Skocz do zawartości

Pomoc w konfiguracji pomieszczenia pod kino domowe.


Mateusz Nazwiskowy

Recommended Posts

1 minutę temu, tomw napisał:

Jak budzet jest duzy to moze to miec sens, jesli jest dobrze ustawione i wykonane. Ale na malym budzecie to jest kompletny bezsens. Raz ze 11 kolumn bedzie kosztowalo o wiele wiecej niz 5, wiec trzeba kupic slabsze a dwa ze zaden budzetowy amplituner tego nie pociagnie z sensem 🙂 Przecietny amplituner daje 300, moze 350W na glosniki, jak to podzielisz na 11 kanalow to Ci wychodzi 30W na kanal 🙂 Nie wiem jakiego trzebaby bylo cudu zeby to zagralo nawet nie na prawde dobrze, ale jakkolwiek dobrze 🙂W kinie najwazniejszy jest bas i dynamika, a do tego potrzebna jest moc, inaczej sie nie da 🙂 Dla tego jak chcesz miec na prawde dobry dzwiek, to idzie sie na jakosc, nie na ilosc 🙂 Wiec jak juz wspominalem, robi sie na prawde dobey system 5.2, a jak zostanie kasy wtedy idzie sie w wieksza ilosc kanalow, pameitajac aby wliczyc w budzet koncowke mocy w takim przypadku 🙂

Ja autora wątku tak zrozumiałem, że po pozytywnych doświadczeniach z obecnie posiadanego systemu 5.1, chciał przy większych środkach i metrażu chce zrobić drugą iterację kina domowego i jednym z celów miało być 7.x.4. Jeżeli ktoś już ma 5.1, to zakładam, że wie jaki sobie kierunek rozwoju wytyczyć 🙂 Żeby nie było, że mam coś przeciwko tym tzw  końcówkom mocy 😉 Sam mam wszystkie kanały AVR wzmacniane w ten sposób.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, przemeklbn napisał:

Ja autora wątku tak zrozumiałem, że po pozytywnych doświadczeniach z obecnie posiadanego systemu 5.1, chciał przy większych środkach i metrażu chce zrobić drugą iterację kina domowego i jednym z celów miało być 7.x.4. Jeżeli ktoś już ma 5.1, to zakładam, że wie jaki sobie kierunek rozwoju wytyczyć 🙂 Żeby nie było, że mam coś przeciwko tym tzw  końcówkom mocy 😉 Sam mam wszystkie kanały AVR wzmacniane w ten sposób.

Autor watku pyta, wiec doradzamy 🙂 W 26m2 to co proponowalem czyli RP600M, RP504C, RP502S, 2x RP1200SW i Onkto RZ50 wychodzi wedle sugerowanych juz sporo ponad budzet 25k, wspomniany 🙂 I to jest dobry system do 26m2 🙂 Jesli bys chcial dolozyc tylne do tego, 4 atmosy i koncowke, to trzeba dolozyc nastepne 15k zeby pasowalo do reszty, z jakas najtansza 4 kanalowa koncowka Emotivy 🙂 Wiec tak jak mowie, przy duzym budzecie jakis to jeszcze mialo by sens, jakby sie odsunelo kanape 🙂 Ale w 25k robienie wiecej kanalow niz 5 na sile moim zdaniem jest kompletnie bez sensu 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, tomw napisał:

Ale w 25k robienie wiecej kanalow niz 5 na sile moim zdaniem jest kompletnie bez sensu 🙂

Mam nadzieję, że nie przeczytają tego wszyscy, którzy właśnie zabierają się za swoje pierwsze kino za kwotę czterocyfrową 😉 A tak poważnie, to większość tutaj pytających o porady nie ma wysoko ustawionej poprzeczki wymagań. Więc i tak będzie progres.

Edytowano przez przemeklbn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, przemeklbn napisał:

Mam nadzieję, że nie przeczytają tego wszyscy, którzy właśnie zabierają się za swoje pierwsze kino za kwotę czterocyfrową 😉

Ja wlasnie mam nadzieje ze przeczytaja 🙂 Bo kino robi sie po to zeby miec jak najlepsze wrazenia w nim, a wrazenia w kinie biora sie z trzech glownych rzeczy - poteznego basu, dynamiki i jakosci dzwieku, definitywnie nie z ilosci kanalow 🙂 A majac ograniczony budzet, nie da sie uzyskac tego bez jakichs kompromisow 🙂 A najwlasciwszym jest wlasnie zaczacie od dobrego systemu 5.2 i jak bedzie w przyszlosci wiekszy budzet, wtedy rozbudowac dalej na komponentach tej samej jakosci i KONIECZNIE dokladajac wiecej mocy 🙂 Budzetowe a nawet i nie takie budzetowe amplitunery nie maja na tyle mocy aby dac na prawde dobra dynamike na wiecej niz 5-7 kanalach, nawet jak sie uzywa tak wydajnych kolumn jak Klipsch 🙂

Edytowano przez tomw
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważ, że większość startuje z poziomu głośniczka w TV, nawet nigdy nie słyszała żadnego systemu opartego o amplituner, ponieważ nie ma znajowych z takimi zabawkami, a w marketach RTV nie ma możliwości odsłuchów takich systemów. Poziom odniesienie to dźwięk z TV, więc nawet chęć zakupu soundbara to już krok do przodu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, przemeklbn napisał:

Zauważ, że większość startuje z poziomu głośniczka w TV, nawet nigdy nie słyszała żadnego systemu opartego o amplituner, ponieważ nie ma znajowych z takimi zabawkami, a w marketach RTV nie ma możliwości odsłuchów takich systemów. Poziom odniesienie to dźwięk z TV, więc nawet chęć zakupu soundbara to już krok do przodu.

Nie za bardzo rozumiem Twoj argument 🙂 Czyli mamy promowac bylejakosc w imie czego, bylejakosci ? 🙂 Jesli mozna miec lepszy dzwiek za te same pieniadze co gorszy, to jaki sens ma wybieranie gorszego ? 🙂 Po to sa fora przeciez, zeby ludzi edukowac i tlumaczyc co ma sens wiekszy, a co mniejszy 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tomw @przemeklbn

offtop zawsze spoko :)

Dzięki za ciekawą dyskusję. Trochę zostałem zbity z tropu ale zaczyna mi się trochę wszystko klarować. Tak więc sprecyzuje co chce osiągnąć. 

Jako iż jestem na etapie remontu mam możliwość przygotowania kabli itp na przyszłość. Chciałem przygotować pomieszczenie przewidując co mi będzie potrzebne w docelowym zestawie. Dlatego np pytanie czy robić wnęki na ścianie na głośniki boczne? (Wnęki zaczną się od wysokości końca oparcia kanapy)

Co do ampli to to Onkyo RZ50 rzeczywiście jest dużo lepsze od tego Denona 6700? Z tego co rozumiem to na tym Onkyo też kiedyś będę mógł złożyć 7.2.4 tylko będzie potrzebna ta końcówka. Rozumiem że Onkyo + końcówka > Denon

Więc myślę, że na początek poleci to Onkyo i 5.1 może 5.2 z  subem, który mam. Nastęonie dołoże 4 atmosy i na koniec końcówka +2 boczne.

Teraz tylko kwestia wyboru głośników czy na pewno ten klipsch bo z tego co czytałem recenzje w internecie to są o nim skrajne opinie.  Polecacie ewentualnie jakieś alternatywy, żeby było do czego porówna jakbym jechał gdzieś posłuchać na żywo?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Mateusz Nazwiskowy napisał:

@tomw @przemeklbn

offtop zawsze spoko :)

Dzięki za ciekawą dyskusję. Trochę zostałem zbity z tropu ale zaczyna mi się trochę wszystko klarować. Tak więc sprecyzuje co chce osiągnąć. 

Jako iż jestem na etapie remontu mam możliwość przygotowania kabli itp na przyszłość. Chciałem przygotować pomieszczenie przewidując co mi będzie potrzebne w docelowym zestawie. Dlatego np pytanie czy robić wnęki na ścianie na głośniki boczne? (Wnęki zaczną się od wysokości końca oparcia kanapy)

Co do ampli to to Onkyo RZ50 rzeczywiście jest dużo lepsze od tego Denona 6700? Z tego co rozumiem to na tym Onkyo też kiedyś będę mógł złożyć 7.2.4 tylko będzie potrzebna ta końcówka. Rozumiem że Onkyo + końcówka > Denon

Więc myślę, że na początek poleci to Onkyo i 5.1 może 5.2 z  subem, który mam. Nastęonie dołoże 4 atmosy i na koniec końcówka +2 boczne.

Teraz tylko kwestia wyboru głośników czy na pewno ten klipsch bo z tego co czytałem recenzje w internecie to są o nim skrajne opinie.  Polecacie ewentualnie jakieś alternatywy, żeby było do czego porówna jakbym jechał gdzieś posłuchać na żywo?

 

Kable pociagnij do wszystkiego co Ci sie marzy, nawet jak nie zrealizujesz marzen to w niczym nie beda przeszkadzac 🙂

Co do amplitunera, co bys nie chcial kupic, to kup taki ktory ma nie tylko mozliwosc kalibracji DIrac Live, ale takze wbudowana licencje bo owa kosztuje 1400zl 🙂 To jest absolutnie najwazniejsza funkcja w amplitunerze, reszta ma o wiele mniejsze znaczenie 🙂 RZ50 ma dosc spora moc jak na budzetowy amplituner, do tego ma wbudowana licencje Dirac Live, i jeszcze zaprogramowane charakterystyki glosnikow Klipscha 🙂 Wiec jest to definitywnie jeden z lepszych wyborow, a jesli z Klipschami to najlepszy 🙂

Co do Klipscha - tak jak sie zgodze ze Klipsche z serii RP to jest kwestia gustu do MUZYKI, jedni lubia inni nie 🙂 Tak w kinie jak Ci ktos pisze ze Klipsch jest slaby czy sie nie nadaje, to rozmawiasz z kims kto nie ma zadnego pojecia o czym mowi 🙂 Naczytal sie glupot na internecie i powtarza dalej bez pojecia 🙂 W kinie jesli chodzi o kolumny, najwazniejszym parametrem jest DYNAMIKA 🙂 Jakosc dzwieku nie jest tak wazna jak w stereo (acz Klipsche daja dzwiek bardzo dobrej jakosci) a tonalnosc praktycznie nie ma znaczenia 🙂 To co ma znaczenie to dynamika systemu, a tu Klipsche nie maja sobie rownych 🙂 Klipsche maja czulosc powyzej 95dB, niektore nawet i 97dB 🙂 Co to daje ? W porownaniu z glosnikami ktore maja typowe 90-91dB, potrzebuja mniej sporo mocy aby zagrac tak samo glosno i dynamicznie 🙂 Dzieki temu w polaczeniu z budzetowym amplitunerem ktore to nie maja za duzo mocy, Klipsche sa w stanie na prawde mocno zagrac 🙂 Aby podniesc poziom natezenia dzwieku o 3dB, potrzebujesz podwoic moc wzmacniacza, abo podniesc o 6dB potrzebujesz 4 razy wiecej mocy 🙂 Wiec kolumny z 91dB czuloscia potrzebuja 4x wiecej mocy niz kolumny z czuloscia 97dB 🙂 Jak sie slucha cicho to nie ma to wiekszego znaczenia, ale jak chcesz posluchac glosno, jak to w kinie, to amplituner bedzie mial duzy problem pociagnac kolumny z nizsza czuloscia, co sie skonczy wiekszymi wymaganiami dla wzmacniacza, co z kolei spowoduje wzrost znieksztalcen i spadek jakosci 🙂 Innymi slowy aby inne kolumny zagraly tak dynamicznie w kinie jak Klipsch na amplitunerze, musialbys dolozyc koncowke mocy 🙂 Dla tego w budzecie Klipschy nic nie ma porownania, prosta fizyka i matematyka 🙂

A co do doswiadczen w zyciu realnym - mam kino zrobione na Klipschach (THX 8000) , z 50 osob u mnie bylo na odsluchach, w tym wiele osluchanych osob i jeszcze nie slyszalem opinii ze ktos slyszal gdzies lepsze kino w rozsadnym budzecie 🙂 Klipsch w kinie jest bezkonkurencyjny jesli budzet nie jest na prawde duzy 🙂

I tak, zacznij od 5.2, a z czasem Sobie rozbuduj 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, emigrant napisał:

@Mateusz NazwiskowyPrzed kupnem Onkyo RZ50 poczytaj sobie o nim na reddit, na audiosciencereview.com i tutaj możesz obejrzeć 2 filmiki co dałem -> 

 

W sensie nie kupowac RZ50 bo jakis egzemplarz ma czy mial problemy ? 🙂 Amplitunery to bardzo skomplikowane urzadzenie, nie istnieje zaden gdzie jacys uzytkownicy nie mieli by jakis problemow 🙂 Zerknalem na audioscience, znalazlem duzo watkow z ludzmi rozmwiajacymi o nim, nie widzalem jakiegos masowego bicia na alarm 🙂 Odeslij na gwarancji, naprawia i uzywaj, nie ma zaraz co demonizowac 🙂

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Mateusz Nazwiskowy napisał:

@tomw @przemeklbn

Co do ampli to to Onkyo RZ50 rzeczywiście jest dużo lepsze od tego Denona 6700?

 

To nie są bezpośredni konkurenci. Ten model Denona, tj x6700h jest 13 kanałowy, powiedzmy że to jest odpowiednik wyższego modelu Onkyo, czyli RZ70. Powoli kończy się produkcja x6700h, bo wchodzi nowy model, dlatego jego cena teraz jest bardziej przystępna. Poza tym, tak jak wspomniał wyżej kolega, amplitunery są tak złożone i na tylu różnych polach można je porównywać, że poprzestanę na tej krótkiej informacji 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Mateusz Nazwiskowy napisał:

A co myślicie o tej konstrukcji jako boczne? Klipsch RP-402S ? One są dosyć płytkie. Bo jak nie to już na tym etapie fajnie by było zrobić sobie wnęki na głośniki boczne.

Ja jestem ich fanem i wolennikiem. Di/Bipole czy to te czy FX od Monitor audio robią kawał dobrej roboty. Mimo że Atmos tego nie zaleca to budowałem takie kina , takie tez miałem u siebie i było dobrze.

 

Nie no bez przesady. 25K i 5.1 tylko?

A co z budżetami gdzie w innych wątkach za 8K staramy się pomóc w czymś więcej. Moim zdaniem to po prsotu bez przesady. Budżet jest dobry i budowal bym wielokanałowe kino.

RZ50, Pioneer LX505, może na promocji X3800.

Kolumny Klipsch to już klepniete?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, tomw napisał:

Kable pociagnij do wszystkiego co Ci sie marzy, nawet jak nie zrealizujesz marzen to w niczym nie beda przeszkadzac 🙂

Co do amplitunera, co bys nie chcial kupic, to kup taki ktory ma nie tylko mozliwosc kalibracji DIrac Live, ale takze wbudowana licencje bo owa kosztuje 1400zl 🙂 To jest absolutnie najwazniejsza funkcja w amplitunerze, reszta ma o wiele mniejsze znaczenie 🙂 RZ50 ma dosc spora moc jak na budzetowy amplituner, do tego ma wbudowana licencje Dirac Live, i jeszcze zaprogramowane charakterystyki glosnikow Klipscha 🙂 Wiec jest to definitywnie jeden z lepszych wyborow, a jesli z Klipschami to najlepszy 🙂

Co do Klipscha - tak jak sie zgodze ze Klipsche z serii RP to jest kwestia gustu do MUZYKI, jedni lubia inni nie 🙂 Tak w kinie jak Ci ktos pisze ze Klipsch jest slaby czy sie nie nadaje, to rozmawiasz z kims kto nie ma zadnego pojecia o czym mowi 🙂 Naczytal sie glupot na internecie i powtarza dalej bez pojecia 🙂 W kinie jesli chodzi o kolumny, najwazniejszym parametrem jest DYNAMIKA 🙂 Jakosc dzwieku nie jest tak wazna jak w stereo (acz Klipsche daja dzwiek bardzo dobrej jakosci) a tonalnosc praktycznie nie ma znaczenia 🙂 To co ma znaczenie to dynamika systemu, a tu Klipsche nie maja sobie rownych 🙂 Klipsche maja czulosc powyzej 95dB, niektore nawet i 97dB 🙂 Co to daje ? W porownaniu z glosnikami ktore maja typowe 90-91dB, potrzebuja mniej sporo mocy aby zagrac tak samo glosno i dynamicznie 🙂 Dzieki temu w polaczeniu z budzetowym amplitunerem ktore to nie maja za duzo mocy, Klipsche sa w stanie na prawde mocno zagrac 🙂 Aby podniesc poziom natezenia dzwieku o 3dB, potrzebujesz podwoic moc wzmacniacza, abo podniesc o 6dB potrzebujesz 4 razy wiecej mocy 🙂 Wiec kolumny z 91dB czuloscia potrzebuja 4x wiecej mocy niz kolumny z czuloscia 97dB 🙂 Jak sie slucha cicho to nie ma to wiekszego znaczenia, ale jak chcesz posluchac glosno, jak to w kinie, to amplituner bedzie mial duzy problem pociagnac kolumny z nizsza czuloscia, co sie skonczy wiekszymi wymaganiami dla wzmacniacza, co z kolei spowoduje wzrost znieksztalcen i spadek jakosci 🙂 Innymi slowy aby inne kolumny zagraly tak dynamicznie w kinie jak Klipsch na amplitunerze, musialbys dolozyc koncowke mocy 🙂 Dla tego w budzecie Klipschy nic nie ma porownania, prosta fizyka i matematyka 🙂

A co do doswiadczen w zyciu realnym - mam kino zrobione na Klipschach (THX 8000) , z 50 osob u mnie bylo na odsluchach, w tym wiele osluchanych osob i jeszcze nie slyszalem opinii ze ktos slyszal gdzies lepsze kino w rozsadnym budzecie 🙂 Klipsch w kinie jest bezkonkurencyjny jesli budzet nie jest na prawde duzy 🙂

I tak, zacznij od 5.2, a z czasem Sobie rozbuduj 🙂

Super, dziękuję za wyjaśnienie co i jak :) 

 

5 godzin temu, Piotr Sonido napisał:

Kolumny Klipsch to już klepniete?

Klepnięte jeszcze nie, na chwilę obecną są brane pod uwagę i tylko one były mi polecone :) 

Także jak są inne propozycje to z checią wysłucham i jak będę miał możliwość to przejadę się posłuchać różnych opcji :) 

 

A jeszcze tylko pytanie o rozbudowanie w przyszłości, gdzieś widziałem, że starego amplitunera można użyć jako końcówkę mocy i czy onkyo, które mam obecnie się nada?

Edytowano przez Mateusz Nazwiskowy
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Mateusz Nazwiskowy napisał:

A i jeszcze czytałem o tym Onkyo RZ50, że nie ma osobnych kanałów na 2 suby tylko jeden. Pytanie czy to jest duży problem ?

Nie ma to znaczenia, kanal LFE jest tylko jeden, ile by nie bylo wyjsc w amplitunerze 🙂 Wiec mozesz podlaczyc i 2 i 3 i 4 pod jedno wyjscie, jako ze kontrole glosnosci masz w subach 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Mateusz Nazwiskowy napisał:

A jeszcze tylko pytanie o rozbudowanie w przyszłości, gdzieś widziałem, że starego amplitunera można użyć jako końcówkę mocy i czy onkyo, które mam obecnie się nada?

Jeżeli kupisz nowy sprzęt, to ten aktualny onkyo nie będzie miał żadnego zastosowania w Twoim systemie.

31 minut temu, tomw napisał:

Nie ma to znaczenia, kanal LFE jest tylko jeden, ile by nie bylo wyjsc w amplitunerze 🙂 Wiec mozesz podlaczyc i 2 i 3 i 4 pod jedno wyjscie, jako ze kontrole glosnosci masz w subach 🙂

Sygnał źródłowy jeden, ale możliwość korekcji każdego suba z osobna to inna sprawa. Dirac zapewne bierze użytek z możliwości indywidualnego sterowania wyjściem na każdy sub. Przynajmniej jakieś wersje Diraca?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, tomw napisał:

Nie ma to znaczenia, kanal LFE jest tylko jeden, ile by nie bylo wyjsc w amplitunerze 🙂 Wiec mozesz podlaczyc i 2 i 3 i 4 pod jedno wyjscie, jako ze kontrole glosnosci masz w subach 🙂

Ścieżka LFE jest jedną ale jak jest pojedyncze wyjście to nie moz a oddzielnie sterować subami. Wyklucza to też pewnie DLBC. No i wtedy warto miec suby z dsp.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, przemeklbn napisał:

Jeżeli kupisz nowy sprzęt, to ten aktualny onkyo nie będzie miał żadnego zastosowania w Twoim systemie.

Sygnał źródłowy jeden, ale możliwość korekcji każdego suba z osobna to inna sprawa. Dirac zapewne bierze użytek z możliwości indywidualnego sterowania wyjściem na każdy sub. Przynajmniej jakieś wersje Diraca?

W sensie zgadujesz czy twierdzisz ? Bo jesli zgadujesz, do dopisz moze na poczatku "wydaje mi sie ze........." 🙂 Bo znow nie masz racji a myslisz ze masz 🙂

To samo ze starym Onkyo powyzej - oczywiscie ze moze go zastosowac jako koncowke mocy, jesli ma analogowe wejscia i do tego tryb "direct" 🙂 Nie bedzie to super rozwiazanie, ale np. do atmosow wystarczy bo przy zasileniu wysoko odcietych 4 glosnikow mocy wystarczy 🙂

6 minut temu, PanKlor napisał:

Ścieżka LFE jest jedną ale jak jest pojedyncze wyjście to nie moz a oddzielnie sterować subami. Wyklucza to też pewnie DLBC. No i wtedy warto miec suby z dsp.

Jakiego sterowania bedzie brakowac konkretnie ? 🙂 Napomkne ze mam 2 wyscia w Arcamie, 4 suby, wszystkie podpiete pod jedno wyjscie i zero potrzeby regulowania czegokolwiek i przy tym idealny bas 🙂 Kazdy sub ma regulacje glosnosci, odciecia i fazy wiec mozna je ustawic w dowolnej konfiguracji bez regulowania czegokolwiek w amplitunerze 🙂 Oczywiscie majac dwa wyjscia w ampli jest ulatwieniem i nie mowie ze sie nie przyda, ale nie potrzeba zaraz zmieniac ampli jak sie ma jedno wyjscie a chce sie wiecej subow 🙂 Mozna wszystko dobrze zgrac z jednym wyjsciem z ampli, z dowolna liczba subow 🙂

Edytowano przez tomw
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, tomw napisał:

Jakiego sterowania bedzie brakowac konkretnie ?

Chodzi mi o to, że cokolwiek będzie kalibrowane (czy to Dirac, Audyssey czy cokolwiek innego) to korekty będą aplikowane do wszystkich subów. Mając je rozdzielone na poziomie amplitunera łatwiej chyba, uzyskać optymalny efekt. Dodatkowo DSP w subach takich jak SVS pozwala na ustawienie wzmocnienia dla konkretnych częstotliwości a te zależą od tego gdzie umieścimy subwoofer. Pewnie można podobny efekt uzyskać jeżdżąc subwooferami po pomieszczeniu ale nie każdy może i nie każdy potrafi. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, PanKlor napisał:

Chodzi mi o to, że cokolwiek będzie kalibrowane (czy to Dirac, Audyssey czy cokolwiek innego) to korekty będą aplikowane do wszystkich subów. Mając je rozdzielone na poziomie amplitunera łatwiej chyba, uzyskać optymalny efekt. Dodatkowo DSP w subach takich jak SVS pozwala na ustawienie wzmocnienia dla konkretnych częstotliwości a te zależą od tego gdzie umieścimy subwoofer. Pewnie można podobny efekt uzyskać jeżdżąc subwooferami po pomieszczeniu ale nie każdy może i nie każdy potrafi. 

W sensie ja nie twierdze ze nie bedzie latwiej miec osobne wyjscia, nawet nadmienilem to powyzej 🙂 ALE pisze w kontekscie tego watku, gdzie autor chce zrobic solidne kino za 25k i pyta czy jedno wyjscie na sub bedzie mialo znaczenie w amplitunerze 🙂 Gdyby mial 2x wyzszy budzet to bym napisal "bierz Arcama i sie nie zastanawiaj, miedzy innymi bedzie mial 2 wyjscia i bedzi elatwiej" 🙂 Ale jesli ktos Mu podpowie ze MUSI miec dwa wyjscia i przez to kupi wyzszy model, za wiecej pieniedzy kosztem slabszych glosnikow czy suba, to efekt koncowy bedzie gorszy 🙂 Wiec tak, w idealnym swiecie lepiej miec dwa wyjscia niz jedno, w tym konkretnym przypadku jedno wyjscie sprawi ze bedzie wiecej roboty z kalibracja, ale finalnie wynik bedzie taki sam lub lepszy 🙂

Nie, w IDEALNYM swiecie powiedzial bym kup amplituner ktory ma Dirac ART, ktory w teorii uzywa subow jako zarazem aktywne pulapki basowe, acz nie wiem jak to sie sprawdza w praktyce 🙂

A co do "
Dodatkowo DSP w subach takich jak SVS pozwala na ustawienie wzmocnienia dla konkretnych częstotliwości" to tak jak gadalismy, to Ci nic nie da w radzeniu sobie z pomieszczeniem 🙂 To jest dobra opcja jak chcesz zgrac suby z glosnikami, tym bardziej w stereo 🙂 Ale jak mody pomieszcenia Ci wycinaja jakas czestotliwosc, to to ze ja podciagniesz czy w DSP czy w Dirac nie dosc ze nic Ci nie da, to jeszcze pogorszy sprawe, bo bedzie jeszcze mocniej oddzialywac na mody i czestotliwosci sasiednie Ci na tym jeszcze ucierpia 🙂

Cos jakbys chcial ruszyc na lodzie na letnich oponach bez przyczepnosci, i aby rozwiazac problem dawal bys wiecej gazu 🙂

Edytowano przez tomw
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, tomw napisał:

Ale jak mody pomieszcenia Ci wycinaja jakas czestotliwosc, to to ze ja podciagniesz czy w DSP czy w Dirac nie dosc ze nic Ci nie da,

Wiadomo... ale jak pomieszczenie podbija to już wycięcie na DSP pomaga. 

3 minuty temu, tomw napisał:

Ale jesli ktos Mu podpowie ze MUSI miec dwa wyjscia i przez to kupi wyzszy model, za wiecej pieniedzy kosztem slabszych glosnikow czy suba, to efekt koncowy bedzie gorszy

Tego nie sugeruję. Sprawa jest bardziej złożona - sam musi zdecydować czy chce X6700 bez Diraca, RZ50 z Diraciem ale też z innymi ograniczeniami czy tak jak pisałem X3800 + Dirac + końcówka (zakupy w zależności od rozwoju sytuacji, też bym proponował zbudować 5.2.4 i zobaczyć czy mu faktycznie brakuje przestrzeni, basu etc. - rozbudować w takim układzie zawsze można). 

 

2 minuty temu, tomw napisał:

Cos jakbys chcial ruszyc na lodzie na letnich oponach bez przyczepnosci, i aby rozwiazac problem dawal bys wiecej gazu 🙂

W taki sposób go właśnie rozwiązuję... tylko auto trzeba mieć odpowiednie 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, PanKlor napisał:

Wiadomo... ale jak pomieszczenie podbija to już wycięcie na DSP pomaga. 

Tego nie sugeruję. Sprawa jest bardziej złożona - sam musi zdecydować czy chce X6700 bez Diraca, RZ50 z Diraciem ale też z innymi ograniczeniami czy tak jak pisałem X3800 + Dirac + końcówka (zakupy w zależności od rozwoju sytuacji, też bym proponował zbudować 5.2.4 i zobaczyć czy mu faktycznie brakuje przestrzeni, basu etc. - rozbudować w takim układzie zawsze można). 

X3800 nie ma licencji i jest sporo slabszy mocowo niz RZ50, wiec wyjdzie drozej i zagra dynamicznie slabiej to raz 🙂 A dwa, pisalem z pamieci bo nie sposob spamietac tego wszystkiego, ale zerknalem na zdjecia RZ50 i to jest to co zobaczylem 🙂

A, PS. amplituner bez Diraca to strzal w kolano nieco, szczegolnie w pomieszczeniach gdzie nie mozna zrobic dobrze akustyki 🙂


image.png.92eef29be466745b3187f5333c169c54.png

Edytowano przez tomw
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, tomw napisał:

X3800 nie ma licencji i jest sporo slabszy mocowo niz RZ50

I patrząc po cenach z Amazona prawie 2x tańszy (880€ vs 1599€). Starczy i na licencję i na końcówkę mocy. Jedno i drugie można dokupić z czasem. Co kto lubi. Moim zdaniem propozycje które tu padły są ok - wszystko kwestia planu rozbudowy i preferencji autora. Może chce od razu 7.2.4 ale trochę gorzej (bo i tak będzie to duży skok jakościowy dla niego), może posłucha Ciebie i troche ograniczy liczbę kanałów ale pójdzie w prostrze i dające dobry efekt pomysły, może chce sobie podłubać i rozbudowywać powoli system. Dostał różne opcje. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...