Skocz do zawartości

Kino domowe, pomoc/ nurtujące pytania


Obokan

Recommended Posts

Witam, ogólnie planuje wyposażenie się w kino domowe, plan co do urządzeń:
Front: 2x Klipsch R-625FA Dolby Atmos         Moc krótkotrwała/długotrwała    400 W/100 W, dla dolby 75 W /150 W
Subwoofer KLIPSCH SPL-100                          Moc wyjściowa     200W (RMS) / 450W (szczytowa)
Głośnik centralny Klipsch RP-404C                 Moc krótkotrwała/długotrwała     500W/125W
Głośniki tylne: 2x Klipsch R-625FA Dolby Atmos/Klipsch Reference R-50M/Klipsch RP-400M( kolumny tylne takie bo obsługują dolby atmos, kwestie zawieszenia odpadają ze względów estetycznych, dodam, tutaj potrzebuję porady czy te kolumny co na frontach będą okej, czy raczej iść w stronę głośników podstawkowych, i z czasem dokupić głośniki tylne pod dolby atmos jeśli chodzi o odbici, aby efekt był z przodu i z tyłu)
Amplituner: Amplituner DENON AVC-X3800H
*Prośba o pomoc w paru pojęciach bo ciężko mi to pojąć , jeśli chodzi o te moce głośników i samego amplitunera, po wejściu w opis samego amplitunera jest informacja

https://manuals.denon.com/AVCX3800H/EU/PL/GFNFSYbsjxinov.php
nie pokrywa mi się z tym
https://www.mediaexpert.pl/telewizory-i-rtv/hi-fi-audio/amplitunery-i-wzmacniacze-av/amplituner-kina-domowego-denon-avc-x3800h-czarny
Mieszkanie w bloku, salon 20m2, kanapa 3m od tv, głośnik centralny byłby pod TV( TV 65 cali chciałem postawić bezpośrednio na tym głośniku, z racji że nie chce go mocować na ścianie)
po bokach front wraz s subem, centralnie obok kanapy głośniki tylne
1. Prośba o podpowiedź czy sam zestaw będzie ze sobą współgrał, amplituner niby fajny bo daje te dodatkowe możliwości jak końcówka mocy( rozumiem, że te fronty mogę bezpośrednio podpiąć do tej końcówki?) 
2. W instrukcji obsługi tunera jest info o różnych impedancjach, czy amplituner sam dobiera to najlepiej do głośników? Jestem ciekaw czy coś złego może się stać podpinając kanał z 6ohm do głośników o impedancji 8 Ohm, 
3. Czy widzielibyście tańszy zamiennik tunera? Ten wydaję się ok  bo daje możliwość rozbudowy. Wcześniej planowałem Amplituner Onkyo TX-NR6100
4. kabel, który miałbym doprowadzić do tylnych głośników listwami, miałby w najdalszym punkcie około 14m, myślałem nad kupnem tego więcej metrów, https://www.lbx.com.pl/kable-glosnikowe/CZYSTA-MIEDZ-OFC-2x4mm + końcówki( jeśli jakieś polecacie, które są w rozsądnych pieniądzach prośba o nazwe/link) Ewentualnie zostałbym przy samym połączeniu kablowym, czemu taka średnica żył? Widziałem gdzieś że po prostu lepiej dać grubszy kabel



Póki co tyle pytań, pewnie jeszcze będę ich miał, ponieważ nie chce kupywać czegoś nie wiedząć jak to działa, dlaczego itd.

Edytowano przez Obokan
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Obokan napisał:

1. Prośba o podpowiedź czy sam zestaw będzie ze sobą współgrał, amplituner niby fajny bo daje te dodatkowe możliwości jak końcówka mocy( rozumiem, że te fronty mogę bezpośrednio podpiąć do tej końcówki?) 

Seria R Klipscha nie jest polecana ze względu na swój charakter. Jeżeli tylko do kina i będzie Dirac to pewnie da się to jakoś okiełznać. 

22 minuty temu, Obokan napisał:

2. W instrukcji obsługi tunera jest info o różnych impedancjach, czy amplituner sam dobiera to najlepiej do głośników? Jestem ciekaw czy coś złego może się stać podpinając kanał z 6ohm do głośników o impedancji 8 Ohm, 

Nie dobiera sobie sam. Musisz ustawić ręcznie. Jak bęziesz miał zapewnioną wentylację to zostaw na 8 Ohm i nie powinno być problemu. Dopóki nie będziesz łoił na maksa nic się nie stanie nawet jak podepniesz 4 Ohm. Co najwyżej amplituner się przegrzeje i zadziała zabezpieczenie termiczne. 

 

24 minuty temu, Obokan napisał:

3. Czy widzielibyście tańszy zamiennik tunera? Ten wydaję się ok  bo daje możliwość rozbudowy. Wcześniej planowałem Amplituner Onkyo TX-NR6100

Pioneer LX-305 np. od razu z Diraciem. 

25 minut temu, Obokan napisał:

4. kabel, który miałbym doprowadzić do tylnych głośników listwami, miałby w najdalszym punkcie około 14m, myślałem nad kupnem tego więcej metrów, https://www.lbx.com.pl/kable-glosnikowe/CZYSTA-MIEDZ-OFC-2x4mm + końcówki( jeśli jakieś polecacie, które są w rozsądnych pieniądzach prośba o nazwe/link) Ewentualnie zostałbym przy samym połączeniu kablowym, czemu taka średnica żył? Widziałem gdzieś że po prostu lepiej dać grubszy kabel

Nie ma to sensu. Do surround spokojnie możesz kupić 1,5-2.5 mm^2 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, PanKlor napisał:

Seria R Klipscha nie jest polecana ze względu na swój charakter. Jeżeli tylko do kina i będzie Dirac to pewnie da się to jakoś okiełznać. 


 

Co masz na myśli jeśli chodzi o okiełznanie? Kino domowe głównie pod filmy, jednak na yt jak przyjdą znajomi, czy nawet dla siebie pewnie muzyka jakaś będzie z yt puszczana. 

28 minut temu, PanKlor napisał:

Seria R Klipscha nie jest polecana ze względu na swój charakter. Jeżeli tylko do kina i będzie Dirac to pewnie da się to jakoś okiełznać. 

Nie dobiera sobie sam. Musisz ustawić ręcznie. Jak bęziesz miał zapewnioną wentylację to zostaw na 8 Ohm i nie powinno być problemu. Dopóki nie będziesz łoił na maksa nic się nie stanie nawet jak podepniesz 4 Ohm. Co najwyżej amplituner się przegrzeje i zadziała zabezpieczenie termiczne. 

 

 

Nie ma to sensu. Do surround spokojnie możesz kupić 1,5-2.5 mm^2 

Głównie kino domowe, chociaż pewnie i jakaś muzyka z yt też będzie włączana

Amplituner wiem że posiada zabezpieczenia, bardziej nie chciałbym przez brak wiedzy zjarać kolumn, stąd staram się o wszystko dopytać przed zakupem. Chciałem po prostu jak najwięcej prądu z amplitunera doprowadzić by jak najbardziej móc wykorzystać, gdzieś czytałem, że jest czystyszy dzwięk.

Co do surround to widziałbyś tam kolumny, które planuje na froncie? Niby fajnie bo ten dolbyatmos wbudowany i nie musiałbym dokupywać kiedyś kiedyś kolejnych głośników pod to, a stojaki pod podstawkowe, czy jakieś półki to kolejne koszty. Póki co jeden człowiek nakłonił mnie do podstawkowych jeśli chodzi o tył, ale wole podpytać więcej ludzi.

Jeśli chodzi o kabel 1,5-2,5mm to nie będzie większej straty na takim odcinku? Wyszło mi tyle bo mierzyłem doprowadzenie łącznie z wysokością 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Obokan napisał:

Co masz na myśli jeśli chodzi o okiełznanie?

Utemperowanie ostrej góry. 

36 minut temu, Obokan napisał:

Co do surround to widziałbyś tam kolumny, które planuje na froncie?

Nie bo nie widziałem pomieszczenia ani planu. Nie liczyłem też ile kosztuje taka kolumna vs monitor+atmos+stojak/uchwyt. Zanim zdecydujesz się na atmos w wersji upfiring to upewnij się, że ma w ogóle szanse u Ciebie zadziałać. Sufit maks 2,8-3 m wysokości, lity, gładki, odpowiednie odległości od miejsca odsłuchu itp.   

 

38 minut temu, Obokan napisał:

Jeśli chodzi o kabel 1,5-2,5mm to nie będzie większej straty na takim odcinku?

Nie będzie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, PanKlor napisał:

 

Nie bo nie widziałem pomieszczenia ani planu. Nie liczyłem też ile kosztuje taka kolumna vs monitor+atmos+stojak/uchwyt. Zanim zdecydujesz się na atmos w wersji upfiring to upewnij się, że ma w ogóle szanse u Ciebie zadziałać. Sufit maks 2,8-3 m wysokości, lity, gładki, odpowiednie odległości od miejsca odsłuchu itp.   

 

 

Wysokość 2,57m, ściana od kanapy do TV 3,10m ( na szafce pomiędzy TV plan był posadowić kolumny pomiędzy TV, kolumny stały by od siebie w odległości ~1,80m) Po obok kanapy kolumny by stały w odległości ~2.60m po jej bokach. Wszystkie ściany są gładkie, w tym sufit.

Co do ceny, najkorzystniejsze są kolumny podstawkowe i półki, ale skoro atmos po jednej stronie nie ma sensu, w takim razie kolumny z wbudowanym atmosem wychodzą taniej. Tylko pisano mi że jest to zmarnowany potencjał by je stawiać z tyłu i polecono mi na podstawkowych się skupić, nie wiem jakiej mocy szukać bo są i najtańsze od klipisha w granicach 600zł sztuka 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)
2 godziny temu, Obokan napisał:

Wysokość 2,57m, ściana od kanapy do TV 3,10m ( na szafce pomiędzy TV plan był posadowić kolumny pomiędzy TV, kolumny stały by od siebie w odległości ~1,80m) Po obok kanapy kolumny by stały w odległości ~2.60m po jej bokach. Wszystkie ściany są gładkie, w tym sufit.

Co do ceny, najkorzystniejsze są kolumny podstawkowe i półki, ale skoro atmos po jednej stronie nie ma sensu, w takim razie kolumny z wbudowanym atmosem wychodzą taniej. Tylko pisano mi że jest to zmarnowany potencjał by je stawiać z tyłu i polecono mi na podstawkowych się skupić, nie wiem jakiej mocy szukać bo są i najtańsze od klipisha w granicach 600zł sztuka 

 

zielone to głośnik(kolumny) ,czerwony sub , kreski między głośnikai w stronę sofy no to powiedzmy słuchacz wraz z odległościami, nie wiem czy kolumny miałyby być skierowane w strone sluchacza czy po prostu przeciwko sobie, brązowy kolorek to meble, komoda, jakieś witryny, stół. Sorry za painta ale inaczej nie mogłem tego zobrazować
Tkino.png

Edytowano przez Obokan
poprawa opisu
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Centralny super.

Ale absolutnie nie idź w te kolumny przednie. Raz że to słabe granie dwa że te Atmosy nic Ci nie dadzą. A takie kolumny sa praktycznie nie do odsprzedazy.

Absolutnie nie warto. Cchesz klipscha to model RP6000

Albo coś innego jaśniejszeo to Monitor Audio Bronze 500, Magnat Signature 507

X3800 jesli kupisz na promocji w okolicach 4K to warto.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Problem jest taki, że mam ograniczony budżet, denon 3800hi tak już jest na wyrost, wcześniej chciałem onkyo jakiś do 3k, do kulumn od kanapy mam 2m, większe  głębokościowo mi je ciężko zmieścić by to jakoś wizualnie wyglądało z racji że brak miejsca, co do tylnych to jeszcze myślałem nad 500RPM bo z tyłu po bokach mam miejsce, problemem jest front, stąd chciałem dołożyć do centralnego by jakoś nadrobić, trzeba wziąc też pod uwage że salon łącznie ma około 16/18m2. Co do dolby atmosa, to jest to po prostu jakiś ratunek/ dodatek, z racji że tutaj znów ze względów estetycnych nie mam możliwości umiejscowienia tych typowych pod atmos na suficie.
Co do montażu telewizora na ścianie to kwestia czasu raczej.

Dlaczego słabe granie tych 625fa? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dipolarne klipsche grają dużo lepiej. Jesli możesz dołożyć to bez względu na warunki ich położenia polecam.

625Fa to R620  z Atmosami. Dlaczego nie? Jest kilka powodów

- nikt od ciebie tych kolumn nie odkupi.

- Ten atmos to nie Atmos, działa to tak sobir jak na cenę

- są droższe od klasycznych a nic w nich nie ma lepszego

- Seria R czyli także model R620 gra jaskrawie. Krzykliwie. To nie ma nic wspolnego z naturalnym dźwiękiem. Nawet podbitym. No męczące mocno te kolumny są.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Daliście mi sporą zagwozdkę, myślę jeszcze nad Klipsch R-600F ( wymiarowo i cenowo w miarę pasuje) Atmosa najwyżej dobuduje w przyszlosci na bazie Klipsch Reference R-40 SA Moc ciągła/szczytowa 50 W/100 W (tylko nie wiem czy te głośniki się nie spala, bo moc wzmacniacza denon 3800h na 8ohm to jakieś 105 W) 

 

 

Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio pod nim nie ma sensu cytować go w całości
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Obokan napisał:

3800h na 8ohm to jakieś 105 W) 

Doczytaj w specyfikacji czego dotyczy ta moc i w jakich warunkach jest osiągana.

Krótko - Nie spalisz tych głośników, chyba że byś podłączył tylko jeden kanał (w ogóle) i ustawił vol na max.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Właśnie nie bardzo rozumiem te moce wzmacniacza i jak to dobrać by wszystko było ok,  na fulla nie ma szans żebym słuchał, może ewentualnie na chwilę zobaczyć jak to śmiga ale to kwestia sekund raczej 

 

Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio pod nim nie ma sensu cytować go w całości
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ampli moc jest podawana na kanał. Każda końcówka w większości sprzętów jest jednakowa. Jednak kluczem jest wydajność zasilacza. Jeśli specyfikacja mówi że jest np. 100W na kanał, to w budżetowych klockach na stereo będzie ~2x65W a w kinie ~5x30W. Strzelam, tak mniej wiecej. Przy danych technicznych obok opisu mocy są dodatkowe informacje przy jakich parametrach ta wartość jest wskazana.

Przecież nie podłączysz pod amplituner tylko tej jednej kolumny.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Obokan napisał:

 

Polecam jednak polować na RP 6000, albo jeszcze starsze RP 260

10 godzin temu, Obokan napisał:

Właśnie nie bardzo rozumiem te moce wzmacniacza i jak to dobrać by wszystko było ok,  na fulla nie ma szans żebym słuchał, może ewentualnie na chwilę zobaczyć jak to śmiga ale to kwestia sekund raczej 

Zostaw to. Szkoda Twojego czasu. To co musisz wiedzieć to - podejdą i będzie ok

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.02.2024 o 21:27, Butler napisał:

W ampli moc jest podawana na kanał. Każda końcówka w większości sprzętów jest jednakowa. Jednak kluczem jest wydajność zasilacza. Jeśli specyfikacja mówi że jest np. 100W na kanał, to w budżetowych klockach na stereo będzie ~2x65W a w kinie ~5x30W. Strzelam, tak mniej wiecej. Przy danych technicznych obok opisu mocy są dodatkowe informacje przy jakich parametrach ta wartość jest wskazana.

Przecież nie podłączysz pod amplituner tylko tej jednej kolumny.

Tak to wyglądaimage.png.a6848177da3dfc2694a4fbb94b377093.png

17 godzin temu, Piotr Sonido napisał:

Polecam jednak polować na RP 6000, albo jeszcze starsze RP 260

Zostaw to. Szkoda Twojego czasu. To co musisz wiedzieć to - podejdą i będzie ok

 

Klipsch Reference Premiere RP-260F te masz na myśli? W sumie budżet spoko, wymiar też, co do brzmienia to z yt też gra dobrze

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Obokan napisał:

Tak to wygląda

Dane techniczne mówią że każda końcówka mocy jest identyczna.

Mają po 105W przy obciążeniu kolumnami 8 OHM, niemal pełnym zakresie przenoszonych częstotliwości i dość niskim zniekształceniu.

135W to już wartość laboratoryjna. Przy kolumnie 6 OHM, stałej częstotliwości pomiaru dźwięku 1khz i zdecydowanie wyższych zniekształceniach.

A teraz zerknij na realne pomiary źródło

Dane w wersji laboratoryjnej, mierzone przy sporych zniekształceniach i stałej częstotliwości dźwięku 1khz

Jeśli podłączysz kolumny 8 OHM dostaniesz 1 x 161W; 2 x 130W; 5 x 84W; 9 x 49W

Teraz ciekawostka. W przypadku kolumn 4 OHM należy (w teorii*) przełączyć selektor impedancji bo w przeciwnym razie ampli będzie się nadmiernie grzać. W tym przypadku bedzie zaskakujące 1 x 44W; 2 x 44W; 5 x 44W; 9 x 37W

Jeśli dla kolumn 4 OHM nie przestawisz selektora to wzmacniacz dla jednej kolumny wypluje 209W, a dla trybu stereo 2 x 182W. W testach podłączenie większej ilości kolumn w tej konfiguracji powodowało zadziałanie zabezpieczeń i awaryjne wyłączenie amplitunera.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

Bo to jest to samo a są tańsze,

 

No i przy tym zostanę w takim razie, dziękuję

 

2 godziny temu, Butler napisał:

Dane techniczne mówią że każda końcówka mocy jest identyczna.

Mają po 105W przy obciążeniu kolumnami 8 OHM, niemal pełnym zakresie przenoszonych częstotliwości i dość niskim zniekształceniu.

135W to już wartość laboratoryjna. Przy kolumnie 6 OHM, stałej częstotliwości pomiaru dźwięku 1khz i zdecydowanie wyższych zniekształceniach.

A teraz zerknij na realne pomiary źródło

Dane w wersji laboratoryjnej, mierzone przy sporych zniekształceniach i stałej częstotliwości dźwięku 1khz

Jeśli podłączysz kolumny 8 OHM dostaniesz 1 x 161W; 2 x 130W; 5 x 84W; 9 x 49W

Teraz ciekawostka. W przypadku kolumn 4 OHM należy (w teorii*) przełączyć selektor impedancji bo w przeciwnym razie ampli będzie się nadmiernie grzać. W tym przypadku bedzie zaskakujące 1 x 44W; 2 x 44W; 5 x 44W; 9 x 37W

Jeśli dla kolumn 4 OHM nie przestawisz selektora to wzmacniacz dla jednej kolumny wypluje 209W, a dla trybu stereo 2 x 182W. W testach podłączenie większej ilości kolumn w tej konfiguracji powodowało zadziałanie zabezpieczeń i awaryjne wyłączenie amplitunera.

Dziękuję ogromnie, nie miałem pojęcia, że jest taka strata. Ale zakładając, że głośniki mają wysoką skuteczność około 97, przy 2 frontach, centralny, 2 monitory tylne plus atmos górny raczej powinien sobie poradzić?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

X3800H to nie jest poziom entry, to typowy średniak i spokojnie sobie radzi z napędzaniem kina.

A 97dB podane przez Klipsch to trochę życzeniowe, realnie mają trochę mniej, ale i tak w swojej klasie się wyróżniają.

Straty nie mają (lub są dużo mniejsze) amplitunery z dużo wyższej półki gdzie sekcja zasilania jest poważniejsza.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.02.2024 o 12:24, Butler napisał:

Doczytaj w specyfikacji czego dotyczy ta moc i w jakich warunkach jest osiągana.

Krótko - Nie spalisz tych głośników, chyba że byś podłączył tylko jeden kanał (w ogóle) i ustawił vol na max.

Jeszcze nie słyszałem, aby ktoś jakiś głośnik spalił dzięki Denonowi X3*00H. Sam mam tego typu głośniki zasilane wzmacniaczem, które daje realnie (co nawet zmierzył, za przeproszeniem, Amir) ponad 200W na kanał i jest ok przy normalnym użytkowaniu. Oczywiście nie wygłupiałem się i nie robiłem testów udarowych 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki macie stosunek do kabli? Bo już sam nie wiem, każdy kogo pytam rzuca mi kable powyżej 20/40zł za m. Gdzie przy tym jak chciałem doprowadzić to musiałbym wydać kolejne 2k, Znalazłem jakiś przwód z8 zł za metr bieżący OFC i jestem ciekaw czy to po prostu nie wystarczy

Dziękuje bardzo za rozjaśnienia, chyba najlepsza pomoc jaką do tej pory uzyskałem to właśnie to forum

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zadaniem bierz OFC.

Ja mam wszystkie 2,5 mm2 OFC.

 

"W systemach o mocy do 70 W na kanał można zastosować kabel głośnikowy o średnicy żyły 1,5 mm 2. Osoby dysponujące wzmacniaczem o wyższej mocy, czyli od 70 do 120 W na kanał, powinny wybrać przewody głośnikowe o średnicy 2,5 mm2. W systemach, w których moc wzmacniacza przekracza 120 W odpowiednie będą kable głośnikowe o przekroju powyżej 4 m2."

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.02.2024 o 09:46, Obokan napisał:

Dziękuję ogromnie, nie miałem pojęcia, że jest taka strata. Ale zakładając, że głośniki mają wysoką skuteczność około 97, przy 2 frontach, centralny, 2 monitory tylne plus atmos górny raczej powinien sobie poradzić?

Ale nie mają tyle. To tylko papier.

Żeby spalić głośniki to trzeba już na prawde grac nimi na wielo godzinnych katorgach. Zniekształceniach. Predzej amplituner się wylaczy pare rwazy

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...