Skocz do zawartości

Pokój 16m2 - plan Dolby Atmos 7.1.2 lub 7.1.4


Yacko

Recommended Posts

1 minutę temu, PanKlor napisał:

Mówimy o sprzęcie za drobnych kilka stówek, niektórzy płacą więcej za metr kabla. Jak będzie nie tak to zawsze można zwrócić.

Zgadza się....dlatego napisałem:

5 minut temu, Gmow1977 napisał:

Ale ręki nie dam sobie uciąć że to wina tego ustrojstwo a nie sieci elek.  w mieszkaniu

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)
Dnia 8.01.2024 o 22:42, Gmow1977 napisał:

Screenshot_20240108-223542_SamsungInternet.jpg.f122f37bb0427d32d1ff6b2ff3477665.jpg

 

Siedzi mi w głowie ta Twoja koncepcja z montażem tylnych atmos na skosach, gdyż mógłbym się odsunąć od ekranu poszerzając scenę. znalazłem takie głośniki
https://www.tophifi.pl/glosniki/glosniki-instalacyjne/elac-debut-ic-dt61.html?gad_source=1&gclid=CjwKCAiA-vOsBhAAEiwAIWR0TQ5BCxKx_c5l8G-Vwn_iDmGLK0xEkJqqdCYsKT8jz5mkBq23KNNEjxoCWKQQAvD_BwE
- wydaje mi się, że mogłyby zniwelować dość mocno problem skosów, jedyne co to byłyby niżej, ale tutaj już kalibracja powinna załatwić sprawę.

Edytowano przez Yacko
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze względu na ich konstrukcję...jak najbardziej sie nadają.

Napiszę więcej ...W atmosie jest bardzo ważne aby górne głośniki skierować na pozycję odsłuchową.Dzięki temu  masz pewność, że  dźwiek z góry dotrze na pozycję odsłuchową ,a nie będzie bił w podłogę...za lub przed Tobą.

Jest taki kanał na Youtubie 

Home Theater Gurus 

Nie wiem jak u ciebie z językami obcymi ,ale...

Pooglądaj trochę.... fajnie gościu tłumaczy  co i jak 

Tu masz o Atmosach 

 

 

 

 

Edytowano przez Gmow1977
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, 77Mariusz77 napisał:

Ja mam u siebie cztery takie w suficie i robią robotę, poza tym są dość płytkie w montażu

No tak ale właśnie o tym wyżej piszę i ten Typ też to tłumaczy ...

Jeśli 4 to są w pewnym stopniu oddalone od słuchacza i jeśli nie są na kierowane  na pozycję odsłuchową  to wiele się z imersji traci...Bo zmienia się chyba tak to się fachowo nazywa 🙄propagacja tonalna głośnika....

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Gmow1977 napisał:

No tak ale właśnie o tym wyżej piszę i ten Typ też to tłumaczy ...

Jeśli 4 to są w pewnym stopniu oddalone od słuchacza i jeśli nie są na kierowane  na pozycję odsłuchową  to wiele się z imersji traci...Bo zmienia się chyba tak to się fachowo nazywa 🙄propagacja tonalna głośnika....

To może jednak potestuję dokładniej i może się okazać, że dam na skosie proste a te z przodu kątowe aby trafiały w słuchacza. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Yacko napisał:

To może jednak potestuję dokładniej i może się okazać, że dam na skosie proste a te z przodu kątowe aby trafiały w słuchacza. 

No tak pewnie że potestuj....Może uda się te na skosie tak w osi" obrócić aby trafiały na pole odsłuchu....ważne żeby te 4 atmosy były jednakowe czy z tej samej serii.Bo w innym przypadku to wyczujesz....

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Maykel napisał:

Super salka kinowa. Naprawdę robi wrażenie. Czy możesz coś więcej napisać o sprzęcie?

Dzięki😉

Nie chcę zaśmiecać koledze tematu ...

To tak na szybko😁

Sprzęt ze średniej półki cenowej.

Ale dzięki adaptacji akustycznej sprawuje się wyśmienicie....

20220306_182751.jpg.7f5952c03841bdd0b77b41c9bda831f2.jpg20220715_000349.jpg.50e525b6e35eae8985a6f397f8d54a84.jpg

Konfiguracja 7.4.4 

Salka o wym .355cm szeroka 460cm długa i 220cm wysoka

Sprzęt w osobnym pomieszczeniu za salką

Oparta na...Dali Oberon on Wall 🙂

Napędzane 

Denon avc x4700h 

Do tego końcówki mocy marki Rotela z lat 90tych  +

Bas Management 

Crown XTi1002 

20220827_224323.jpg.f902dd541ead00c99e1e23d6a9ddbaab.jpg

 

4 Suby DIY  w konfiguracji SBA za ekranem

20220203_230334.jpg.280190f446649ed0599eab4eb94efaae.jpg20230316_181927.jpg.da8350fd823bdaf4bb803d73327ac695.jpg

20220807_082915.jpg.9f48b893dedf0d95e7785c8ab83e5566.jpg

Ekran AT  Multiformat Center stage XD 142 cale   Własnej roboty....Materiał importowałem z USA

Wentylacja mechaniczna z czujka wilgotności i temperatury ...

Sterowane wszystko za pomocą Alexy🙂Działa wyśmienicie...

 

 

 

https://youtu.be/AmSlnRQ9t68?si=sHS6o6n4CrO7N3qB

Ostatni update to ...Obraz .

Pojawił się

projector ze stajni JVC🙂 NP5 .... 

Zdjęcia słabe bo z telefonu, oczywiście przekłamują  ale i tak  pokazują jakość 

 

20240109_230359.jpg.8c62a0316444d242ea5dd7f0198ae8ea.jpg20240109_232431.jpg.deaa953c74ab411ab0fa6aec24c10cdd.jpg20240110_001235.jpg.2a3c216f58e796bc54f0fe35d7840c56.jpg

Pomiar basu

20230930_125615.jpg.d7ccdf41b1a4074c9fd54a4301667af7.jpg

 

 

 

20240110_000208.jpg.84bca28f77d2c5de0ecfe0ae41f2413c.jpg

I to tyle....

Edytowano przez Gmow1977
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Maykel napisał:

Naprawdę rewelacja. Widać że dużo pracy własnej w to włożyłeś. A te ściany boczne to płyty OSB pod kątem? Bardzo ciekawie to wygląda. 

Nie, to  ramy drewniane  obite materiałem  AT .Za nimi znajdują się te wszystkie  kable transformatory i ustroje akustyczne.Ramy w każdej chwili można zdjęć ze ściany....

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Wstępne testy i mam wrażenie, że podłogówki fronty to niekoniecznie najlepsze rozwiązanie do odsłuchu z odległości 2m. Mam wrażenie, że monitory sprawdzają się lepiej - nie dość, że łatwiej wycelować w idealną wysokość to jeszcze są sporo płytsze co zwiększa również odległość od ucha. Pozostaje największy problem z czterema sufitowymi, ale wydaje mi się, że lokalizacja tylnej pary nie jest tak mocno istotna jak przedniej, więc najmniej stracę odbiegając nieco kątem od referencji właśnie w przypadku tylnych.

Edytowano przez Yacko
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Yacko napisał:

wydaje mi się, że lokalizacja tylnej pary nie jest tak mocno istotna jak przedniej

W przypadku Atmosa x.x.4, ważność głośników sufitowych jest równorzędna. Nie ma w zasadzie filmów które grają bardziej przednimi, tu tworzona jest przestrzeń za pomocą całego zestawu głośników. To nie surround w AC3 który coś tam sobie plumka na "tyłach" i jedynie uzupełnia LCR.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Butler napisał:

W przypadku Atmosa x.x.4, ważność głośników sufitowych jest równorzędna. Nie ma w zasadzie filmów które grają bardziej przednimi, tu tworzona jest przestrzeń za pomocą całego zestawu głośników. To nie surround w AC3 który coś tam sobie plumka na "tyłach" i jedynie uzupełnia LCR.

Ja miałem wrażenie, że z tyłu mniej precyzyjne jest postrzeganie lokalizacji względem przodu i czy to był kąt 110 czy 130 stopni różnicy nie czułem a z przodu owszem. Może to mój przypadek tylko tak ma :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Yacko napisał:

Wstępne testy i mam wrażenie, że podłogówki fronty to niekoniecznie najlepsze rozwiązanie

Że jak ...w tym pomieszczeniu juź przetestowaľeś....?

2 godziny temu, Yacko napisał:

Mam wrażenie, że monitory sprawdzają się lepiej - nie dość, że łatwiej wycelować w idealną wysokość to jeszcze są sporo płytsze co zwiększa również odległość od ucha

Dokładnie tak....

 

2 godziny temu, Yacko napisał:

Pozostaje największy problem z czterema sufitowymi, ale wydaje mi się, że lokalizacja tylnej pary nie jest tak mocno istotna jak przedniej, więc najmniej stracę odbiegając nieco kątem od referencji właśnie w przypadku tylnych.

Nie...tu się mylisz ....

Górne w stosunku do siebie...

Przód/tył minimum 110 '

Między  nimi lewo/prawo stosunek odległości  we wzorze 0.5-0.7 x szerokość pomieszczenia....

Dzięki temu powinieneś uzyskać dźwięk obiektywy  ,który wyzwoli efekty przemieszczających się  w  przestrzeni obiektów jak na tym filmiku....😉

 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)
59 minut temu, Gmow1977 napisał:

Że jak ...w tym pomieszczeniu juź przetestowaľeś....?

Tak w tym pomieszczeniu prowizorka. Tak jak napisałem z przodu odchyłkę kąta od referencji bardziej odczuwałem z tyłu mniej.
 

 

Edytowano przez Yacko
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Yacko napisał:

Tak w tym pomieszczeniu prowizorka. Tak jak napisałem z przodu odchyłkę kąta od referencji bardziej odczuwałem z tyłu mniej.
 

 

Może to tylko świadczyć o dobitnym wpływie pomieszczenia na odbiór  w miejscu odsłuchu.... 

Przód bardziej symetryczny i "regularny".Tył...przez to ,że skosy  niezaadaptowane akustycznie ,są dość blisko kolumn, odbija się to negatywnie na odbiorze  surraundòw...Przez to nie odczuwasz zbyt wielkiej różnicy.

Dlatego tak ważna jest  adaptacja akustyczna ...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym nie przesadzał, w końcu to tylko 16 m2 wypchane głośnikami , przy odpowiedniej kalibracji i tak będzie zajebiście. 

Jedno co bym zrobił to na pewno suba dołożył a może i trzy 🙂

Wczoraj przyszedł mi w końcu mikrofon i pierwsze kroki w REW jak i Dirac zostały przeze mnie postawione. 

Dzisiaj ciąg dalszy. 

Nieocenioną pomoc okazał mi @PanKlor

bez niego bym chyba walczył do teraz i nocy nie przespał. 🙂

Szkoda , że go niema w tym temacie bo pewnie wiele by wniósł.

Bez Diraca pierwsze pomiary w REW okazały się u mnie całkiem nie najgorsze , teraz trzeba wypuścić te krzywe 🙂

IMG-20240113-WA0008.jpeg

Edytowano przez 77Mariusz77
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, 77Mariusz77 napisał:

ja bym nie przesadzał, w końcu to tylko 16 m2 wypchane głośnikami , przy odpowiedniej kalibracji i tak będzie zajebiście.

No właśnie dlatego ,że to 16m ze skosem ,to trzeba to  z głową zrobić...Przy gołych ścianach Dirac też cudów nie zrobi... 

 

23 minuty temu, 77Mariusz77 napisał:

Bez Diraca pierwsze pomiary w REW okazały się u mnie całkiem nie najgorsze , teraz trzeba wypuścić te krzywe 🙂

Do ideału trochę brakuje 😅

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Gmow1977 napisał:

Do ideału trochę brakuje 😅

 

Jeżeli spojrzymy na samo SPL to ja przy 2 subach z DL uzyskałem bardziej gładki wykres niż z DLBC. Jakieś 5 dB miedzy 20 a 80 Hz. Z DLBC przedział jest już ok 10 dB. Nie miałem czasu poprawiać i walczyć więcej, zostawiłem jak jest z powodu braku czasu. Natomiast jest podobnie na całej szerokości kanapy a w dodatku mam wrażenie lepszego zgrania niskich częstotliwości z efektami przestrzennymi. Niestety w pomieszczeniach wielofunkcyjnych jesteśmy mocno ograniczeni tym gdzie można postawić subwoofer. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, PanKlor napisał:

Jakieś 5 dB miedzy 20 a 80 Hz.

To świetny wynik .Mówi sie, że dołki/różnice do 5dB można śmiało olać,gdyż nie mają one wielkiego wpływu na odbiór. 

Za to wszystko ponad to już trzeba skorygować.

Niestety ja nie posiadam Dirac Jednak słyszałem że lepiej sobie radzi z korekcja(.Dlatego zbieram już fundusze na Denona z tą korekcją😅) pomieszczenia....Dziwi mnie tylko ,że  ten twój DLBC wykonał gorszą robotę niż standardowy Dirac...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...