Skocz do zawartości

Amplituner 7.4.2 4k, Atmos bez pre-ampa


Recommended Posts

7 godzin temu, LWiecz01 napisał:

Piotr, ale piszesz o KEF czy o Tannoy?

Wstawiłbym to, odpalił i zobaczymy jak obie poradzi. W razie czego odczekam jakiś czas i zamienię na jakieś fajne RELe

Myślę, że ta przestrzeń jest na tyle "pogibana", że cokolwiek weźmiemy, to nie zrobi tam ciśnienia :)

NA obrazku załączonym to jest jakaś połowa przestrzeni, która ciągnie się w prawą stronę od kanapy i stołu za nią, a tam są jeszcze schody na górę otwarte...

IMG_3366.JPG

Przy takim układzie nie pchałbym się w nic powyżej 5.2.2 , a i dla takiej konfiguracji będą potrzebne kompromisy.

Skąd pomysł na 7.4.2?

 

Edytowano przez Heathen
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Gumowe Ucho napisał:

Onkyo 7100 ma Dirac. I pre outy, i 11 kanałów 9 wzmacnianych. Poluję, na Black Friday był za 800€. 

Ja sie zastanawiam czy ten Dorac to takie objawienie, ze nie lepiej byloby kupic Onkyo TX-RZ840, ktore teraz osiaga cene NR7100, a gra wg testow i opinii jednak zdecydowanie lepiej - taki RZ50 bez Diraca ;)

4 minuty temu, Heathen napisał:

Przy takim układzie nie pchałbym się w nic powyżej 5.2.2 , a i dla takiej konfiguracji będą potrzebne kompromisy.

Skąd pomysł na 7.4.2?

 

Pomyslalem, ze bedzie bardziej plynne przechodzenie efektow z Atmosa i z surroundow. No i mam na tyle glosnikow ;) i miejsca

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, LWiecz01 napisał:

Piotr, ale piszesz o KEF czy o Tannoy?

Tannoy. On ma super barwę ale no model 2.8 nie dla takiej pwoierzhni. Będzie sięmęczył a przy wyższej glosności traci na wartości

18 godzin temu, LWiecz01 napisał:

No dobrze, ale wracam ponownie do pytania - jaki Amp :D

Bo może nie warto budować przednich surroundów i 4 atmosów i zrobić 5.2.2, albo wybrać 4 atmosy w zamian za przednie surround (5.2.4) i będzie równie dobrze, a w zamian za to mieć sprzęt, który to lepiej pociągnie?

Bardzo mi nawijało kilka osób makaron na uszy Arcamem np. i taka 850 albo nawet 550, ew. późniejsze dołożenie jakiegoś starszego, żeby podłączyć więcej głośników∑ czy subów...

Jak mniej kanałów to Arcam t odobra opcja. Ktoś tu z forum sprzedawał ostatnio. No albo Denon X3800 z Amazonu

17 godzin temu, LWiecz01 napisał:

Tak i bardzo za nie dziekuje. Czekam jeszcze na jakies propozycje ze stajni Onkyo, moze jakies Arcamy :)

Arcamy :)

Z Onkyo średnio bo oni jako ostatni wprowadzili nowe amplitunery tu nowe tylko bo uzywane nie mają dobrej kalibracji.

 

14 godzin temu, LWiecz01 napisał:

Ja sie zastanawiam czy ten Dorac to takie objawienie, ze nie lepiej byloby kupic Onkyo TX-RZ840, ktore teraz osiaga cene NR7100, a gra wg testow i opinii jednak zdecydowanie lepiej - taki RZ50 bez Diraca ;)

Tak 840 to RZ50 ale ma bardzo słabą kalibrację. Gra jednak super.

Jesli Twoje pomieszczenie jest łatwe akustycznie to można w to iść.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Piotr Sonido napisał:

Tannoy. On ma super barwę ale no model 2.8 nie dla takiej pwoierzhni. Będzie sięmęczył a przy wyższej glosności traci na wartości

Jak mniej kanałów to Arcam t odobra opcja. Ktoś tu z forum sprzedawał ostatnio. No albo Denon X3800 z Amazonu

Arcamy :)

Z Onkyo średnio bo oni jako ostatni wprowadzili nowe amplitunery tu nowe tylko bo uzywane nie mają dobrej kalibracji.

 

Tak 840 to RZ50 ale ma bardzo słabą kalibrację. Gra jednak super.

Jesli Twoje pomieszczenie jest łatwe akustycznie to można w to iść.

 

A ten mikrofon zewnetrzny z apka do kalibracji nie zalatwia sprawy slabej kalibracji poprzednej generacji Onkyo?

 

o Arcam pytam, bo wg wielu one deklasuja Denona, Onkyo, Marantza i inne amplitunery elektroniki uzytkowej popularne od dluzszego czasu. Ale czy to jest prawda, to nie wiem 🤷🏼‍♂️ 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, LWiecz01 napisał:

A ten mikrofon zewnetrzny z apka do kalibracji nie zalatwia sprawy slabej kalibracji poprzednej generacji Onkyo?

nie. Bo i jak?

Tam kalibracja jest tylko na zasadzie mocy i odeglości.

24 minuty temu, LWiecz01 napisał:

o Arcam pytam, bo wg wielu one deklasuja Denona, Onkyo, Marantza i inne amplitunery elektroniki uzytkowej popularne od dluzszego czasu. Ale czy to jest prawda, to nie wiem 🤷🏼‍♂️ 

Jest. Pod kątem brzmienia grają znacznie lepiej. Mają jednak mniej kanałów i są droższe.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wielu przemyśleniach, Jeżeli miałbym iść za Waszymi podszeptami w stronę 5.2.2, to mocno skłaniam się nad

 

OPCJA1

ARCAM AVR550. Można go wyrwać za ok. 3500 zł w bardzo dobrym stanie.

Ma DIRAC i w razie czego może dokupić jakąś jeszcze starszą AVR600-tkę jako końcówka mocy do przednich kolumn i centralnego głośnika, bo muzycznie była lepsza.

 

OPCJA2

NAD t758 v3i. Tu trochę drożej, ale po rabatach i odliczeniu VAT z faktury będzie bardzo podobnie.

Również DIRAC na pokładzie. Dodatkowo ten sprzęt jest zbudowany w architekturze która zakłada możliwość technicznych modyfikacji elementów wewnętrznych, żeby zamiast zmnieać klocek, upgradenować go (jak moduły HDMI 2.1 w Arcamach 10,20,30, żeby nie trzeba było kupować 11,21,31)

 

Jedyne co mnie martwi potencjalnie w tych 2 opcjach to złącza HDMI 2.0, czyli nie mają wersji 2.1 i przez to nie obsługują eARC.

Czy to może być kłopotem? Czy to służy wyłącznie do 8k już?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E-ARC może być w HDMI 2.0 ale nie musi, doczytaj specyfikację sprzetu. W HDMI 2.1 jest to dopiero standard.

52 minuty temu, LWiecz01 napisał:

Czy to może być kłopotem? Czy to służy wyłącznie do 8k już?

Przewaga HDMI 2.1 jest przede wszystkim istotna dla gejmerów.

Zmienna częstotliwość odświeżania (VRR), tryb ALLM (Auto Low Latency Mode) oraz 120Hz w 4K. W kinie nie mają te funkcje zastosowania. A 8K... poczekamy zobaczymy, moim zdaniem to zdechnie zanim się rozprzestrzeni.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Butler napisał:

E-ARC może być w HDMI 2.0 ale nie musi, doczytaj specyfikację sprzetu. W HDMI 2.1 jest to dopiero standard.

Przewaga HDMI 2.1 jest przede wszystkim istotna dla gejmerów.

Zmienna częstotliwość odświeżania (VRR), tryb ALLM (Auto Low Latency Mode) oraz 120Hz w 4K. W kinie nie mają te funkcje zastosowania. A 8K... poczekamy zobaczymy, moim zdaniem to zdechnie zanim się rozprzestrzeni.

W Arcamie AVR550 jest zwykły ARC.

PS5 w domu mam, ale gram raczej okazjonalnie i na zasadzie zrywów :) 3-4 dni i potem pół roku przerwy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze mała rzecz. Jeśli źródła podpinasz pod amplituner to zwrotny kanał audio (ARC czy eARC) jest dla Ciebie nieistotny.

Zwykle ARC wystarczy by uzyskać pełny dźwięk z serwisów stream z TV. Tu masymalnie jest Atmos zakodowany w E-AC3 a to ARC ogarnie.

eARC będzie niezbędne jeśli do TV podepniesz źródło które wypuszcza TrueHD lub DTS-HD MasterAudio a więc konsola PS5/Xbox, lub jakiś player plików/płyt BlyRay.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Butler napisał:

Jeszcze mała rzecz. Jeśli źródła podpinasz pod amplituner to zwrotny kanał audio (ARC czy eARC) jest dla Ciebie nieistotny.

Zwykle ARC wystarczy by uzyskać pełny dźwięk z serwisów stream z TV. Tu masymalnie jest Atmos zakodowany w E-AC3 a to ARC ogarnie.

eARC będzie niezbędne jeśli do TV podepniesz źródło które wypuszcza TrueHD lub DTS-HD MasterAudio a więc konsola PS5/Xbox, lub jakiś player plików/płyt BlyRay.

Znowu ciut magia :/

mam oppo 203 - on ma zwykle ARC

tv obsluguje HDMI 2.1 i eARC

wiec zakladam, ze PS5 lepiej podpiac bezposrednio.

ale rozumiem, ze w ogladaniu bluray w 4k z dolby atmos nie bedzie problemow?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oppo nie ma ARC. Po co? On ma tylko wyjście HDMI, zwrotne audio nie jest potrzebne.

Jeśli amp ma tylko ARC to masz dwie opcje na PS5. Pierwsza to podłączasz konsole pod TV i masz 4K120Hz ale dźwięk bez Atmosa maksymalnie DD+ (E-AC3) lub DTS. Druga to podpinasz plejkę pod amplituner, ale uzyskasz w obrazie najwyżej 4K60Hz

23 minuty temu, LWiecz01 napisał:

ale rozumiem, ze w ogladaniu bluray w 4k z dolby atmos nie bedzie problemow?

Jak player (plejka lub oppo) będzie podłączony pod TV to Atmos tylko z DD+ będzie aktywny. Ale to kodek typowy dla streamu. Z płyt BluRay (TrueHD) Atmosa nie będzie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Butler napisał:

Oppo nie ma ARC. Po co? On ma tylko wyjście HDMI, zwrotne audio nie jest potrzebne.

Jeśli amp ma tylko ARC to masz dwie opcje na PS5. Pierwsza to podłączasz konsole pod TV i masz 4K120Hz ale dźwięk bez Atmosa maksymalnie DD+ (E-AC3) lub DTS. Druga to podpinasz plejkę pod amplituner, ale uzyskasz w obrazie najwyżej 4K60Hz

Jak player (plejka lub oppo) będzie podłączony pod TV to Atmos tylko z DD+ będzie aktywny. Ale to kodek typowy dla streamu. Z płyt BluRay (TrueHD) Atmosa nie będzie.

Czyli ja go musze podlaczyc pod amp i amp pod tv? Chyba bede potrzebowal jakiego speca do tego… serio :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz ampli HDMI 2.0 tylko z ARC to jest albo/albo

Oppo sprawa prosta, podłączasz pod ampli. Plejka to może za pomocą jakiegoś ekstraktora... https://allegro.pl/oferta/konwerter-atmos-ekstraktor-arc-earc-do-hdmi-audio-12940121426 lub https://allegro.pl/oferta/puretools-pt-c-hdearc-4k-ekstraktor-earc-hdmi-2-0b-12328094532

Tylko te dają max 4k60Hz. Chodzi o to że by uzyskać 4k120Hz musisz rozbić HDMI na audio do ampli i obraz do TV. Nie jestem pewien czy warto, konsola tylko w teorii daje ponad 60Hz.

 

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 25.03.2024 o 17:01, LWiecz01 napisał:

 

Pomyslalem, ze bedzie bardziej plynne przechodzenie efektow z Atmosa i z surroundow. No i mam na tyle glosnikow ;) i miejsca

Tak na prawdę chcesz całość umieścić na powierzchni 3x3,5m

By przejście było płynne, potrzebujesz jeszcze miejsca i odległości między głośnikami, oraz by końcowy efekt było dobry trzeba też trzymać się wytycznych przy tej konfiguracji.

Możesz na szkicu wrzucić twój pomysł na rozmieszczenie?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Heathen napisał:

Tak na prawdę chcesz całość umieścić na powierzchni 3x3,5m

By przejście było płynne, potrzebujesz jeszcze miejsca i odległości między głośnikami, oraz by końcowy efekt było dobry trzeba też trzymać się wytycznych przy tej konfiguracji.

Możesz na szkicu wrzucić twój pomysł na rozmieszczenie?

 

W dumie to na 20m2

czerwone atmosy

zielone naziemne

niebieskie potencjalne surroundy naziemne

zolty subwoofery

 

IMG_3366.jpeg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Surroundy w opcji podstawowej 5.x.x. powinny być po bokach lekko z tyłu. Optymalnie około 110-120 stopni od osi. Jeśli planujesz rozszerzony set na 7.x.x to surround daje się praktycznie po bokach 90-100 stopni, a back surround około 135 stopni ZA TOBĄ. Set 9.x.x dopiero przewiduje z przodu front surround 45 stopni.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Butler napisał:

Surroundy w opcji podstawowej 5.x.x. powinny być po bokach lekko z tyłu. Optymalnie około 110-120 stopni od osi. Jeśli planujesz rozszerzony set na 7.x.x to surround daje się praktycznie po bokach 90-100 stopni, a back surround około 135 stopni ZA TOBĄ. Set 9.x.x dopiero przewiduje z przodu front surround 45 stopni.

No do zrobienia byloby to, zeby przednie surroundy dac na filarach po obu stronach kanapy a tylne i tak bede musial przesuwac na podstawkach do ogladania, zeby nie staly w ciagu komunikacyjnym.

ni ale tu pytanie o zasadnosc takiego zestawu na tej powierzchni :)

tez sie teraz zadtanawiam po Waszych wpisach odnosnie subwpofera, czy zostawic ten KEF HTB2 i dokupic do niego np uzywke REL R 528 i jak to zagra, czy lepiej w tych samych pieniadzach kupic dwa identyczne REL R 218.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie stoi w praktyce na przeszkodzie by back surround umieścić przy ścianie z oknem (za stołem jadalni) trzymając się kątów. Amplituner wyrówna poziomy jeśli to Cię ewentualnie martwi. Nie, nie będzie za daleko ;) Warto surroundy podstawowe dać trochę dalej od odsłuchu niż to co dałeś na rysunku. Zalecane jest powyżej 1,5m od najbliższego ucha słuchacza, minimum absolutne to 1m.

11 minut temu, LWiecz01 napisał:

No do zrobienia byloby to, zeby przednie surroundy dac na filarach po obu stronach kanapy a tylne i tak bede musial przesuwac na podstawkach do ogladania, zeby nie staly w ciagu komunikacyjnym.

ni ale tu pytanie o zasadnosc takiego zestawu na tej powierzchni :)

No ok... Masz miejsce żeby zrobic front surround więc... 9.2.4. A teraz skoro mamy 13 kanałów + suby to powiedz jaki masz budżet na amplituner. Bo te klocki co wyżej o nich mowa to mają "deczko" za mało możliwości by to zdekodować. :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Butler napisał:

Nic nie stoi w praktyce na przeszkodzie by back surround umieścić przy ścianie z oknem (za stołem jadalni) trzymając się kątów. Amplituner wyrówna poziomy jeśli to Cię ewentualnie martwi. Nie, nie będzie za daleko ;) Warto surroundy podstawowe dać trochę dalej od odsłuchu niż to co dałeś na rysunku. Zalecane jest powyżej 1,5m od najbliższego ucha słuchacza, minimum absolutne to 1m.

Tez dobre rozwiazanie, tylko musialbym pokombinowac z kanlami do nich na takie odleglosci. Tam gdzies szlu kable do 2 strefy glosnikow nad stolem i w kuchni. Moznaby je wyluskac. Wtedy przednie surroundy przy samej kanapie z boku a tylne daleko. To rozwiazaloby tez ew problem jak sie dorobie projektora i zechce np odsunac kanape do tylu na seanse, zeby nie byc w 1 rzedzie Imaxa :D

 

pytanie czy skorka warta za wyprawke. Czy uslysze az taka roznice ktora uspawiedliwy zabawy z kablami, kuciem i dokupieniem drugiego ampa jako koncowki mocy :) (miejsce!!!)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He.... he..... he..... Warto, nie warto... Co mam Ci odpowiedzieć? :D

U siebie mam 7.2.4 i wiem że back surround dość często dają o sobie znać. Z tym że ja nie miałem rozkminek "kuć czy nie" bo pokój zdemolowałem totalnie pod kino i nie miałem pytań "czy" tylko "jak" ;). W razie problemów z okablowaniem możesz górą puścić płaskie taśmowe, łatwo je zlicować z sufitem, dają się malować.

https://www.amazon.pl/FROGBRO-glośnikowe-samoprzylepne-niskoprofilowy-glośnikowy/dp/B08FR2HT18?th=1

37 minut temu, LWiecz01 napisał:

Wtedy przednie surroundy przy samej kanapie z boku a tylne daleko

Umówmy się że nie idziesz w przednie surroundy bo będą nieporozumienia w konfiguracji. Kwestia nazewnictwa. Przy 7.2.4 masz surround (po prostu) oraz back surround (tylny surround).

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...