Skocz do zawartości

Najlepszy subwoofer--wypełniacz satelitek (5.1.2) 150Hz


Recommended Posts

Jak w temacie - obecnie fronty podłogowe Pylon Pearl 25, Magnat RS8 i surround+atmos CA Minx Min12.

Minxy są super, tylko w wersji 12 nie mają w ogóle głośnika niskotonowego. Crossover ustawiony 150Hz.

Jaki subwoofer do kina, który musi robić robotę głośnika niskotonowego? Zakładam, że musi być w tym celu szybki i relatywnie wysoko mieć maksymalny zakres frequency response.

Nie chcę nudzić dalej o wiecznym dylemacie SVS SB-1000 vs REL HT/1003, ale SVS wydaje się na papierze idealny. A może jednak REL-owa tendencja do muzykalności się odpłaci? Patrzyłem na REL T5, tylko waty i Hz nie napawają optymizmem do kina ;)

Budżet nie jest z gumy ale też nie z kamienia, więc wie ktoś może jakie byłoby idealne rozwiązanie, nawet droższe?

Edytowano przez Gumowe Ucho
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, przemeklbn napisał:

Myślę, że te 150Hz to za niskie ustawienia jak na te głośniczki, żeby mieć ciągłe pasmo uzupełnione subem. Jaką one mają skuteczność przy tych 150Hz? I jakie zniekształcenia na tej częstotliwości?

Mogę podbić do 200Hz crossover albo 180. One mają faktycznie max 150Hz i nie spodziewam się cudów dB.

Sęk w tym, że przy upgrade subwoofera to jest istotny parametr, więc stąd pytanie na co zwrócić uwagę. Wiadomo że SVS bardziej kino a REL bardziej muzyka, ale mam ten czynnik z tyłu głowy, więc na chłopski rozum "muzyka" = lepiej się zgra?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dzisiaj odebrałem SVS SB 3000. Też myślałem nad odpowiednikiem RELa, Klipscha, ale ostatecznie wybrałem SVS.

Jak podepnę, zrobię ponownie kalibrację Dirac to mogę powiedzieć jak gra na Onkyo RZ50 z Monitor Audio Bronze 500 + MA Bronze 100 + MA Bronze C150

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)
1 godzinę temu, Butler napisał:

Przy tak wysokim odcieciu i zastosowaniu jednego suba nie będzie problemu ze stereofonią?

Sub jest obok kanapy - pomimo wysokiego odcięcia, dźwięk jest lokalizowalny. Dwa suby da się w ogóle ustawić jako "lewy" lub "prawy"?

19 minut temu, PanKlor napisał:

Pewnie dlatego, że do tych 80 Hz nie zejdą... 

Dokładnie- gdyby zeszły, nie byłoby tematu. Nawet podłogowe fronty są ustawione na 80hz.

 

Edytowano przez Gumowe Ucho
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale zrozum że mu te maleństwa nie schodzą na 80Hz tylko z trudnością do 150Hz. Tą "dziurę" trzeba wypełnić subem, ale w tych częstotliwościach może się okazać że nieparzysty sub będzie przenosił całą scenę na swoją stronę.

10 minut temu, Gumowe Ucho napisał:

Dwa suby da się w ogóle ustawić jako "lewy" lub "prawy"?

Nie ma w LFE czegoś takiego jak lewy i prawy. Jeśli dwa suby maja zastąpić lokalizowane częstotliwości powyżej 120Hz, to nie wiem czy amplitunery potrafią rozdzielić sygnał na L/P. Nie musiałem tak nigdy kombinować. Wydaje mi się (!) że by nie było problemów to sub musi być na środku, albo dwa w układzie symetrycznym jak stereo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, Butler napisał:

Nie ma w LFE czegoś takiego jak lewy i prawy. Jeśli dwa suby maja zastąpić lokalizowane częstotliwości powyżej 120Hz, to nie wiem czy amplitunery potrafią rozdzielić sygnał na L/P. Nie musiałem tak nigdy kombinować. Wydaje mi się (!) że by nie było problemów to sub musi być na środku, albo dwa w układzie symetrycznym jak stereo.

I tak i nie .... w nowych Denonach można zrobić directional bass jak ma się więcej niż 1 suba. Nie działa z Diraciem tylko z Audyssey. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, maciek72 napisał:

A , po co w Minx niskotonowy , skoro od tego jest sub ?

Po co głośnik niskotonowy? Na przykład w moich MA silver 500 głośnik niskotonowy ma crossover na 625Hz (ok, to już częstotliwoci które wychodzą również poza obszar uznawany za bas). To jest całkiem przydatny w odsłuchu zakres dźwięków 🙂 A dolny zakres basów może sobie iść do suba.

Edytowano przez przemeklbn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)
1 godzinę temu, Q21 napisał:

Cześć, też zdecydowanie widziałbym tutaj dwa subwoofery. REL HT1003 oraz SVS SB-1000 Pro to bardzo fajne opcje jeśli planujesz ich uzywać też do muzyki, ale jeśli głównie KD, to poszedłbym w Klipscha RP-1200SW. W razie czego zapraszam na indywidualne wyceny :) 

HT1003 w wersji MKII podobno ma mocniejszą średnicę od pierwowzoru, który przy maksimum (200Hz) cichnie. Jak to wygląda z SB-1000/SB-1000 Pro? Do mojego zastosowania ewidentnie w stosunkowo jak na subwoofer "wysokich" częstotliwościach musi nieźle podawać i ma trudne zadanie żeby to wszystko "pożenić" z tradycyjną ścieżką LFE i wszystkim poniżej 80Hz.

SB-1000 Pro jest też dostępny biały, więc dodatkowy plus :)

Edytowano przez Gumowe Ucho
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)
1 godzinę temu, eMBe napisał:

Papier papierem. Rzeczywistość rzeczywistością. Raczej bym celował w 220Hz a potem już leci z górki. U mnie tak to wygląda - SVS SB-1000 Pro.

image.png.c980bbabf1b71b6c97735506131a97ff.png

Wielkie dzięki za te dane, to pomaga.

1 godzinę temu, PanKlor napisał:

Ale 220 Hz mu w zupelnosci wystarczy. 

Dokładnie. Min. ;) Hz w Min12 to 150Hz, pewnie crossover 200Hz byłby idealny.

Edytowano przez Gumowe Ucho
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, PanKlor napisał:

Z tego co zerknąłem to u mnie w Diracu jest jakoś podobnie. REWem tak wysoko nie mierzyłem więc nie mam jak zweryfikować. Pamiętaj tylko, że im wyżej z częstotliwością tym bardziej kierunkowy stanie się dźwięk.

To zrozumiałe. Sub jest przy kanapie więc bez tragedii, pewnie z tylu na środku wycelowany w słuchacza byłby skuteczny w tej sytuacji ale gdybym mógł sobie idealnie ustawiać to miałbym po prostu większe surroundy ;) 

Zostaje jeszcze chociaż Min22.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale Ty masz suba. Co sięobecnie dzieje że napisałeś ten temat?

Cos nie gra? Nie wspołgra?

Daj minxy na wyzej do odciecia

Jaki masz amplituner?

Jak są ustawione fronty?

Jeśli RS8 nie gra jak powinien to dlaczego REL czy SVS ma zaczac?

To by wnioslo poprawę w ilości ,kontroli barwie basu. Ale jesli już teraz masz problem z akustyką/modami albo ustawieniami amplitunera to wymianą go nie rozwiazesz.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Piotr Sonido napisał:

Ale Ty masz suba. Co sięobecnie dzieje że napisałeś ten temat?

Cos nie gra? Nie wspołgra?

Daj minxy na wyzej do odciecia

Jaki masz amplituner?

Jak są ustawione fronty?

Jeśli RS8 nie gra jak powinien to dlaczego REL czy SVS ma zaczac?

To by wnioslo poprawę w ilości ,kontroli barwie basu. Ale jesli już teraz masz problem z akustyką/modami albo ustawieniami amplitunera to wymianą go nie rozwiazesz.

 

RS8 gra spoko, chcę lepiej. Również kontrola i barwa. Ale kandydat musi dobrze sobie radzić w "wyższym basie". Rozumiem, że musi być też szybki. RS8 ma mocny frequency response przy tych 150-200Hz? Bo nie mam danych takich jak od kolei ws. SB-1000 Pro.

Podbiłem do 170Hz odcinkę Minx, poprawiło się faktycznie.

Fronty 80Hz, teraz podłogowe zrzuciłem do 70Hz żeby coś mogły dać od siebie wciąż bez spadku dB a sub skupił się na LFE/serio niskich/wypełnianiu Minx.

Mało testowałem po zmianach, ale fakt, brzmi lepiej (serial Masters of the Air, Apple TV+, Atmos DD+ ale świetnie zoptymalizowany jak to w Applu). Nie mogę powiedzieć, że "nie gra", może gonię króliczka, kto wie.

Mam Diunę na 4K UHD BR i chciałbym ją obejrzeć już na nowym subie ;)

Ampli Sony TA-AN1000. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Piotr Sonido napisał:

No poprawisz. Jak wspomniałem. Zmieni się szybkosć, kontrola , barwa basu. To będzie poprawione.

Z tym że napsiałeś że szukasz suba do kina domowego.

Dlatego pytanie dlaczego nie PB1000? Albo Klipsch.

PB-1000 chyba sporo większy (i droższy), a to też czynnik, niestety między kanapą a ścianą Magnat stoi. Nie chciałbym żeby był dosłownie ściśnięty tam. Patrzyłem na SB-2000, ale mniejszy frequency response "wysoko", choć wiadomo że głębiej się dokopuje.

Do tego PB-1000 nie ma 12" przetwornika, a to trochę święty Graal? + otwarta budowa ported w moim ciężkim umiejscowieniu to kolejne pytanie (choć dobrym jeśli chodzi o wsparcie surroundów, te częstotliwości są lokalizowalne więc lepiej żeby było z tyłu)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...