Skocz do zawartości

KD 10-15k - pomoc w poprowadzeniu instalacji


Gepard

Recommended Posts

Cześć, 

obecnie jestem na etapie remontu mieszkania - jako że będzie robiony sufit podwieszany (8 cm, wypełniony wełną, wysokość po obniżeniu 270 cm) to planuję puścić instalacji audio górą. Tutaj chętnie bym Was prosił o pomoc w rozmieszczeniu (wysokość, odległość) wyjść audio, żeby umieścić ją podtynkowo. Mieszkanie w bloku z cegły, podłoga będzie wycisoszona akustycznie matami pod wylewką, ale i tak mam na uwadze sąsiadów żeby ich po nocach basem nie straszyć, więc nic mocnego być nie musi.

Wykorzystanie - praktycznie wyłącznie pod filmy (mix streamowanych i lokalnych z TrueHD), muzycznie to bardziej jako tło.

Kostrzystam z projektora krótkiego rzutu, więc 225 cm z 295 cm dostępnej ściany zajmować będzie ekran, po bokach zostaje po ~35 cm, a jako że mam ruchwilego, dużego psa i jednocześnie jest to trochę w przejściu to myslałem o on-wallach.

Obecnie korzystam z soudbarda Samsunga Q990C z tyłami, ale no wiadomo jak to z soundbarami, z jakiegoś powodu tutaj piszę... ;)

Skoro i tak robię sufit to myślę o puszczeniu dwóch głośników sufitowych jako sourrond front i pójść w 5.1.2.
Tyły - niestety jako że sofa będzie praktycznie przyciśnięta to ściany to będzie niemożliwe zachowanie kąta wskazanego przez Dolby - czy możecie doradzić rozwiązanie?

Patrząc po poprzednich wątkach myślałem wstępnie o (budżet 10-15k):

Amplituner: Yamaha RX-V6A 
Fronty: Heco Ambient 44F - z tym że one mają 23 cm szerokości i się zastanawiam czy to nie będzie zbyt ciasno wyglądać na tych 35 dostępnych
Tyły: Monitor Audio Bronze FX 6G
Sufit: ArtSound MDC620
Sub: Heco Aurora Sub 30A

Dzięki!

 

Uklad.png.faf4442462d0812c1cec2e0493d9c1d4.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Gepard napisał:

Tyły - niestety jako że sofa będzie praktycznie przyciśnięta to ściany to będzie niemożliwe zachowanie kąta wskazanego przez Dolby - czy możecie doradzić rozwiązanie?

Dla którego kanału? 4 atmosow nie obsłuży Twój amplituner. Jeżeli zaś martwisz się o glosniki surround tonmasz dwa wyjścia.

1. Glosniki bipolarne zamontowane na tylnej ścianie. 

2. Normalne monitory zamontowane przy tylnej ścianie grające wzdłuż tej ściany. Montujesz albo na bocznych albo na uchwytach na tylnej ścianie.

 

BTW nie ma czegoś takiego jak surround front w 5.1.2 jeżeli mowa o glosnikach Atmos.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Gepard napisał:

niestety jako że sofa będzie praktycznie przyciśnięta to ściany

Naprawdę nie ma opcji na odsunięcie sofy od ściany na tyle żeby Twoja głowa/uszy w trakcie siedzenia/oglądania były oddalone od ściany o choćby 70cm?
To robi mimo wszystko różnicę w odbiorze dźwięku dookólnego. Zawsze możesz wymyślić długą półkę za sofą żeby kobieta mogła sobie tam coś postawić :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Gepard napisał:

Fronty: Heco Ambient 44F - z tym że one mają 23 cm szerokości i się zastanawiam czy to nie będzie zbyt ciasno wyglądać na tych 35 dostępnych

Brałeś pod uwagę ekran transparentny akustycznie? Głośniki mógłbyś wówczas mieć za nim. Trzeba by się tylko zorientować jaki rodzaj plótna na krótki rzut jest właściwy.

Plusy są takie że ekran może być większy, głośniki nie będą widoczne, a dźwięk pochodzacy zza ekranu (szczególnie kanał centralny) zrobi niesamowite wrażenie.

9 godzin temu, Gepard napisał:

Skoro i tak robię sufit to myślę o puszczeniu dwóch głośników sufitowych jako sourrond front i pójść w 5.1.2.

W konfiguracji 5.1.2 Atmosy masz nad głową lekko przed Tobą (80 stopni), rozstaw na boki 0,7-0,8 szerokości pola odsłuchu zblizony do kolumn frontowych.

9 godzin temu, Gepard napisał:

Tyły - niestety jako że sofa będzie praktycznie przyciśnięta to ściany to będzie niemożliwe zachowanie kąta wskazanego przez Dolby

Nie tyły tylko surround. "Tyły" to surround back będący rozszerzeniem systemu na 7.x x

W 5.1.2 i sofie przyciśniętej do ściany bez problemu uzyskasz sugerowane kąty dla surround. Z tego co pamiętam jakieś 110 stopni za uchem. No ale sofa ma zagłówki i jakąś głębokość wiec raczej nie masz głowy przy samej ścianie. Bipole/dipole za sofą lub klasyczne konstrukcje bokiem jak pisał wyżej kolega to optymalna opcja.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, Heco moim zdaniem nie będą wyglądać zbyt ciasno, ale warto spojrzeć też na kilka innych opcji :) W tym Dali Oberon On-Wall, czy System Audio Saxo 6. Na surroundy jak najbardziej spróbowałbym z bi/dipolami, w tym Monitor Audio Bronze FX, czy Klipsch RP-402S II

Z subwooferem poszedłbym w nieco wyższą półkę, w stronę np. REL HT1205 :) Zrobi sporą różnicę, podobnie Klipsch RP-1200SW

Yamaha RX-V6A to niezła opcja, żywo, ale dość jasno grająca. Warto sprawdzić w podobnych cenach Onkyo TX-NR6100, które jest nieco cieplejsze, a także ciemniejszego Denona AVR-X2800H

Jeśli uda Ci się pokombinować z ekranem transparentnym akustycznie, to też będzie to świetna opcja, tak jak napisał Butler. Jest to droższe rozwiazanie, ale moim zdaniem warto. Jeśli nie szukasz ekranu minimalizującego odbicia światła itd, to do UST nie powinno być problemów. 

W razie czego zachęcamy do kontaktu i na odsłuchy :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za wszystkie odpowiedzi! Faktycznie w poście zamieszałem i pisząc tyły to miałem na myśli tak jak poprawiliście głośniki surround. :)

Sofa będzie osunięta od ściany o około 10-15 cm + 35 zagłówka więc minimalna odległość od ściany to 50 cm ale wystarczy się wyprostować żeby zyskać kolejne centymetry (na środku siedziska wyjdzie 70 cm). Niestety nie jestem w stanie przesunąć zbytnio sofy dalej, bo będzie kolizja z krzesłem przy biurku - w obecnym mieszkaniu mam osobne pomieszczenie do pracy w nowym tego mi zabraknie, a w dobie home office jednak swobodny dostęp do stanowiska pracy ma priorytet. Pierwotny plan zakładał zamianę miejscami biurka z projektorem, ale wtedy żeby było przejście do kuchni pomiędzy sofą a biurkiem to odległość oglądania była ponad 5,5 m co już jest za dużo, jednocześnie tracąc przestrzeń. Biurka na przeciwnej ścianie też odpadają bo okno będzie wypadało zaraz przy drugim monitorze i żeby nie męczyło musiałoby być ciągle zasłonięte.

W takim razie faktycznie bym się skłaniał ku tym bi/dipolom monitor audio brone fx.

 

Jeżeli chodzi o ekran akustyczny to pomimo że wiem że to była by genialna sprawa raczej nie mogę sobie na to pozwolić (ale będę pertraktować, może w ramach świąt się uda). Projektor wykorzystywany jest nie tylko do filmów w kontrolowanych warunkach (rolety), ale również za dnia na zasadzie "niech leci" - więc ekran ALR jest koniecznością. Niestety ALR w wydaniu UST i mikroperforacja akustyczna się wykluczają... A że projektor z ekranem kupiłem około półtora roku temu to raczej nie zanosi się na szybką wymianę. 

 

Czy takie rozmieszczenie będzie miało sens? 

Surround - bi/dipol Monitor Audio Bronze FX 6G - tutaj mam dylemat - Dolby mówi o rozmieszczeniu na wysokości uszu, a na forach o 60 cm powyżej - w którą stronę się kierować?
Głośniki frontalne - lewy / prawy na wysokości uszu, centralny zaraz pod ekranem
Atmos zbliżony do szerokości frontu 

 

Dzięki! :) 
 

Uklad.png.faf4442462d0812c1cec2e0493d9c1d4.png.8385d42cd13a82f2537c510bd79e0c00.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Gepard napisał:

mam dylemat - Dolby mówi o rozmieszczeniu na wysokości uszu, a na forach o 60 cm powyżej - w którą stronę się kierować?

Nie ma dylematu. Wszystkie kolumny toru podstawowego montuje się na wysokości odsłuchu - za punkt odniesienia bierzesz głośnik wysotonowy. Bez wyjątków, a z Atmosem w suficie to już w ogóle jest bezdyskusyjne by zapewnić akceptowalne odległości kątowe pomiędzy kanałami.

Jeśli ktoś umieszcza głośniki surround wyżej i robi to świadomie, to wyłącznie dlatego że warunki lokalowe nie pozwalają na zachowanie minimalnej odległości do głośnika 1m. A zalecane jest ponad 1,5m. Zauważ że często sofy są od ściany do ściany i by kolumna nie była przy uchu to się ją podnosci w granicach kompromisu. Jeśli montowane są wyżej wg. własnego widzimisię to jest to po prostu błąd techniczny. Jak pies szczeka za tobą na filmie to nie chcesz go słyszeć z drugiego piętra prawda? Z piętra to Atmos zagra.

26 minut temu, Gepard napisał:

Głośniki frontalne - lewy / prawy na wysokości uszu, centralny zaraz pod ekranem

Troszkę wąsko te fronty, ale nie masz za bardzo innej opcji...

26 minut temu, Gepard napisał:

Atmos zbliżony do szerokości frontu 

Zerknąłem, troszke się pomyliłem wcześniej, zalecenie nominalnie to 0,5-0,7 szerokości pola. Staraj się wykombinować montaż tak by były skierowane w stronę odsłuchu.

plansurround.PNG.dff40bd6a46d2c06e892ddafcfe622dc.PNG

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...