Skocz do zawartości

Kino domowe - soundbar czy zestaw 2.1


Lukasz Skiba

Recommended Posts

Witam,

Zastanawiam się nad zakupem soundbara głównie do oglądania filmów. Do słuchania muzyki korzystam z zestawu audio z lat 80. Mam wzmacniacz Denon PMA 655R oraz kolumny Telefunken TLX1. W drugim pomieszczeniu znajduje się telewizor Samsung, gdzie planuję zainstalować soundbar. Jednakże, pomieszczenie to jest bardzo małe, około 13-15m2, i dodatkowo posiada skosy. W pomieszczeniu znajduje się duże łóżko, a naprzeciwko ekran o przekątnej 55 cali.

Obawiam się, czy te skosy nie będą problematyczne, jeśli chciałbym uzyskać jakąś namiastkę Dolby Atmos. Rozważałem zakup Samsunga 800C lub ewentualnie czegoś lepszego, na przykład Sennheiser Ambeo. Martwi mnie jednak, czy ma sens inwestowanie w soundbar za ponad 5000 złotych i czy w ogóle sprawdzi się w takim pomieszczeniu.

Rozważam również inne rozwiązanie, ponieważ posiadam dwa monitory Telefunken TLX 10 Professional. Może byłoby sensowne wykorzystać je do stworzenia zestawu 2.1. Musiałbym jednak dokupić odpowiedni wzmacniacz oraz subwoofer. Jeśli to rozwiązanie jest przemyślane, czy może ktoś polecić wzmacniacz i subwoofer w rozsądnej cenie?

Proszę o poradę czy w ogole w taki rozmiar pokoju warto cokolowiek wstawiac :)

IMG_0407.jpeg

Edytowano przez Lukasz Skiba
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Lukasz Skiba napisał:

Obawiam się, czy te skosy nie będą problematyczne, jeśli chciałbym uzyskać jakąś namiastkę Dolby Atmos.

Jeśli chciałbyś uzyskać namiastkę Atmos w tym pomieszczeniu na soundbarze którego kluczem działania są odbicia od sufitu, to nie. Bez sensu.

Atmosa i tak nie będzie, a 2.1 zagra lepiej jak belka.

Tak patrząc na Twoje fotki to aż się prosi zrobić prawdziwe 5.1.2 z głośnikami nad głową, masz idealne na nie miejsce pod belką. Ale to by oznaczało że niezbędny będzie amplituner+ głośniki. Za 5000zł dało by się złożyć coś do tak małego pomieszczenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Lukasz Skiba napisał:

Jakies konkretne propozycje ?

Jak ma być z Atmosem to szukanie okazji na Yamaha V6A albo Denona S970. Powinno się udać kupić za ok 2000 PLN. 

Do tego zostaje szukanie okazji na głośniki. Np. https://www.olx.pl/d/oferta/zestaw-glosnikow-kina-domowego-paradigm-cinema-5-1-mega-okazja-CID99-IDZMPOC.html?isPreviewActive=0&sliderIndex=0 Dokupienie potem 2 Atmosów na sufit to już będzie pikuś. Można też szukać gotowych setów w sklepach ale pewnie będzie trochę drożej. 

Swoją drogą ten zestaw Paradigm za 9 stówek to jakaś megaokazja moim zdaniem. 

Edytowano przez PanKlor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Lukasz Skiba napisał:

Martwi mnie tylko jak tam zainstalowac glosniki tylne. Czy nie beda za blisko ?

Nie ma czegoś takiego jak tylne. Jest surround. Montujesz na wysokości ucha, lewy pod uchwytem na słuchawki, prawy na komodzie.

Zalecenia mówią by się trzymać co najmniej 1m od głośnika... Trochę nagiął byś tą zasadę. Zresztą jak wiele osób składających kino w niewielkich ponieszczeniach. 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Jeśli chodzi o wzmacniacz, mógłbym zainwestować w amplituner Marantz Cinema 70S, jeśli warto. Nie mam jednak pojęcia, na co zwracać uwagę przy wyborze kolumn. Czy powinien być jeden komplet, czy może być od różnych producentów? Jaki subwoofer warto wziąć pod uwagę? Dodatkowym atutem jest to, że mogę składać ten sprzęt w dłuższym czasie.

Dzięki.

Edytowano przez Lukasz Skiba
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

70S jest ok, ale w nim cenę podbija to że jest niewielki no i to Matantz. Ale ogólnie będzie pasować.

W Twoich warunkach szukaj kompletów małych głośników, np. CANTON MOVIE 95, Magnat Cinema Star 5.1, albo KLIPSCH Reference Theater Pack 5.0 i do tego subwoofer np.  MAGNAT Alpha RS 8. Jest spory wybór, rozejrzyj sie po sklepach. Wszystko rozbija się o budżet, bo tu trochę dołożysz, tam trochę dołożysz i zamiast 5 koła zrobi się 10 haha.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Lukasz Skiba napisał:

Jeśli chodzi o wzmacniacz, mógłbym zainwestować w amplituner Marantz Cinema 70S, jeśli warto.

Jeden Rabin powie, że tak, inny, że nie. Jeżeli faktycznie to kwestia zajmowanego miejsca - to może i warto. Pamiętaj też, że on nie musi stać pod TV. Możesz sobie zrobić szafkę w rogu pokoju, najwyżej dłuższe kable pociągniesz. 

Żeby nie zagracać tak małego pomieszczenia skup się na zestawach z małymi kolumienkami/monitorami. Dodatkowo możesz poszukać jakiegoś płaskiego suba i dać go pod łóżko o ile nie ma tam skrzyni. Natomiast wszystko to kosztuje. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Chyba zrobię taki zestaw:

Wzmacniacz Marantz. Na początku podłączę do niego to, co mam w domu (TLX10 lub TLX1) i będę używał jako stereo.

Dokupię subwoofer. Tutaj do wyboru mam: Klipsch R-100SW Aktywny 150W lub MAGNAT Alpha RS.

Wymienię głośniki na KLIPSCH Reference Theater Pack 5.0, bo te chyba będą najlepsze jakościowo.

Budżet przekroczę, aczkolwiek wzmacniacz zawsze się przyda. W tej chwili mam jakieś dwa złomy stereo, które nie wiadomo ile jeszcze podziałają, a mam nadzieję, że taki Marantz posłuży. A gdy się okaże, że kino się znudzi to będę mógł wykorzystać ten wzmacniacz do słuchania muzyki.

Mam przynajmniej plan, i po kawałkach go zrealizuję.

Zastanawiam się jeszcze nad tymi głośnikami nad głową. Czy  muszą być jakieś specyficzne?

Edytowano przez Lukasz Skiba
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Piotr Sonido napisał:

Soundbar nie ma Atmosa. Nawet namiastki. A w takim pomieszczeniu no to zgrozo już wogole. Wex sobie Logitech Z906 rozmiesc je w miare prawidłowo i bedzie ok.

Albo Loxije A30 + ELAC B5 i już.

 

Sam od piątku jestem w posiadaniu Logitech Z906, który jest podłączony optykiem pod TV, a zestaw sam wykrywa w jakim audio jest nagrany materiał po ustawieniu "pass through" w opcjach dźwięku TV i włączy się system 5.1 albo stereo - przodu + sub. 

Do małego pokoju super sprawa, zamów podłącz, potestuj jak Ci nie będzie pasował to zwrócisz, ale w tej cenie możesz być miło zaskoczony. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Lukasz Skiba napisał:

Wzmacniacz Marantz. Na początku podłączę do niego to, co mam w domu (TLX10 lub TLX1) i będę używał jako stereo.

Dokupię subwoofer. Tutaj do wyboru mam: Klipsch R-100SW Aktywny 150W lub MAGNAT Alpha RS.

Wymienię głośniki na KLIPSCH Reference Theater Pack 5.0, bo te chyba będą najlepsze jakościowo.

Dobrze to zagra :) Fakt, będzie nieco blisko do wszystkiego, ale jakoś da radę. W razie czego zapraszam na wycenę, coś podziałamy i ostatecznie mniej zaboli w portfel ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Lukasz Skiba napisał:

Co masz na myśli?

@Q21 to salon audio. Właśnie zaproponowali byś się z nimi skontaktował bezpośrednio by pogadać o cenie innej niż widoczna w ich sklepie internetowym.

Salony audio na swoich stronach podają ceny sugerowane i warto się z nimi skontaktować w sprawie faktycznych cen jakie mogą zaproponować.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Co do wzmacniacza, pozostaję przy nowym, ale jeszcze rozważam zakup tego proponowanego Denona zamiast Marantza. Znalazłem takie używane kolumny:https://www.olx.pl/d/oferta/okazja-kolumny-kino-domowe-stereo-denon-sc-f391-5-0-drewno-CID4042-IDYlQdh.html. Przynajmniej są z drewnianej płyty, a nie z plastiku. Nie mogłem znaleźć specyfikacji. Wiem tylko, że mają 6 ohmów. Czy dobranie subwoofera nie będzie tu problemem? Czy warto zainwestować w takie kolumny?

Edytowano przez Lukasz Skiba
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Z tego co widze to te denonki maja zakres 150hz 22khz i zastanawiam sie jak to jest z tym odcinaniem pasma na subwooferze. Czy nap sub z mozliwoscia odciecia przy 150hz wypelnie to brakujace pasmo. Czy nie powinno sie az tak wysoko odcinac ? Sorry ale jestem laikiem w ukladach 5.1. Jedynie mam doswiadczenie w stereo :)

Edytowano przez Lukasz Skiba
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...