Skocz do zawartości

Kino domowe z wykorzystaniem głośników z zestawu stereo


Martin Gora

Recommended Posts

17 godzin temu, AutoPirat napisał:

Konstrukcja prosta jak budowa cepa,  bo to parę kabelków. Wiadomo, chińczyki ciągli druty..., ale jak dali na froncie Made in China, to myślę sobie, że są dumni z produktu i może będzie dobrze. :) 

Własnie wiem. Kolega robił takie kiedys sam. Chodzi o okablowanie w środku. Sposób łączenia. Proste a mozna sporo zepsuć.

Najdroższa tu to jest obudowa.

13 godzin temu, michaudio napisał:

Pod koniec zeszłego roku kupiłem na aledrogo taki przełącznik 2na1. Oczywiście nie działał, w środku totalny bajzel, polutowane od czapy rezystory. Wywaliłem wszystko i podłączyłem jak należy. To tylko dwa dwu pozycyjne przełączniki z martwym przejściem pomiędzy skrajnymi pozycjami, po jednym na kanał, więc oba kanały działają niezależnie, nic nie stuka, jest ok. Kupiłem go, żeby dać kumplowi porównanie między jego starym Ampli Technicsa, a równie starym Itt. Podłączyliśmy i się zdziwił, że można lepiej, i niedrogo.

 

IMG20231206220013.jpg

A no własnie. Mozna też tak to zrobić.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, michaudio napisał:

Pod koniec zeszłego roku kupiłem na aledrogo taki przełącznik 2na1. Oczywiście nie działał, w środku totalny bajzel, polutowane od czapy rezystory.

Ja to nie rozumiem, po co w ogóle taki bubel robić. Ciekawe, czy to się w takim razie opłaca?

38 minut temu, Piotr Sonido napisał:

Najdroższa tu to jest obudowa.

Dokładnie. A ideał to byłby, jakby każdy z kanałów do głośników posiadał regulację głośności. Szkoda, że nic takiego nie znalazłem..

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Piotr Sonido napisał:

Kurcze czytałem to zdanie 3 razy i nie rozumiem. No ma, ma to właśnie sens. Pomysł jak lichej klasy byłby to potencjometr....

No to teraz ja czytam 3 x i nie rozumiem :) ...ok, nie rozumiemy się...

Regulacja głośności na selektorze? W przypadku podłączenia końcówki mocy, taki potencjometr byłby bardzo wygodny. 2w1, czyli selektor wyboru AMP oraz potencjometr głośności. I tak też pomyślałem w pierwszej chwili. 

- "No ma, ma to właśnie sens."

No właśnie raczej nie ma, bo moc regulujemy przed - wzmacniaczem, a nie za?

Edytowano przez AutoPirat
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wzmak stereo pracuje jako końcówka mocy, to regulacja wzmocnienia jak i wszelka inna regulacja jest nieaktywna. To jak głośno zagra w tym trybie definiuje wyjście pre z ampli. A to jak bardzo "mocny" sygnał pre poda amplituner będzie wynikową wstępnej kalibracji kanałow która każdy wspólczesny kinowiec posiada.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jest tak jak piszesz. 

1 minutę temu, Butler napisał:

Jak wzmak stereo pracuje jako końcówka mocy, to regulacja wzmocnienia jak i wszelka inna regulacją jest nieaktywna. To jak głośno zagra w tym trybie definiuje wyjście pre z ampli. A to jak bardzo "mocny" sygnał pre poda amplituner będzie wynikową wstępnej kalibracji kanałow która każdy wspólczesny kinowiec posiada.

...czyli właśnie regulujemy moc przed koncówką mocy.

Natomiast teoretyzując, czy można i ma to sens, żeby regulować głośnością za końcówką mocy? ...raczej chyba nie?

(np. w trybie stereo, żeby sprawdzić jak gra końcówka?)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, AutoPirat napisał:

Natomiast teoretyzując, czy można i ma to sens, żeby regulować głośnością za końcówką mocy? ...raczej chyba nie?

Tylo o wyłącznie wtedy jak zechce Ci się korzystać z pre amplitunera, ale zintegrowany wzmak stereo nie będzie miał takiej funkcjonalności. Wtedy przeprowadzasz kalibrację na ustalonym poziomie wzmocnienia integry, i za każdym razem odpalając kino będziesz musiał wrócić na ten sam poziom vol.

 

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, AutoPirat napisał:
4 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

Kurcze czytałem to zdanie 3 razy i nie rozumiem. No ma, ma to właśnie sens. Pomysł jak lichej klasy byłby to potencjometr....

No to teraz ja czytam 3 x i nie rozumiem :) ...ok, nie rozumiemy się...

Regulacja głośności na selektorze? W przypadku podłączenia końcówki mocy, taki potencjometr byłby bardzo wygodny. 2w1, czyli selektor wyboru AMP oraz potencjometr głośności. I tak też pomyślałem w pierwszej chwili. 

- "No ma, ma to właśnie sens."

No właśnie raczej nie ma, bo moc regulujemy przed - wzmacniaczem, a nie za?

https://www.amazon.com/dp/B07MK59T3F/?tag=bdtele-20#customerReviews

....a jednak są! :) ...nie wiedziałem, a to miła niespodzianka! Znalazłem coś takiego, ale oceny różne, będę szukać dalej. Może spotkałeś się z czymś sprawdzonym, albo ktoś coś w między czasie poleci.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, PanKlor napisał:

Po co generowac moc, żeby później ją rozpraszać? 

Co poniektórzy tutaj są święcie przekonani, że pozjadali wszystkie rozumy i prowadzą polemiki na poziomie poniżej akceptowalnego poziomu. Szukając tylko zaczepki, żeby może coś sobie udowodnić. Więc tylko odpiszę, że potrzebuję i tyle.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, PanKlor napisał:

Po co generowac moc, żeby później ją rozpraszać? 

W praktyce tylko jedno mi przychodzi do głowy. Jak nie mamy w sprzęcie wyjścia sub, to suby podlacza się pod głośnikowe w trybie tzw. High Level. A jak sub nie ma takiego, to właśnie trzeba jakoś ubić poziom w celu użycia wejścia line-in RCA.

Ale sorry, mocno teoretyzuje, nie widziałem jeszcze by ktoś tak miał konfiguracje zrobioną.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Butler napisał:

to właśnie trzeba jakoś ubić poziom

Owszem o to chodzi (ale o co innego)

Natomiast też mocno teoretyzując, bo też nie spotkałem się. Czy nie można by taki 4 kanałowy selektor wykorzystać do bi-ampingu? Regulować sobie niskie vs średnie/wysokie? (bo zdarzają się osoby używające do tego rezystorków?)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy można, nie prowadzę bloga pod tytułem "Jak uwalić sprzęt audio, 1001 pomysłów na usterkę" 

Jak brakuje Ci regulacji wzmocnienia konkretnych zakresów częstotliwości to szukaj rozwiązania na torze pre a nie high. Zalatw sobie jakieś DSP i hulaj dusza.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, AutoPirat napisał:

Co poniektórzy tutaj są święcie przekonani, że pozjadali wszystkie rozumy i prowadzą polemiki na poziomie poniżej akceptowalnego poziomu. Szukając tylko zaczepki, żeby może coś sobie udowodnić. Więc tylko odpiszę, że potrzebuję i tyle.

Więc załóż swój temat , poczekaj na osoby zainteresowane i tam prowadź sobie te wywody.

Panie na poziomie 🤨

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...