Skocz do zawartości

Kino domowe czy soundbar- salon z Antresolą.


Recommended Posts

Witam wszystkich, 

Jestem w trakcie budowy domu na etapie stanu surowego zamkniętego i czeka mnie montaż elektryki. Chciałbym zapytać, czy jesteście w stanie zaproponować mi dobry zestaw kina domowego do mojego salonu. 
Podstawowy problem jeżeli chodzi o akustykę jest taki, ze jest to otwarty salon z kuchnią i antresolą. Czy w takim pomieszczeniu jest możliwe uzyskanie dobrej jakości dźwięku nie wydając na to fortuny ? Budżet docelowy myślę max około 20k+ 

Po wstępnym rozeznaniu myślałem o soundbarze Devialet Dione, bo większość osób mówi, że nie ma sensu inwestować w kino w takim pomieszczeniu. 
Teoretycznie mam przeznaczony pokój, w którym w przyszłości mógłbym zrobić mini salę kinową, jednak nie oszukuję się, że 70% -80% czasu będziemy używać audio salonowego, a 20% to były seanse filmowe w ewentualnej mini sali kinowej. 
Nie będę oszukiwał, że najbardziej satysfakcjonującym zestawem byłby zestaw kina domowego, gdzie dwa frontowe głośniki były by wybrane pod muzykę. 
Tak aby mieć zestaw do filmów i muzyki.

Główne moje pytanie jest takie, czy rozkładać kable pod kino domowe, czy jednak nie ma możliwości uzyskania dobrego dźwięku i lepiej kupić pożądny soundbar ? ( największa ściana od prawej na zdjęciu jest przeznaczona pod tv)  Salon z kuchnią ma 9x6.7m i wysokość 2.8 na dole oraz 2.8m na górze. Sufit będzie zamknięty płyta GK.

pozdrawiam IMG_1242.png.4f652ac6a53043674ca75d206aa61703.png

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że idealnie w takim pomieszczeniu nigdy nie będzie. A na pewno nie w takim budżecie. W nowym domu chciałbym kupić w końcu pierwszy porządny zestaw audio. W tym budżecie jednak oczekiwał bym czegoś więcej niż jakości do „kotleta”.  Pytanie, czy jest to w ogóle możliwe, czy w takim pomieszczeniu nie będzie różnicy między zestawem za 5 czy 20k. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tak dużych przestrzeniach największym wrogiem jest akustyka. Jeśli jesteś w stanie wykończyć  pomieszczenie materiałami przyjaznymi które będą pochłaniać i/lub rozprawszac dźwięk, to możesz złożyć naprawdę fajne kino.

Ale jeśli lecisz z modą i masz wizję na kamień architektoniczny, marmury, gresy, kafle ceramiczne itp, to szkoda się pchać w audio.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Butler napisał:

W tak dużych przestrzeniach największym wrogiem jest akustyka. Jeśli jesteś w stanie wykończyć  pomieszczenie materiałami przyjaznymi które będą pochłaniać i/lub rozprawszac dźwięk, to możesz złożyć naprawdę fajne kino.

Ale jeśli lecisz z modą i masz wizję na kamień architektoniczny, marmury, gresy, kafle ceramiczne itp, to szkoda się pchać w audio.

Nic dodać ...nic  ująć 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Wisnia69 napisał:

Podstawowy problem jeżeli chodzi o akustykę jest taki, ze jest to otwarty salon z kuchnią i antresolą.

4 godziny temu, Wisnia69 napisał:

Salon z kuchnią ma 9x6.7m i wysokość 2.8 na dole oraz 2.8m na górze. Sufit będzie zamknięty płyta GK.

Czyli co? Sufit nad salonem i kuchnią będzie na wysokości 5.6m? Jeżeli tak, i dobrze to rozumiem, to właśnie dla akustyki bardzo dobre rozwiązanie. I wyobraź sobie, że multiroom może być zbędny, bo dźwięk rozchodzi się wyżej, na piętro. 

1 godzinę temu, Butler napisał:

Ale jeśli lecisz z modą i masz wizję na kamień architektoniczny, marmury, gresy, kafle ceramiczne itp, to szkoda się pchać w audio.

I dodatkowo duże okna oraz przeszklenia też stanowią problem, ale wysoki sufit, to zrekompensuje. A jak zrobisz w salonie mini ogród botaniczny, to będzie akustycznie ideał ;) 

Jeżeli jesteś salonowym kanapowcem, i nie przeszkadza Ci "ubijanie kotletów", to po co robić oddzielnie pokój kinowy? Skup się na salonie.

Natomiast wiele osób, jak ma taką możliwość, to wydziela pokój pod kino. A dlaczego?, ...to sam sobie znajdź odpowiedź. (wówczas robisz dobre stereo w salonie)

- Zastanów się dobrze, gdzie będziesz chciał oglądać filmy! 

Edytowano przez AutoPirat
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o wysokość to wyjdzie około 6m. 
We wstępnym projekcie, przewaga materiałów to drewno. Płytki raczej tylko w łazienkach. Sufit GK plus wykończenie drewniane lub drewnopodobne. Zieleni będzie dużo na pewno, ale nie na rangę mini ogrodu. Audio w salonie być musi, tv+muzyka.
Gdyby było mnie stać, żeby zrobić zarówno dobre audio w salonie oraz mini kino, to zapewne bym tak zrobił i nie miałbym dylematu co zrobić pierwsze.  Stąd moje pytanie, czy da się złożyć jakiś porządnie grający zestaw w zaistniałej sytuacji, czy lepiej odpuścić.

Druga opcja to ten uniwersalny soundbar lub zestaw stereo do muzyki a kino zostawić na drugi etap w oddzielnym pomieszczeniu. Do kanapowca mi daleko, ale na pewno większość życia rodzinnego kiedy jesteśmy wszyscy w domu, to salon i kuchnia.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Wisnia69 napisał:

Jeżeli chodzi o wysokość to wyjdzie około 6m. 
We wstępnym projekcie, przewaga materiałów to drewno. Płytki raczej tylko w łazienkach. Sufit GK plus wykończenie drewniane lub drewnopodobne. Zieleni będzie dużo na pewno, ale nie na rangę mini ogrodu. Audio w salonie być musi, tv+muzyka.
Gdyby było mnie stać, żeby zrobić zarówno dobre audio w salonie oraz mini kino, to zapewne bym tak zrobił i nie miałbym dylematu co zrobić pierwsze.  Stąd moje pytanie, czy da się złożyć jakiś porządnie grający zestaw w zaistniałej sytuacji, czy lepiej odpuścić.

Druga opcja to ten uniwersalny soundbar lub zestaw stereo do muzyki a kino zostawić na drugi etap w oddzielnym pomieszczeniu. Do kanapowca mi daleko, ale na pewno większość życia rodzinnego kiedy jesteśmy wszyscy w domu, to salon i kuchnia.

 

Warunki masz dobre, bo:

- ściana z TV znajduje się centralnie, więc jak umieścisz sofę na wprost, to można budować wokół miejsca siedzenia nagłośnienie pod kino. 

- wysoko sufit, a że dźwięk roznosi się przede wszystkim do góry, więc akustycznie sądzę, że będzie b. dobrze.

Niestety inaczej stawia się hifi stereo (wzmacniacz stereo + głośniki podłogowe), a inaczej pod kino domowe (amplituner wielokanałowy + małe głośniki (monitory) + subwoofer).

Oczywiście na jednym i drugim zestawie posłuchasz muzyki i pooglądasz TV. Tutaj musisz zdecydować, wg własnych preferencji i oczekiwań oraz na jakim poziomie jesteś muzycznym fascynatem i obrać kierunek, który bardziej Cię interesuje.

A na etapie elektryki, będziesz mógł przeciągnąć kable, tylko trzeba dobrze, to rozplanować, więc dobrze, że ogarniasz temat na obecnym etapie.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duża powierzchnia, kino domowe, spory budżet i ...... soundbar Devialet......

No jak?

Na ten moment nikt Ci nic nie powie. Bo w takim pomieszczeniu to kluczową rolę bedzie miała akustyką.

Ale pusć kabe pod kino 5.2.2 albo 5.2.4

Schemat weź ze strony dolby.

i dopiero jak to będzie zrobione to będzie można robić przymiarki. Co i jaki jest sens.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Piotr Sonido napisał:

Ale pusć kabe pod kino 5.2.2 albo 5.2.4

Schemat weź ze strony dolby.

W takim metrażu 7.2.4. Poniżej schematy Dolby w których masz niezbędne info gdzie i co. Same rysunki trochę przekłamują, zwróć uwagę konkretnie na kąty i odległości. Pamiętaj że przy rozszerzonym systemie sofa nie może być dosunięta do ściany. Trochę mnie martwią wytyczne Atmos dotyczące maksymalnej wysokości.

7.1.4.thumb.PNG.953a66baf70011ad9d1b635df5dc5cd2.PNG

plansurround.PNG.dff40bd6a46d2c06e892ddafcfe622dc.PNG

1738520624_pooeniewysokocigonikw.PNG.d6bfe3d43c946634d18da9961677ccfa.PNG

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to ma wstępnie wyglądać. Lampa jest po środku ale za nią jest od razu stół. Jedyne czego nie ma zaznaczonego na wizualizacjinto 1,2m spocznik nad telewizorem, który natomiast jest widoczny na przesłanym wcześniej zdjęciu. 
Nad kuchnią jest również 2.8m. Tylko część salonowa nad kanapą i nad stołem jest otwarta i ma 6m. Wiem że kluczowa rola odgrywa akustyka, ale jak już będę miał wszystko wykończone i będę wiedział jak to wygląda w rzeczywistości, to nie będę wtedy kładł kabli. Soundbar był polecony w sklepie hi-fi z uwagi na to, że nie będzie możliwości ustawienia dobrego kina w takim pomieszczeniu, przy założeniu że chce uzyskać dobrą jakość dźwięku. W teorii tennsoundbar miał dać dobre możliwości akustyczne. Ale doświadczenia w tym nie mam, tak mi doradzono. IMG_1892.png.a95403c39d03713d38373c2822649417.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Piotr Sonido napisał:

Ale pusć kabe pod kino 5.2.2 albo 5.2.4

 

28 minut temu, Butler napisał:

W takim metrażu 7.2.4.

Panowie trochę was poniosła ułańska fantazja....Jak kolwiek zestaw podstawowy 5.1 lub 7.1 jest do ogarnięcia ,to w takim Kościele Atmos? A niby gdzie miały by się znajdować te głośniki warstwy górnej?

Przecież latarni sobie tam nie postawi ...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Gmow1977 napisał:

A niby gdzie miały by się znajdować te głośniki warstwy górnej?

Przecież wspomniałem o tym że może być problem z wysokością na Atmos.

20 minut temu, Wisnia69 napisał:

W teorii tennsoundbar miał dać dobre możliwości akustyczne.

Baju baju... W praktyce jak będzie słaba akustyka to jako tako zagra wszystko co nie ma basu. Problemy z wyższymi czestoltiwościami też będą, ale nie aż tak dokuczliwe.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :) Przy takim metrażu poszedłbym w system 5.2 z przygotowanymi kablami pod 5.1.2. Moim zdaniem przy takiej odległości od sufitu 4 głośniki górnej warstwy nie zrobią wielkiej różnicy, a sporą część budżetu i tak zjedzą subwoofery. 

Przemyślałbym na pewno 2x Klipsch RP-1200SW, taniej Klipsch SPL-120, a jako opcja uniwersalna i do kina, i do muzyki - REL HT1205, jako ampli Pioneer VSX-LX504 lub Denon AVC-X3800H. W kwestii kolumn to bardzo wiele zależy od Twojego gustu, wstępnie zainteresowałbym się Monitor Audio Bronze, Focal Theva, Q Acoustics 50x0, Dali Oberon. Jeśli wybrałbyś subwoofery od RELa, to spokojnie można iść w mniejsze fronty również pod odsłuch muzyki. W razie czego zapraszam do kontaktu, na odsłuchy i indywidualne wyceny :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy slabej akustyce nic nie będzie dobrze grało, zarówno muza jak i kino. Można jednak ostrożnie stwierdzić że kino trochę łatwiej doprowadzić do ładu. Po pierwsze w źródłach wielokanałowych bezpośrednie granie z każdej strony trochę zamaskuje odbicia. Po drugie, w kolumnach odcina się poniżej 80Hz i wówczas to suby odpowiadają za bas. W stereo kolumny muszą stać na swoim miejscu, w kinie subami możesz jednak manewrować i znaleźć dla nich optymalne miejsce. Po trzecie, w amplitunerach kina są zaimplementowane coraz to efektywniejsze systemy DSP z Dirac na czele i jest to skuteczniejsze narzędzie w systemie wielokanałowym od stereo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy Wy aby nie przesadzacie z tą akustyką? ...w ogóle, to macie jakieś doświadczenie w takich wysokich pomieszczeniach? W swoich pokojach, czy też salach odsłuchowych specjalnie wytłumia się właśnie, przede wszystkim sufit. (Wysokie pomieszczenia są w: kinach, filharmoniach, katedrach, etc.)

@Wisnia69 jak chcesz w salonie, to śmiało rób i działaj :) 

U mnie w salonie też jest sufit na 6 metrach: -I jak wstawiałem stereo, to też rozmyślałem, czy to w ogóle będzie miało sens?  

W skrócie:

1. Te fale powietrzne (dźwiękowe), szczególnie te niechciane, czyli odbite od podłogi i ścian, będą uciekać do góry i ten efekt, to jest bardzo pozytywny dla odsłuchu.

U mnie antresola jest zamknięta, bo przeszklona, więc poniekąd zazdroszczę, że masz otwartą, bo możesz mieć "muzykę w całym domu". Znajomy w podobnym domu doświadczył tego efektu otwartej antresoli i był pod wrażeniem, że tak się "dźwięki niosły". 

2. A co do STEREO vs 5.1. W stereo masz 2 źródła rzeczywiste (głośniki), które tak sprytnie oszukują mózg, że tworzą źródła pozorne. A które to, tworzą efekt przestrzenności. Jeżeli chcesz słuchać muzyki i dobrze nagłośnić, to dwa dobre głośniki podłogowe zrobią robotę, i do filmów też (20-25k, to akurat na nowe: dobre 2 głośniki + wzmak)

3. Podobno, to Atmosy robią robotę, a z tym możesz mieć problem. Musiałbyś coś kombinować i mocować po bokach do stropu/ściany na wysokości 2-3m. Osobiście nie wypowiem się co do odsłuchu z Atmosami, bo wciąż czekam na dostawę.

Edytowano przez AutoPirat
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, nie przejmuj się wysokością, czy to nie na tym forum nie mieliśmy przypadku zaawansowanego audiofila który zbudował dom i ustawił sprzęt na antresoli, pod skośnymi ścianami. Efekt go załamał, a gdy w końcu zniósł swoje zabawki na dół do części otwartej do samej góry, muzyka ożyła na nowo. Tak, że nie demonizował bym tak bardzo wysokich pomieszczeń.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, nie interpretujcie aż nadto potencjalnych problemów. Wysoki sufit to problem dla Atmosa a nie dla akustyki samej w sobie. Ja od samego początku twierdzę że będzie ok, pod warunkiem że ktoś nie zrobi betonowo-marmurowrej bazyliki w środku.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. A w taki razie czy mógłbym was prosić o jakiś konferencję dwa zestawy - do muzyki i do filmów, tak żebym przygotował sobie okablowanie. 
czy warto dawać jakieś głośniki na ścianie nad oknem tarasowym, czyli zamiast za kanapą, to jeszcze za stołem nad oknem.

Nad telewizorem mam 1,2m spocznika, więc teoretycznie tam też mógłbym podczepić głośniki. 

I pytanie czy użycie dwoch „muzycznych „ głośników stereo w wersji kinowej, da mi jakąś uniwersalność, gdybym jakość muzyki postawił nad jakością kina ? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podałem Ci wcześniej diagramy od Dolby gdzie mają być głośniki. Przeanalizuj to. To jakiego rodzaju one będą to odrębna sprawa i w dużej części uzależnione to będzie od Twojej wizji wykończenia wnetrza. 1) Możesz postawić wszędzie kolumny podłogowe. 2) Możesz użyć wszędzie także tzw. monitorów które stawiasz na standach lub półkach. 3) Bez problemu poradzą sobie kolumny onwall, a więc naścienne. 4) Jeśli nie chcesz zaburzać wyglądu pomieszczenia głośnikami to zerknij na instalacyjne inwall które montuje się w ścianę.

Te propozycje dotyczą tylko i wyłącznie kina, koniecznym uzupełnieniem jest do nich sub bądź suby, także jeśli będą podłogówki.

Jeśli muzyka stereo jest dla Ciebie istotna to użyć trzeba dużych kolumn, opcjonalnie można je wesprzeć subem.

W przypadku jak chcesz zrobić hybrydę kino/stereo,  to dwie kolumny do muzyki mogą tworzyć kanały L/P kina, nie ma problemu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O to właśnie mi chodzi żeby dać duże kolumny L i P do muzyki, a resztę pod kino. 
czy wtedy amplituner też jakiś konkretny hybrydowy  ma być ? Czy możecie mi polecić jakiś konkretny model, żebym mógł sobie poczytać. Oraz jakieś przykładowe głośniki stereo do muzyki plus resztę do kina. 
na przykładzie było by trochę łatwiej :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...