Skocz do zawartości

Yamaha Rx-V4A


Recommended Posts

Witam. Jestem posiadaczem kina Yamaha Rx-V4A z Indiana tessi. Komplet wszystkich indian łącznie z subwooferem tej firmy.  Gra to ładnie czysto. Lecz jeżeli chodzi o samo kino domowe oglądanie filmów jestem bardzo zawiedziony. Wczoraj podłączyłem od kolegi  amplitumer Denona i efekty były niesamowite. Głośniki surround wybrzmiewały na przykład jakieś szelesty liści i tak dalej nawet zamykane drzwi w jakimś głupim programie na TVN było odzwierciedlone idealnie mocno. Żaden program moim zdaniem nie jest dobry i moje kino Sony za 1800 zł lepiej oddawało oglądanie filmów. Czy może coś źle ustawiam czy może popelnilem jakiś błąd?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę Cie co najwyżej odesłać do instrukcji, nie znam menu Yamahy. Chodzi o to żebyś sprawdził czy np. podczas oglądania filmu używany jest dekoder dźwięku przestrzennego.  Będzie jakieś oznaczenie w styul Dolby Digital, Dolby Surround itp.  W przypadku płyt BD może być jeszcze DTS, DTS-HD. Żeby tak było to amplituner powinien dostać ze źródła nieobrobiony sygnał (nazywany często bitstream albo passthrough) a amplituner ustawiony w trybie auto (można też ciut inaczej ale celowo upraszczam).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale bez przesady

 Nie mówię że audio ma grać nie wiadomo jak. Ale chyba efekty w kinie powinny jakiekolwiek być jeśli chodzi o taką firmę. Przełączyłem ma Denona AVR 770 poczty kolumny była ewidentna różnica. Ja rozumiem że denon ten model jest klase wyżej. Ale bez przesady. Wszyscy chwalą kino Yamahy i są zadowoleni. 

Z subem

No ja wiem że nie mogę oczekiwać Bóg wie czego. Ale dźwięk z telewizora z dekodera Canal Plus albo filmy z netflixa bez żadnych efektów to śmiech

To jaki wzmacniacz jeszcze możecie do 4000 zł proponować do tych kolumn

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, ksieciunio3231 napisał:

No ja wiem że nie mogę oczekiwać Bóg wie czego. Ale dźwięk z telewizora z dekodera Canal Plus albo filmy z netflixa bez żadnych efektów to śmiech

To jaki wzmacniacz jeszcze możecie do 4000 zł proponować do tych kolumn

Proponujemy jednak upewnienie się, że to co masz jest właściwie ustawione. Jeżeli koniecznie chcesz wymieniać to do 4k polowalbym na x3800 z Amazona skoro sygnatura Denona Ci odpowiadała.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Equalizer to bym na koniec zostawił. Sprawdź jakie masz ustawienia w zaznaczonych na załącznikach obszarach. Kolumny daj na small i odcięcie na 80Hz. Zostaw straight, chyba, że z treści stereo chcesz 'przestrzeń' robić to wybierasz dekoder. Powyłączaj dla testu ypao volume, adaptive drc, potem EQ możesz zmieniać na flat lub natural, ewentualnie ostatecznie dajesz GEQ i kombinujesz ze swoimi nastawami.

Yamahaweb3.png

Yamahaweb2.png

Yamahaweb1.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy websetup testowanie jest wygodniejsze. Można puścić sobie jakiś kawałek i w locie zmieniać nastawy - wówczas zmiany dźwięku najłatwiej dostrzec . Z menu głównego/pilotem jest to upierdliwe, a do tego wchodząc w ustawienia może nastąpić wyłączenie odtwarzania w zależności od źródła. A DSP to to samo co w menu program dźwięku w aplikacji musiccast - jak poniżej:

Yamahawebdps.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, lion napisał:

Przy websetup testowanie jest wygodniejsze. Można puścić sobie jakiś kawałek i w locie zmieniać nastawy - wówczas zmiany dźwięku najłatwiej dostrzec .

OK, ale nie tędy droga. Jeżeli kolega ma problem z dźwiękiem przestrzennym to:

- primo źródło - najlepiej sygnał testowy 5.1, 7.1

- secundo zrobić kalibrację lub ustawić ampli w tryb DIRECT - bez korekcji, ale efekty testu będą słyszalne

jeżeli testy będą "odprawiane" na sygnale np. z TVN to mamy generalnie DD 2.0 i np. ampli robi up-mix do 5.1 - różnie z tym bywa w zależności od producenta/softu/trybu amplitunera (w DIRECT zagra stereo 2 kanały).

Podstawa - źródło wiarygodne (blue ray, DVD, plik na pendrive/dysku), kalibracja amplitunera), później test.

Na podstawie dźwięku z TV wiele nie wywnioskujesz. Do tego jeżeli sygnał leci po (e)ARC to trzeba sprawdzić ustawienia w TV czy to bitstream czy PCM, albo inny "wynalazek", powinno być bez ingerencji czyli bitsream (w np. Samsungu nie zawsze można więc DD lub DD+ jeśli jest dostępny - potrzebny do Atmos-a, PCM tnie wszystko do 2.0).

@ksieciunio3231 jak już opanujesz że amplituner gra przestrzennie czyli prawidłowo emituje sygnał z poszczególnych głośników na sygnale testowym, możesz iść w ustawienia - kalibrację, wybór trybów (DD, DD + surround itd. to zależy od producenta sprzętu) systemu pod "swoje ucho". Inaczej będziesz miał zawsze bałagan w ustawieniach i narzekanie na ampli. Wiadomo że RX-V4A nie jest topowym sprzętem, ale z Twojego opisu gra gorzej niż Thomson DPL-560-HT 😉 na którym jak były w materiale efekty surround to było je słychać i obsługiwał DTS 😁 - potraktuj jako żart.

Moim zdaniem błąd tkwi w ustawieniach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tomek72 Chyba się nie zrozumieliśmy. Dla mnie to oczywiste, że testów nie robi się na programie telewizyjnym. Nawet nie trawię takiego siłowego miksowania tv do 5.1.

Najlepiej sprawdzić ustawienia podstawowe, o których pisałem (na pewno fronty są po kalibracji na large), a potem można w locie weryfikować co dała kalibracja z poziomu websetup (na odpowiednim materiale - nawet jak będzie streaming to obowiązkowo oryginalna ścieżka, a nie lektor pl). Usłyszy się od razu jakie są różnice na ustawieniu kolumn large vs small, na czystym EQ, natural/flat, ypao, trybach DSP itp - w zassdzie 99% ustawień do zmiany "na żywca". Łatwo się dać oszukać, bo nie zawsze tam gdzie będzie głośniej oznacza, że jest lepiej. Niektóre ustawienia mogą jednak dławić suba albo/i surround. Zakładam, że tu właśnie o to chodzi, że surround gra słabo, a nie, że wcale. Przy samej kalibracji czy szumie testowym słychać już czy poziomy są odpowiednie. Jeśli tak to wiadomo, że ustawienia 'zduszają' efekty. Skoro denon grał 'dziarsko' to okablowanie czy same głośniki są ok.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Dokładnie tak. Myślę że to w ustawieniach w takim razie.  Szczególnie właśnie efektów żadnych na tyłach nie slysze w trakcie oglądania filmów itd

Tak. Dokładnie tak. Myślę że to w ustawieniach w takim razie.  Szczególnie właśnie efektów żadnych na tyłach nie slysze w trakcie oglądania filmów itd

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Łukasz P. napisał:

Aplikacji typu Netflix itd…. używasz bezpośrednio z Tv czy urządzenia zewnętrznego ? Tak jak koledzy wyżej już pisali, wygląda na błędne ustawienia. Słyszałem v4a z budżetowymi głośnikami Taga 607 i gra to dobrze więc u Ciebie również musi. 

Netflix z telewizora. Wszystko mam disneye aplikacje Canal Plus dekoder Canal Plus tidal Spotify

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, lion napisał:

Przy websetup testowanie jest wygodniejsze. Można puścić sobie jakiś kawałek i w locie zmieniać nastawy - wówczas zmiany dźwięku najłatwiej dostrzec . Z menu głównego/pilotem jest to upierdliwe, a do tego wchodząc w ustawienia może nastąpić wyłączenie odtwarzania w zależności od źródła. A DSP to to samo co w menu program dźwięku w aplikacji musiccast - jak poniżej:

Yamahawebdps.png

Tak, w starym modelu który miałem to wygladało gorzej dlatego było średnio z tego korzystać.

ok. wydawało mi się że tam powinno być coś w rodzaju straight ale ok.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...