Skocz do zawartości

Pomoc w konfiguracji pomieszczenia pod kino domowe.


Mateusz Nazwiskowy

Recommended Posts

11 godzin temu, Mateusz Nazwiskowy napisał:

Denon x6700 brzmi fajnie - widziałem go gdzieś za 8k.

Ten sprzęt długi czas miał @maciek72, jak coś to możesz go dopytać dokładniej co jest wart. 6700h pewnie jest/będzie dostępny w dobrej cenie, bo już zapowiedziany jest nowy produkt z serii 6, czyli x6800h i pewnie niedługo wejdzie do sprzedaży. Miej tylko na uwadze, że 6700h nie ma jedynie kalibrację Audyssey, natomiast dopiero kolejny ma też możliwość dokupienia Dirac Live - nie wiem czy to ma dla Ciebie znaczenie, ale wspominam o tym.

Jeszcze co do dodatkowych końcówek mocy - bo ten wątek się tutaj przewiłał - jeśli chodzi o Twój system to mysłąłbym tylko o końcówce wielokanałowej. Ale to już taka uwaga (na być może odległą) przyszłość.

11 godzin temu, Mateusz Nazwiskowy napisał:

Pytanko o głośnik centralny czy go wieszać czy może na podłodze leżeć?

Na podłodze to bardzo słaby pomysł - dźwięk będzie albo odbijał się od podłogi (jeżeli jest twarda), albo będzie tłumiony jeżeli będzie np wykładzina. Już pomijam, że będzie skierowany na nogi, a nie uszy 🙂

43 minuty temu, Mateusz Nazwiskowy napisał:

Co do suba to rzeczywiście będzie trzeba coś dokupić, rozumiem że ten Magnat też mogę zostawić na razie jako drugi? nie pogryzą się? :D

A ja powiem tak: jeżeli kupisz drugi sub, znacznie lepszej klasy (jak PB2000) to w/g mnie nie ma sensu sensu tego Magnata jako drugiego. Znam dobrze tego Magnata i tak jak napisał @Butler - stosunek cena/jakosć świetny, ale to na prawdę dźwięk powiedzmy dosyć budżetowy. Spełnia swoje zadanie, nawet nie wiem, czy na pierwszym etapie bym go wymieniał (jeżeli byłoby ciasno z budżetem), ale jak kupisz np PB2000 to go znokautuje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Butler napisał:

Nie powinny się pogryźć, kwestia konfiguracji. Ale nie stawiaj ich obok siebie. Najlepiej w relacji vis a vis przód/tył, lewa/prawa, lub na przeciwległych narożnikach. System odwdzięczy Ci się równiejszym przebiegiem częstotliwości, zredukuje się wpływ pomieszczenia na tzw. mody.

Jasna sprawa, kompromisy... :D Tak u mnie.

20230116_224318.jpg.a5921f134d5bce3d22f47521fc6677e3.jpg

 

Tak szczerze to się boję, że z biegiem czasu odpłynę jak kolega tutaj widzę :D taka szafa też by mi się przydała, ale niestety muszę to zamontować bardziej horyzontalnie i musi wisieć na ścianie. 

A tak z ciekawości jeżeli mogę wiedzieć sufit też masz w jakiś sposób wyciszony? Bo nie wiem trochę co dać na sufit, mam ograniczenie niestety, że myślę, że max 5cm

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, PanKlor napisał:

Pamiętaj że 2 I 4 atmosy nie są za sobą kompatybilne.

Tak niestety nie, ale myślę, że w razie potrzeby będę musiał iść na taki kompromis na jakiś czas :/ 

4 minuty temu, przemeklbn napisał:

ale 8 znowu nie 🙂 Przy 8 dwie pary są na suficie, a kolejne dwie na ścianach 🙂

W takim tempie to mi miejsca na ścianach na głośniki zabraknie :D 

Edytowano przez Mateusz Nazwiskowy
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, Mateusz Nazwiskowy napisał:

A tak z ciekawości jeżeli mogę wiedzieć sufit też masz w jakiś sposób wyciszony?

Yyyy... Ja?

Sufit rozebrany do gołych belek i widocznej podłogi piętra wyżej. Pomiędzy belki wełna mineralna 20cm. Następnie do belek przykręcone płyty OSB pióro-wpust z przekładką z pasów 3mm grubości gumy. Na nie pyrzykleiłem pianę akustyczną 40mm+3mm (SoundSolutions) wysokiej gęstości 140kg/m3. Na to stelaże, pomiędzy wełna 50mm, warstwa GK, guma 3mm, warstwa GK, na to ozdobna pianka akustyczna w kształcie ściętych prostopadłościanów.

IMG_20211218_000301.jpg.e324d5cec863e88696e24b93dcf65dc8.thumb.jpg.78f4ebf761a6f9563d1326ccdca46981.jpg

IMG_20211128_140707.thumb.jpg.c3ffadf67de458f86414e45f1516d325.jpg

IMG_20210813_210826.thumb.jpg.2e9b75fc7720cd2fabe74d2468b0b7dc.jpgIMG_20210919_221153.thumb.jpg.eeac93169f65278e1593c7db1f9f5ecf.jpg

20230413_113233(Kopiowanie).jpg.863e8d3a0e62b302f6c705455d0bdef0.jpg

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Butler napisał:

Ale 6 już tak :D

To co, urządzamy kolede salon?😂

 

45 minut temu, Mateusz Nazwiskowy napisał:

Tak niestety nie, ale myślę, że w razie potrzeby będę musiał iść na taki kompromis na jakiś czas :/ 

48 minut temu, przemeklbn napisał:

Chodzi o to, żebyś nie wtopił na maksa i nie montował 2 nad głową a potem doczytał, że przy x.y.4 to zła pozycja. Jak jesteś świadomy to git. Ja bym rozważał taki plan ->  

Kupujesz na start X3800 i robisz sobie 5.1.4. Kupujesz co możesz z głośników ale na start możesz spokojnie zostawić dolną warstwę i skupić się na Atmosach i np. subie. Orientacyjny koszt to jakieś 9k + te Atmosy które wybierzesz. Będziesz miał kompletny system. Jak przyjdą fundusze to albo dokupiśz LCR a z LR zrobisz surround/surround back itp. itd. Albo wymienisz wszystkie 5 na coś lepszego. 

Odnośnie centralnego - pod ekranem, za ekranem (jak akustyczny) skierowany w strone głowy słuchacza. Byle nie na samej ziemi czy pod sufitem. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, przemeklbn napisał:

A ja powiem tak: jeżeli kupisz drugi sub, znacznie lepszej klasy (jak PB2000) to w/g mnie nie ma sensu sensu tego Magnata jako drugiego. Znam dobrze tego Magnata i tak jak napisał @Butler - stosunek cena/jakosć świetny, ale to na prawdę dźwięk powiedzmy dosyć budżetowy. Spełnia swoje zadanie, nawet nie wiem, czy na pierwszym etapie bym go wymieniał (jeżeli byłoby ciasno z budżetem), ale jak kupisz np PB2000 to go znokautuje.

On mógłby pomóc wyrównać pasmo modowe, a nie grać pierwsze skrzypce. Patrz jak miał  @tomw, jako uzupełniacze jakieś budżetowe suby... Onkyo jeśli dobrze pamiętam? I jakie równiutkie pasmo mu wyszło to tylko przyklasnąć. I aż żal że wszystko rozebrał i sprzedał.

edit.

o Tu 

 

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Butler napisał:

On mógłby pomóc wyrównać pasmo modowe, a nie grać pierwsze skrzypce. Patrz jak miał  @tomw, jako uzupełniacze jakieś budżetowe suby... Onkyo jeśli dobrze pamiętam? I jakie równiutkie pasmo mu wyszło to tylko przyklasnąć. I aż żal że wszystko rozebrał i sprzedał.

 

Tak, mam to rozwiązanie w głowie, ale jak to zgrać wymaga już sporej wiedzy eksperckiej i obawiam się, że bez tej wiedzy to ten Magnat tylko zepsułby to co ten lepszy sub by zagrał. Ale może dosyć teorii - kiedy będzie ten nowy sub to autor na pewno coś tu napisze i wtedy pogadamy o konkretach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi, 

Więc tak :

1 godzinę temu, PanKlor napisał:

Kupujesz na start X3800 i robisz sobie 5.1.4. 

Różnica w cenie miedzy 6700 a 3800 to 2k, bo 6700 gdzieś za 8 można dostać to nie wiem czy od razu nie wezmę 6700. Między 6700 a 6800 chyba znaczącej różnicy nie będzie a różnica cen chyba będzie spora.

1 godzinę temu, Butler napisał:

On mógłby pomóc wyrównać pasmo modowe, a nie grać pierwsze skrzypce. Patrz jak miał  @tomw, jako uzupełniacze jakieś budżetowe suby... Onkyo jeśli dobrze pamiętam? I jakie równiutkie pasmo mu wyszło to tylko przyklasnąć. I aż żal że wszystko rozebrał i sprzedał.

Na takie rzeczy to ja jestem zbyt zielony i jeszcze długo będę :D 

2 godziny temu, Butler napisał:

Sufit rozebrany do gołych belek i widocznej podłogi piętra wyżej. Pomiędzy belki wełna mineralna 20cm. Następnie do belek przykręcone płyty OSB pióro-wpust z przekładką z pasów 3mm grubości gumy. Na nie pyrzykleiłem pianę akustyczną 40mm+3mm (SoundSolutions) wysokiej gęstości 140kg/m3. Na to stelaże, pomiędzy wełna 50mm, warstwa GK, guma 3mm, warstwa GK, na to ozdobna pianka akustyczna w kształcie ściętych prostopadłościanów

Dzięki za info. U mnie jest ciężki betonowy strop i na niego dam wtedy tylko piankę pewnie. 

 

Jeszcze chce dopytać o te Klipsch RP-402S jako boczne czy to dobry pomysł ? Bo muszę powiedzieć ekipie czy maja mi wnęki z boku robić.

 

Ps. Kable zamówiłem 4mm2 bo w sumie niektóre będą dosyć długie

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, Mateusz Nazwiskowy napisał:

Różnica w cenie miedzy 6700 a 3800 to 2k, bo 6700 gdzieś za 8 można dostać to nie wiem czy od razu nie wezmę 6700. Między 6700 a 6800 chyba znaczącej różnicy nie będzie a różnica cen chyba będzie spora.

3800x kupujesz za 4k na Amazonie. Największą różnica między tymi generacjami to Dirac Live.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie niemiecki Amazon nie sprzedaje X3800H. Jak amplituner znika z oferty Amazonu to automatycznie przeskakuje na prywatny sklep Best of Electronic, który sprzedaje przez Amazon. Ten sklep może wysłać do Polski, ale ja bym od niemieckiego prywaciarza nie kupował amplitunera. Trzeba śledzić Amazona aż ampli wskoczy jako sprzedawany przez Amazon. Ja od jakieś 2 tygodni śledzę X3800H i X4800H i jest lipa. Na kilka godzin wskakuje jako sprzedawca Amazon i znika. 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Butler buduje nowe kino, tym razem budzetowe mocno i bede testowal nowe rozwiazanie basowe, idealny bas tylko na dwoch subach, jednym malym i jednym duzym 🙂 Zobaczymy co wyjdzie 🙂 I tak, mam Onkyo bardzo budzetowe z tylu i do tego celu nie jest nic wiecej potrzebne 🙂 Jak testowalem Klipsche u mnie, to nawet lepsze efekty uzyskalem niz z SVSami, choc pewnie dla tego ze sie bardziej przylozylem 🙂 W kazdym badz razie mozna uzyskac nie tylko dobry bas ale i idealny, kombinacja dwoch dobrych i dwoch slabych subow, uzytych do zniwelowania pomieszczenia 🙂 To ponizej to z Klipschami RP1200SW bez zadnej najmniejsze korekcji pasma niczym, czyste suby:

image.png.bd74dfeb07a9d144b6d55842984ccbd9.png

A co do watku @Mateusz Nazwiskowy top dalbym sobie spokoj z taka iloscia glosnikow, jak kanapa ma stac tak blisko sciany 🙂 Metr to jest takie minimum, zeby tylne glosniki mialy sens, to samo z atmosami 🙂 Zleje Ci sie to wszystko bez sensu i bedzie gorzej nie lepiej 🙂 Na prawde dobry system 5 kanalow + 2 Atmosy to jest to co w takiej konfiguracji pomieszczenia najlepszy wybor 🙂 Jesli chodzi o sprzet, to Klipsche ze swoja wspaniala dynamika sa nie do pobicia w ograniczonych budzetach, glownie dla tego ze nie potrzebujesz duzej mocy aby zagraly poteznie, wiec mocny amplituner wystarczy 🙂 Jak ja bym to robil, to poszedl bym w RP600M II na przod, oczywiscie RP504C II na centralny i RP502S II na boczne sciany 🙂 Atmosy jesli w suficie to PRO-18-RW  jesli pdo sufitem to RP5000SA II 🙂 Do tego nie bierz nic innego tylko Onkyo RZ50, jest nie do pobicia do 10k z racji na duza moc, swietne zgranie z Klipschami i co NAJWAZNIEJSZE w kazdym systemie, ma juz oplacona pelna licencje Dirac Live 🙂 A uwierz mi, nie chcesz amplitunera bez Dirac Live 🙂

Z reszta to jest dokladnie system ktory teraz bede mial u siebie wlasnie, w 20m2 🙂 W nie za duzym budzecie nie ma szans na nic lepszego 🙂 To nad czym musisz sie skupic bardziej niz na sprzecie, bo tu wybor jest prosty, to akustyka pomieszczenia, szczegolnie jesli chodzi o bas 🙂 Jednym subem jak planujesz nie masz szans uzyskac dobrego basu w 26m2, nie ma fizycznie takiej opcji 🙂 Dwa to jest minimum i tak, mozesz polaczyc dobey sub jak np RP1200SW czy RP1400SW od Klipscha z Magnatem ktorego masz 🙂 Wymaga to nieco zabawy i kombinacji, ale skoro go juz masz i jak bedziesz mial Dirac Live to da sie cos z tego wykrzesac 🙂 PB2000PRO tez sie sprawdzi, swietne suby ktore graly u mnie, acz na ciasnym budzecie poszedlbym w Klipscha, z reszta tez tak wlasnie robie 🙂

Kable spokojnie Ci wystarca 2,5mm2, i daj sobie spokoj z biwiringiem i podobnymi kombinacjami, kable sa najmniej wazne w tym wszystkim, aby byly dobrej jakosci z miedzi beztlenowej 🙂

PS. zerknalem na foto raz jeszcze Twojego pomieszczenia i dodam ze tak jak chcesz wstawic suby, oba na przedniej scianie symetrycznie to jest najgorsza mozliwa konfiguracja 🙂 Pieknie wzbudzisz mody pomieszczenia i nie bedziesz w ogole slyszal polowy pasma LFE 🙂 Masz nieco nietypowe pomieszczenie i ciezko bedzie z gory zalozyc gdzie postawic suby, bedziesz musial to ogarnac metoda prob i bledow 🙂 Ale tak jak je postawiles na zdjeciu gwarantuje slaby bas 🙂

Edytowano przez tomw
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, emigrant napisał:

Aktualnie niemiecki Amazon nie sprzedaje X3800H. Jak amplituner znika z oferty Amazonu to automatycznie przeskakuje na prywatny sklep Best of Electronic, który sprzedaje przez Amazon. Ten sklep może wysłać do Polski, ale ja bym od niemieckiego prywaciarza nie kupował amplitunera. Trzeba śledzić Amazona aż ampli wskoczy jako sprzedawany przez Amazon. Ja od jakieś 2 tygodni śledzę X3800H i X4800H i jest lipa. Na kilka godzin wskakuje jako sprzedawca Amazon i znika. 

 

 

Kupiłem 3800 na amazonie.de bezpośrednio od Amazona 15 lisopada i było kilka sztuk. Cena EUR 859,97

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, tomw napisał:

A co do watku @Mateusz Nazwiskowy top dalbym sobie spokoj z taka iloscia glosnikow, jak kanapa ma stac tak blisko sciany 🙂 Metr to jest takie minimum, zeby tylne glosniki mialy sens, to samo z atmosami 🙂 Zleje Ci sie to wszystko bez sensu i bedzie gorzej nie lepiej 🙂 Na prawde dobry system 5 kanalow + 2 Atmosy to jest to co w takiej konfiguracji pomieszczenia najlepszy wybor

Kolega planuje i inwestuje w kompletną przemianę pomieszczenia pod kino, to chyba uda mu się kanapę przesunąć bliżej środka 🙂 Zobacz jaki ten pokój ma rozmiar, tutaj spokojnie jest miejsce na 7.1.4, nawet nie trzeba iść na kompromisy

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, emigrant napisał:

@LebcioPodrzuć link. 

Obecnie nie ma dostępnego, ale trzeba sprawdzać:

https://www.amazon.de/dp/B0BDZXLP6F/ref=sr_1_3?__mk_pl_PL=ÅMÅŽÕÑ&keywords=avr-x3800h&qid=1699368027&sr=8-3&language=pl_PL&currency=PLN

Ale trzeba listę tę z boku rozwijać i tam dopiero się pokazuje jak jest wystawiony przez Amazon.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, przemeklbn napisał:

Kolega planuje i inwestuje w kompletną przemianę pomieszczenia pod kino, to chyba uda mu się kanapę przesunąć bliżej środka 🙂 Zobacz jaki ten pokój ma rozmiar, tutaj spokojnie jest miejsce na 7.1.4, nawet nie trzeba iść na kompromisy

Jesli odsunie tylna kanape minimum metr, to wtedy bedzie mialo to jakis sens, znaczy poza ta 1, bo z jednym subem za wiele nie wywojuje 🙂 Ale jesli kanapa ma blisko sciany stac to nie ma to kompletnie sensu 🙂 Podstawowe dobrze zrobione 5 kanalow daje 80% efektow w kinie, pozostale to sa mniej lub wiecej wnoszace dodatki 🙂 Ja mam u siebie 7 kanalow i jeszcze sie nie zdarzylo abym pomyslal "o kurde, ten film ma 7 kanalow nie 5, co za ogromna roznica w odbiorze" 🙂 Duza czesc filmow nie ma 7 kanalow czy nawet Atmosa, a nadal brzmia kapitalnie na dobrym systemie 🙂 Dla tego wlasnie pchanie na sile duzej ilosci glosnikow nie jest najwazniejsze, najwazniejsze jest swietne 5 kanalow wpierw 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, przemeklbn napisał:

Zobacz jaki ten pokój ma rozmiar, tutaj spokojnie jest miejsce na 7.1.4, nawet nie trzeba iść na kompromisy

Nie no, ta kanapa z tą boczną częśćią to lekkie przegięcie. Może też zasłaniać prawy głośnik. Coś skromniejszego bym wybrał. Miejsca jest tyle, że można spokojnie kupić kilka foteli kinowych 😉

19 minut temu, Butler napisał:

Eee... Sam nie jesteś. Ogarnij ampli z Direc Live i damy radę to spiąć tak że gumka Ci pęknie :D 

29 minut temu, tomw napisał:

A uwierz mi, nie chcesz amplitunera bez Dirac Live 🙂

 

Dirac FTW! 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomw napisał:

Atmosa, a nadal brzmia kapitalnie na dobrym systemie 🙂 Dla tego wlasnie pchanie na sile duzej ilosci glosnikow nie jest najwazniejsze, najwazniejsze jest swietne 5 kanalow wpierw 🙂

Sens mojej wcześniejszej wypowiedzi był taki, że to pomieszczenia spełnia warunki dla systemu 7.x.4. Nie pisałem o żadnym pchaniu się na siłę. Te 11 kanałów jest dostępne już na sprzęcie z naprawdę popularnej półki, to nie jest absolutnie żadna ekstrawagancja na dzień dzisiejszy. To jest jednocześnie najskromniejsza konfiguracja studia wymagana do produkcji ścieżki atmos, więc dobry realizator powinien z tego zrobić użytek. Zresztą każdy inaczej reaguje na bodźce, na co innego zwraca uwagę. Wciąż jest wielu miłośników dwóch świetnych kanałów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, przemeklbn napisał:

Sens mojej wcześniejszej wypowiedzi był taki, że to pomieszczenia spełnia warunki dla systemu 7.x.4. Nie pisałem o żadnym pchaniu się na siłę. Te 11 kanałów jest dostępne już na sprzęcie z naprawdę popularnej półki, to nie jest absolutnie żadna ekstrawagancja na dzień dzisiejszy. To jest jednocześnie najskromniejsza konfiguracja studia wymagana do produkcji ścieżki atmos, więc dobry realizator powinien z tego zrobić użytek. Zresztą każdy inaczej reaguje na bodźce, na co innego zwraca uwagę. Wciąż jest wielu miłośników dwóch świetnych kanałów.

Jak budzet jest duzy to moze to miec sens, jesli jest dobrze ustawione i wykonane. Ale na malym budzecie to jest kompletny bezsens. Raz ze 11 kolumn bedzie kosztowalo o wiele wiecej niz 5, wiec trzeba kupic slabsze a dwa ze zaden budzetowy amplituner tego nie pociagnie z sensem 🙂 Przecietny amplituner daje 300, moze 350W na glosniki, jak to podzielisz na 11 kanalow to Ci wychodzi 30W na kanal 🙂 Nie wiem jakiego trzebaby bylo cudu zeby to zagralo nawet nie na prawde dobrze, ale jakkolwiek dobrze 🙂W kinie najwazniejszy jest bas i dynamika, a do tego potrzebna jest moc, inaczej sie nie da 🙂 Dla tego jak chcesz miec na prawde dobry dzwiek, to idzie sie na jakosc, nie na ilosc 🙂 Wiec jak juz wspominalem, robi sie na prawde dobey system 5.2, a jak zostanie kasy wtedy idzie sie w wieksza ilosc kanalow, pameitajac aby wliczyc w budzet koncowke mocy w takim przypadku 🙂

Edytowano przez tomw
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...