Skocz do zawartości

Jakiś głosnik do kina domowego


Pitt39

Recommended Posts

Dzień dobry. 

To mój pierwszy post, wiec kłaniam się nisko.  Mam nadzieję że nie dubluję/nie  łamie regulaminu, ale poczytałem parę innych tematów i nie widzę nic kropka w kropkę co by odpowiadało mojemu zapytaniu.

Do rzeczy. 

Obecnie pod mój telewizor mam podpięty zestaw; Samsung HW-K450(jakoś gra, a jak  całe życie jeździ się fiatem 126p to i łatwiej ucho zadowolić).

Jednak parę dni temu wymyśliłem sobie, że może by coś zmienić w swoim zestawie grającym;  wymienić na cos mocniejszego w podobnym "stylu"(czyt. inny, mocniejszy soundbar). Niemniej poczytałem trochę opinii na tym forum i takowe zestawy nie mają zbyt wielu zwolenników, wiec moje myśli zaczęły się kierować w inna stronę.

Z racji ze nie mam opcji na okablowanie sobie salonu, pozostałbym przy zestawie z 2 kolumnami + w późniejszym czasie sub.(pokój wygląda jak na załączonym zdjeciu, czerwone prostokąciki to miejsce gdzie stanęłyby kolumienki).

Oczekiwania:

- ma grać lepiej niż to wyżej co obecnie używam.

- może głupie, ale ma pasować do salonu w stylu retro, wiec wiem ze to już dyskwalifikuje zapewne 90% sprzetów, które można by mi zaproponować.

Z racji tego co powyżej napisałem padło na:

- Klipsch the fives + w przyszłości jakiś sub.

Czy jest jakaś tańsza alternatywa co by się dało podpiąć pod TV, a jednocześnie wyglądało jak to wyżeji miało podobną moc.

Czy zestaw jest wart swojej ceny, bo jak się nie znam, to wydaje się być to kwota dość spora.

Czy może da się skompletować coś z jakiś używanym amplitunerem dającym się podpiąć pod tv i wyglądającym jak z lat 80(znaleźć ładne kolumny to nie problem). 

Z góry dziekuję za pomoc i sugestie(budżet około 3-3.5k złotych).

 

 

głosniki.jpg

Edytowano przez Pitt39
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Pitt39 napisał:

Czy może da się skompletować coś z jakiś używanym amplitunerem dającym się podpiąć pod tv i wyglądającym jak z lat 80(znaleźć ładne kolumny to nie problem). 

Masz na myśli amplituner kina, czy wystarczy np.  wzmacniacz / amplituner stereo? Bo jeżeli chodzi o stereo to wydaje mi się że szybciej znajdziesz coś ciekawego. Jaki budżet chcesz przeznaczyć na ten zestaw?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, tomek72 napisał:

Masz na myśli amplituner kina, czy wystarczy np.  wzmacniacz / amplituner stereo? Bo jeżeli chodzi o stereo to wydaje mi się że szybciej znajdziesz coś ciekawego. Jaki budżet chcesz przeznaczyć na ten zestaw?

Na myśli mam takie ustrojstwo, które połączy się z moim telewizorem(mogą to być kolumny aktywne z hdmi czyli jak te wyżej które wrzucił/może też być amplituner z hdmi, plus jakies 2 kolumienki, tak by dało się obejrzeć film, puścić coś z yt i brzmiało to lepiej niż na obecnym systemie).

Wymóg jednak by nie było to zbyt nowoczesne w swojej formie, bo już soundbar który posiadam nieszczególnie mi się podoba. Kwota powiedzmy te 3-4 tyś złotych(nie jest to wiele, ale nie  mam też wielkich oczekiwań).

Może to być kolumna stojąca, jak również podstawkowa. 

 

15 godzin temu, Q21 napisał:

Cześć, konieczność retro designu zdejmuje większość możliwości. Klipsch The Fives to fajna propozycja na ten metraż i wymagania. Kolumny grają raczej V-ką, ale mogą się spodobać :) Dobre, efektowne granie w tym budżecie. 

Wielkiego pola manewru nie mam... ale z drugiej strony jak już sie zdecyduje, to i mniejszy boł głowy co wziąć.

Dziękuje za odp.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

6 godzin temu, Pitt39 napisał:

Na myśli mam takie ustrojstwo, które połączy się z moim telewizorem(mogą to być kolumny aktywne z hdmi czyli jak te wyżej które wrzucił/może też być amplituner z hdmi, plus jakies 2 kolumienki, tak by dało się obejrzeć film, puścić coś z yt i brzmiało to lepiej niż na obecnym systemie).

No to na moje oko / ucho szukałbym amplitunera / wzmacniacza, najlepiej z funkcjami sieciowymi, bluetooth i do tego jak masz miejsce kolumny podłogowe, ten salon to jednak 20m². Te Klipsch The Fives są fajną opcją, jednak jeżeli je szeroko rozstawisz to będziesz musiał puścić dosyć kawałek kabla HDMI do kolumny z gniazdem. Wzmacniacz / amplituner ulokujesz w pobliżu TV (oby go nie zamykać w szafce) i poprowadzisz tylko przewody do frontów. Ponadto zyskasz ewentualną możliwość połączenia z nim w przyszłości innych urządzeń. Do samego dźwięku z TV wystarczy jak wzmacniacz / amplituner będzie miał wejście optyczne (i tak dźwięk będzie 2 kanałowy). No w stereo z wejściem optycznym (z HDMI jest mniej sprzętów, ale też są) w Twoim budżecie jest w czym wybierać, a i z funkcjami sieciowymi coś się ogarnie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 18.11.2023 o 17:36, tomek72 napisał:

 

No to na moje oko / ucho szukałbym amplitunera / wzmacniacza, najlepiej z funkcjami sieciowymi, bluetooth i do tego jak masz miejsce kolumny podłogowe, ten salon to jednak 20m². Te Klipsch The Fives są fajną opcją, jednak jeżeli je szeroko rozstawisz to będziesz musiał puścić dosyć kawałek kabla HDMI do kolumny z gniazdem. Wzmacniacz / amplituner ulokujesz w pobliżu TV (oby go nie zamykać w szafce) i poprowadzisz tylko przewody do frontów. Ponadto zyskasz ewentualną możliwość połączenia z nim w przyszłości innych urządzeń. Do samego dźwięku z TV wystarczy jak wzmacniacz / amplituner będzie miał wejście optyczne (i tak dźwięk będzie 2 kanałowy). No w stereo z wejściem optycznym (z HDMI jest mniej sprzętów, ale też są) w Twoim budżecie jest w czym wybierać, a i z funkcjami sieciowymi coś się ogarnie.

Dziękuje za zainteresowanie i odp.

Bije się cały czas z myślami. Z jednej strony ma to wyglądać, z drugiej również grać, bo takie jest podstawowe zadanie tego sprzętu.

Widzę ze na tym forum polecany jest zestaw RX-V4A + Tesi 561, który  można zgarnąć trochę powyżej 4 tyś złotych(kolumienki ładne, tylko ten amplituner, który raz ze wysoki i bedzie trzeba ciąć nogi od szafki albo tv do góry podciągnąć, a dwa jest niepasujący do wnętrza... choć j/w, ma to grać, a nie byc ładnym meblem).

Jak rozumiem i domniemam - sprawdzę to jeszcze w salonie jak już się wybiorę - że będzie to lepsze plumkać niż ten klipschy, w szczególności ze pokój powyżej 20m2, a do tego otwarta kuchnia.

Co do zastosowań, bo nie pisałem:

Filmy, ale nie oglądam żadnych efekciarskich, wiec mam wyraźnie słyszeć co mówią. Słucham też dużo podcastów, wiec jak wcześniej.

Co do samej muzyki, to od Aphex Twina(generalnie całe spektrum muzyki elektronicznej od ambientów do acid techno), przez Depechów po Mozarta, wiec ciezko bedzie powiedzieć jak się nie puści i nie wypośrodkuje co by bardziej "spasowane".

Prześpię się, poslucham i na coś zapewne sie zdecyduje.

4 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

Aktywne Klipsche the Fives to fajne paczki.

Zobacz sobie też ELAC Connex. Albo możesz iść w system pasywny na monitorach ELAC B6.2 i wzmacniaczu jak SMSL na przykład.

 

Dziekuje bardzo. Za chwilę poczytam.

Edytowano przez Pitt39
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Pitt39 napisał:

Widzę ze na tym forum polecany jest zestaw RX-V4A + Tesi 561

ale to jest amplituner kina 5.1, owszem możesz go wykorzystać jako stereo, natomiast pytanie, czy będziesz chciał to rozbudowywać o kolejne głośniki (centralny, 2 x surround i subwoofer). Pisałeś, że nie masz jak "okablować" salonu. Dlatego propozycje poszły w stronę stereo. Ponadto RX-V4A to amplituner 5.1, więc w przyszłości Atmos-a na nim zbudujesz. Do minimalnego układu Atmos amplituner 7 kanałowy, aby uzyskać najprostszy układ 5.1.2. Więc jeżeli Twój pomysł idzie w kierunku Atmos w przyszłości to inny amplituner.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, tomek72 napisał:

ale to jest amplituner kina 5.1, owszem możesz go wykorzystać jako stereo, natomiast pytanie, czy będziesz chciał to rozbudowywać o kolejne głośniki (centralny, 2 x surround i subwoofer). Pisałeś, że nie masz jak "okablować" salonu. Dlatego propozycje poszły w stronę stereo. Ponadto RX-V4A to amplituner 5.1, więc w przyszłości Atmos-a na nim zbudujesz. Do minimalnego układu Atmos amplituner 7 kanałowy, aby uzyskać najprostszy układ 5.1.2. Więc jeżeli Twój pomysł idzie w kierunku Atmos w przyszłości to inny amplituner.

Byłem dziś na szybko w jednym sklepie i w zasadzie na moje potrzeby dostałem rade jak Twoja powyżej, czyli ze rx-v4a niekoniecznie skoro nie chce tego rozbudowywać... zaproponowano mi zestaw tesi 561 + Yamaha R-N600A(cos koło 5300, wiec budżet przekroczony, choć mógłbym sie zdecydować jakby mnie "urzekło" to co usłyszę; wstepnie ustawiony na słuchanie).

Jakieś inne alternatywy, tańsze do tego modelu?.

J/w zalezy mi na tv, żeby puścić coś z yt i żeby jakoś łączyło sie ze spotiffy.

Jest model A-S501, tanszy, z tym ze punkt numer dwa nie zostanie spełniony.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsze są Twoje preferencje dźwięku. Dlaczego przy AS-501 punkt 2 jest niespełniony, do TV podłączysz go przez optyczne. Ale jeżeli nie masz konkretnego modelu to mnie się nasuwa np. Denon DRA-800H, ale nie wiem jak z dostępnością, ma HDMI, funkcje sieciowe (można słuchać Spotify, Tidal bez włączania TV), taki "kombajn", do tego dobrać kolumny i masz dość funkcjonalne urządzenie. Onkyo TX-8250 nie ma HDMI, ale ma funkcje sieciowe. Wskazana Yamaha R-N600A też bez HDMI, ale też ma funkcje sieciowe. Jeżeli nie zależy Ci na nowych głośnikach, można poszukać coś fajnego w używkach, jeżeli nowe to musiałbyś w podłogówkach szukać raczej w niskiej półce TAGA, MAGNAT, PYLON (droższe też mają, ale w tzw. "budżetówce" również), tutaj musiałbyś sobie posłuchać jak co z czym się "zgrywa" i wybrać na słuch według swoich preferencji. Trudno w ciemno zestawić dobre połączenie, ba to co podoba się mnie nie musi Tobie, więc ostatecznym doradcą powinien być odsłuch. Umówić się w salonie audio (niekoniecznie jednym) i coś dobrać na słuch. Z tego co piszesz mniemam, że byłeś w znanej (również na forum) sieci TOP.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, tomek72 napisał:

Najważniejsze są Twoje preferencje dźwięku. Dlaczego przy AS-501 punkt 2 jest niespełniony, do TV podłączysz go przez optyczne. Ale jeżeli nie masz konkretnego modelu to mnie się nasuwa np. Denon DRA-800H, ale nie wiem jak z dostępnością, ma HDMI, funkcje sieciowe (można słuchać Spotify, Tidal bez włączania TV), taki "kombajn", do tego dobrać kolumny i masz dość funkcjonalne urządzenie. Onkyo TX-8250 nie ma HDMI, ale ma funkcje sieciowe. Wskazana Yamaha R-N600A też bez HDMI, ale też ma funkcje sieciowe. Jeżeli nie zależy Ci na nowych głośnikach, można poszukać coś fajnego w używkach, jeżeli nowe to musiałbyś w podłogówkach szukać raczej w niskiej półce TAGA, MAGNAT, PYLON (droższe też mają, ale w tzw. "budżetówce" również), tutaj musiałbyś sobie posłuchać jak co z czym się "zgrywa" i wybrać na słuch według swoich preferencji. Trudno w ciemno zestawić dobre połączenie, ba to co podoba się mnie nie musi Tobie, więc ostatecznym doradcą powinien być odsłuch. Umówić się w salonie audio (niekoniecznie jednym) i coś dobrać na słuch. Z tego co piszesz mniemam, że byłeś w znanej (również na forum) sieci TOP.

Tak, w tym sklepie byłem.

Co do zestawu ktory został mi przedstawiony, widzę ze można go mieć nawet poniżej 5 tyś.(nie wrzucam linku, bo może łamie tym regulamin), wiec brzmi to już sensownej i mógłbym tyle dać podnosząc delikatnie budżet(przymknę oko na wielkie ustrojstwo pod telewizorem, na rzecz jakości, gdyż kolumienki wyglądają całkiem sensownie i jesli zagrają, to jestem na tak).

Co do podstawowej sprawy, to w pełni sie zgadzam że kązdy ma inne preferencje, z tym że ja jestem kompletnie zielony i przesiadając się z malucha(słabego soundbaru), i tak wszystko sie spodoba/zachwyci ;-).

Nic, posłucham i zobaczymy co orzeknę, może coś zostanie jeszcze na czarny piątek zaoferowane, bo głupio truć komuś dupę, a na koniec powiedzieć że u konkurencji taniej.

Tak czy siak dziękuje za zainteresowanie i poświęcony cenny czas 🙂

ps. co do preferencji, to powiedzmy ze 70% mojego zainteresowania muzycznego krąży w wokół elektroniki, wiec jakby było ciut więcej basu, to nie byłoby źle, ale nie będę kręcił nosem, bo mam świadomość co ile kosztuję i ile na ten cel przeznaczam. 

Edytowano przez Pitt39
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Pitt39 napisał:

ps. co do preferencji, to powiedzmy ze 70% mojego zainteresowania muzycznego krąży w wokół elektroniki, wiec jakby było ciut więcej basu, to nie byłoby źle, ale nie będę kręcił nosem, bo mam świadomość co ile kosztuję i ile na ten cel przeznaczam. 

Pamiętaj, że  u Ciebie w pomieszczeniu tego basu może być sporo więcej, jak i sporo mniej. Oprócz samych głośników i wzmacniacza rolę odgrywa też pomieszczenie (umiejscowienie głośników i miejsca odsłuchu). 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, PanKlor napisał:

Pamiętaj, że  u Ciebie w pomieszczeniu tego basu może być sporo więcej, jak i sporo mniej. Oprócz samych głośników i wzmacniacza rolę odgrywa też pomieszczenie (umiejscowienie głośników i miejsca odsłuchu). 

Tak, mam tego świadomość ze pomieszczenie odsłuchowe będzie lepiej przygotowane niż to co posiadam w domu. Biorę też na to poprawkę. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, PanKlor napisał:

Tego nie napisałem 😉

Tak logika by mi podpowiadała.

Skoro firma x  nastawiona jest na sprzedaż(zarobek), to miejsce odsłuchu trzeba przygotować tak, aby nawet te słabsze modele jakoś brzmiały... a jak już przyjadę z wymarzonym sprzętem  do domu, podłączę go i puszcze to co lubię, a zaprezentowany dźwięk nie będzie brzmiał jak x czasu wcześniej, to stwierdzę ze z g. bicza się nie ukręci i zostanie ze mną taki jaki jest ;-). 

Edytowano przez Pitt39
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Pitt39 napisał:

Widzę ze na tym forum polecany jest zestaw RX-V4A + Tesi 561, który  można zgarnąć trochę powyżej 4 tyś złotych

Pod warunkiem że będzie system 5.1 a nie 2.0 jak często jest sprzedawany.

13 godzin temu, Pitt39 napisał:

mi zestaw tesi 561 + Yamaha R-N600A(cos koło 5300, wiec budżet przekroczony, choć mógłbym sie zdecydować jakby mnie "urzekło" to co usłyszę; wstepnie ustawiony na słuchanie).

Jakieś inne alternatywy, tańsze do tego modelu?.

Yamaha AS 501, lepiej Cambridge AXR100 czy własnie jakiś SMSL do tego Wiim mini i lepszy wzmacniacz i lepsza sieć. A jesli chodzi o kolumny to moga zostać Tesi, Ale mozna tez alternatywę Pylon Pearl 25, Magnat Tempus 77

11 godzin temu, Pitt39 napisał:

Tak logika by mi podpowiadała.

Skoro firma x  nastawiona jest na sprzedaż(zarobek), to miejsce odsłuchu trzeba przygotować tak, aby nawet te słabsze modele jakoś brzmiały... a jak już przyjadę z wymarzonym sprzętem  do domu, podłączę go i puszcze to co lubię, a zaprezentowany dźwięk nie będzie brzmiał jak x czasu wcześniej, to stwierdzę ze z g. bicza się nie ukręci i zostanie ze mną taki jaki jest ;-). 

Czasem jest an odwrót. :)

W sensie że w domu lepiej. ale nie zawsze. Nie am reguły.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. 

Pooglądałem kolumny retro, przespałem się z tym... i stwierdziłem że jednak wezmę te klipsch the fives, bo najbardziej klasyczna formę posiadają, a  jak nie będzie zadowolenia z ich działania - choć nie przewiduję - to przyszłościowo dokupię suba(najlepiej brać cos z tej samej firmy, ewentualnie co by było do 2 tyś. w podobnej okleinie co by grało z powyższym zestawem?).

Zrodził się jednak problem, bo z tego co widzę kabel w zestawie ma  4 metry, a jakby je ustawić według sztuki czyli w trójkącie(kolumny - sofa), to będzie z 6m potrzeba.

Jakie kable polecacie, czy gotowca od razu zakupić, czy podłączyć i zobaczyć jak bliżej siebie to gra?.  

Z  góry jeszcze raz dziękuję  za zainteresowanie i poświęcony mi czas.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są  i One.

Póki co wrażenia mam mieszane.

Z jednej strony bardzo ładne wykonanie jak kolumny z dawnych lat, do tego dobre brzemiennie - choć  nie ukrywam ze spodziewałem sie po nich ciut więcej ... z drugiej strony nie spełniają podstawowej funkcji - a przynajmniej na te chwilę - bo nie chce się połączyć z moim telewizorem za pomocą kabla hdmi(na 90% wszystko dobrze podłączyłem, na tv w ustawieniach przełączyłem na hdmi arc... efekt taki ze ujrzałem niebieski ekran i tyle... jakieś pomysły, telewizor który posiadam to sony). 

Z tego co na szybko udało mi się je przetestować, najlepiej radziły sobie na jakimś ambientowym graniu typu Carbon Based Liforms, utworach Vangelisa czy polskich klasykach jak Czerwone gitary... mniej sprawnie - choć  zaznaczam że spec ze mnie żaden - w szybszym graniu na 130-140bmp, choć będę to jeszcze sprawdzał.

Basu w nich aż nadto, sub. nie będzie do niczego potrzebny.

Generalnie po tym krótkim kontakcie oceniam je na -4/5.

 

blizej.jpg

dalej.jpg

Edytowano przez Pitt39
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps. na optyku poszło praktycznie od razu, ale wolałem po hdmi... trochę się nawku., przegrzebałem cały tv aż w końcu poszło.

Do tego dałem je dziś szerzej żeby tworzyły trojką z sofą i jest lepiej. Teraz coś z kablami trzeba zrobić bo latają po całej ścianie.

Póki co za całokształt daję 4/5.

 

Edytowano przez Pitt39
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 26.11.2023 o 17:36, Piotr Sonido napisał:

Daj drewniane podkładki i będzie audiofilsko. I wtedy każdy będzie patrzył z zazdrością "a co to masz takie?"

Może i by to zadziałało, ale jestem stulejarzem i nie mam znajomych, wiec kwestie estetyczne tylko do mojego wglądu/ewentualnie jak się podzielę zdjeciem na forum 😉

ps. Nic, teraz myślę żeby kupić  jakiś najtańszy gramofon, bo mam parę płyt.

Trzeba by założyć jakiś temat, chyba że ktoś coś tu rzuci(skłaniam sie za czyms starym w stylu retro).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 4.12.2023 o 07:11, Piotr Sonido napisał:

No to co się przejmujesz że będzie je widać :)

A na forum to normalne że widać :)

 

Nowy czy używany ten gramofon? Jak nowy to Rega albo Pro-ject.

Może być używany.

Póki co jednak chciałbym jakoś zapanować nad kolumnami, bo nie ogarniam dudnienia  i powiem że jednak troche mi to przeszkadza.

Do ściany tylnej od frontów kolumn jest 45cm i to zapewne jedną z przyczyn(choć na próbę dałem je bliżej środka  pokoju i nie było o wiele lepiej), do tego jeden stoi w kącie, wiec tym bardziej idzie pogłos(nie chce ich jednak  na pół salonu wywalać).

W klipsch connect pościnałem już bass  na -5db, ale dalej to nie  to. 

Da się coś z tym zrobić, chyba że to budżetowy sprzęt i czego mam się spodziewać 😉 

Plus. Dobra nauka, będę wiedział na co wymienić, co lubię i czego oczekuje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...