Skocz do zawartości

Zamiana Onkyo TX-8150, lepszy bas w Zensor 7


MaciekD

Recommended Posts

Tak miało być. Jak Onkyo nie sprzeda się za kwotę, której oczekuję a budżet zacznie wyglądać lepiej (ostatnio sporo wydatków związanych z modernizacją domu) to Onkyo zostanie. Na pewno na siłę nie będę go sprzedawał ponieważ nadal uważam, że za te pieniądze to bardzo fajny amplituner :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak powolutku ogarniać zaczniesz zgodnie z planem akustykę, to dopiero będą wrażenia 👍, sam dywan i zasłony zrobiły trochę roboty. Jak pisałem wcześniej, jeżeli przemeblowałeś pokój i nie masz ściany tuż za plecami pomyśl o dyfuzorze na tylną ścianę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MaciekD napisał:

Tak miało być. Jak Onkyo nie sprzeda się za kwotę, której oczekuję a budżet zacznie wyglądać lepiej (ostatnio sporo wydatków związanych z modernizacją domu) to Onkyo zostanie. Na pewno na siłę nie będę go sprzedawał ponieważ nadal uważam, że za te pieniądze to bardzo fajny amplituner :)

a jaką cenę za niego wyznaczyłeś :)?

Możesz w dalszym kroku rozważyć :)

https://www.tophifi.pl/multiroom/musiccast/yamaha-musiccast-r-n800a.html?gad_source=1&gclid=CjwKCAiA6KWvBhAREiwAFPZM7g2aT75BB1fYzysMCD3p9F5Irsyu4e7AwekZ7DTZv7mM2qOPzgmPVxoCklMQAvD_BwE

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Top Hi-Fi & Video Design napisał:

Myślałem o r-n800a... W porównaniu do Audiolab, w którą stronę idzie ta Yamaha?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, MaciekD napisał:

Myślałem o r-n800a... W porównaniu do Audiolab, w którą stronę idzie ta Yamaha?

Ona brzmi bardzo podobnie do modelu RN803, jeśli pamiętasz tę konstrukcję.

Nowy model, jest nie co bardziej wszechstronny i ma troszkę więcej powietrza. Pozostałe aspekty, przypominają poprzednika. Zawsze możesz to u nas bądź też w domu przetestować.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem ferworze poszukiwań nowego wystroju (nie wiem czy to normalne, że postanowiłem pod audio wyremontować cały pokój, ale w sumie i tak trzeba było pewne modernizacje zrobić...). W kwietniu będą montowane nowe okna w salone. Plan na modernizację przedstawiłem wcześniej a teraz już mam wszystko wybrane:

1) lamele na filcu za kolumnami (wiem, lepiej byłoby dać absorbery ale to salon i poza doznań słuchowych chcę też cieszyć oko)

2) na ścianie z prawej strony komoda a nad nią 3 obrazy z linku poniżej

https://asound.pl/obraz-akustyczny?_gl=1*pmg199*_up*MQ..&gclid=CjwKCAiAi6uvBhADEiwAWiyRdmoYhbJVtxz_fMoBOZpiEQypUzkcq7Y1Fp8BWOVg3k1nmwxiO_zFQBoCnZAQAvD_BwE

3) 2 dyfuzory na ścianie naprzeciw stereo na środku ściany, oddalone od siebie o ok 1m (nad stołem). W rogach dwa regały 200x60cm (jeden otwaty z książkami, drugi zamknięty)

https://allegro.pl/oferta/dyfuzor-akustyczny-binarny-pd3-12551353948

4) sofa na środku pomieszczenia ok 2m od miejsca odsłuchu, przed nią dywan ze zdjęć. Do tego zbliżenie do siebie kolumn aby stworzyć trójkąt równoboczny. Na razie bas trapy jakoś nie wpisują się w moją wizję estetyczną ale zobaczymy po wykonaniu wszystkiego.

No i teraz... pojawił się kolejny pomysł. A może sprzedać Onkyo i Zensory i całość przeznaczyć na kolumny dopasowane do Audiolaba (o tak, on zostaje. Z dnia na dzień jestem co raz bardziej zadowolony).

Czy w kwocie ca. 3000 max 3500 znajdę kolumny, które będą krokiem do przodu w połączeniu z Audiolabem w porównaniu do moich Dali? 

W grę jak najbardziej wchodzą używane kolumny ale wiadomo, że nowe to zawsze nowe. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to wzięło Cię "fest" (jak to u mnie się godo).

Jasne, że ze względów estetycznych nie wszystko można zrobić "zgodnie ze sztuką", ale lamele na ścianie za głośnikami też lepsze niż nic. Pomysł z komodą i panelami myślę że jest OK, komoda coś tam rozproszy, a panele pochłoną (będą wyżej niż bezpośrednie pierwsze odbicie, ale OK). Z tyłu dyfuzory - jak najbardziej, te które podałeś w linku to takie powiedzmy hybrydy, pochłaniająco - rozpraszające. Ja miałem na myśli raczej coś takiego tylko dopasowane do wnętrza i wymiarów, ale to co chcesz też może być. Możesz ewentualnie rozważyć 2 panele, a między nimi to co zaproponowałem lub coś takiego. Natomiast po lewej stronie (tam gdzie okno) będzie mniej "różowo", ale jak dasz grube zasłony, może między okno a kolumnę lewą wejdzie jakiś panel - obraz na pierwszym odbiciu. Pierwsze odbicia zlokalizujesz najlepiej metodą "na lusterko". Po ustawieniu kolumn siadasz w miejscu odsłuchu, a żona przesuwa lusterko przy ścianie aż zauważysz odbicie kolumny - masz miejsce pierwszego odbicia. Podobnie na ścianie tylnej, panele powieś w miejscach odbić. Skoro już zdecydowałeś się na tak poważne zabiegi z wymianą okna włącznie warto żeby to było zrobione jak najbardziej możliwie zgodnie ze sztuką. Bas trapy - zobaczysz jak będzie po tych zabiegach które zaplanowałeś, jak będzie nadal czegoś brakować - albo dudniło będziesz kombinował dalej 😃.

3 godziny temu, MaciekD napisał:

No i teraz... pojawił się kolejny pomysł. A może sprzedać Onkyo i Zensory i całość przeznaczyć na kolumny dopasowane do Audiolaba (o tak, on zostaje. Z dnia na dzień jestem co raz bardziej zadowolony).

Czy w kwocie ca. 3000 max 3500 znajdę kolumny, które będą krokiem do przodu w połączeniu z Audiolabem w porównaniu do moich Dali? 

no tu Ci nie podpowiem konkretnie, bo to musi zdecydować Twój słuch i upodobania, jeżeli masz gdzieś w pobliżu salon audio - może spróbuj się umówić i posłuchać 6000A z innymi kolunami, wiadomo że tam będzie inne pomieszczenie, ale gdyby mieli na miejscu Dali to może wywnioskujesz jakiś inny kierunek.

P.S. jak ja podłączyłem u siebie 8300A to też z każdym dniem miałem większy 🍌, chociaż z tego co czytałem 8300 gra inaczej względem 6000. A braku basu względem Onkyo już nie odczuwasz? Coś o tym pisałeś.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, tomek72 napisał:

No to wzięło Cię "fest" (jak to u mnie się godo).

Jasne, że ze względów estetycznych nie wszystko można zrobić "zgodnie ze sztuką", ale lamele na ścianie za głośnikami też lepsze niż nic. Pomysł z komodą i panelami myślę że jest OK, komoda coś tam rozproszy, a panele pochłoną (będą wyżej niż bezpośrednie pierwsze odbicie, ale OK). Z tyłu dyfuzory - jak najbardziej, te które podałeś w linku to takie powiedzmy hybrydy, pochłaniająco - rozpraszające. Ja miałem na myśli raczej coś takiego tylko dopasowane do wnętrza i wymiarów, ale to co chcesz też może być. Możesz ewentualnie rozważyć 2 panele, a między nimi to co zaproponowałem lub coś takiego. Natomiast po lewej stronie (tam gdzie okno) będzie mniej "różowo", ale jak dasz grube zasłony, może między okno a kolumnę lewą wejdzie jakiś panel - obraz na pierwszym odbiciu. Pierwsze odbicia zlokalizujesz najlepiej metodą "na lusterko". Po ustawieniu kolumn siadasz w miejscu odsłuchu, a żona przesuwa lusterko przy ścianie aż zauważysz odbicie kolumny - masz miejsce pierwszego odbicia. Podobnie na ścianie tylnej, panele powieś w miejscach odbić. Skoro już zdecydowałeś się na tak poważne zabiegi z wymianą okna włącznie warto żeby to było zrobione jak najbardziej możliwie zgodnie ze sztuką. Bas trapy - zobaczysz jak będzie po tych zabiegach które zaplanowałeś, jak będzie nadal czegoś brakować - albo dudniło będziesz kombinował dalej 😃.

no tu Ci nie podpowiem konkretnie, bo to musi zdecydować Twój słuch i upodobania, jeżeli masz gdzieś w pobliżu salon audio - może spróbuj się umówić i posłuchać 6000A z innymi kolunami, wiadomo że tam będzie inne pomieszczenie, ale gdyby mieli na miejscu Dali to może wywnioskujesz jakiś inny kierunek.

P.S. jak ja podłączyłem u siebie 8300A to też z każdym dniem miałem większy 🍌, chociaż z tego co czytałem 8300 gra inaczej względem 6000. A braku basu względem Onkyo już nie odczuwasz? Coś o tym pisałeś.

Ten bas jest... inny. Jest go mniej w porównaniu do Onkyo ale jest też precyzyjniejszy. Z dnia na dzień wydaje mi się, że lepszy.

Świetnym przykładem jest utwór Alicia Keys. W Onkyo ten bas był mocno słyszalny ale dudnił przez całą długość utworu. W Audiolabie jest cichszy i nie dudni w tle. Nie wiem czy dobrze to nazwę- jest precyzyjniejszy i to dużo. 

No i te średnie i wysokie. Tu już robi się po mału przepaść.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Audiolab jest bardziej melodyjny i ciplejszy. Aczkowleik słabszy.

Yamaha prezentuje dzwiek prostrzy ale mocniejszy.

Ma szybszy i bardziej punktowy bas. Mocną stroną jest płynny loudnes.

Tez spotkałem się ze stwierdzeniem że 803 grał lepiej.

Nie mając ich obok siebie tylko z pamięci moim zdaniem są bardzo podobne. Może gdybym miał je faktycznie razem to by sięudalo to zweryfikować.

 

Lepsze brzmienie Cyrus ONe, Marantz PM 7000n ktory faktycznie mozna dostać za bardzo niską kwotę w Dojczlandach.

Arcam SA20 dopisz do listy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I kolejna aktualizacja po lekkim przemeblowaniu. 

Kolumny z miejscem odsłuchowym postawione w trójkącie równobocznym. Każy bok po 2.2m.

Stół trafił na tylną ścianę.

I konkluzja:

W miejscu odsłuchowym jest tragedia. Basu nie ma wcale. Stereofonia też słabsza. 

Trochę łapki mi opadły bo liczyłem, że będzie jepiej a jest dużo, dużo gorzej. 

Macie jakieś teorie i ewentualne porady co poprawić?

Jak wstanę z sofy basu jest nieco więcej.

Jak stanę za sofą jest jeszcze więcej.

Czy wracać do poprzedniego ustawienia czy tu coś zrobiłem źle?

 

20240315_164750.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć patrząc na zdjęcie sofa jest mniej więcej w połowie pokoju ( jedno z gorszych ustawień) i mogą „znosić się fale z głośników i odbite dlatego „zniknęły” niskie tony. Masz tam drzwi więc wiele nie pomanewrujesz, jedyne co zostaje to przesuwać, albo na tylnej ścianie dyfuzory lub pochłanianie, ale uciec ze środka będzie w każdym wypadku na plus.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, tomek72 napisał:

Cześć patrząc na zdjęcie sofa jest mniej więcej w połowie pokoju ( jedno z gorszych ustawień) i mogą „znosić się fale z głośników i odbite dlatego „zniknęły” niskie tony. Masz tam drzwi więc wiele nie pomanewrujesz, jedyne co zostaje to przesuwać, albo na tylnej ścianie dyfuzory lub pochłanianie, ale uciec ze środka będzie w każdym wypadku na plus.

Już wróciłem do poprzedniego ustawienia i poprawny dźwięk wrócił. 

Tak jak zauważyłeś dalej już się nie da ze względu na drzwi. Tzn. Odsunąłem sofę na maksa, wchodziła już w światło drzwi ale efekt nadal był mizerny. 

Co do ustrojów to i tak się pojawią. W konfiguracji sofa pod ścianą za chyba zrobię tak, że za kolumnami będą absorbery 6cm lub 10cm w zależności, na którą ofertę się zdecyduję. 

Za punkt odsłuchowy zastanawiam się czy lepiej też absorbery (wizualnie będzie lepiej bo spójnie na obu ścianach) czy 2 dyfuzory binarne, które jeszcze będę w stanie przepchnąć chyba.

Pan Bartłomiej polecał dyfuzory standardowe, w sensie drewniane rozpraszacze ale one mogą jednak przekroczyć budżet fiansowy i budżet "wizualny" salonu ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, MaciekD napisał:

Za punkt odsłuchowy zastanawiam się czy lepiej też absorbery (wizualnie będzie lepiej bo spójnie na obu ścianach) czy 2 dyfuzory binarne, które jeszcze będę w stanie przepchnąć chyba.

Jeżeli sofa wraca pod ścianę to za słuchaczem lepsze będą absorbery. Chociaż jeśli myślimy o tym samym to dyfuzory binarne z wełną/pianką pod płytą są ustrojami pochłaniająco-rozpraszającymi i wydaje mi się, że można spróbować je tam dać. Na pewno wiele nie wniosą typowe dyfuzory tuż za głową słuchacza. Pamiętaj też żeby na bocznych ścianach w miejscach pierwszych odbić (mniej więcej pod zegarem na zdjęciu, ale to sobie określisz najlepiej metodą "na lusterko") i na przeciwnej ścianie również ulokować absorbery lub dyfuzory. Pokój nie jest "zagracony" więc nie obawiałbym się, że przetłumisz taką ilością ustrojów. Twój przykład ewidentnie pokazuje, że nie ma "złotej reguły" (trójkąt równoboczny) bo każde pomieszczenie jest inne.

Próbowałeś "bawić" się tym kalkulatorem, który wcześniej zamieszczałem? Tam można przed przemeblowaniem wstępnie określić punkt odsłuchowy.

13 godzin temu, MaciekD napisał:

Pan Bartłomiej polecał dyfuzory standardowe, w sensie drewniane rozpraszacze ale one mogą jednak przekroczyć budżet fiansowy i budżet "wizualny" salonu ;)

tak są bardzo dobre, ale jeżeli kanapa pójdzie pod ścianę to za słuchaczem wiele nie zrobią, można pokusić się o coś takiego na ścianach bocznych, może niekoniecznie 2D/3D ale jakiś Schroeder? Ważne żeby wyeliminować pierwsze odbicia, potem już będzie z górki. Może się okazać, że po zamontowaniu paneli pochłaniających i dyfuzorów będziesz mógł z kanapą iść w to miejsce gdzie jest na zdjęciu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Na ścianie naprzeciw zegara nie mam możliwości zamontowania ustrojów ponieważ na całą niemal ścianę jest okno. Powiesiłem tam grube zasłony. 

W tym przypadku również dostałem poradę, że jeśli naprzeciw nie ma możliwości powiesić absorberów to lepiej obie ściany zostawić tak jak są.

Kalkulator wskazuje (jeśli dobrze czytam) odbicia za kolumnami i za punktm odsłuchowym (tu pojawią się ustroje) a także po 2 odbocia na ścianach bocznych.

Pierwsze jest zaraz obok drzwi i w zasadzie żeby absorber wisiał zgodnie ze sztuką musiałby zachodzić na drzwi około 30cm więc to odpada konstrukcyjnie a drugie pod zegarem w kierunku kolumny, około 10cm w koerunku ściany z kolumnami w stosunku do zegara. 

Przy puncie odsłuchowym na środku to się oczywiście zmienia. Jak wszystko na koniec kwietnia będę już po całym procesie zmian to wtedy będę kombinował.

Czy żeby zweryfikować działanie absorberów muszą one wisieć czy może je ktoś chwilowo trzymać na odpowiedniej wysokości a ja będę w tym czasie odsłuchiwał? Nie chciałbym nadmierbie wiercić w ścianach ;)

Edytowano przez MaciekD
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, MaciekD napisał:

W tym przypadku również dostałem poradę, że jeśli naprzeciw nie ma możliwości powiesić absorberów to lepiej obie ściany zostawić tak jak są.

tak w tym wypadku należy zachować symetrię - więc lepiej nie wieszać, ale na całej długości okna masz firankę a po bokach zasłony więc też jest symetrycznie, może jakiś kilim rozważyć naprzeciw okna.

 

15 minut temu, MaciekD napisał:

Kalkulator wskazuje (jeśli dobrze czytam) odbicia za kolumnami i za punktm odsłuchowym (tu pojawią się ustroje) a także po 2 odbocia na ścianach bocznych.

kalkulator kalkulatorem, u siebie ostateczne miejsca odbić ustal metodą "na lusterko". Czyli siadasz w punkcie odsłuchowym, a np. żona (lepiej do tego zatrudnić kumpla i przy okazji 🍻 😉) bierze lustro i przesuwa przy ścianie do momentu gdy zobaczysz odbicie kolumny - tam masz punkt pierwszego odbicia i wieszasz absorber/dyfuzor (robisz tak dla każdej ściany).

 

21 minut temu, MaciekD napisał:

Czy żeby zweryfikować działanie absorberów muszą one wisieć czy może je ktoś chwilowo trzymać na odpowiedniej wysokości a ja będę w tym czasie odsłuchiwał? Nie chciałbym nadmierbie wiercić w ścianach ;)

no tu jest problematycznie, bo nikt nie jest w stanie przez kilka - kilkanaście minut trzymać tych absorberów idealnie przy ścianie. Żeby nie wiercić to już może lepiej ustawić ja na jakieś taborety albo coś podobnego. Trzymanie przez kogoś może wprowadzić tylko nerwową atmosferę, a test musisz robić będąc zrelaksowanym 😀.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Dzięki za porady. To naprawdę super, że można na forum zdobyć taką wiedzę.

Jeszcze pytanie dotyczące symetryczności.

Jeśli absorbery zawisną za kolumnami (czerwony kolor na rysunku) to czy za punktem odsłuchowym szukać miejsca tak jak odbijają się fale (na czerwono) czy raczej symetrycznie do kolumn (na niebiesko)?

 

Ps.

Onkyo od 2 dni cieszy (mam nadzieję) nowego słuchacza. Pan powiedział, że będzie grać z Altusami...

Screenshot_20240316_074556_Chrome.jpg

Edytowano przez MaciekD
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MaciekD napisał:

Jeśli absorbery zawisną za kolumnami (czerwony kolor na rysunku) to czy za punktem odsłuchowym szukać miejsca tak jak odbijają się fale (na czerwono) czy raczej symetrycznie do kolumn (na niebiesko)?

Zawsze na pierwszym miejscu są pierwsze odbicia, więc tak jak na rysunku czerwony kolor i tam w pierwszej kolejności umieść absorbery. Oczywiście Schemat pokazuje pierwsze odbicia, a fale rozchodzą się również po drugim i następnych odbiciach, możesz oczywiście dodać dodatkowe absorbery w miejscach "niebieskich" jak będziesz chciał, ale zobaczysz na ile będzie dobrze po pierwszych zabiegach. Jak już pisałem poza wstępnym rozmieszczeniem wynikającym z kalkulatora, potwierdź sobie punkty odbić lusterkiem. Możesz też rozważyć w miejscach "niebieskich" niewielkie dyfuzory. No opcji jest mnóstwo, a najlepiej to wszystko pomierzyć i policzyć, ale to już jest trochę zabawy. Generalnie tymi zabiegami o których piszemy zniwelujesz podstawowe mankamenty pomieszczenia, później można to "dopieścić" albo zostawić jeżeli uzyskasz zadowalający Cię poziom akustyki. Przed i po tych zabiegach warto też zmierzyć czas pogłosu. Są aplikacje (np. Impulso, ClapReverb - iOS, ale pewnie na Androida coś podobnego się znajdzie) jedne działają na klaśnięcie w dłonie, są też takie za pomocą których wysyłasz (po kablu lub BT) impuls do wzmacniacza i mierzą czas pogłosu. Wiadomo, nie jest to profesjonalny pomiar, ale pewne wskazania uzyskasz.

Edytowano przez tomek72
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Witajcie,

Post aktualizacyjny.

Audiolab myślę, że już się wygrzał. Jestem z niego bardziej niż zadowolony. Z każdym tygodniem sprawia mi więcej przyjemności. Właśnie taki dźwięk mi się podoba. Jeśli ktoś będzie się zastanawiał nad tym wzmacniaczem to ja z czustym sumieniem go polecam.

Na razie dalej gra z Zensorami 7 i jest bardzo przyjemnie. Czekając do remontu pokoju (tu termin determinuje wymiana okien) odsłuchałem kilka kolumn. Między innymi Heco Aurora 700, Klipsch r-600 oraz rp 6000, KEF q750, Dali Oberon 7. To były pierwsze wybory jeśli chodzi o zmianę moich Zensorów. Wymienione kolumny nie spowodowału uśmiechu i nie wywołałe efektu wow w porównaniu do Zensor. 

Posłuchałem też półki wyżej. Audiovector qr3 i Focal Theva 2. Obie kolumny mniejsze niż Zensory ale grały super. Szczególnie podobało mi się połączenie Audiolab z Audiovector ale Focale też robiły różnicę w porównaniu do kolumn wczeąniej wymienionych. Przede mną jeszcze jeden odsłuch. Miałem się skupić na przedziale cenowym max 5tys za parę ale po AV i Focal chyba sobie odpuszczę i pójdę piętro wyżej. Po odsłuchaniu żelaznych pozycji do 5tys stwierdzam, że to poruszanie się w prawo lub w lewo a nie do przodu. 

Zastanawiam się jeszcze jak Zensory zagrają po adaptacji akustycznej. Może nie ma sensu szukać bo poprawa akustyki spowoduje skok, zobaczymy.

Przede mną kolejne odsłuchy i adaptacja akustyczna. 

Wszystkie kolejne odczucia będę opisywał w wątku.

Ps. Audiolab w porównaniu do Onkyo bardzo poprawił bas w Zensorach. W piosence Alici Keys- No One przestało dodnić przez cału utwór a zaczęło grać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz raczej liczyć się z tym że z Zensorów już nic więcej nie wyciśniesz.Ja miałem Zensor 5, kupiłem nówki w Niemczech za 400euro para.Grały u mnie około 4 lat, najpierw z marantzem mcr612, którego pózniej zmieniłem na Arcama sa 30 i też czułem wielką zmianę w jakości ich grania, gdy współpracowały z Arcamem.Ale tak jak piszesz to są kolumny z tego samego poziomu co Aurory 700 czy Kef 750 i chcąc osiągnąć coś więcej, trzeba wskoczyć na wyższy poziom.

U mnie najpierw to były używane kolumny T+A Cryterion TS350,a pózniej kupiłem nowe kolumny Canton Reference 8k.

Myślę,że powinieneś posłuchać Audio Psyhic Classic 8,Heco Celan Revolution 7,choć można znaleźć jeszcze lepszą wersję Heco New Statement(widzę parę za 2000 euro blisko Berlina na ebayKleizingen, w pięknym wybarwieniu) to już mogł by być twoje docelowe kolumny.Może coś z Pylona z serii Diamond.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...