Skocz do zawartości

Nowe KD, dylemat między 2.1, 3.1 lub 5.1


000loki

Recommended Posts

Hej,

 

Ostatnim razem kiedy radziłem się na forum co wybrać to wybrałem dobrze i byłem zadowolony kilka dobrych lat. W 2016 kupiłem zestaw quadral quintas 6650 + sub magnat 202a + yamaha 481 no i gra do dziś. Jednak przeprowadzam się do nowej miejscówki i szukam czegoś... nowego i ładniejszego - z naciskiem na ładniejszego. Załączam rzut. W suficie mam wyciągnięte 2 przewody (oznaczone żółtym kółkiem przekreślone czerwonym krzyżykiem) na głośniki i ew mogą one tam wisieć. Mogę je też zamaskować jakbym decydował się na zestaw bez tych głośników, ale jednak raczej skłaniam się ku 5.1. Całe to pomieszczenie z kuchnią ma ok 55m^2.

Kwota w jakiej chciałbym sie zmieścić to pewnie ok 5-6tys zł.

Kolumny przy TV będą stały na wysokości ok 60cm na szafce

Pytania - czy jest szansa wykorzystać yamahę, którą posiadam? wtedy pewnie więcej mógłbym wpakować w głosniki.

Czy takie podwieszane głosniki z tyłu w ogóle mają sens i je w jakiś sposób odczuje?
Dzięki!

obraz.png.7862d88a31f18cbce0499ddc5c0258c9.png

 

 

Edytowano przez 000loki
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba było pytać w trakcie budowy/remontu/przeciągania kabli. Układ głośników w systemach  kina domowego to nie może być radosna twórczość. Dolby ściśle określa położenie kanałów. Kable które puściłeś na sufit pasują mniej więcej do rozszerzonego układu Atmos, gdzie tworzyły by parę TRL/TRR. Do zamknięcia układu x.x.4 potrzebne by były jeszcze przednie TFL/TFR

6303f949b4478-ustawienia-glosnikow-dolby

No ale zostawmy ten Atmos, założenia dałeś inne, zresztą budżet nie pozwala Ci na powyższe. Masz te zwisające z tyłu kable i chciałbyś zrobić w nich surround. Formalnie, to nie jest właściwa pozycja dla tych głośników. Zalecenia są jasne i być może zaskakujące dla Ciebie. Wszystkie głośniki warstwy podstawowej (w tym surround) montuje się na wysokości odsłuchu. Jeśli chodzi o pozycję relacji przód/tył, to powinny się znaleźć w graniach 90-120 stopni od osi, więc z boku lub troszkę z tyłu.

No to przejdźmy do praktyki. Cos czuję że obie opcje powyżej nie są dla Ciebie akceptowalne. No to zrób surround w tym suficie, zawsze to lepiej jak nic. Zdecyduj się na typ głośników. Możesz zainstalować instalacyjne i schowasz je w zabudowie GK (np. Magnat Signature ICT 62), albo konstrukcje naścienne np. które będą zamocowane na zewnątrz np. Cabasse EOLE 4. Żeby było jasne, nie będzie to ich właściwe położenie, takie układy 5.1 były akceptowalne 15 lat temu kiedy panowała o wiele większa swoboda instalacyjna, na pytanie gdzie surround odpowiedź była na zasadzie - gdzieś na tyłach przy suficie. W obecnych kodekach TrueHD, DTS-HD MA, oraz ich wykorzystaniu w technologii obiektowej Atmos oraz DTS-X, takie rozmieszczenie głośników jest niedopuszczalne i błędne. Jeśli z bliższej lub dalszej przyszłości przyjdzie Ci ochota na Atmos to przed kolejnym remontem dobrze się rozeznaj gdzie powinny być rozmieszczone kanały.

9 godzin temu, 000loki napisał:

Pytania - czy jest szansa wykorzystać yamahę, którą posiadam? wtedy pewnie więcej mógłbym wpakować w głosniki.

Przy max 5.1, bez sensu moim zdanim inwestować w coś więcej. Jeśli to miałoby zagrać lepiej, to budżet starczy Ci tylko na ampli, a i tak nie wykorzystasz potencjału.

Przemyśl surroud co opisałem wyżej, a na LCR koledzy zaraz coś Ci zaproponują. Tylko niech Ci nie przyjdzie do głowy stawiać kolumn podłogowych na półkę ;)

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

To jest sufit podwieszany, więc w teorii mógłbym tam dociągnąć kolejne przewody i zwyczajnie w świecie dociąć otwory i zrobić coś na ten kształt jak mamy tu. Ale ja nie chce mieć sufitu zasypanego głośnikami, po prostu chce audio, które będzie spoko grać przy kinie domowym, nie skupiając się jakoś super szczególnie na tym, czy jakiekolwiek efekty przestrzenne będą super odwzorowane. Teraz na obecnym to i tak oglądam większość filmów na 5.1 stereo :)

Zależy mi po prostu na przyjemnym dzwięku, kolumny podłogowe nie będą stały na podłodze, bo nie mają gdzie. Więc albo postawie je na szafce, albo będę potrzebował takie które powieszę na ścianie :)

 

Edytowano przez 000loki
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, 000loki napisał:

po prostu chce audio, które będzie spoko grać przy kinie domowym, nie skupiając się jakoś super szczególnie na tym, czy jakiekolwiek efekty przestrzenne będą super odwzorowane.

Czyli chcesz kino domowe, które nie będze kinem domowym.... 

 

12 minut temu, 000loki napisał:

oglądam większość filmów na 5.1 stereo

Nie ma czegoś takiego jak 5.1 stereo.... 

 

13 minut temu, 000loki napisał:

Więc albo postawie je na szafce, albo będę potrzebował takie które powieszę na ścianie :)

No to zapomnij o podłogowych. Kup monitory i uchwyty do nich albo po prostu kolumny naścienne - Focal, Dali, Klipsch. 

 

Żeby jakoś uratować Twój układ zrób tak jak na rysunku. Kolumny surround zamontuj tam gdzie czerwone prostokąty. Są kolumny naścienne które nie zajmą Ci dużo miejsca i wyglądają całkiem estetycznie - np. Dali OnWall. przenieś głośniki sufitowe tak jak zaznaczyłem niebieskimi kreskami. 

 

kino_projekty.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, 000loki napisał:

To jest sufit podwieszany, więc w teorii mógłbym tam dociągnąć kolejne przewody i zwyczajnie w świecie dociąć otwory i zrobić coś na ten kształt jak mamy tu. Ale ja nie chce mieć sufitu zasypanego głośnikami, po prostu chce audio, które będzie spoko grać przy kinie domowym

To wcale nie jest tak że sufit by był obsypany głośnikami. Weźmy pod uwagę konfiguację np. 5.1.4. Masz 3 kolumny z przodu (LCR), 2 surroundy na wysokości uszu, sub, oraz cztery głośniki w suficie tzw. Atmos które dwa masz za Tobą, a dwa przed Tobą. Taki układ gwarantuje Ci świetne efekty przestrzenne w domowym zaciszu. Technologia obiektowa to był wielki krok w przód w kinie domowym, można śmiało twierdzić że przełom. Tylko że dla takiego układu potrzebujesz amplituner 9-kanałowy, a to oznacza np. minimum to Pioneer VSX-LX305. Surround dobrze Ci wyżej @PanKlor naniósł.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie być może nie musi być to kino domowe i zwyczajnie powinienem to zrobić na 2 - 3 głośnikach z przodu i subem?

1 minutę temu, PanKlor napisał:

Nie ma czegoś takiego jak 5.1 stereo.... 

Tryb w którym oglądam to 5ch stereo. Po prostu tylnie monitory robią za dodatkowe kolumny stereo i ja to lubie. Po prostu dzwięk wtedy płynie i z tyłu i z przodu, nie zastanawiam się nad tym czy to prawidłowe, czy nie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, 000loki napisał:

Tryb w którym oglądam to 5ch stereo.

No to multichannel stereo - ok, czasami te nazwy wyświetlane przez AVR są mylące. Jak Ci się podoba to słuchaj. 

 

2 minuty temu, 000loki napisał:

Po prostu dzwięk wtedy płynie i z tyłu i z przodu, nie zastanawiam się nad tym czy to prawidłowe, czy nie.

No widzisz ... z tyłu i z przodu. W kinie też istotne jest to skąd płynie dźwięk. Zwiększa to imersję. 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

To co tu podrzuciliscie prawdopodobnie po prostu zrobię w zupełnie innym pomieszczeniu, kiedyś jak przeznaczę na to budżet, bo widzę, że jest to spoko koncept. Tu w salonie jednak zostanę przy jakichś kolumnach z przodu.

 

A jeżeli chciałbym zostać przy 5ch stereo, to ten układ który mam jest w porządku?

Edytowano przez 000loki
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, 000loki napisał:

A jeżeli chciałbym zostać przy 5ch stereo, to ten układ który mam jest w porządku?

Chyba Ci już odpowiedziałem ;) Formalnie nie, ale nikt Ci nie zabroni tak słuchać. Mnóstwo osób ma źle skonfigurowane kino i zapiera się nogami oraz rękoma że mimo to jest świetnie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, czy byłbyś w stanie określić, jak dużo słuchasz muzyki, a w jakim stopniu oglądasz filmy? Może stereo lub 2.1 będzie ciekawszym rozwiązaniem na ten moment niż 5.1. 

W przypadku stereo to bardzo wstępnie zachęcę do obejrzenia naszego filmu: 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Q21 napisał:

Cześć, czy byłbyś w stanie określić, jak dużo słuchasz muzyki, a w jakim stopniu oglądasz filmy? Może stereo lub 2.1 będzie ciekawszym rozwiązaniem na ten moment niż 5.1. 

W przypadku stereo to bardzo wstępnie zachęcę do obejrzenia naszego filmu: 

 

Głównie tu myślę o głosnikach, do oglądania TV ze streamingu (Netflix, Disney, HBO etc).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Butler napisał:

Chyba Ci już odpowiedziałem ;) Formalnie nie, ale nikt Ci nie zabroni tak słuchać. Mnóstwo osób ma źle skonfigurowane kino i zapiera się nogami oraz rękoma że mimo to jest świetnie.

Ok, ale tu nie mówimy o źle skonfigurowanym, tylko o 5 kanałach stereo. W związku z tym, że formalnie taki format nie istnieje (i nie będzie nigdy istniał, bo jego formalna definicja nie ma najmniejszego sensu), więc można ustawić głośniki jak się komu podoba. W 5ch stero mogą być w dowolnym punkcie przestrzeni, byle słuchać był zadowolony 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, przemeklbn napisał:

Ok, ale tu nie mówimy o źle skonfigurowanym, tylko o 5 kanałach stereo. W związku z tym, że formalnie taki format nie istnieje (i nie będzie nigdy istniał, bo jego formalna definicja nie ma najmniejszego sensu), więc można ustawić głośniki jak się komu podoba. W 5ch stero mogą być w dowolnym punkcie przestrzeni, byle słuchać był zadowolony 🙂

No i właśnie głównie o to mi chodzi. Błędnie to nazwałem kinem domowym, a to po prostu ma być zestaw 5 głośników, który będzie fajnie grał. Myślałem początkowo, że będzie to dzwięk przestrzenny, ale skoro nie jest no to trudno.

Jednak troszkę poczytałem, zobaczyłem co tu chłopaki proponują i pomyślałem, żeby to może sprobówać uratować. Mianowicie w takim razie, czy w przypadku, gdy na zaznaczonym obszarze sufitu na żółto jestem w stanie pomontować głośniki, to mogę coś tu osiągnąć?

W planie więc miałbym głośniki które będą na ścianie bądź półkach przy TV, oraz głośniki sufitowe. Po bokach na ścianach.. może być ciężko, mamy tam lampy dekoracyjne, i raczej głośniki nie będą pasować. To jednak jest salon, nie pokój kinowy.

Podrzucam mapkę z zaznaczonym obszarem  sufitu, gdzie jeszcze ewentualnie coś mogę dociągnąć. Pytanie czy tu w ogóle coś zrobimy, czy nie ma to raczej sensu. Jeśli nie ma, to po prostu chciałbym 2-3-5 głośników, które będą fajnie grać :)

 

obraz.png.b51400190362aa154fb2582fb3a71507.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż zęby bolą od czytania tego co wypisujesz :D
5 kanałowe stereo? To tak samo ma sens jak kino domowe 2.1.
Kolumny podłogowe na szafce postawione? To tak jakby kolumny podstawkowe postawić na podłodze.
To jest dział kina domowego. Ludzie są skłonni pomóc złożyć kino domowe w różnych konfiguracjach i miejscach ale jak ktoś dąży do jakiejś abominacji która nie ma nic wspólnego z kinem domowym czy systemem stereo (to już inny dział ale proszę nie idź tam) to tak najzwyczajniej szkoda tracić czasu.
Może po prostu sieknij sobie głośniki wszystkie w suficie i będziesz miał super nagłośnienie jak w sklepie albo sali konferencyjnej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, przemeklbn napisał:

Ok, ale tu nie mówimy o źle skonfigurowanym, tylko o 5 kanałach stereo. W związku z tym, że formalnie taki format nie istnieje (i nie będzie nigdy istniał, bo jego formalna definicja nie ma najmniejszego sensu), więc można ustawić głośniki jak się komu podoba. W 5ch stero mogą być w dowolnym punkcie przestrzeni, byle słuchać był zadowolony 🙂

No zagiąłeś mnie jak Hołownia Dudę :D Jak to może być źle, jak formalnie nie istnieje haha

1 godzinę temu, 000loki napisał:

Jednak troszkę poczytałem, zobaczyłem co tu chłopaki proponują i pomyślałem, żeby to może sprobówać uratować. Mianowicie w takim razie, czy w przypadku, gdy na zaznaczonym obszarze sufitu na żółto jestem w stanie pomontować głośniki, to mogę coś tu osiągnąć?

Jeśli jesteś w stanie postawić surround tam gdzie @PanKlor wcześniej zazanaczył, to złożysz 5.1.4. Rysunek lekko przekłamuje, zwróć uwagę na podane kąty.

5.1.4.thumb.PNG.48c89465b20f519a0c659bdd79b4515e.PNG

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...