Skocz do zawartości

Subwoofer w kinie jeden czy może dwa.


tomand987

Recommended Posts

Napisano (edytowany)
15 godzin temu, przemeklbn napisał:

Jeżeli masz skalibrowany system przez Audyssey i ustawioną skalę głośności na decybele, to 0db to będzie poziom dźwięku referencyjny tj taki z jakim powinien być odtwarzany materiał filmowy wg twórców tych produkcji. I to jest dosyć głośno.

Jak to nie wyjdzie? Wszystko można zmierzyć. Chyba, że mówisz tylko o pomiarach SPL to faktycznie jest jakiś wycinek informacji o graniu.

Skala w Denonie podana jest na dwa sposoby do wyboru sposób 1 to poziom od 0-98, a sposób drugi jest faktycznie podany w dB i ma skalę od -79,5 do +18dB.

Testowałem na razie bez suba, jutro po niego pojadę, jak włączyłem Alitę i Alien Covenant na blu-ray  w DTS HD MA 7.1 to po ustawieniu skali na 0, naprawdę było tak głośno że krew leciała z uszu ten dzwięk był natarczywy i agresywny, ten dzwięk był bardzo ostry w górnych partiach, soprany i wysokie częstotliwości, pewnie tak grają Oberony 7/Vokal/On-Wall/Fazon Sat, bałem się czy nie popali się cewka i magnes w wysokotonowych.

Napiszcie co jest bardziej prawdopodobne popalenie głośników czy popsucie i przegrzanie amplitunera, ampli ustawiony na 4 ohm.

Nie wiem co twórcy filmowi reżyserzy mają w głowach ale na dłuższą metę nie da się tak głośno słuchać, kalibrację wykonalem wszystko na small i 80hz.

W pokoju tak małym jak 20m2 ten dzwięk był wszechobecny a wręcz natarczywy i agresywny, po obniżeniu skali volume do -20, -25dB, czyli lekko przekroczona połowa skali na potencjonometrze cyfrowym było już przyjemniej, może nie było referencyjne ciśnienia, ale dla moich uszu i sprzętu zdecydowanie bezpieczniej.

Czy istnieje cos takiego jak wygrzewanie kolumn i wzmacniacza, czy od razu po rozpakowaniu z pudełka mogę sluchać tak glośno z tzw. poziomu referencyjnego, czy na początku mam przez 200-400 godzin grać cicho a dopiero później mogę.

Edytowano przez tomand987
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, tomand987 napisał:

Nie wiem co twórcy filmowi reżyserzy mają w głowach ale na dłuższą metę nie da się tak głośno słuchać, kalibrację wykonalem wszystko na small i 80hz.

Widocznie na twoim systemie przy tej głośności są już duże zniekształcenia. To jest głośno, ale w poprawnie zachowującym się systemie nie powinno być przy takim natężeniu dźwięku nieprzyjemnych wrażeń. Tak na prawdę, typowe sceny z filmu i dialogi nie powinny brzmieć jakoś przesadnie głośno. Większa dynamika powinna być widoczna dopiero przy scenach akcji itd.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumiemie pisząc 'system' miałem na myśli całość - sprzęt, kalibrację, pomiezczenie. Słuch przyzwyczaja się do wyższych poziomów głośności o ile nie pojawiają się przeróżne negatywne efekty. Chyba każdy czasami chciał posłuchać czegoś na prawdę głośno  i co chwilę podgłaśniał o kolejne db, bo wydawało mu się, że jest jeszcze za cicho.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, tomand987 napisał:

Nie wiem co twórcy filmowi reżyserzy mają w głowach ale na dłuższą metę nie da się tak głośno słuchać, kalibrację wykonalem wszystko na small i 80hz.

Mysle ze to byli po prostu amatorzy, Ci inzynierowie dzwieku ktorzy wymyslili ten standard, bo skoro u Ciebie to nie gra dobrze to znaczy ze nie mieli zielonego pojecia co robia :D Mysle ze powinienes napisac do Dolby czy THX i przekazac im Twoja opinie :D Ja chyba sie nie nadaje juz na fora, poziom ludzkiej "madrosci" mnie coraz bardziej przerasta 🙂

4 godziny temu, Butler napisał:

Myślę że sporo negatywnych odczuć przy referencyjnym poziomie dokłada akustyka pomieszczenia. Nie od dziś wiadomo że w ogarniętym pomieszczeniu da się robić odsłuch na wyższych poziomach VOL.

Ogolnie akustyka jest najwazniejszym aspektem kina, a jesli chodzi o poziom referencyjny to jest absolutny mus, znaczy DOBRZE zrobiona akustyka 🙂 Na spokojnie ponad 100 osob ktore odwiedzilo moje kino, moze ze 2-3 max stwierdzily ze poziom referencyjny to za glosno 🙂 No i oczywiscie tez i trzeba miec sprzet ktory w ogole jest w stanie wytworzyc te 115 dB bez znieksztalcen, bo to nie jest latwa sprawa 🙂 Mozna spokojnie zalozyc ze na zwyklym amplitunerze nie jest sie w stanie tego osiagnac, moze na Klipschach przy idealnym zgraniu systemu 🙂 Tak wiec spokojnie mozna powiedziec ze wiekszosc kin domowych nie ma mozliwosci zagrac tak glosno i zarazem czysto, pomijajac juz akustyke 🙂

Edytowano przez tomw
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. wspomne dla jasnosci, ze jak sa normalne filmy bez wiekszych efektow, to wtedy nie slucham na poziomie referencyjnym, bo i nie ma to moim zdaniem sensu. Tym badziej jak sa ze streamingu, gdzie dzwiek ogolnie jest mocno sredni. Ale jak mam Bluraya z dobrze zrobionym filmem z efektami jak np Dune itp. to absolutnie warto 🙂 Tak duza dynamika to jest cos niesamowitego, przy odpowiednich wyzej wspomniancy warunkach 🙂

Edytowano przez tomw
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, w sklepie Denon Store powiedzieli mi że 6800 to prawie najwyższy Denon i mocy mu nie brakuje i spokojnie powinien sobie poradzić z Oberonami wiem że Klipsch są bardziej skuteczne ale nie odpowiada mi ich brzmienie, za to lubię Dali, Focal, Monitor Audio tych producentów. Wiec to nie jest kwestia przesterowania tylko pewnie akustyki, ale jakieś ustroje mi zamontowali ale bez pomiarów tak na odwal się. Co byście radzili próbować zwrócić sprzęt ponieważ nie gra tak jak bym tego oczekiwał. Co się stanie podczas przesterowana pytanie hipotetyczne uszkodzi się amplituner czy prędzej głośniki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, tomand987 napisał:

Nie wiem, w sklepie Denon Store powiedzieli mi że 6800 to prawie najwyższy Denon i mocy mu nie brakuje i spokojnie powinien sobie poradzić z Oberonami wiem że Klipsch są bardziej skuteczne ale nie odpowiada mi ich brzmienie, za to lubię Dali, Focal, Monitor Audio tych producentów. Wiec to nie jest kwestia przesterowania tylko pewnie akustyki, ale jakieś ustroje mi zamontowali ale bez pomiarów tak na odwal się. Co byście radzili próbować zwrócić sprzęt ponieważ nie gra tak jak bym tego oczekiwał. Co się stanie podczas przesterowana pytanie hipotetyczne uszkodzi się amplituner czy prędzej głośniki.

No jak Pan z Denon store czy ogolnie ze sklepu tak mowil, no to tak musi byc. Panowie ze sklepu zawsze wiedza najlepiej 🙂 Ja bym radzil abys spedzil tak chociaz ze 30 godzin na wykladach ludzi ktorzy sie znaja na temacie kina, abys wiedzial w koncu jakkolwiek o czym mowisz 🙂 Sa za darmo, na YT, wpisz sobie Anthony Grimani i przyswajaj 🙂 Zaoszczedzi Ci to duzo pieniedzy na bezsensownym wydawaniu owych na sprzet 🙂

 

Edytowano przez tomw
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

A może chodzi o wygrzanie głośników ile trzeba godzin pograć cicho aby później można grać na full. Co uważasz że kupiłem zły sprzęt 6800 jest amplitunerem kinowym jakbyś nie wiedział, a Oberony grają przynajmniej dla mnie lepiej od Klipsch, jeżeli chodzi o stereo w kinie też powinny dać sobie radę to że mają małą skuteczność to nie znaczy że nie mogą być wykorzystywane w kinie.

Edytowano przez tomand987
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, tomand987 napisał:

A może chodzi o wygrzanie głośników ile trzeba godzin pograć cicho aby później można grać na full. Co uważasz że kupiłem zły sprzęt 6800 jest amplitunerem kinowym jakbyś nie wiedział, a Oberony grają przynajmniej dla mnie lepiej od Klipsch, jeżeli chodzi o stereo w kinie też powinny dać sobie radę to że mają małą skuteczność to nie znaczy że nie mogą być wykorzystywane w kinie.

Definitywnie chodzi o wygrzanie glosnikow, najlepiej kup specjalna maszyne do wygrzewania glosnikow, bedziesz mial gwarancje ze sa dobrze wygrzane i wtedy to na prawde zacznie grac tak jak bys chcial 🙂 Podjedz do Denon store i tam Ci Pan doradzi dokladnie jaka 🙂

Edytowano przez tomw
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

A co ty myślisz że wszyscy tylko na Klipschu kina robią, nie da się zrobić kina na Dali, Focalu czy KEF? Te zagraniczne kina jakie widziałem za kupę hajsu były albo na Dali albo na Focalu, nikt kto buduje poważne kino za poważne pieniądze, nie robi tego na Klipschu bo to budżetowe tanie glosniki dla ludu i beznadziejnie grające przynajmniej w stereo głośniki.

Edytowano przez tomand987
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, tomand987 napisał:

A co ty myślisz że wszyscy tylko na Klipschu kina robią, nie da się zrobić kina na Dali, Focalu czy KEF? Te zagraniczne kina jakie widziałem za kupę hajsu były albo na Dali albo na Focalu, nikt kto buduje poważne kino za poważne pieniądze, nie robi tego na Klipschu bo to budżetowe tanie glosniki dla ludu i beznadziejnie grające przynajmniej w stereo głośniki.

Jak zawsze masz racje, ciezko sie nie zgodzic (acz mimo ze sie zgadzam z Twoimi opiniami, nie za bardzo rozumiem o co chodzi z tym ze dobre kino moze byc zrobione tylko na Klipsch) 🙂

image.png.d54668928832248e8287589e76a41abe.png

Edytowano przez tomw
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Miałem na myśli raczej model RP 6000 w bezpośrednim starciu z MA Gold czy Focalem Aria, nie porównujmy Klipscha za 150k do Oberonow, ale musicie wiedzieć że Dali czy Focal też ma wysokie serie Sopra, Utopia czy Kore i też może być system audio w kwocie sześciocyfrowej. Audiovector, Sonus Faber, MA, Dali, Focal, KEF, Paradigm, Bowers Wilkins, mam tak wymieniać bez końca każda z tych firm zagra lepiej od Klipsch.

Edytowano przez tomand987
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, tomand987 napisał:

Miałem na myśli raczej model RP 6000 w bezpośrednim starciu z MA Gold czy Focalem Aria, nie porównujmy Klipscha za 150k do Oberonow, ale musicie wiedzieć że Dali czy Focal też ma wysokie serie Sopra, Utopia czy Kore i też może być system audio w kwocie sześciocyfrowej. Audiovector, Sonus Faber, MA, Dali, Focal, KEF, Paradigm, Bowers Wilkins, mam tak wymieniać bez końca każda z tych firm zagra lepiej od Klipsch.

Mądrego to i miło posłuchać 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, tomand987 napisał:

mam tak wymieniać bez końca każda z tych firm zagra lepiej od Klipsch.

Ale wiesz, że lepiej/gorzej to kwestia z jednej strony przeznaczenia a z drugiej strony gustu odbiorcy? Jak masz jakąś obiektywną miarę lepszości... a nie stój. Trzeba by pewnie coś zmierzyć.... 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Nie mierzyć tylko umówić się na odsłuchy tych wszystkich głośników w sklepach audio i porównać je bezpośrednio z Klipschem i wtedy będzie jasne co jest dla kogo lepsze, jeżeli tylko lubu dubu i szambo to Klipsch, a jak muzykalność stereofonia to inne marki. Zapytam jeszcze raz czy Oberony mogą mieć przeznaczenie do kina.

Edytowano przez tomand987
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, PanKlor napisał:

Ale wiesz, że lepiej/gorzej to kwestia z jednej strony przeznaczenia a z drugiej strony gustu odbiorcy? Jak masz jakąś obiektywną miarę lepszości... a nie stój. Trzeba by pewnie coś zmierzyć.... 


Przy tych idiotyzmach ktore ten koles wypisuje to mozna zapomniec o pomiarach, wpierw niech w ogole uslyszy jakies w miare niezle kino, bo najwyrazniej nawet i tego nie doswiadczyl 🙂 "Pan z Denon Store" jak na razie jest najwiekszym autorytetem :D

Edytowano przez tomw
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Słuchałem niezłego kina sala dream w Heliosie i IMAX, ile byś do domu subwooferow nie wstawił nie osiagnie się tego co tam. Co z tym wygrzanie kolumn przez pierwsze 200 godzin trzeba robić. I nienazywaj mnie kolesiem bo nim nie jestem, dla ciebie to Pan, pajacyku.

Edytowano przez tomand987
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, tomand987 napisał:

ile byś do domu subwooferow nie wstawił nie osiagnie się tego co tam.

W domu bez problemu osiągniesz poziom jak w IMAX. Pamiętaj jednak że systemy kinowe pro nie grają na pełnym gwizku. Bo to tak jakby się cieszyć że jadąc 200km/h (w domu) wyprzedzamy Bugatii :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, tomand987 napisał:

Słuchałem niezłego kina sala dream w Heliosie i IMAX, ile byś do domu subwooferow nie wstawił nie osiagnie się tego co tam. Co z tym wygrzanie kolumn przez pierwsze 200 godzin trzeba robić. I nienazywaj mnie kolesiem bo nim nie jestem, dla ciebie to Pan, pajacyku.

Ah, IMAX i sala dream w Heliosie, ja tyle szukałem jakiegoś na prawdę dobrego dźwięku w kinie, a tu mam pod samym nosem 🙂 muszę uznać wyższość Twego argumentu Panie kolesiu, ile bym nie wstawił subow, to takiej jakości dźwięku jak w IMAXIE nie łosiongne 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, tomand987 napisał:

Nie mierzyć tylko umówić się na odsłuchy tych wszystkich głośników w sklepach audio i porównać je bezpośrednio z Klipschem i wtedy będzie jasne co jest dla kogo lepsze, jeżeli tylko lubu dubu i szambo to Klipsch, a jak muzykalność stereofonia to inne marki. Zapytam jeszcze raz czy Oberony mogą mieć przeznaczenie do kina.

O i to mi sie podoba. Moje kino na Focalach i Monitor Audio to porządny setup a @Butler I @tomw mają łubu dubu i szambo.  ;)

Tak tylko zastanawiam się jeszcze po co zarejestrowałeś sie na forum skoro prawie wszystko wiesz na temat kd i czym handluje @Butler;) 😉 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...