniki, że wymieniasz tylko te modele?  Na Twoim miejscu próbowałbym:

 

a) albo dać te SR na ścianę za plecami. Może trochę niżej. 

b) jeżeli chcesz x.y.4 to kanapa powinna wyjechać do przodu o na tyle na ile się da. Zamiast głośików instalacyjnych w opasce popatrz na Focal Dome Flax (skoro lubisz Focala). Sprawdzą się jako efektowe i będziesz mógł sobie je wyregulować. 

c) Jeżeli jednak boisz się tych SR na tylnej ścianie to Dome flax też po bokach.Będzie większa odległość do miejsca odsłuchu w porównaniu do monitorów Focala (one są dość duże).

Nie że się boje ale nadal mam rozkmine czy 906 czy tego bipola a nie mam możliwości przetestować 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Patryk89_896 napisał:

Nie że się boje ale nadal mam rozkmine czy 906 czy tego bipola a nie mam możliwości przetestować 

Masz tam mało miejsca. Szukałbym czegoś bardziej dyskretnego. Mniejszy głośnik pozwoli Ci na jego odsunięcie o kolejne kilkanaście cm od miejsca odsłuchu. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, PanKlor napisał:

Masz tam mało miejsca. Szukałbym czegoś bardziej dyskretnego. Mniejszy głośnik pozwoli Ci na jego odsunięcie o kolejne kilkanaście cm od miejsca odsłuchu. 

To lepiej Sr 900 bipol bo przylega do ściany. Aria 906 to spora podstawka + wieszak to odległość od ściany się zwieksza

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Patryk89_896 napisał:

To lepiej Sr 900 bipol bo przylega do ściany. Aria 906 to spora podstawka + wieszak to odległość od ściany się zwieksza

Choć Dolby odradza stosowanie Dipoli /bipoli przy Atmosie to też jestem za tymi bipolami ...

Dlatego ,że właśnie tego typu głośniki montuje się ZA pozycją odsłuchową blisko pola odsłuchu.Dałbym je wówczas niżej ze względu na Atmosy i szerzej  by poszerzyć "kulisy ".One dają taki dyfuzyjny (trudno do zlokalizowania ) dźwięk.

Co do Atmosów .Ze względu na ten układ (kanapa przy ścianie)powinny być 2 w lini kolan. Jednak efekt ,choć będzie ,to jednak będzie słaby . Nie uświadczysz " Pełnowymiarowych" przemieszczających się obiektów(Patrz demo dolby helikopter) .4 w tej obrysówce skierowane na pozycję odsłuchową,,dadzą o wiele lepsze efekty  .Przemieszczające się obiekty  odgłosy ,wiatr  na czterech Atmosach brzmi bez porównania lepiej .Dlatego poszedłbym w ten układ. 2 w tylnich rogach i przy 2.5m wysokości  2.5 m do przodu  kolejne .Nie zaburzając estetyki tej obrysówki i samego pokoju.Oczywiście skierowane w pole odsłuchu.Reszte powinien ogarnąć Amplituner .Te instalacyjne ,kóre zaproponował Butler, bardzo dobrze się nadają....

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Gmow1977 napisał:

Choć Dolby odradza stosowanie Dipoli /bipoli przy Atmosie to też jestem za tymi bipolami ...

Dlatego ,że właśnie tego typu głośniki montuje się ZA pozycją odsłuchową blisko pola odsłuchu.Dałbym je wówczas niżej ze względu na Atmosy i szerzej  by poszerzyć "kulisy ".One dają taki dyfuzyjny (trudno do zlokalizowania ) dźwięk.

Co do Atmosów .Ze względu na ten układ (kanapa przy ścianie)powinny być 2 w lini kolan. Jednak efekt ,choć będzie ,to jednak będzie słaby . Nie uświadczysz " Pełnowymiarowych" przemieszczających się obiektów(Patrz demo dolby helikopter) .4 w tej obrysówce skierowane na pozycję odsłuchową,,dadzą o wiele lepsze efekty  .Przemieszczające się obiekty  odgłosy ,wiatr  na czterech Atmosach brzmi bez porównania lepiej .Dlatego poszedłbym w ten układ. 2 w tylnich rogach i przy 2.5m wysokości  2.5 m do przodu  kolejne .Nie zaburzając estetyki tej obrysówki i samego pokoju.Oczywiście skierowane w pole odsłuchu.Reszte powinien ogarnąć Amplituner .Te instalacyjne ,kóre zaproponował Butler, bardzo dobrze się nadają....

będę musiał między pierwszym i drugim halogenem jakoś zamontować jeden głośnik a kolejny między trzecim a czwartym halogenem hmm?? Ciekawe czemu dipol nie przy atmosie skoro to wzamian za surround. Dziwi mnie to że znalazłem dane że dipol powinin być na wysokości 1.8m od ziemi, moim zdaniem za wysoko. Ja mam tak na 120 cm i faktycznie odsunę kanapę od okna i do przodu chociaż trochę i rozsunę surround troszkę

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Butler napisał:

Jeśli budujesz 5.1.4, to nie ma w tym układzie czegoś takiego jak "tylne". Jest surround który powinno się montować po boku lekko za Tobą. Dopiero w 7.1.4 dochodzą tylne surroundy. Z punktu widzenia prawidłowego odwzorowania pola dźwiękowego korzystniej by było jakbyś te surroundy zamontował na bocznych ścianach 110-120 stopni od osi odsłuchu. Montaż na tylnej ścianie to dość duży kompromis, ale źle nie będzie.

Nie. One nie mają być ustawione jako nakładki. To mają być pełnoprawne tylne górnej warstwy (TRL/TRR), lub ewentualnie tylne górne (RHL/RHR) które system Dolby powinien "łyknąć" jako Atmosy.

Przy x.x.2 kanały warstwy górnej są niemal nad głowami, głośniki są skierowane niemal na wprost odsłuchu. Przy x.x.4 "znikają" te z podstawowego układu co tworzy już realny problem z kierunkowością TF oraz TR. Są specjalne konstrukcje które fabrycznie są wychylone co bardzo pomaga (np. Taga Harmony RB-850 v.2 czy Klipsch Reference PRO-180RPC LCR), lub takie co mają membrany na regulowanej płaszczyźnie (np. Klipsch PRO-18RC czy budżetowe Magnat ICP82).

Głośniki nakładkowe o których wspomniałeś typu Klipsch Reference R-40 SA są projektowane dla dwóch typów wykorzystania. Jako nakładki na kolumny mają grać w sufit (nie jestem fanem tego rozwiązania), lub bezpośrednio na suficie (lub spojeniu sufitu ze ścianą). I to się sprawdza bo jest większe pole manewru by skierować dźwięk w pożądaną stroną. Im wyższe tony, tym kierunkowość jest istotniejsza.

Pict%20SP%20Layout%20Top%20X85_DRDZILrle

1112230542_x.x.4-3.thumb.PNG.899a8b00494a7fb5994ef2c209b7eb56.PNG

1424263556_x.x.4-2.thumb.PNG.98db5ff54701e849fee1435433f7fea1.PNG

852912390_x.x.4-1.thumb.PNG.061b979698b642134b5703c8ce6959a1.PNG

Oba mają być w obrysówce, jeden po prawej, drugi po lewej. Ale Twój sweetpoint gdzie siedzisz powinien być na środku. Rozumiem że pokój 5m szeroki i kanapa dosunięta do jednego boku... Wówczas optymalne miejsce do oglądania filmu to koniec kanapy jak najbliżej osi salonu.

Czy może być tak : Głosniki sufitowe kierunkowe wszystkie 4 na pozycję kanapy, zamontuję licząc od tylnej ściany między pierwszym i drugim halogenem jeden głośnik, a kolejny między trzecim a czwartym halogenem hmm?? Podpowiesz na jakiej wysokości dać dipole? . Dziwi mnie to że znalazłem dane że dipol powinien być na wysokości 1.8m od ziemi, moim zdaniem za wysoko. Ja mam tak na 120 cm. Żeby troszkę poprawić pozycję to odsunę jeszcze z 50 cm kanapę do środka i odsunę od strony okna z 20 cm i dipole też troszkę rozjadę względem kanapy. A głośniczki które mam przy suficie nad kanapą skalibrować też jako górnę RHL RHR ? dzięki za pomoc !

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Patryk89_896 napisał:

Dziwi mnie to że znalazłem dane że dipol powinin być na wysokości 1.8m

Tak się stosowało/stosuje... ale bez atmosa.

W przypadku górnej warstwy  idąc na kompromis ,obniża sie do jednakowej wysokości z frontami ...Ja proponuję przetestować ...ale wyżej jak 120cm nie montować .

24 minuty temu, Patryk89_896 napisał:

odsunę kanapę od okna i do przodu chociaż trochę i rozsunę surround troszkę

I tak zrób nie będziesz żałował👍

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Patryk89_896 napisał:

Ciekawe czemu dipol nie przy atmosie skoro to wzamian za surround

Bo Atmos posługuje się obiektami a nie kanałami (w uproszczeniu). Dipole grają trochę jak popadnie w porównaniu do klasycznych głośników przez co trochę kłóci się to z ideą wyznaczenia pozycji obiektu w przestrzeni.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Patryk89_896 napisał:

Czy może być tak : Głosniki sufitowe kierunkowe wszystkie 4 na pozycję kanapy, zamontuję licząc od tylnej ściany między pierwszym i drugim halogenem jeden głośnik, a kolejny między trzecim a czwartym halogenem hmm??

Ok, ale kanapą musi wyjechać trochę do przodu. Tylne Atmosy muszą być ewidentnie za Tobą. Kieruj się wytycznymi od Dolby. Z drugiej strony nikt nie mówi że musi być idealnie, większość z nas ma jakieś kompromisy w systemie. Kątowo plus minus 10 stopni będzie ok.

11 godzin temu, Patryk89_896 napisał:

Podpowiesz na jakiej wysokości dać dipole? . Dziwi mnie to że znalazłem dane że dipol powinien być na wysokości 1.8m od ziemi, moim zdaniem za wysoko.

Dipole przez niektórych są odradzane w technologii obiektowej. Dają zdecydowanie rozproszony dźwięk co stoi w kontrze do istoty Atmos jako systemu precyzyjnie odwzorowującego źródło dźwięku. W praktyce jednak może się podobać.

Co do ustawienia, zdecydowanie nisko montuj. Bardzo dużym błędem przy projektach jest niezachowanie równomiernego rozkładu kanałów pod względem odległości kątowych. Dając surround wyżej będzie bardzo blisko Atmosa, tak być nie może. Montuj 100-120cm od ziemi mając za odniesienie głośnik wysokotonowy.

Kiedyś surround montowało się wyżej, ale od kiedy jest Atmos i DTS-X nastąpiło zrewidowanie tego zalecenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Patryk89_896 napisał:

Dziwi mnie to że znalazłem dane że dipol powinin być na wysokości 1.8m od ziemi, moim zdaniem za wysoko.

Jak to się mówi 'dawno i nieprawda'. Wszystkie głośniki warstwy dolnej powinny być na tym samym poziomie, czyli mniej więcej na poziomie ucha. Wiem, że koledzy to już napisali, ale nie zaszkodzi jeszcze raz napisać 🙂 Co do dipoli - ja mam dipolowe surroundy, natomiast kierunkowe back surroundy. Nie narzekam na tą konfigurację, chociaż myślę, że jakbym miałe wszystkie głośniki kierunkowe to efekt u mnie byłby lepszy. Przy 5 głośnikach na dole pewnie nie byłbym tego taki pewien. Znaczenie też ma w jakiej odległości masz te głośniki od ucha, bo moze głośnik wysokotonowy znajdujący się zaraz przy uchu i skierowany prosto do ucha to nie jest najepszy pomysł. Z drugiej strony żeby ta fala dźwiękowa w końcu jednak trafiła do ucha czyli jak w danym pomieszczeniu ten dźwięk się rozchodzi, od czego się odbija itd. Głośniki dipolowy to też dosyć ogólny opis konstrukcji, bo w przypadku moich dipoli tylko głośnik wysokotonowy jest skierowany pod kątem, natomiast głośnik nisko-średniotonowy jest skierowany w kierunku ucha.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy zrobię dobrze czy źle , ale wysokości muszę dać 115cm od podłogi i ok 40 cm od rogów kanapy.  Dużo jest opinia na temat dipoli bo co dzwoniłem po salonach to jest 50 procent zachwala a drugie 50 procent mówi żeby brać podstawki bo dipole montuje się na ścianie bocznej. Z moim miejscem i odsunięciem od ściany to wcześniej jak miałem chore 806 to była praktycznie 90 stopni do tylnej ściany bo wieszak ją znacznie odsuwał od ściany tylnej.  Z drugiej strony wyżej kolega pisał że surround'y powinny być precyzyjne a dipole takie nie będą . Że tak brzydko powiem cholera wie

4 godziny temu, Butler napisał:

Ok, ale kanapą musi wyjechać trochę do przodu. Tylne Atmosy muszą być ewidentnie za Tobą. Kieruj się wytycznymi od Dolby. Z drugiej strony nikt nie mówi że musi być idealnie, większość z nas ma jakieś kompromisy w systemie. Kątowo plus minus 10 stopni będzie ok.

Dipole przez niektórych są odradzane w technologii obiektowej. Dają zdecydowanie rozproszony dźwięk co stoi w kontrze do istoty Atmos jako systemu precyzyjnie odwzorowującego źródło dźwięku. W praktyce jednak może się podobać.

Co do ustawienia, zdecydowanie nisko montuj. Bardzo dużym błędem przy projektach jest niezachowanie równomiernego rozkładu kanałów pod względem odległości kątowych. Dając surround wyżej będzie bardzo blisko Atmosa, tak być nie może. Montuj 100-120cm od ziemi mając za odniesienie głośnik wysokotonowy.

Kiedyś surround montowało się wyżej, ale od kiedy jest Atmos i DTS-X nastąpiło zrewidowanie tego zalecenia.

Dolna krawędź jest na 115 cm , mogę dać 10cm niżej bo akurat będą pasować otwory po poprzednim wieszaku. Kanapy jeszcze nie odstawiłem bo mierzę 

 

IMG_20231013_143211.jpg

Edytowano przez Patryk89_896
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to niestety jest w tej materii. Ocena rozwiązań jest mocno subiektywna w dodatku bardzo często warunki są nieporównywalne więc kierowanie się opiniami albo testami w sieci ma ograniczony sens. 

Jeżeli dalej masz dylemat to przemyśl taki scenariusz -> Kup Focale Dome i zamontuj je jako surround. Pomieszczenie masz niewielkie i moim zdaniem one spokojnie wystarczą. Jak stwierdzisz, że to nie to i będziesz chciał spróbować dipolowych surround to te Focale spokojnie będziesz mógł wrzucić na sufit jako Atmos. To nie to samo co ukryte głośniki ale są wykonane bardzo ładnie i pozwalają na regulację położenia co w Twoim przypadku może okazać się dość istotne. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Patryk89_896 napisał:

Dolna krawędź jest na 115 cm , mogę dać 10cm niżej bo akurat będą pasować otwory po poprzednim wieszaku. Kanapy jeszcze nie odstawiłem bo mierzę 

Kolego ...No ale w czym problem? przecież z tego co widzę już jesteś w posiadaniu tych Bipoli.

Potestuj ....Zostaw na tej wysokości puść kilka ulubionych scen na których są efekty  dziejące się za tobą posłuchaj jak to brzmi .Potem daj niżej .I ten sam zabieg.

Na koniec podziel się z nami wynikami testów.Jak to brzmi ...Przecież nikt za ciebie tego u Ciebie nie zrobi😉

Kilka scen do testów:

Harry Potter  Komnata tajemnic  

Głosy które słyszy Potter  jak siedzi u tego Blondasa  chyba od 41 min filmu.

Oblivion 

Walka w bibliotece  .

Ready Player One 

Wyścig

Księga Ocalenia  

Scena z Karabinem maszynowym 

MadMax Fury road 

Pierwsza scena otwierająca film

Są też Dema Atmosa 

Leaf 

Amaze

Dajj znać jak to brzmi na tych Bipolach🤔

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 13.10.2023 o 15:58, Gmow1977 napisał:

Kolego ...No ale w czym problem? przecież z tego co widzę już jesteś w posiadaniu tych Bipoli.

Potestuj ....Zostaw na tej wysokości puść kilka ulubionych scen na których są efekty  dziejące się za tobą posłuchaj jak to brzmi .Potem daj niżej .I ten sam zabieg.

Na koniec podziel się z nami wynikami testów.Jak to brzmi ...Przecież nikt za ciebie tego u Ciebie nie zrobi😉

Kilka scen do testów:

Harry Potter  Komnata tajemnic  

Głosy które słyszy Potter  jak siedzi u tego Blondasa  chyba od 41 min filmu.

Oblivion 

Walka w bibliotece  .

Ready Player One 

Wyścig

Księga Ocalenia  

Scena z Karabinem maszynowym 

MadMax Fury road 

Pierwsza scena otwierająca film

Są też Dema Atmosa 

Leaf 

Amaze

Dajj znać jak to brzmi na tych Bipolach🤔

 

 

Póki co powiem tak: wcześniej miałem chore 806 podstawkę i ten dźwięk był taki punktowy bezpośrednio w ucho, tutaj sprawa ma się inaczej bo ten dźwięk jest bardziej rozproszony , może się podobać, dlatego póki co zostają że mną na dłużej i zobaczę czy się "dogadamy". Prosił bym jeszcze o polecenie głośniczków sufit, czy heco inc 62 zda fajnie egzamin czy szukać czegoś innego? Jestem ograniczony głębokością bo max 8 cm. Czy praktykuje się dystanse z MDF?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Patryk89_896 napisał:

Prosił bym jeszcze o polecenie głośniczków sufit, czy heco inc 62 zda fajnie egzamin czy szukać czegoś innego? Jestem ograniczony głębokością bo max 8 cm. Czy praktykuje się dystanse z MDF?

Nie znam ich i nie słyszałem . Typowe sufitowe.Pewnie się  sprawdza. Dużym plusem jest ruchoma kopułka wys.tonowa oraz cena .Jednak będziesz potrzebował wytłumić wokół głośnika watą, żeby ci sufit nie grał. Jeśli masz problem z głębokością zabudowy sufitu ,bardzo dobrze mogą sprawdzić się te. 

https://www.casaio.de/shop/dali-phantom-k60-lp?sPartner=adc&sPartner=adc&bid=248318-89325-2478.d39a4873c9b64156da2c4af5d06d733e7d9aaa16&adcref=www.google.com%2F

One praktycznie nie potrzebują nic .Mają tylko 5cm głębokości  własną zabudowę i szerokie pole krycia...Wycinasz dziurę montujesz i...grasz. Jedyna wada to cena...😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...