Skocz do zawartości

Dolby Atmos 5.1.2, głośniki sufitowe natynkowe - co wybrać.


Recommended Posts

Witam forumowiczów.

Rzecz dotyczy planowanego systemy Dolby Atmos 5.1.2. Będę wdzięczny za podpowiedź co dobrać zmiast  głośników podtynkowych Melodika BLI8
https://m.sklep.rms.pl/melodika-bli8-bli-8-glosniki-instalacyjne-scienne-sufitowe-okragle-do-zabudowy-1-szt

Remontuję salon i prawdopodobie sufitu podwieszanego nie będie, w którym te Melodiki były planowane. W ich miejsce jest plan zainstalować na suficie głośnikI sufitowych natynkowych zewnętrznych, a nie wpiszczane wewnątrz sufitu
Bardzo proszę podpowiedzieć, co by tam można umieścić.

A to pozostałe szczegóły dotyczące zestawu.

1. Sprzęt będzie używany głównie do streamingu muzyki i materiałów video z sieci, zero gier. Filmy również np Netflix ale głównie z audiodeskrypcją, ponieważ mam poważną dysfunkcję wzroku. Oprócz tego Youtube. i inne serwisy. Zależy mi na możliwie realistycznym dźwięku, ponieważ głównie nim będę odbierał przekaz medialny. Ogólnie 65/35 muzyka/filmy.

2. KD będzie w salonie z aneksem kuchennym o powierzchni ok 29, 4 m2. Rozplanowanie kolumn w salonie i jego wymiary w załączeniu, 

3. Amplituner to będzie Denon AVR X2800h z którym będą grać z przodu archaiczne zabytki kolumny Quadral Quintas QLX 202 moc 120 W, centralny Tonsil ZGC 40-8-587 moc 40 W. Jest jeszcze aktywny sub, który mi został z dawnych czasów'  Jakiś dawny niskonakładowy domorosły producent ProArt, ale sub jeszcze "dycha" w miarę. Jest całkiem spory 43 x 43 x 46 cm, ma 140 W na sporym głośniku JBL.  Ogólnie z przodu to głośnikowy oldschool.

Nie zależy mi o audiofilskim brzmieniu. Bardziej klasa budżetowa, ale działająca poprawnie.

Na suficie myślałem  wstępnie o 2 podtynkowych głośnikach Melodika BLI 8 lecz ich nie będzie., ponieważ rezygnuję z sufitu podwieszanego.
https://m.sklep.rms.pl/melodika-bli8-bli-8-glosniki-instalacyjne-scienne-sufitowe-okragle-do-zabudowy-1-szt
Bardzo peoszę o propozycję  jakie głośniki sufitowe natynkowe zamiast tych Melodik BLI8 

Jeśli chodzi o surround to w grę chodzą tylko głośniki naścienne i jak najcieńsze z powodu braku wolnej przestrzeni.  Na planie oznakowane w miejscu SL i SR - jeden na ścianie, a drugi na boku szafki kuchennej.Ważne aby na ścianie jak najmniej "zawadzały" i były cienkie.
Myślę o  KEF T301
https://www.q21.pl/kef-t301.html
Będę wdzięczny za ocenę, ewentualnie za propozycję głośników sufitowych natynkowych.

Każda uwaga mile widziana i z góry za nią dziękuję.

6  kOLUMNY Pokój Kino Domowe.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Adam Cynamon napisał:

Netflix ale głównie z audiodeskrypcją, ponieważ mam poważną dysfunkcję wzroku. Oprócz tego Youtube. i inne serwisy. Zależy mi na możliwie realistycznym dźwięku, ponieważ głównie nim będę odbierał przekaz medialny. Ogólnie 65/35 muzyka/filmy.

Może się okazać, że w takim wypadku Atmos (czyli górne głośniki) nie będą wykorzystywane. Atmos jest dostępny zazwyczaj tylko w oryginalnej ścieżce dźwiękowej (zdarza się, że dodatkowo w angielskiej jeżeli produkcja jest w innym języku). 

 

46 minut temu, Adam Cynamon napisał:

Bardzo peoszę o propozycję  jakie głośniki sufitowe natynkowe zamiast tych Melodik BLI8 

Cambrdige Audio Minx 12.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są jeszcze głośniki Atmosy - kierunkowe. Ustawiasz je na głośnikach podłogowych przednich i są tak zbudowane, że są skierowane w sufit. A od sufitu dźwięk odbity trafia od góry do słuchacza.

Osobiście dużo czytam różnych wątków na forach, też zachodnich, to trafiłem na opinie, że to nawet lepsze rozwiązanie pod względem dystrybucji dźwięku niż montaż sufitowy. Tutaj zdecydowana większość ma w/na suficie. Ja zresztą też tak właśnie montuję.

Ale może ktoś się wypowie, kto ma/miał doświadczenie z takim rozwiązaniem?

Edytowano przez AutoPirat
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, AutoPirat napisał:

Osobiście dużo czytam różnych wątków na forach, też zachodnich, to trafiłem na opinie, że to nawet lepsze rozwiązanie pod względem dystrybucji dźwięku niż montaż sufitowy.

Lepsze? To się ani ładu ani składu nie trzyma. Te same osoby pewnie twierdzą że soundbary są lepszą alternatywą pełnoprawnej instalacji kina domowego.

Upfiring to zdecydowanie gorsza opcja niż montaż sufitowy. To nawet na chłopski rozum można brać, masz albo dźwięk odbity, osłabiony i rosproszony, albo bezpośredni, mocny, kierunkowy. A przepiękne wizualizacje w których cudownie dźwiek się rozchodzi to marketingowe banialuki by golić frajerów liczących na efekt dźwięku obiekowego z belki lub nakładek.

Czasem systemy oparte na odbiciach się jako tako się sprawdzają jeśli parę czynników jest spełnionych (odległość, rodzaj sufitu, zgodność kąta), ale twierdzenie że to dźwiękowo lepsza opcja jest nonsensem.

b484b1f7-6ef2-4811-9a4d-8f74082dbbd8.__C

k2_items_src_f83c9c315cf89e75d4d5b66c3e2

ht-a7000-soundbar-sony-hdmi2-1-dolby-atm

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Butler napisał:
1 godzinę temu, AutoPirat napisał:

Osobiście dużo czytam różnych wątków na forach, też zachodnich, to trafiłem na opinie, że to nawet lepsze rozwiązanie pod względem dystrybucji dźwięku niż montaż sufitowy.

Lepsze? To się ani ładu ani składu nie trzyma. Te same osoby pewnie twierdzą że soundbary są lepszą alternatywą pełnoprawnej instalacji kina domowego.

Upfiring to zdecydowanie gorsza opcja niż montaż sufitowy. To nawet na chłopski rozum można brać, masz albo dźwięk odbity, osłabiony i rosproszony, albo bezpośredni, mocny, kierunkowy. A przepiękne wizualizacje w których cudownie dźwiek się rozchodzi to marketingowe banialuki by golić frajerów liczących na efekt dźwięku obiekowego z belki lub nakładek.

Dlatego na swój "chłopski" rozum (tak jak pisałem) to instaluję bezpośrednio w suficie.

Celowo taki wpis zrobiłem, żeby "nożyce się odezwały". A skoro tak zdecydowanie Butler zareagował, to zapewne tak jest. Aczkolwiek ciekawe byłyby wpisy osób posiadających taki patent :) 

BTW - ładne te grafiki, szczególnie z tą rodzinką wydającą się niezwykle zachwyconą z soundbara, którego dźwięki (fale powietrzne) odbijają się tu i tam.

Edytowano przez AutoPirat
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Adam Cynamon napisał:

prawdopodobie sufitu podwieszanego nie będie, w którym te Melodiki były planowane

Z czego jest/będzie sufit/strop?

Też nie mam podwieszanego i w tamtym tygodniu zamontowałem dwie sztuki w stropie z Ackermana.

Wiadomo, że narobiło się przy tym bałaganu ale brak sufitu z g-k nie zawsze wyklucza głośniki instalacyjne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :) Ze względu na audiodeskrypcję przemyślałbym jednak zestaw stereo zamiast KD, zwłaszcza że aż 65% to muzyka. Bardzo mały % materiałów skorzysta z faktycznego rozszerzenia układu. Byłbyś zainteresowany zestawem 2.0, czy chcesz pozostać jednak przy pełnym KD? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Butler napisał:

Lepsze? To się ani ładu ani składu nie trzyma. Te same osoby pewnie twierdzą że soundbary są lepszą alternatywą pełnoprawnej instalacji kina domowego.

Upfiring to zdecydowanie gorsza opcja niż montaż sufitowy. To nawet na chłopski rozum można brać, masz albo dźwięk odbity, osłabiony i rosproszony, albo bezpośredni, mocny, kierunkowy. A przepiękne wizualizacje w których cudownie dźwiek się rozchodzi to marketingowe banialuki by golić frajerów liczących na efekt dźwięku obiekowego z belki lub nakładek.

Czasem systemy oparte na odbiciach się jako tako się sprawdzają jeśli parę czynników jest spełnionych (odległość, rodzaj sufitu, zgodność kąta), ale twierdzenie że to dźwiękowo lepsza opcja jest nonsensem.

b484b1f7-6ef2-4811-9a4d-8f74082dbbd8.__C

k2_items_src_f83c9c315cf89e75d4d5b66c3e2

ht-a7000-soundbar-sony-hdmi2-1-dolby-atm

Człowiek niby wie że echo to zło, akustyka, coś tam coś tam, a tu cały system ZAKŁADA odbijanie i echo i wręcz na nim bazuje :D 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 3.03.2024 o 20:37, AutoPirat napisał:

Są jeszcze głośniki Atmosy - kierunkowe. Ustawiasz je na głośnikach podłogowych przednich i są tak zbudowane, że są skierowane w sufit. A od sufitu dźwięk odbity trafia od góry do słuchacza.

Osobiście dużo czytam różnych wątków na forach, też zachodnich, to trafiłem na opinie, że to nawet lepsze rozwiązanie pod względem dystrybucji dźwięku niż montaż sufitowy. Tutaj zdecydowana większość ma w/na suficie. Ja zresztą też tak właśnie montuję.

Ale może ktoś się wypowie, kto ma/miał doświadczenie z takim rozwiązaniem?

Dużo słabsze rozwiązanie. Uwierz.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja będę ewangelizował za Cambridge Audio Minx. Mam Minx12 jako: Surround, oraz atmos .2 - są świetne. Pokusiłbym się o Minx22, bo mają głośnik niskotonowy. Pomimo że go nie mam, dobra kalibracja z subem sprawia, że odczuwam zbliżony efekt do frontów.

A malutkie są jak chyba nic innego. Powinni mi dać jakąś Kaskę bo parę osób już przekonałem :D 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Gumowe Ucho napisał:

A co, chcesz wieszać Sonus Faber na suficie dla 15min ścieżki w 3-godzinnym filmie?

Nie na takie głupoty człowiek w życiu wydawał kasę ;)

Jak kogoś stać by instalować top sprzęt, to dlaczego nie? Najmniejszy Sonus Faber PC-562 za 1500zł nie jest akurat jakimś drogim klockiem. Ale taki np. Perlisten S3ic to już trochę kosztuje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Butler napisał:

Nie na takie głupoty człowiek w życiu wydawał kasę ;)

Jak kogoś stać by instalować top sprzęt, to dlaczego nie? Najmniejszy Sonus Faber PC-562 za 1500zł nie jest akurat jakimś drogim klockiem. Ale taki np. Perlisten S3ic to już trochę kosztuje.

No i pięknie! Jak dla mnie może być kandelabr zrobiony z tych B&W trąb aerodynamicznych.

Kolega po prostu ironizował, tymczasem Minxy to spoko alternatywa na sufit, szczególnie 22. Fora zachodnie w nie obfitują, a ja sam jestem z nich zadowolony. Wiadomo, że wolałbym jako surround coś większego, ale fizycznie nie mam miejsca. Minx to też jak na rozmiar nie jest super tanie rozwiązanie bo jakieś Heco Victy by się kupiło w tej cenie, tylko gdy trzeba robić kompromisy, to Minx dowozi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...