Skocz do zawartości

Zestaw kina domowego 5.0.2 / 5.1.2 do salonu 31m2, budżet 10k


Maku87

Recommended Posts

Cześć!

W połowie następnego roku odbieram mieszkanie (deweloperka), w salonie chciałbym zrobić zestaw kina domowego:

5.0.2 - fronty z wbudowanymi głośnikami niskotonowymi, w perspektywie rozbudowanie zestawu o sub.
5.1.2 - zestaw z sub'em, chociaż mam świadomość tego, że w 10k może być problem aby się zmieścić. 

Salon 31m2 z aneksem kuchennym jak poniżej.

Największy problem jaki widzę to ulokowanie prawego surrounda. 
Mam dwoje dzieci w wieku 2,4 lata co za czym idzie wolnostojący głosnik na środku salonu nie wchodzi w grę.

Myślałem nad jakimś "mobilnym" rozwiązaniem typu Musiccast 20, z tym, że to już wymusza użycie amplitnuera Yamaha, w tym przypadku zapewne byłby to v6a (nie to, że miałbym coś przeciwko, jest to jednak spore ograniczenie w wyborze).
Alternatywnie jakieś rozwiązanie z głośnikiem maskowanym w meblach kuchennych, choć to raczej średni pomysł.

Co byście mogli polecić?

 

2023-12-29_08h41_36.png.cf1bd8acd52a7511e3c47db8151da598.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego masz problem z prawym surroundem? Gdzie chciałeś go pierowtnie umieścić?

Spójrz gdzie masz TV i stwórz symetrię, ulokuj RS pomiędzy oknem a meblami kuchennymi na wysokości odsłuchu. Troszę za bardzo będzie z przodu, ale niewiele, moim zdanim ok. Gorzej z LS który będzie przy samej głowie osoby siedzącej w narożu sofy. Jak jesteś na etapie wykańczania pomieszczenia proponuję Ci inwall, zabudujesz w ścianie i temat zamkniety.

Atmos w suficie przy okazji zrobisz? Jak nie to będziesz się później wkurzał bo kabli nie będzie jak pociągnąć.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Butler.

Wyobrażąłem sobie to mniej więcej tak jak na zdjęciu poniżej (zrzut z dokumentacji dolby).
Nie mam problemu z LS, może być jak najbardziej naścienny. 

20 minut temu, Butler napisał:

ulokuj RS pomiędzy oknem a meblami kuchennymi na wysokości odsłuchu

Chyba nie do końca rozumiem.
Między oknem a meblami kuchennymi, masz na myśli ten punkt przy "południowej ścianie" pomiędzy oknem balkonowym a początkiem melbi kuchennych?
 

21 minut temu, Butler napisał:

Atmos w suficie przy okazji zrobisz? Jak nie to będziesz się później wkurzał bo kabli nie będzie jak pociągnąć.

Tak atmos w podwieszanym suficie. 

5.1.2_.png.1c2fd60734dad24a937473aef4868669.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam że nie ma takiego kina jak 5.0.2

Nawet jeśli weźmiesz fronty podłogowe kolumny to sub musi być.

Wiec jeśli stawiasz na kino idź w monitory na przód po prostu.

Tak, nie zachowasz konta ale to nic. Wiele nie stracisz

obraz.png.3ca6c3ad9f562160b557116a28524dc4.png

On walle skierowałe do Ciebie.

Kliosch RP 140/240

Albo coś bi polarnego. Ja lubie.

Tanie Melodika BLS20 albo lepiej Klipsch 240s lub nowsze odmiany albo Monitor Audio FX

 

A Yamaha 6A to dobry wybór tak nawiase mówiąc.

 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Piotr.

7 minut temu, Piotr Sonido napisał:

Wiec jeśli stawiasz na kino idź w monitory na przód po prostu.

Kino i muzyka :) 
Preferowałbym jednak aby rozwiązanie nie ograniczało się jedynie do dobrego kina ale do muzyki również.

10 minut temu, Piotr Sonido napisał:

Tak, nie zachowasz konta ale to nic. Wiele nie stracisz

Możesz rozwinać myśl? Nie do końca rozumiem.
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Piotr Sonido napisał:

Dodam że nie ma takiego kina jak 5.0.2

Nawet jeśli weźmiesz fronty podłogowe kolumny to sub musi być.

Dobra, to jeszcze pytanie laika.
Sub musi być, bo...no właśnie czemu musi być?

Kino domowe bez sub'a mija się z celem ze względu na walory odsłuchowe?
Nie można tego skomepnsować, przynajmniej w jakimś niewielkim stopniu, frontowymi kolumnami z wbudowanymi głośnikami niskotonowymi?

Tak jak pisałem wcześniej, chciałbym aby ten zestaw kina domowego był tak do kina jak i muzyki.
Stąd chyba jednak warto pójść w centralne głośniki kolumnowe?

Czasu mam sporo, mogę poczekać na jakieś dobre promocje.
Np. Denon AVR-X2800H z 2x Denon Home 150 można wyrwać u naszych zachodnich sąsiadach za 580E - https://www.mydealz.de/deals/denon-avr-x2800h-schwarz-inkl-denon-home-150-gratis-2293339.

Wracając jeszcze do kwesti sourrund'ów.
Uważacie, że nie ma sensu bawić się jakieś rozwiązania typu MusicCast 20 czy Denon Home 150 i polecieć w jakieś naścienne głośniki?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałem, tak mialem na mysli ten punkt gdzie @Piotr Sonido Ci naniósł. Surround będzie odrobinę bardziej z przodu niż referencyjne 110-120 stopni, ale nie jest to moim zdaniem kluczowy parametr. W systemach rozszerzonych surround jest właśnie 90 stopni od odsłuchu.

1 godzinę temu, Piotr Sonido napisał:

Tak, nie zachowasz konta ale to nic. Wiele nie stracisz

Konto zachowa, nikt go nie zbanuje. Ale kąta nie zachowa... troszkę jak pisałem powyżej. ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Maku87 napisał:

Sub musi być, bo...no właśnie czemu musi być?

Bo żadna kolumna w Twoim budżecie nie jest się nawet w stanie zbliżyć do poziomu basu który potrafi wygenerować z siebie średniej klasy sub. To już nie chodzi tylko o SPL (głośność), ale i głębię, rozdzielczość dynamikę, swobodę. Sporo tu sie przewinęło takich co zarzekali się że bez suba jest super. Do momentu aż tego suba nie uruchomili, inny swiat. Ponadto masz większe pole manewru by nie wpaść w "dołek" modów pomieszczenia. Kolumn frontowych nie przestawisz, subem zaś możesz manewrować szukając optymalnego miejsca, technicznie może stać gdziekolwiek. Taki sub (bądź suby) zrekompensują w pełni braki każdej kolumny.

23 minuty temu, Maku87 napisał:

Wracając jeszcze do kwesti sourrund'ów.
Uważacie, że nie ma sensu bawić się jakieś rozwiązania typu MusicCast 20 czy Denon Home 150 i polecieć w jakieś naścienne głośniki?

MusicCast jest super... W sumie to jedyne rozwiązanie bezprzewodowe zintegrowane w jednej marce. Ale sporo dopłacasz by unikać kabla, zobacz na ceny 20-stki. Można alternatywnie kombinować transmiterem od Teufel, ale jak masz opcje puszczać kabel to zrób to. To opcja dla tych co mają mieszkanie na tiptop i nikt się tam nie godzi na prucie czegoś pod kabel.

2 godziny temu, Maku87 napisał:

Tak atmos w podwieszanym suficie

Uważaj na ten rysunek, poglądowo wprowadza w błąd. Przy podstawowym atmosie masz te głośniki niemal nad głową a nie z przodu (80 stopni to referencja)

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Maku87 napisał:

Kino i muzyka :) 
Preferowałbym jednak aby rozwiązanie nie ograniczało się jedynie do dobrego kina ale do muzyki również.

Ale to i tak amplituner. Wiec monitory i dobry sub i muzyka tez będzie fajnie grać.

22 godziny temu, Maku87 napisał:

Możesz rozwinać myśl? Nie do końca rozumiem.

Zamieściłeś screen ze strony Dolby gdzie surroundy są z tyłu/boku pod kątem. U Ciebie będą po prostu po bokach w linii +/-

21 godzin temu, Maku87 napisał:

Dobra, to jeszcze pytanie laika.
Sub musi być, bo...no właśnie czemu musi być?

Bo to najważniejszy po centralnym kolumna w kinie. Daje efekty, dociąża system.

No szkoda mi klawiatury męczyć.

Serio.

Kino bez suba to proteza

21 godzin temu, Maku87 napisał:

Kino domowe bez sub'a mija się z celem ze względu na walory odsłuchowe?

Tak

21 godzin temu, Maku87 napisał:

Np. Denon AVR-X2800H z 2x Denon Home 150 można wyrwać u naszych zachodnich sąsiadach za 580E - https://www.mydealz.de/deals/denon-avr-x2800h-schwarz-inkl-denon-home-150-gratis-2293339.

No spoko ale po co skoro to nie daje dzwieku kinowego. Denon nie wspiera bezprzewodowych tyłów w kinie.

Wiec co to za system?

21 godzin temu, Butler napisał:

Konto zachowa, nikt go nie zbanuje. Ale kąta nie zachowa... troszkę jak pisałem powyżej. ;)

Tego nie wiem. Sporo osób jak im tłumaczymy to potem nie odzywa się już. Wiec nie wiem czy zachowa konto. Napisze na czarnym forum a tam kiki i blackninja napisza cokolwiek byle sprzedać

20 godzin temu, maciek72 napisał:

Chyba nowe produkty Sony wraz z Sonos dają możliwość bezprzewodowych tyłów ( a może i wszystkich głośników )

Tak i Yamaha.

17 godzin temu, Maku87 napisał:

Dzięki Panowie za rady!

Jak będę miał jakieś swoje propozycje pozwolę je sobie tutaj wrzucić do Waszej oceny.

Czekamy

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Piotr Sonido napisał:

No spoko ale po co skoro to nie daje dzwieku kinowego. Denon nie wspiera bezprzewodowych tyłów w kinie.

Ok, ale teraz zakładam, że jednak będę mógł SR zamontować na stałe na bocznych ścianach, wówczas nie potrzebowałbym kupować bezprzewodowych głośników.

Ok, kwestię sub'a mamy obgadana, tzn obgdane to, że uzbroje swój zestaw w sub'a.

To jest kolejne pytanie laika co do kolumn podłogowych. Do moich potrzeb bardziej nadawałaby się bez bass reflexu, prawda?  W Gdańsku (bo piszę z nad morza) jest salon TopHifi w którym mógłbym zrobić odsłuch, tyle, że z tego co patrzyłem u nich na stronie wszystkie kolumny w ofercie są z BS.

Swoją drogą myślicie, że w 10k można zrobić przyzwoity 5.1.2?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Maku87 napisał:

To jest kolejne pytanie laika co do kolumn podłogowych. Do moich potrzeb bardziej nadawałaby się bez bass reflexu, prawda?  W Gdańsku (bo piszę z nad morza) jest salon TopHifi w którym mógłbym zrobić odsłuch, tyle, że z tego co patrzyłem u nich na stronie wszystkie kolumny w ofercie są z BS.

A dlaczego nie mogą być z BS? Nie rozumiem tu problemu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumna z BR czy bez... Ciężko to rozpatrywać pod kątem pomieszczenia które nie zostało zbadane akustycznie. Po co w ogóle ten BR? Bo to sztuczka pozwalająca na głębsze granie kolumn które w zamkniętej obudowie nie są w stanie wygenerować z przetworników niskich tonów z zadowalającym rozmachem. Można się tutaj rozpisywać o dobieraniu pojemności obudowy by obliczyć częstotliwość rezonansową itd. Ale krótko, jest BR to zakres jest niższy.

Niższe zejście nie zawsze jest jednak pożądane, im niższe częstotliwości tym długość fali dźwiękowej się wydłuża i zaczynają być coraz bardziej istotne proporcje pomieszczenia, metraż. Myślę że znasz to uczucie gdzie w jednym miejscu bas jest, w innym nie ma, w rogu podbity dudniący, w innym mimo max na vol niemal nieobecny. To właśnie wpływ pomieszczenia tzw. mody. Z wyższymi częstotliwościami można się "bawić" stosując relatywnie niedrogie ustroje akustyczne, ale im niżej tym ciężej sobie z tym poradzić.

Czy BR lepiej mieć czy nie mieć? Zależy od przeznaczenia. Jeśli ma być głównie kino, szkoda kasy moim zdaniem na podłogówki z BR, prawidłowo skonfiguowane home cinema (zalecenia THX) mówią o tym że we wszystkich kolumnach odcina się poniżej 80Hz, niżej pałeczkę przejmuje sub. I to wcale nie muszą być słabe kolumny, są świetne konstrukcje in-wall, on-wall które walą z siebie oprócz głębokiego basu taki dźwięk że szczęka opada. Jeśli zaś muzyka stereo jest dla Ciebie istotna, warto mieć pełnozakresowe podłogówki z BR, ale pod warunkiem że spełnią się warunki które opisałem wyżej. Doświadczalnie, ale polecam zrobić pomiary (mikrofon UMIK, aplikacja REV). Może się okazać że Twój sweetpoint na sofie znajduje się w optymalnej pozycji i spokojnie możesz się decydować na niskoschodzące fronty które nie będą męczyć swoim graniem w układzie 2.0. Ale jak siedzisz i brakuje Ci "tego czegoś", albo jest go za dużo, dudni, to odcinasz kolumny jak w kinie i stawiasz dobrego szybkiego suba. Subem możesz bowiem manewrować po pokoju i znaleźć dla niego takie miejsce które da porządaną jakość w miejscu odsłuchu. Mody będą nadal, ale w innym miejscu. Chcesz się pozbyć modów? No to idziemy w dwa suby, cztery suby... Wówczas jesteś w stanie wyrównać pasmo na całej przestrzeni.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krótko mówiąc posiadanie kolumn z BR to nie jest problem sam w sobie - jeżeli faktycznie miałbyś jakieś komplikacja z najniższym basem to tak jak wspomniał kolega możesz odpowiednio ustawić odcięcie w amplitunerze, poza tym często producenci kolumn dostaraczają w komplecie 'zatyczki' na otwory BS, które powodują, że wtedy kolumna gra bardziej jak zamknięta. Także nie ma się czego bać. Bardziej chodzi o kwestię budżetu i czy ten BS faktycznie wykorzystasz w kinie.

Co do subów - tu mamy to samo zagadanienie - są konstrukcje z i bez BS.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne, dziwne budownictwo z kuchnia laczona ;). Ja bym sobie scianke postawil oddzielil kuchnie dla swietego spokoju ( wecej plusow z oddzielnej). Zrobilbym salon jakies okolo 22m i ustawil sobie wszystko tak ze nic by nie przeszkadzalo. Takie laczone salony to tylko ma dawac odczucia wiekszej powierzchni ale wiecej z tym minusow niz plusow :) Wiec jezeli to nowe mieszkanie i wszystko etap surowy to osobiscie bym postawil scianke dzielaca :) Wtedy na spokojnie monzna i tylne kolumny powiesic na scianie itp itd i podczas ogladania nikt garami nie bedzie przeszkadzal. A wiesz mi ze nieraz zona moze cos dzieciom robic o roznej porze a tak beda w oddzielnym pomiesczeniu i tm beda soibe jedli a nie za twoimi uszami :).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 30.12.2023 o 20:13, Maku87 napisał:

Swoją drogą myślicie, że w 10k można zrobić przyzwoity 5.1.2?

Ostatnio kolega postawił mnie przed zadaniem kina do 10k. Była burza mózgów- stanęło w końcu na czymś takim - może skorzystasz. Gra to naprawdę przyzwoicie:

1)Denon X2800 i SVB-S1000 z Q21- parę stówek można przyciąć.

2)4xB&W AM-1 z md sound w DE. Jak zrezygnujesz z przelewy24 i wpłacisz EUR na konto bezpośrednio masz zniżkę akurat starczy na przesyłkę do Polski za darmo. 2 kolory do wyboru, jakość wykonania rewelacyjna, genialny uchwyt możesz montować w pionie lub poziomie i dokręcać do miejsca odsłuchowego wedle potrzeb. W ten sposób odpada centralny i można trochę zniwelować miejsce powieszenia surroundów. Odcięte na 60Hz.

To wszystko za około 10k czyli nie masz Atmosa, ale kable zawsze można położyć i dokupić sufitowe jak żona będzie miała lepszy humor. 800+ jest od stycznia więc nie powinna tak narzekać😀

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 29.12.2023 o 09:50, Piotr Sonido napisał:

Tak, nie zachowasz konta ale to nic. Wiele nie stracisz

obraz.png.3ca6c3ad9f562160b557116a28524dc4.png

On walle skierowałe do Ciebie.

Straci ....i to wiele....

Wszystkie efekty które powinny przechodzić od przodu do tyłu i odwrotnie .... będą zanikać na wysokości sofy ....To nie będzie  spójne z obrazem.Zostaw tak jak na grafice, albo oddal jeszcze parę cm dalej .Te dwie szafki po prawej zlikwidój lub jedną przenieś na przeciwną stronę  a stół ewentualnie  o 90 st.

Da to o wiele lepszy efekt

Żadnej ścianki tam nie stawiaj czasy PRL i małych klitek już mineły.... daj odetchnąć mieszkaniu😉

Tak to widzęScreenshot_20240102-095628_SamsungInternet.jpg.fd10764ed4ff8980bd3c77e971115b8e.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Gmow1977 napisał:

Wszystkie efekty które powinny przechodzić od przodu do tyłu i odwrotnie .... będą zanikać na wysokości sofy

Bo surround będzie 10-15 stopni bardziej z przodu niż referencja? Moim zdaniem mocno przesadzasz. Zgodzę się że należy trzymać się wytycznych Dolby, ale nie popadajmy w paranoję.

Jak kolega będzie mógł się dostosować do Twoich rad odnośnie likwidacji szafek to temat mamy załatwiony. Obawiam się jednak ze funkcjonalność kuchni w której ilość miejsca nigdy nie jest za duża, wygra z  tymi kilkoma stopniami odstępstwa w surroundzie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o moje doświadczenia to najfajniej mieć surroundy pod kątem prostym, czyli wprost do ucha 😉 Plus oczywiście surround back z tyłu. Nawet jeżeli źródło jest tylko 5.1 to ucho inaczej odbiera się dźwięk z boku a inaczej z tyłu. Jakbym miał się ograniczyć do tych 5 głośników to wolałbym jednak mieć bardziej z boku niż z tyłu, czyli te kąty, który wyszły u autora wątku wg mnie są jak najbardziej ok

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Najlepszego w Nowym Roku!

Widzę, że ładnie temat ładnie się rozwinął, dzięki za każdy komentarz.

22 godziny temu, gizmo napisał:

Ostatnio kolega postawił mnie przed zadaniem kina do 10k

Dzięki @gizmo, na pewno się przyjrzę temu sprzętowi. Takie głośniki na pewno mają w TopHiFi w Gdańsku, gdzie mógłbym sobie zorganizować odsłuch, jedynie z tą różnicą, że w miejsce Denona wszedłby v6a od Yamahy.

Faktycznie obecnie najbardziej myślę o wybórze jednego z dwóch amplitunerów X2800 vs V6A
Czytałem różnego rodzaju porównania tych dwóch egzemplarzy i generalnie wniosek był taki, że ten pierwszy lepiej zdawał egzamin przy kinie, przy muzyce natomiast dość porównywalnie. Ktoś może coś dodać od siebie? Czy to ponownie, temat subiektywny i bez odsłuchu nie ma co osądzać?

3 godziny temu, Gmow1977 napisał:

Straci ....i to wiele....

@Gmow1977 zmiana aranżacji w szafkach kuchennych nie wchodzi w grę. Można powiedzieć, że to jest najbardziej optymalny rozkład mebli jaki możemy w salonie uzyskać. Żadna nowa ścianka też nie wchodzi w grę, ewidentnie preferujemy dużą przestrzeń w salonie :)

Podsumowując kwestię surround'ów mam tak naprawdę do wyboru:
- naścienne głośniki przy kącie 90*
- głośniki "mobilne", MusicCast20 i ustawianie ich w referencyjnych miejscach przy seansach filmowych
- zrobienie w szafkach kuchennych dodatkowej przestrzeni na głośniki naścienne, ale to chyba marne rozwiązanie (interfenecje, względy estetyczne)

 

Dnia 29.12.2023 o 09:50, Piotr Sonido napisał:

On walle skierowałe do Ciebie.

Kliosch RP 140/240

Albo coś bi polarnego. Ja lubie.

Tanie Melodika BLS20 albo lepiej Klipsch 240s lub nowsze odmiany albo Monitor Audio FX

@Piotr Sonido, @gizmo głosniki które polecacie kosztują praktycznie 900 PLN+, gdzie MusicCast20 kosztują ok 1k PLN.

Może wobec tego te rozwiązanie "mobilne" z MusicCast 20 wcale nie byłoby takie złe? Cena praktycznie ta sama, problem kątów również byłby zażegnany.

 

Edytowano przez Maku87
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...