Skocz do zawartości

Jak amplitunery ustawiają odcięcie dla subwoofera?


Parabol

Recommended Posts

Mi chodzi o ustawienie nie-subów. Ustawisz large, to na głośniki idzie domyślnie pełne pasmo, ale tu jeszcze dochodzą tryby pracy suba i jego współpracy z innymi  kolumnami. Czyli to co piszesz... jest sub, nie ma suba, LFE + MAIN, super bass i tym podobne. A jak small, to pojawia Ci się możliwość ustawienia odcięć. 

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja mam jeszcze inne pytanie. Jak ustawie fronty na large to sub ma większy problem z uruchomieniem się przy cichym słuchaniu. Jak mam na small 80hz szybciej się wybudza, słuchając nawet bardzo cicho. Ma to związek z opcją Large/Small czy to zbieg okoliczności a kwestia leży w jakości suba ?

 

Dodatkowo, mając dobre fronty a słabszej klasy sub to lepiej zostawić na nich large czy small ? Tak wiem, kwestia własnego odczucia ale tak z ciekawości co nam encyklopedia podpowiada ? ;)

Edytowano przez Łukasz P.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Łukasz P. napisał:

Jak mam na small 80hz szybciej się wybudza, słuchając nawet bardzo cicho. Ma to związek z opcją Large/Small czy to zbieg okoliczności a kwestia leży w jakości suba ?

To kwestia ustawienia wzmocnienia kanału suba na amplitunerze. Zrób jeszcze raz kalibrację ale zmniejsz wzmocnienie na subie, tak żeby na samym amplitunerze było ciut większe niż jest teraz. Powinno pomóc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem test:

Fronty Large: podbity bass na subie  systemowo, problem z wybudzeniem

Fronty Small: bass w subie w opcji standardowej (według kalibracji) oraz testowo podbity systemowo w obu przypadkach sub od razu wybudzony.

To pozostaje pytanie z czystej ciekawości czy sub nowszy lepszy jakościowo z regulacją hz itd.. w opcji (fronty Large) będzie w stanie szybciej się wybudzić od mojego leciwego harmana hkts 210 ? Czy regulacja hz jest w tym przypadku nie istotnym parametrem ? 🤔

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kalibracji mam 0.5 db, w przypadku frontów Large podniosłem mu do 3.5-5.0 i dopiero wtedy się włączył. Wszystko testowane na tym samym kawałku materiału i zawsze w opcji frontów Small znacznie szybciej się wybudzał. Wszystko przy cichym słuchaniu bo na tym mi zależało, jak skala głośności jest większa to problem znika. Tego zapomniałem dopisać ;)
 

Edytowano przez Łukasz P.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.11.2023 o 08:48, Łukasz P. napisał:

Po kalibracji mam 0.5 db, w przypadku frontów Large podniosłem mu do 3.5-5.0 i dopiero wtedy się włączył. Wszystko testowane na tym samym kawałku materiału i zawsze w opcji frontów Small znacznie szybciej się wybudzał. Wszystko przy cichym słuchaniu bo na tym mi zależało, jak skala głośności jest większa to problem znika. Tego zapomniałem dopisać ;)

Ale to działa dobrze i logicznie, jeżeli fronty ustawiasz jako małe to zakres niskich częstotliwości przeznaczonych do L i R trafia do sub-a, więc "wybudza się" wcześniej, jeżeli fronty ustawisz jako duże amplituner nie wysyła sygnału L i R do sub-a tylko kanał LFE. Jeżeli podniesiesz sygnał do sub-a będzie wcześniej się wybudzał ponieważ "wzmacniasz" go względem wysterowania głośności ogólnej, natomiast może to skutkować nadmiarem niskich częstotliwości przy wyższym poziomie głośności ogólnej.

Jeżeli brakuje Ci pracy pracy sub-a przy niskich poziomach głośności masz dwa wyjścia - zdublowanie subwoofera z frontami ustawionymi jako duże, albo ustawienie frontów jako małe. Nowszy sub nic tu nie zmieni bo sygnał do niego i tak jest wysyłany przez amplituner, więc dopóki ampli nie wyśle sygnału sub się nie wzbudzi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Łukasz P. powiem tak, zgodnie ze sztuką jeśli chodzi o kino powinno się odciąć wszystkie głośniki i ustawić w tym wypadku jako małe, odcięcie 80Hz wynika ze specyfikacji THX (dosyć starej nawiasem mówiąc) i wydaje się być "optymalnym" w ciemno. Podczas kalibracji / korekcji akustycznej system sam dobierze częstotliwości odcięcia i nie trzeba kurczowo trzymać się 80Hz, aczkolwiek często jest to domyślna / rekomendowana częstotliwość. No jest to też w pewnym sensie dość uproszczone i uniwersalne, bo trudno producentom amplitunerów powiedzieć np. fronty na 60Hz, centralny na 80Hz, surround na 100Hz itd. każdy system jest inny i w innych warunkach akustycznych, przyjęto więc (może wzorując się na wymogach THX, ale pewnie doświadczalnie) że 80Hz jest optymalne i powiedzmy najbardziej uniwersalne, a zarazem bezpieczne.

Ja akurat u siebie mam fronty jako duże, pełne pasmo, dla mnie, w moich warunkach odnoszę wrażenie że dźwięk jest bardziej naturalny, niskie tony nie są wysyłane do sub-a np. przy oglądaniu TV gdzie większość programów jest w stereo, również jak słucham muzyki (chociaż to i tak w trybie Direct) z serwisów streamingowych pracują tylko fronty. Do słuchania CD i winyla mam osobny wzmacniacz zintegrowany, który w trybie kina pracuje jako końcówka dla frontów.

Nie jestem zwolennikiem / przeciwnikiem ani jednej, ani drugiej metody, można powiedzieć że sam mam skonfigurowane "niezgodnie ze sztuką", ale koniec końców to ja mam mieć z tego przyjemność, uważam że najpierw ustawić wg "instrukcji", a później doświadczalnie zmieniając poszczególne ustawienia dostroić system do swoich potrzeb. Ja słucham / oglądam filmy z dość wysokim poziomem głośności, więc "wzbudzanie" suba nie jest dla mnie problemem, startuje zawsze od razu 😁. Pozostałe kanały mam odcięte, ale nie wszystkie na 80Hz, tylko jak dopasowała korekcja / kalibracja. Ale jak pisałem wcześniej każdy musi system dopasować do swoich potrzeb i warunków akustycznych pomieszczenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...