Skocz do zawartości

Przesiadka z 5.1 na 7.2 lub Atmos


Recommended Posts

mam następujący zestaw:

Onkyo 805 obsługującego  centralnego oraz tył

Hegel H95 do stereo i fronty w kinie domowym

sub Bowers & Wilkins ASW 610

kolumny Zensor 7 , Vokal , 1

filmy odważam z dźwiękiem DTS HD Master

Gra to bardzo przyjemnie w stereo i kinie , ale zastanawiam się nad zmianami stad pytanie do ludzi mających doświadczenie przy przejściu do 7.2 lub Atmos

 

Czy 7.2 przyniesie odczuwalne różnice ?

Czy dodanie 2 lub 4 głośników przy suficie dużo zmieni w odbieraniu efektów ?

 

pokój 16 m2  , kwadrat , kanapa pod ściana na przeciwko TV ,

zastanawiam się nad amplitunerem Onkyo 810/820/830

810/820 są 7 kanałowe

830  - 9 , w moim przypadku wykorzystując Hegla mogę uzyskać 11 kanałów więc teoretycznie mogę zrobić zestaw 7.2 + 4 głośniki sufi /narożniki ścian

 

będę wdzięczny za wszelkie sugestie

 

 

 

 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, krzysztof.. napisał:

Czy 7.2 przyniesie odczuwalne różnice ?

Istotnie polepszy Ci się poczucie kierunku przód/tył. Opisał bym to jako wrażenie kul które dalej będą lecieć. Ale film musi być 7.1, a nawet nowe często mają "tylko" DTS-HD MA 5.1.

37 minut temu, krzysztof.. napisał:

Czy dodanie 2 lub 4 głośników przy suficie dużo zmieni w odbieraniu efektów ?

Pytasz tak naprawdę od dwie kategorie, mimo iż obie dotyczą tej samej technologii. Pierwsza opcja z dwoma głośnikami to podstawowy Atmos, poziom entry tym patencie. Czy warto? Na dzień dobry moim zdaniem tak, odbiór zdecydowanie różni się od ścieżek w jednej płaszczyźnie. Jak ktoś nie miał do czynienia wcześniej z głośnikami górnej warstwy to zrobi na nim ta opcja wrażenie. Drugi wariant z czterema Atmosami to jak przeskok z 5.1 na 7.1. Dekoder dostaje możliwości pełnego odwzorowania dźwięku w przestrzeni i od takiego 7.1.4 faktycznie można znaleźć się w "bańce". Czujesz że coś leci do przodu, do tyłu, krąży nad Tobą. Symulowane dźwięki deszczu są takie że czasem mam ochotę odsłonić roletę i sprawdzić czy to faktycznie pada. Obie te opcje jednak mają jedną wadę - Źródło musi być dobrze zrealizowane. Filmów z beznadziejną ścieżką Atmos jest bez liku. A w ogólnym rozrachunku nie pomagają komentarze użytkowników VOD którzy odbierają Atmosa przez DD+. Często wysokie oczekiwania zderzają się z brutalną rzeczywistością. Rasumując, to genialna technologia, ale nie licz że każdy film dzięki niej wejdzie na wyższy poziom.

37 minut temu, krzysztof.. napisał:

pokój 16 m2  , kwadrat , kanapa pod ściana na przeciwko TV ,

Musiałbyś wysunąć kanapę 1m do przodu by wykorzystać w pełni to co napisałem wyżej. Jeśli nie to zostaje Ci wyłącznie 5.1.2. Dla prawidłowej konfiguracji cztery Atmosy i/lub back surround wymaga zachowania konkretnych kątów do głośników i minimalnych odległości. Z pozycji odsłuchu dosuniętej do ściany zachowanie zaleceń nie będzie możliwe.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej zainstalować Atmosa niż tylne surroundy. Tak jak pisał Butler ze źródłem filmów bywa różnie, ale jak obejrzysz Dzień Niepodległości, Midway, Harrego Pottera, Preya, Underwater albo Nic nas nie ocali na VOD to stwierdzisz, że warto było. To tylko pierwsze z brzegu filmy które przychodzą mi do głowy, gdzie efekty sufitowe zrywają asfalt.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, skoro kanapa jest przy ścianie, to zdecydowanie bym stawiał na 5.1.2 :) Pamiętaj o zachowaniu odpowiednich kątów przy ustawianiu ich. Czy masz już wybrane konkretne atmosy? Jeśli nie, to ile chciałbyś na nie wydać? Znajdzie się na pewno kilka ciekawych opcji do polecenia ;)  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...