Skocz do zawartości

Atmos - położenie głośników


Lebcio

Recommended Posts

Obecnie montuję przewody do przyszłych kolumn atmos. Znajdować się one będą na łączeniu ścian z sufitem lub na samym suficie.

Kolumny które będą zamontowane to prawdopodobnie Dali Alteco C-1 lub coś o podobnej konstrukcji. 

Czy umiejscowienie kolumn jak na rysunku jest do przyjęcia?

Czytałem posty i oglądałem kilka filmów ale nie jestem powien czy dobrze je zrozumiałem.

Odległość od ucha słuchacza do sufitu to 1,70 m , a odległość bo bokach do lini montażu kolumn atmos to około 1,75m.

Czy zatem głośniki przednie i tylne atmos powinny być zamontowane 1,7m przed i za kanapą?

 

Parter.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jeden dylemat.

Jeśli kolumny mogą być zamontowane na suficie i front jest skośny to jaki kierunek powinny mieć?

Widziałem na kilku filmach, że kolumny były zamontowane w różnych kierunkach?

Czy to jakieś fanaberie czy przy odsłuchu może coś się wtedy zmieniać?

Czy:

-tradycyjnie do środka od lerej i prawej strony - rysunek A

-do środka od przodu i tyłu - rysunek B

- czy skośnie do słuchacza - rysunek C

Kierunek do środka lewy prawy.png

Kierunek do środka przód tył.png

Kierunek do słuchacza.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej C. Wiadomo, że kolumna ma jakieś tam pole rażenia (w pionie i w poziomie) ale żeby to ocenić trzeba by pewnie się wgryźć w dane techniczne i wyniki testów. Ostatnia opcja będzie moim zdaniem najbezpieczniejsza. Jeżeli są jakieś trudności z jej realizacja to w drugiej kolejności B.

Edytowano przez PanKlor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomek72 napisał:

@Lebcio czy głośniki surround (efektowe) to te czerwone w "tylnych rogach" pokoju? Bo jak tak to są za bardzo z tyłu, ale widzę że trudno je będzie przenieść żeby były po bokach kanapy.

No niestety nie bardzo jest jak ich przenieść. Może jak będzie bardzo źle to coś będę myślał i kombinował. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemyśl czy może by się dało je zamontować surround zaraz pod Atmosami. Mam na myśli jakieś konstrukcje on-wall na wyspie kuchennej i na komodzie koło okna. To są dość płaskie klocki, on-wall to w ogóle można zabudować w mebel zabierając w środku około 10cm przestrzeni. Pamiętaj że mając Atmosy - szczególnie w Twoim rozszerzonym wariancie 5.1.4 - surround warto mieć nisko, 1 metr nad ziemią to bdb wysokość. Czasy kiedy montowało się je gdzieś z tyłu przy sufitach dawno minęły.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Butler napisał:

Przemyśl czy może by się dało je zamontować surround zaraz pod Atmosami. Mam na myśli jakieś konstrukcje on-wall na wyspie kuchennej i na komodzie koło okna. To są dość płaskie klocki, on-wall to w ogóle można zabudować w mebel zabierając w środku około 10cm przestrzeni. Pamiętaj że mając Atmosy - szczególnie w Twoim rozszerzonym wariancie 5.1.4 - surround warto mieć nisko, 1 metr nad ziemią to bdb wysokość. Czasy kiedy montowało się je gdzieś z tyłu przy sufitach dawno minęły.

Obecna wysokość montażu głośników surround to około 1,1 - 1,2 m.

W obecnych meblach kuchennych nie wygospodaruję przestrzeni aby schować głośnik. Na montaż na zewnątrz nie pozwoli moja druga połowa.

Ale to jest ciekawy pomysł na przyszłość. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugim bardziej inwazyjnym sposobem ale moim zdaniem wartym rozważenia, jest zbudowanie w salonie słupka pseudo-konstrukcyjnego. Wówczas prawy surround by był między oknami po prawej, a po lewej na wspomnianym słupku. Piszę to, ponieważ czasem takie elementy w salonach są rozważane pod kątem funkcjonalności, estetyki, czy wydzielanie przestrzeni. Pamiętaj że to super sprawa na miejsce trzymania podręcznych doumentów, kluczy, powieszenie zegara, kalendarza, centralki alarmu, domofonu itd. Pomagając w zeszłym roku koledze w budowaniu przestrzeni na kino, zdecydował się on na takie właśnie rozwiązanie. Jego żona pierwotnie była bardzo sceptyczna, ale finalnie oboje zachwalają pomysł.

slup-konstrukcyjny-wylozony-szklem-jako-

slup-w-pokoju-8.jpg 

 

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
49 minut temu, Lebcio napisał:

Zastanawiam się czy głośniki surround (efektowe) te czerwone w "tylnych rogach" pokoju powinienem podłączyć do wzmacniacza do wyjść głośnikowych surround czy surround back?

Jak robisz 5.1, to podłączasz jako surround. Jeśli 7.1 i masz kanały po bokach to jako surround back.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Lebcio napisał:

Po przeczytaniu dużo materiałów na forum zdecydowałem się na pewne zmiany. Poszedłem w 5.1.4.

-zakupiony Denon 3800 (czekam na przesyłkę jeszcze)

-założone 4 głośniki na suficie

No i super. To w tej dolnej płaszczyźnie to nadal sa surround :)

Pomysł dobry.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...