Skocz do zawartości

Wasze sposoby przeprowadzania odsłuchów 3-wnioski końcowe


Nowy75

Recommended Posts

Dawno temu obiecałem dokończyć eksperyment z kablami głośnikowymi w moim systemie . Twarz ma się tylko jedną ,więc wracam do tematu 😀 . Minęło sporo czasu ,bo od tamtej pory były dwie w sumie 7-miesięczne delegacje ,urlop ,a w innych "oknach odsłuchowych"  a to padło na słuch na skutek przeziębienia,albo był wysyp rodzinnych jubileuszy . Zaczęło się od tego, że w czasie zmiany okablowania usłyszałem zasadniczą zmianę dżwięku - bas się bardziej zróżnicował,przestał dominować, przybyło w środku ,ujawniły się wokale , wcześniej mocno wycofane . Jednak w trakcie zmiany kabli zmieniłem też rozstaw i dogięcie monitorów , na co uwagę zwrócili koledzy KRAFT ,ZOLT,i KW 202 . Musiałem przyjąć na klatę własną niewiedzę i obiecałem powtórkę już z jednakową pozycją monitorów dla obu rodzajów kabli .

W międzyczasie uzbrojony w nową wiedzę ,kontynuowałem eksperymenty z ustawieniem monitorów ,zastanawiałem się nad doborem repertuaru i samym sposobem słuchania,w czym doradzał kolega DI BATONIO . Z premedytacją nie czytałem nic na temat kabli , by nie nabijać mózgownicy sugestiami . Finalnie postawiłem na prostotę i nieprzeciąganie porównania . Uznałem ,że nie mając "dyrygenckiego ucha" nie wychwycę różnicy w pojedynczych wybrzmieniach , a przeciąganie w czasie szybciej zmęczy mi ucho niż doprowadzi do prawdy . Z drugiej strony tańcząc po domu z monitorami jestem w stanie, bez większych problemów ,  wskazać co się zmieniło .

Bohaterami testu były kable Melodika Purple Rain 4mm kwadrat i Chord C-screenX  1,32mm kwadrat . Gra Taga Htr 1500 i monitory Elac Debut 2.0B6.2 . Monitory na standach ,klasyczny trojkąt zorientowany na słuchającego ,Taga wystawiona na szafkę dla umożliwienia sprawnej zmiany kabli . NIEZMIENNA POZYCJA MONITORÓW !😀 . Pierwszy set na spokojnie : Norah Jones Sunrise i What Am I to You . Drugi set już bogatszy w dżwięki : Maanam ,Ta noc do innych jest niepodobna i Anioł . Trzeci set kierunek rozrywkowy A-Ha  Take on me i The sun always shines on TV .

Wnioski

Odsłuch nie przyniósł w moim wypadku rostrzygnięcia czy kable zagrały różnie ,czy tak samo . W pierwszym secie miałem wrażenie ,że Norah minimalnie wyszła zza dymu po zmianie na Chorda ,ale podkreślam, WRAŻENIE . Przy Maanamie nic nie wychwyciłem .  I ponownie przy A-Ha WRAŻENIE nieco większej głośności lub wyjścia zza dymu . Starałem się w trakcie odsłuchu nie napinać ,a jednocześnie być uważnym.  Na tą chwilę obstawiałbym ,że to moja głowa jest sprawcą wrażeń . Przerwy między setami było tyle ,co przepięcie kabli i wygrzanie lamp do pracy, co w Tadze zajmuje jakieś 20 s . Obstawiam na głowę głownie dlatego, że w przypadku zmiany ustawienia monitorów jestem w stanie bez większych problemów określić co się zmieniło  ,oczywiście zakres zmian też bywa różny. Podsumowując, problem inwestować w kable czy nie,pozostaje w moim przypadku nierozstrzygnięty . Zajmę się zatem tym, co w moim środowisku domowym przynosi wymierne rezultaty-poszukiwaniem optymalnego ustawienia monitorów do odsłuchów, które z pewnością nie ma nic wspólnego z ustawieniem pod sprawną komunikację po salonie😀.

Pozdrawiam i życzę Wszystkim spokojnej niedzieli.

Teraz czas na obiad i kawę u teściowej😀

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Nowy75 napisał:

Podsumowując, problem inwestować w kable czy nie,pozostaje w moim przypadku nierozstrzygnięty .

W tej sytuacji nie warto. Ale dobrze, że spróbowałeś i doszedłeś do tego sam. Może kiedyś będziesz miał inne kolumny (nie żebym namawiał do zmiany ;)) i wtedy powtórzysz eksperyment.

Edytowano przez Rafał S
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Rafał S napisał:

W tej sytuacji nie warto. Ale dobrze, że spróbowałeś i doszedłeś do tego sam. Może kiedyś będziesz miał inne kolumny (nie żebym namawiał do zmiany ;)) i wtedy powtórzysz eksperyment.

W tej sytuacji , czyli Taga i te Elaci , rozumiem sugestię i nie oponuję 😀 . Myślałem nieco o Focalach 906 ,ale obecnie przydrogawe w stosunku do mojego systemu ,ostatnio odkryłem Pylony Ruby /oba modele pasują wymiarowo do moich standów i miejsca odsłuchowego/,podkreślam,że nie szukam konkretnej sygnatury dżwięku ,a raczej nowych doznań . Pierwotnie Elaci stały na szafce RTV i miałem wrażenie ,że się duszą, gdy trafiły na standy otworzył się dla mnie nowy świat , a kiedy zacząłem je przesuwać ujawniały się wciąż nowe wymiary . Tego właśnie oczekiwałbym od nowych monitorów . Ale nic na szybko ,czytam ,słucham ,Elaci i Taga pasują do mojego poziomu osłuchania . Oceniam ,że najsłabszym ogniwem mojego systemu jest napęd cd , gdy padnie ,otworzą się nowe możliwości...😀 . W duchu dobrze pojętej ekologii życzę sobie i Tadze ,by wytrzymał jak najdłużej😀

I co ważne ,zdaję sobie sprawę ,że ciężar gatunkowy mojego doświadczenia jest dla wielu kolegów/koleżanek tutaj jak hodowanie na nitce kryształków soli w podstawówce 😀 . Mam jednak nadzieję ,że może ktoś zupełnie świeży, jak ja jeszcze rok temu ,wpadnie przypadkiem na ten temat i zamiast biec do sklepu po nowy wzmacniacz , kable ,kolumny ,popracuje nad tym co ma i będzie zadowolony 😀

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Nowy75 napisał:

W tej sytuacji , czyli Taga i te Elaci

Chodziło mi raczej o to, że praktycznie nie usłyszałeś różnic lub były one na granicy percepcji. A skoro tak, to dlaczego miałbyś wydawać na to pieniądze? :)

Pozdrawiam i życzę dużo satysfakcji ze słuchania. Odradzam kupowanie Pylonów Ruby w ciemno - nawet w przypadku dobrej ceny na rynku wtórnym.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Rafał S napisał:

Chodziło mi raczej o to, że praktycznie nie usłyszałeś różnic lub były one na granicy percepcji. A skoro tak, to dlaczego miałbyś wydawać na to pieniądze? :)

Pozdrawiam i życzę dużo satysfakcji ze słuchania. Odradzam kupowanie Pylonów Ruby w ciemno - nawet w przypadku dobrej ceny na rynku wtórnym.

Jasne . Nie chodziło tyle o chęć zakupu, co właśnie o pozyskanie doświadczenia . Zdaję sobie sprawę z różnych "ale" ,które mogły zaważyć na takim a nie innym wyniku . Już nic nie kupię bez odsłuchu ,miałbym pozbawić się przyjemności ? 😀 . Zwłaszcza ,że z pewnością zauważalnie wzrośnie budżet , będę chciał by grało i cieszyło oko😀 .

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Rafał S napisał:

Chodziło mi raczej o to, że praktycznie nie usłyszałeś różnic lub były one na granicy percepcji. A skoro tak, to dlaczego miałbyś wydawać na to pieniądze? :)

Pozdrawiam i życzę dużo satysfakcji ze słuchania. Odradzam kupowanie Pylonów Ruby w ciemno - nawet w przypadku dobrej ceny na rynku wtórnym.

A jeszcze mnie kolega tą przestrogą na temat Pylonów zaciekawił 😀 .Są aż tak charakterystyczne ? W sumie w recenzjach /niezbyt licznych / informacji o brzmieniu jak na lekarstwo ,bardziej marketingowa papka ,a clou recenzji to producenckie info o zastosowanych przetwornikach . Mogę prosić o jakiś opis jak toto gra ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Nowy75 napisał:

A jeszcze mnie kolega tą przestrogą na temat Pylonów zaciekawił 😀 .Są aż tak charakterystyczne ? 

Trzy lata temu miałem monitory Pylon Opal i szukałem czegoś brzmiącego trochę jaśniej. Na serio rozważałem Ruby. Odradził mi je wtedy p. Mateusz Jujka. Z jego słów wynikało, że grają dość ostrą górą i twardym, punktowym basem (w porównaniu z Opalami i Diamondami). Z podobnymi opiniami zetknąłem się jeszcze kilkakrotnie, ale przede wszystkim uwierzyłem p. Jujce i odpuściłem odsłuch. 

Jeśli będziesz miał okazję, to sprawdź i podziel się wrażeniami. :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Rafał S napisał:

Trzy lata temu miałem monitory Pylon Opal i szukałem czegoś brzmiącego trochę jaśniej. Na serio rozważałem Ruby. Odradził mi je wtedy p. Mateusz Jujka. Z jego słów wynikało, że grają dość ostrą górą i twardym, punktowym basem (w porównaniu z Opalami i Diamondami). Z podobnymi opiniami zetknąłem się jeszcze kilkakrotnie, ale przede wszystkim uwierzyłem p. Jujce i odpuściłem odsłuch. 

Jeśli będziesz miał okazję, to sprawdź i podziel się wrażeniami. :) 

Ten punktowy bas faktycznie przewijał się w opiniach, poza tym było dość skromnie jeśli chodzi o wrażenia ogólne . Jestem ciekaw ,co teoretycznie lepsze niż moje monitory pokazałyby na moim podwórku . Tylko kaucja i odsłuch ,gdyby padło na te Pylony obiecuję skrobnąć ,coś w stylu "uchem amatora"😀 . Gorzej jak się za bardzo spodoba...😀

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, zolt napisał:

Cóż, absolutnie mnie ten wniosek nie dziwi. ;)
I moim zdaniem jak najbardziej przyniosło to rozstrzygnięcie, ale rozumiem dyplomację. Akurat ja się w nią nie bawię. :)

Nie miałem żadnych oczekiwań na tak lub nie ,więc przynajmniej z mojego punktu widzenia jest obiektywnie ,choć w ramach poprawnej metodyki powinienem powtórzyć kilkukrotnie . I pewnie powtórzę . Będę pewniejszy tego ,co usłyszę lub nie😀

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

@Nowy75 Ciekawe, że w testach kabli głośnikowych zawsze przepinacie kable zamiast podłączyć równocześnie dwa zestawy kabli do kolumn i tylko na wzmacniaczu przełączać zaciski A/B. Skoro zrobisz pauzę i zaczniesz bawić się kablami to oczywiste, że zgubisz takie niuanse jak różnice w kablach.

Co do stawiania kolumn na szafkach i na stojakach różnica będzie ewidentna, bo stojak nie przynosi w takim zakresie drgań jak szafka. 

Tak w ogóle, to powinieneś wygłuszyć stojaki jakimś materiałem w środku. Ja do stojaków nasypałem budowlany piasek ozdobny z OBI. Można też dać śrut, ale to wychodzi drogo. Jest też opcja strojenia podstawek za pomocą napiętej struny, ale to już hardcore i nie zdecydowałem się na takie rozwiązanie. W każdym razie, dociążenie i wygłuszanie podstawek daje więcej od zmiany okablowania. 

A próbowałeś zaplatać kable w warkocze? To redukuje zniekształcenia - patent firmy IXOS. 

9zwfpw28qBtsALrQydKTLd.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Gargan napisał:

@Nowy75 Ciekawe, że w testach kabli głośnikowych zawsze przepinacie kable zamiast podłączyć równocześnie dwa zestawy kabli do kolumn i tylko na wzmacniaczu przełączać zaciski A/B. Skoro zrobisz pauzę i zaczniesz bawić się kablami to oczywiste, że zgubisz takie niuanse jak różnice w kablach.

Co do stawiania kolumn na szafkach i na stojakach różnica będzie ewidentna, bo stojak nie przynosi w takim zakresie drgań jak szafka. 

Tak w ogóle, to powinieneś wygłuszyć stojaki jakimś materiałem w środku. Ja do stojaków nasypałem budowlany piasek ozdobny z OBI. Można też dać śrut, ale to wychodzi drogo. Jest też opcja strojenia podstawek za pomocą napiętej struny, ale to już hardcore i nie zdecydowałem się na takie rozwiązanie. W każdym razie, dociążenie i wygłuszanie podstawek daje więcej od zmiany okablowania. 

A próbowałeś zaplatać kable w warkocze? To redukuje zniekształcenia - patent firmy IXOS. 

9zwfpw28qBtsALrQydKTLd.jpg

To może pytanko praktyczne. 

A czy nie jest tak że podłączając a i b dwa zestawy przewodów do jednego zestawu kolumn, faktycznie gramy po dwóch przewodach? 

Nie patrzyłem w schematy (bo nie umiem:)) ale zakładam że większość wzmacniaczy będzie miała wewnętrznie zmostkowane wyjścia neutralne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Gargan napisał:

@Nowy75 Ciekawe, że w testach kabli głośnikowych zawsze przepinacie kable zamiast podłączyć równocześnie dwa zestawy kabli do kolumn i tylko na wzmacniaczu przełączać zaciski A/B. Skoro zrobisz pauzę i zaczniesz bawić się kablami to oczywiste, że zgubisz takie niuanse jak różnice w kablach.

Co do stawiania kolumn na szafkach i na stojakach różnica będzie ewidentna, bo stojak nie przynosi w takim zakresie drgań jak szafka. 

Tak w ogóle, to powinieneś wygłuszyć stojaki jakimś materiałem w środku. Ja do stojaków nasypałem budowlany piasek ozdobny z OBI. Można też dać śrut, ale to wychodzi drogo. Jest też opcja strojenia podstawek za pomocą napiętej struny, ale to już hardcore i nie zdecydowałem się na takie rozwiązanie. W każdym razie, dociążenie i wygłuszanie podstawek daje więcej od zmiany okablowania. 

A próbowałeś zaplatać kable w warkocze? To redukuje zniekształcenia - patent firmy IXOS. 

9zwfpw28qBtsALrQydKTLd.jpg

Całe te moje wypociny nie mogą być traktowane jako poważny test ,który odpowie na pytanie, czy kable grają ,czy nie , o co zresztą spory toczono nie tylko na tym forum . Ludzie znacznie lepiej osłuchani, obyci sprzętowo i posiadający sporą wiedzę z zakresu hi-fi mają skrajnie różne opinie w tym temacie . W moim konkretnym przypadku  ,zmiana brzmienia , którą uzyskałem po wymianie okablowania i początkowo wziąłem za efekt wymiany ,okazała się  zmianą spowodowaną przesunięciem standów z monitorami . Zanim przystąpiłem do mojego wczesnoszkolnego doświadczenia wielokrotnie potwierdziłem ,przesuwając standy i dogięcie kolumn ,że mogę uzyskać radykalną zmianę brzmienia swojego systemu ,w swoich warunkach domowych. Proste doświadczenie ,które przeprowadziłem przy tym samym ustawieniu kolumn ,a różnym okablowaniu, nie przyniosło w moim odczuciu zmian w dżwięku, które mógłbym jednoznacznie wskazać . To tylko tyle. Zdaję sobie sprawę z części,"ale", dlatego nie mogę też jednoznacznie stwierdzić ,że kable nie grają , przy jednorazowej próbie z licznymi ograniczeniami byłaby do ignorancja z mojej strony . Przy okazji ,wczoraj ,korzystając z chwili domowej wolności wypróbowałem kolejne ustawienie standów , 2,75 m rozstawu przetworników , i kolejny poziom odstawienia od ścian . Efekt ,spektakularny !-niesamowita przestrzeń , powietrze ,wokaliści śpiewający "tylko dla mnie"  ,tu ktoś westchnął na widowni, tam wokalistka nabrała/wypuściła powietrze ,wybrzmienia instrumentów ,cacko . Ale nic za darmo,ubyło basu /pogłosu też/,więc będę szukał dalej 😀.  Co do moich standów ,naprawdę solidny jak na budżet produkt ,na czterech nogach,konkretna waga , przed zasypaniem polecanym przez kolegę DIBATONIO ,powstrzymały mnie tylko owe przesunięcia ,ale może już czas .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Nowy75 chciałbym się upewnić 

18 minut temu, Nowy75 napisał:

2,75 m rozstawu przetworników , i kolejny poziom odstawienia od ścian

Przy tym samym utworze, poziomie spl zwiększyłeś rozstaw i przybliżyłeś do siebie, tak?

I zarejestrowałeś różnicę 

20 minut temu, Nowy75 napisał:

Efekt ,spektakularny !-niesamowita przestrzeń , powietrze ,wokaliści śpiewający "tylko dla mnie"

 

21 minut temu, Nowy75 napisał:

więc będę szukał dalej

Jestem ciekawy, co chciałbyś znaleźć. 


 

Odpowiedzi na pytanie czy kable grają szukałem i ja.

Brakuje mi wytrwałości, zaparcia i odpuściłem. 

Poproszę o zachętę, jakiś sposób, bym jeszcze raz spróbował. Dziękuję 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, AudioTube napisał:

@Nowy75 chciałbym się upewnić 

Przy tym samym utworze, poziomie spl zwiększyłeś rozstaw i przybliżyłeś do siebie, tak?

I zarejestrowałeś różnicę 

 

Jestem ciekawy, co chciałbyś znaleźć. 


 

Rozstaw "wyszedł" zupełnie przypadkowo . Z tego ,co pamiętam , Kolega ma solidne standy ,które przemieszcza z położenia "spoczynkowego" do odsłuchowego . U mnie jest podobnie ,z tym , że szukam optymalnego dla mnie brzmieniowo położenia . Oddaliłem standy na nową odległość od ścian ,po pierwszym odpaleniu okazało się ,że Kora śpiewa na prawo ode mnie  ,przesunąłem prawy  stand w prawo ,coś pomajstrowałem przy lewym ,żeby uzyskać symetrię w osi .  Kora pojawiła się naprzeciw mnie i uderzył mnie efekt ,który uzyskałem jeśli chodzi o tę przestrzenność  i różne detale . Przesłuchałem kilka utworów ,a potem,przy ciągle tym samym poziomie głośności ,sprawdzałem przy innym repertuarze  : Queen,Depeche Mode,Amy Winehouse,Norah Jones, 50Cent . Wszędzie ten sam efekt . Szczególnie ciekawie było przy Depeche Mode ,na moim systemie  płyta Memento Mori brzmiała wcześniej mocno basowo i ciemno .uważałem to za zamierzony efekt zważywszy na okoliczności ,  w których powstała /śmierć Andy Fletchera / . Ten efekt pozostał , ale pojawiła się ta przestrzeń ,którą tak lubię w nagraniach DM . Po sesji przemierzyłem odległości i zanotowałem w głowie i na papierze efekty😀 .  Co chcę znależć ? - do tej przestrzenności i detali przywróciłbym chętnie nieco krwi i zróżnicowania na basie . Zdaję sobie sprawę ,że to może dopiero przy nowym zestawie ,jeśli teraz nie znajdę😀 .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, AudioTube napisał:

@Nowy75 chciałbym się upewnić 

Przy tym samym utworze, poziomie spl zwiększyłeś rozstaw i przybliżyłeś do siebie, tak?

I zarejestrowałeś różnicę 

 

Jestem ciekawy, co chciałbyś znaleźć. 


 

Odpowiedzi na pytanie czy kable grają szukałem i ja.

Brakuje mi wytrwałości, zaparcia i odpuściłem. 

Poproszę o zachętę, jakiś sposób, bym jeszcze raz spróbował. Dziękuję 

Te kable to aż tak mnie nie pasjonują jakby się mogło wydawać 😀 . Tak z ciekawości sprawdzałem ,o co ta forumowa wojna😀 Mnie interesują doznania muzyczne i inne . Dziś sobie potwierdzam walory nowego ustawienia standów . Wygrzebałem składankę Kombi "The singles" z nie poprawianymi pod radio i nowe czasy wersjami singli . Brzmi fantastycznie ,również bas pana Tkaczyka

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z takim zaangażowaniem Tobie bliżej do osiągnięcia celu.

Namawiam, o ile możliwe, do zabierania znanych realizacji/utworów i przysłuchiwanie się im na obcym gruncie. U znajomych, salonach, audio show. Często wystarczy tylko poprosić. Nic nie kosztuje.
Chwila uważności i będziesz miał rozeznanie/porównanie, odniesienie. 

„Spacerowałem” kiedyś sobie po takich właśnie miejscach i mozolnie zbierałem data. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, AudioTube napisał:

Czy chciałbyś więcej „energii”, dynamiki brzmienia, czy więcej informacji, faktur, akcji, tkanki w paśmie tzw basu?

 

Interesuje mnie bardziej zróżnicowanie niż łupnięcie ,które też urok ma ,pod warunkiem ,że nie zagłusza pozostałych walorów brzmienia . A tak jest ,gdy mam ustawienie standów bardziej praktyczne niż muzyczne 😀 . W sumie żadna nowość dla forumowej braci ,ale ja muszę testować sam ,a nie powtarzać za innymi😀

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, AudioTube napisał:

Z takim zaangażowaniem Tobie bliżej do osiągnięcia celu.

Namawiam, o ile możliwe, do zabierania znanych realizacji/utworów i przysłuchiwanie się im na obcym gruncie. U znajomych, salonach, audio show. Często wystarczy tylko poprosić. Nic nie kosztuje.
Chwila uważności i będziesz miał rozeznanie/porównanie, odniesienie. 

„Spacerowałem” kiedyś sobie po takich właśnie miejscach i mozolnie zbierałem data. 

 

Taki mam też zamiar ,zwłaszcza ,że rezultaty prób na domowym podwórku są bardzo obiecujące .  A zakładam ,że można sporo więcej i lepiej . Nasze hobby to trochę jak praca w kuchni-szczypta tego,dwie tamtego,a jaka różnica !😀 . Zaraz zabieram się do przygotowania mięs na jutrzejszy rodzinny obiad,przy okazji wypróbuję nowe cacko z Japonii ze stali shiro ss ,zobaczymy co potrafi 😀

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Nowy75 napisał:

Elac debut b6 2.0 . Podobno z tych trochę basujących,ale nie miałem materiału do porównań,patrz nick 😀

Andrew Jones w wersji 2.0 dodał wysokich tonów, tak że raczej nie są z tych "basujących" 🙂 Znaczy w porównaniu do moich kolumn to w twoich jest mnóstwo basu 😄 Mają trochę rezonansu przy 700Hz - faktycznie to słychać? Czasem na pomiarach wychodzą rzeczy, na które nikt nie zwróci uwagi 😄 Dlatego lepiej nie czytać testów tylko słuchać muzyki 😄

Ten Cambridge AXR100 będzie doskonale pasować do twoich kolumn. Sprawdzi się też jeśli kupisz lepsze monitorki. Chociaż myślę, że nie prędko będziesz zmieniać kolumny. Żeby faktycznie opłacało się zmienić musiałbyś wydać 3 może 4 razy tyle co za Debiuty 🤷

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...