Skocz do zawartości

Kino domowe plus muzyka.


Recommended Posts

Witam serdecznie. 

Nowy rok, nowe pomysły.

Na wstępie zaznaczę ze nie jestem obeznany w temacie audio i chciałbym uzyskać trochę pomocy od was, ale do brzegu. 

Czego szukam?

Pomocy w stworzeniu kina domowego, które również czasem sprzęciwo będzie służyło do słuchania muzyki i gry. 60/40.

 

Budżet ?

Jest to mój początek, więc obecnie mam 5 k ale chciałbym w przyszłości moc dokładać do 7.1, 9.2. Jestem też w stanie wysłuchać sugestii od czego zacząć aby miało to sens, ale niechcialbym wydawać fortuny. Obecnie mam starego soundbara i po prostu porą na zmiany. 

Czy coś mi wpadło w oko?

Myślałem początkowo o yamaha bar 400 music cast plus 2x music cast 20 lub 50 (zeby muzyke przeniesc czasem w inne miejsce) ale nie wiem czy te 50 dadzą przyjemność z muzyki i sprawdza sie jako surround. Czy ma ktoś ten zestaw?

Jeśli muzyka to jaka?

Słucham rammstein i bardziej rock/metal, czasem rap a żona? Hmm Wszystko co modne w radio.

Zastanawiałem się też nad ampli yamaha rxv6 plus  do tego kolumny i centralny a tyl 50. 

 

Sporo się naczytalem nad ultima 40 teufel ale są skrajne opinie. Jednak trzeba przyznać że z budżetem bym się zmieścił z nimi aby stworzyć 5.1

 

Metraż 

Pokój to Salon połączony z kuchnią  jest sporo miejsca na dobre ustawienie wszystkiego. Tv pod ścianą po środku. Z obu stron ok 2 metrów pristopadlych ścian, sofa na wprost ok 3 m przed tv. Za plecami ok 3 m do ściany równoległej do tv. Salon to prostokąt.

 

Czy mogli byście podpowiedzieć co i jak? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wstępie określ możliwości jakie masz odnośnie prawidłowego rozłożenia głośników. Dolby precyzyjnie określa co gdzie ma stać. Zerknij na ich zalecenia https://www.dolby.com/siteassets/technologies/dolby-atmos/atmos-installation-guidelines-121318_r3.1.pdf

Jeśli interesuje Cię Atmos, to szykuj się na głośniki w suficie.

No i budżet... o niego wszystko się opiera. Jak 10k to jakiś podstawowy sensownie grajacy system złożysz, ale to poziom entry. 20k oznacza dobry set z Atmosem. Z 30k i więcej możesz celować w najbardziej zaawansowane konfiguracje w domowych warunkach.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Butler napisał:

Na wstępie określ możliwości jakie masz odnośnie prawidłowego rozłożenia głośników. Dolby precyzyjnie określa co gdzie ma stać. Zerknij na ich zalecenia https://www.dolby.com/siteassets/technologies/dolby-atmos/atmos-installation-guidelines-121318_r3.1.pdf

Jeśli interesuje Cię Atmos, to szykuj się na głośniki w suficie.

No i budżet... o niego wszystko się opiera. Jak 10k to jakiś podstawowy sensownie grajacy system złożysz, ale to poziom entry. 20k oznacza dobry set z Atmosem. Z 30k i więcej możesz celować w najbardziej zaawansowane konfiguracje w domowych warunkach.

Przy obecnym mieszkaniu raczej sufit odpada, obecnie bardziej skupiłbym się na surround. Jeżeli chodzi o budżet to obecnie mam 5-6 k. I to początek, chcialbym krok po kroku zbudować kd ale 20 k i co za tym idzie  30 k to kwoty już nie dla mnie. 

Tak jak zauważyłem podstawę ampli plus teufel 5.1 czy indiana line można za ok 8 k stworzyć. Czy te zestawy warte  są niczego ?  

Domyślam się że są zestawy za kilkadziesiąt k, ale dla mnie to poziom nie do osiągnięcia. 

Czy zestaw podstawowy ampli plus 5.1 np teufel lub indiana line będzie również zły jak yamaha sub 400 z 2 surrandami, lub inny soundbar z satelitami??

Jeśli chodzi o ustawienie  glosnikow 5.1 i 7.1 bez problemów da się  ogarnąć. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli budżet jest jaki jest, to odpuść moim zdaniem bezprzewodowość MultiCast, bez sensu dopłacasz do tej funkcjonalności bo w tych samych pieniądzach dostaniesz lepsze granie z pasywnych kolumn. To super rozwiązanie, ale dla tych co MUSZĄ a nie dla tych co by chcieli. Ampli Yamaha mają swoich zwolenników, to dobre sprzęty, RX-V6A jest jednak jednym z najniższych modeli w serii, niżej jest tylko RX-V4A

Jako alternatywę masz podstawowe 7-kanałowe innych firm: Denon AVR-X1800H, Pioneer VSX-935, Onkyo TX-NR5100. Nie pytaj który lepszy, każdy ma swoje plusy i minusy, wtopy z żadnym nie zaliczysz.

Teufel... Ehh, sam widzisz jakie skrajne emocje wywołuje. A wiesz dlaczego? Bo oferują sprzedaż bezpośrednią online z pominięciem salonów audio. Nie muszę Ci chyba dopowiadać co wobec tego branża o nich myśli. Nie licz że to produkt premium, ale wydaje mi się że mają dobry stosunek ceny do jakości. Odsłuch, odsłuch, odsłuch. I masz 2 tygodnie na odesłanie jak uznasz że to nie to.

Indiana Line to też budżetówka, jednak w tym przypadku masz szansę odsłuchać je w salonach audio, jak masz gdzieś blisko to zdecydowanie polecam taką opcję.

Nie zapomnij o subie. Weź pod uwagę że prawidłowo skonfigurowane kino wg THX odcina poniżej 80Hz do wszystkich kolumn, a za niskie częstotliwości odpowiada wyłącznie kanał LFE. Tu masz pierwszy krok do oszczędności, nie wykorzytasz w systemie kina wielkich podłogowych frontów, wystarczą mniejsze podstawkowe. Jeśli zależy Ci na muzyce to sub musi być jeszcze wyższej klasy, najlepiej zamknięty szybki SVS serii SB lub REL... Zje połowę budżetu ale warto. Na forum jest całkiem liczne grono zadowolonych posiadaczy niewielkich głośników toru podstawowego (fronty, central, surround) współpracujących z wypasionym subem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Butler napisał:

7-kanałowe innych firm: Denon AVR-X1800H

Tutaj drobna uwaga bo nie wiem czy cena X1800 już znormalniała czy dalej lepiej kupić wyższy model X2800 za mniej. 

@mariusz1705

Jeżeli sufit odpada a budżet pozostaje bez zmian to 5.1 na monitorach to najlepszy wybór. Ewentualnie zacznij od 5.0 i zarezerwuj jakies 2-2.5 tysiąca w przyszłym budżecie na subwoofer. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki  @Butler za podpowiedzi. Faktycznie od poczatku jakoś chciałem stworzyć coś na bazie Yamahy 7 kanałowej.  Sub będzie zdecydowanie w tym zestawie. Zauważyłem też na forum podobny temat z kwotą 10 k co jest bardzo zbliżone do mojej sytuacji. Teraz kupiłbym ampli plus kolumny I sub a przy kolejnej okazji satelity. 

Czy mam rozumieć że polecasz wszystkie inne ampli od Yamahy? 

Ok pasywne na przód, central i sub. A czy satelity średniej klasy na kablu będą lepsze niż 20 czy 50 od Yamahy? Atut po stronie music cast że jest mobilny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, mariusz1705 napisał:

Czy mam rozumieć że polecasz wszystkie inne ampli od Yamahy? 

Nie nie... Po prostu miej na uwadze także inne klocki, wszystkie to budżetówki.

8 minut temu, mariusz1705 napisał:

Ok pasywne na przód, central i sub. A czy satelity średniej klasy na kablu będą lepsze niż 20 czy 50 od Yamahy? Atut po stronie music cast że jest mobilny.

Jak pisałem, dopłacasz by rezygnować z kabli kosztem jakości, nie ma nic za darmo. I jesteś skazany brzmieniowo wyłącznie na 20 lub 50, zero innych opcji, tylko Yamaha. Przy skromnym budżecie nie jestem pewien czy to dobra droga. Żebyśmy się zrozumieli, MultiCast jest super sprawa i nie jest zły, ale na kablu można lepiej. No ale Twój wybór.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest obok wątek nt. problemów z ustawieniem surround - poczytaj sobie. Jeżeli masz możliwość podłączenia głośnika kablem to jest to bardzien uniwersalne rozwiązanie i nie jestes przywiązany na siłę do jednego producenta. Pamiętaj też, że te MusicCast 20/50 musisz też podłączyć do prądu. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, PanKlor napisał:

Tutaj drobna uwaga bo nie wiem czy cena X1800 już znormalniała czy dalej lepiej kupić wyższy model X2800 za mniej. 

@mariusz1705

Jeżeli sufit odpada a budżet pozostaje bez zmian to 5.1 na monitorach to najlepszy wybór. Ewentualnie zacznij od 5.0 i zarezerwuj jakies 2-2.5 tysiąca w przyszłym budżecie 

A czym się  różnią (oprocz ceny) 1800 od 2800 bo teraz sprawdzilem to w zasadzie w opisie tylko liczba hdmi. 

No wlasnie tu jest pies pogrzebany, ze chce kd ale potrzebuje rady w jakie marki celować. Teufel fajny bo odsluch w domu ale cale skladanie wysylka ect potem I poszukiwania dalej zlotego jajka chyba nie dla mnie. 

Wiem ze kazdy ma inny sluch I   upodobania ale polecajki warto posłuchać. 

4 minuty temu, Butler napisał:

Nie nie... Po prostu miej na uwadze także inne klocki, wszystkie to budżetówki.

Jak pisałem, dopłacasz by rezygnować z kabli kosztem jakości, nie ma nic za darmo. I jesteś skazany brzmieniowo wyłącznie na 20 lub 50, zero innych opcji, tylko Yamaha. Przy skromnym budżecie nie jestem pewien czy to dobra droga. Żebyśmy się zrozumieli, MultiCast jest super sprawa i nie jest zły, ale na kablu można lepiej. No ale Twój wybór.

Rozumiem,  właśnie mobilność tego urządzenia jest na plus. Chcę obejrzeć coś w sypialni to biorę glosniki, moczenie tyłka w wannie z muzyką w tle zero stresu, mały trening w piwnicy 50 zawsze obok. 

Nie chce się kurczowo trzymać 50 na satelicie, ale może na początku drogi, ampli plus kolumny i 2x 30 lub 50 która na początku może być centralnym, potem satelita, a na końcu jak budżet będzie znów pełny to kabel i normalny zestaw a 50 lub dwie do sypialni. 

Pytanie tylko co do tej Yamahy właśnie na front podłączyć?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, mariusz1705 napisał:

A czym się  różnią (oprocz ceny) 1800 od 2800 bo teraz sprawdzilem to w zasadzie w opisie tylko liczba hdmi. 

 

X2800h jest np. mocniejszy. Chodziło mi o to, że X1800 został zaprezentowany i był wtedy droższy niż X2800. Nie wiem jak jest teraz ale warto sprawdzić, żeby nie przepłacić. 

5 minut temu, mariusz1705 napisał:

No wlasnie tu jest pies pogrzebany, ze chce kd ale potrzebuje rady w jakie marki celować. Teufel fajny bo odsluch w domu ale cale skladanie wysylka ect potem I poszukiwania dalej zlotego jajka chyba nie dla mnie. 

Dostaniesz tyle samo opinii co postów na forum. Dodatkowo niektóre z nich będą ze sobą sprzeczne. Ale bardzo proszę do kina - Klipsch (chociaż seria R nie ma najlepszych ocen), Monitor Audio Bronze, Heco, Focal, Dali, Q Acustics, Polk, Pylon... pewnie jeszcze znajdą się entuzjaści innych marek. 

Skoro nie chcesz sie bawić w składanie, pakowanie itp. to skontaktuj się ze sklepami audio w swojej okolicy i pojedź posłuchać. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, PanKlor napisał:

X2800h jest np. mocniejszy. Chodziło mi o to, że X1800 został zaprezentowany i był wtedy droższy niż X2800. Nie wiem jak jest teraz ale warto sprawdzić, żeby nie przepłacić. 

Dostaniesz tyle samo opinii co postów na forum. Dodatkowo niektóre z nich będą ze sobą sprzeczne. Ale bardzo proszę do kina - Klipsch (chociaż seria R nie ma najlepszych ocen), Monitor Audio Bronze, Heco, Focal, Dali, Q Acustics, Polk, Pylon... pewnie jeszcze znajdą się entuzjaści innych marek. 

Skoro nie chcesz sie bawić w składanie, pakowanie itp. to skontaktuj się ze sklepami audio w swojej okolicy i pojedź posłuchać. 

Kino z lekka przewaga ale właśnie muzyki też chciałbym z przyjemnością posłuchać. 

Tak, wiem. Bardzo dużo jest tematów na forum. Rowniez zauwazylem ze polecenia sa różne I tak jak napisales czasem sie wykluczaja. Ale lubię fora za to ze wlasnie mozna dowiedziec się czegos wiecej, bo np na FB zazwyczaj jeden drugiego zaraz cisnie ze to z tym nie, a tamto juz idealnie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, mariusz1705 napisał:

No wiem, zdaje sobie sprawe ze jdnak mieszkanie to nie salon odsluchu.  Kompromis i tak będzie trzeba znaleźć.

Propozycji w okolicach 10K jest mnóstwo. Można powiedzieć, że jest w tym budżecie sporo 'żelaznych' kombinacji, często polecanych. Ja bym na Twoim miejscu kupił od razu kompletny zestaw, wtedy są najlepsze rabaty, a przede wszystkim masz kompletne  podstawowe kino zamiast bawić się przez rok na pół gwizdka. Najważniejsze, żeby wszystkie elementy zestawu dobrze dobrać, ale to w każdym salonie powinni ci sensownie doradzić, podejrzewam, że to co układa w paczki np teufel też jest ok.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie na szybko policzyłem. X2800 (200 pln drozszy niż x1800 więc nie ma co się zastanawiać), 2x Monitor Audio Bronze 100, 2 x MAB 50, Centralny C150 i SVS SB1000 wg cen z q21 to ok 10k. Zadzwoń, pogadaj na temat finalnej ceny. To dość często polecana kombinacja. Oczywiście jeżeli możesz posłuchać podobnego zestawu to tym lepiej. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, zestaw polecony przez PanKlor to bardzo fajna opcja :) Warto też sprawdzić może zestaw oparty na KEF Q350 + Q250C, ale tu widziałbym prędzej wzmacniacz Yamaha RX-V6A Lub Onkyo TX-NR6100, te kolumny wolą moim zdaniem szybsze wzmacniacze. Jako subwoofer SVS SB-1000 jest świetną opcją, zwłaszcza pod muzykę :) Zapraszamy do kontaktu i na odsłuchy :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Q21 napisał:

Cześć, zestaw polecony przez PanKlor to bardzo fajna opcja :) Warto też sprawdzić może zestaw oparty na KEF Q350 + Q250C, ale tu widziałbym prędzej wzmacniacz Yamaha RX-V6A Lub Onkyo TX-NR6100, te kolumny wolą moim zdaniem szybsze wzmacniacze. Jako subwoofer SVS SB-1000 jest świetną opcją, zwłaszcza pod muzykę :) Zapraszamy do kontaktu i na odsłuchy :) 

Tak @PanKlor podpowiedzial bardzo fajny komplet.

KEF Q250C na fronty?  A potem po rizbudowie przerzucić w tyl?  Czy może one będą wystarczające na froncie dla filmu i muzyki?  Pomysł  z yamaha RX-V6A bardzo mi leży 😀

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka pomysłów już mam, bardzo miło poczytać mądre wypowiedzi, zarówno KEF jak i MAB bardzo mi leżą pod względem wizualnym, czy obie marki pociągną na ampli Yamahy RX V6A? I czy np modele wyższy KEF Q550 też pójdzie na tym amplitunerze? 

Obecnie w glowie mam zestaw ampli  yamaha RXV6A plus  2x KEF Q350 PLUS KEF Q250C  a na satelity przejściowo music cast 20. A w przyszłym roku na front poszłyby 2 x KEF Q550, a  Q350 na tył. A music cast 20 do sypialni. 

 

Co myślicie ma to sens i ten ampli Yamahy uciągnie ten zestaw?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...