Skocz do zawartości

Bas słyszalny wyraźnie z kierunku subwoofera


Sandor Clegane

Recommended Posts

Cześć,

Mój zestaw to Marantz SR5015 + komplet q acoustics serii 3000i tylko subwoofer mam sb2000 zamiast QB12, a mój problem to, że bas z subwoofera wyraźnie slyszę z prawej strony tzn z kierunku, w którym sub jest ustawiony. Z tego co zawsze czytałem to subwoofer "może stać wszędzie" bo niskie częstotliwości rozchodzą się we wszystkich kierunkach równomiernie i z zamkniętymi oczami nie da się namierzyć skąd słychać bas. U mnie czasami też tak jest, ale jednak zazwyczaj jak coś "jebnie" na ekranie to słyszę bas wyraźnie z prawej strony i trochę mnie to irytuje oraz rozprasza. Niestety rozkład pokoju wyklucza u mnie dokupienie drugiego suba z lewej strony (lewa kolumna jest jakieś 30 cm od ściany bocznej i nie dam rady nic z tym zrobić. Gdzieś kiedyś obiło mi się o uszy, że suby z bass reflexem są mniej "kierunkowe" niż te w obudowie zamkniętej. Moje pytanie, więc brzmi: Czy wymiana suba na taki z bass reflexem pomoże na mój problem czy to raczej nie zrobi różnicy i dalej będę słyszał bas przy wybuchach wyraźnie z prawej strony? 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Sandor Clegane napisał:

Cześć,

Mój zestaw to Marantz SR5015 + komplet q acoustics serii 3000i tylko subwoofer mam sb2000 zamiast QB12, a mój problem to, że bas z subwoofera wyraźnie slyszę z prawej strony tzn z kierunku, w którym sub jest ustawiony. Z tego co zawsze czytałem to subwoofer "może stać wszędzie" bo niskie częstotliwości rozchodzą się we wszystkich kierunkach równomiernie i z zamkniętymi oczami nie da się namierzyć skąd słychać bas. U mnie czasami też tak jest, ale jednak zazwyczaj jak coś "jebnie" na ekranie to słyszę bas wyraźnie z prawej strony i trochę mnie to irytuje oraz rozprasza. Niestety rozkład pokoju wyklucza u mnie dokupienie drugiego suba z lewej strony (lewa kolumna jest jakieś 30 cm od ściany bocznej i nie dam rady nic z tym zrobić. Gdzieś kiedyś obiło mi się o uszy, że suby z bass reflexem są mniej "kierunkowe" niż te w obudowie zamkniętej. Moje pytanie, więc brzmi: Czy wymiana suba na taki z bass reflexem pomoże na mój problem czy to raczej nie zrobi różnicy i dalej będę słyszał bas przy wybuchach wyraźnie z prawej strony? 

 

Na ile masz ustawione odcięcie  kolumn? Próbowałeś ustawieniaSuba  w innym miejscu w pomieszczeniu?

Edytowano przez Gmow1977
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Piotr Sonido napisał:

Zdaje się że on gra po prostu za duzo wyższym basem.

Jak jest ustawiony sub a jak przody?

Jaki amplituner?

Sub domyślnie na 120 hz, a fronty ustawione jako 'małe' i jak cała reszta głośników mają ustawione odcięcie na 80 hz. Takie ustawienie wyczytałem na tym forum jako polecane do kina. Amplituner Marantz sr5015

1 godzinę temu, eMBe napisał:

No tak niebardzo. Jakby tak było to nie było ludzi z problemami z ustawieniem subwoofera. Jeśli masz jeden subwoofer to właśnie jest bardzo ważne gdzie stoi.
 

Niestety nie mam możliwości dać w inne miejsce suba ze względu na umeblowanie i rozkład pokoju.

Edytowano przez Sandor Clegane
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Gmow1977 napisał:

Te 120 HZ zostaw  bo stracisz właśnie na paśmie pomiędzy

Pokrętło na subie też na maxa.

 

A jak jest ustawiona głośność suba w stosunku do kolumn ?

Robiłeś wogóle automatyczną kalibrację?

Tak, robiłem. Fronty mam na -2 lewy -2,5 prawy, centralny -5,5, tyły na -1 i sub na -2,5 (wskazówka pokrętła na godz 10 jak w instrukcji). Często mam wrażenie, że sub jest za głośno właśnie i czasem dudni, ale skoro tak mi amplituner ustawił to uznałem, że tak ma być i jak obniżę głośność to znowu w innych scenach będzie za cicho... 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Sandor Clegane napisał:

Sub domyślnie na 120 hz, a fronty ustawione jako 'małe' i jak cała reszta głośników mają ustawione odcięcie na 80 hz

Za wysoko masz ustawiony sub. Przecież on nachodzi na pasmo kolumn co może doprowadzić do interferencji od 80hz w górę co również może przyczynić się do lokalizacji basu w przestrzeni.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam widzę dla niego miejsce w rogu po lewej stronie. To ze kolumna jest iles tam od sciany bocznej nie ma znaczenia, waz e zeby subwoofer sie zmiescil. Pokrętło Hz na subwooferze do końca w prawo, przestawić w lewy róg. Zrobić kalibrację. Odcięcie kolumn 80 Hz, kanał LFE w amplitunerze na 120 Hz. Jak nie pomoże to szukać innego miejsca. Są bezprzewodowe adaptery do subów. 

Czy robiłeś czołganie po podłodze zanim postawiłeś suba w tym miejscu czy po prostu tam wylądował?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zmieści się po lewej stronie bo tam miejsca jest 33 cm od sciany a sub ma 40 na szerokość... już próbowałem. Nie robiłem żadnego czołgania bo i tak tylko tam mam miejsce, a z tą częstotliwością lfe to widzę, że jedni piszą, żeby zostawić na 120 hz,a drudzy, żeby obniżyć na 80 hz i bądź tu mądry...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Sandor Clegane napisał:

jedni piszą, żeby zostawić na 120 hz,a drudzy, żeby obniżyć na 80 hz i bądź tu mądry...

Więc bądź mądry i... zmień na 80hz, bo na 120 już masz. I sam porównasz jak lepiej. Nie musisz nic więcej robić poza tym lekkim obniżeniem na subwooferze. Nie musisz (a nawet w tym wypadku nie powinieneś) kolejny raz przeprowadzać kalibracji. Gdy efekt nie satysfakcjonuje, po prostu wracasz do poprzedniego ustawienia. Cała czynność to max 3sekundy 🤫

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie widziałem kiedyś porównanie na yt gdzie gość odsłuchiwał sb1000 i pb1000 i mówił, że jeśli chodzi o poziom głośności basu to jest taki sam, ale w przypadku sb był w stanie wskazać skąd dochodzi bas, a wersja pb jakby bardziej wypełniała basem całe pomieszczenie tyle, że to był odsłuch muzyki, a tam pewnie właśnie wyższe częstotliwości wchodzą w grę. W każdym razie stąd ten pomysł i moje pytanie w celu potwierdzenia lub zaprzeczenia najlepiej od kogoś, kto testował oba rozwiązania w kinie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inaczej, w PB możesz się nie wstrzelić w Mody pomieszczenia i będziesz miał bas jesscze bardziej dudniący niż teraz... sam to testowałem mając 604s1 Bowers & Wilkins i na 34-39 hz bass był taki napompowany że uszy bolały, po zatkaniu obu bass-refleksów spadek db w tym zakresie był taki że praktycznie nie przeszkadzało to w odsłuchu muzyki... 

 

Dam Ci przykład, w stereo ustaw fronty na full band i large, następnie odsłuchaj częstotliwości hz z YT na otwartych bass-refleksach po czym zatkaj je odsłuchując te same częstotliwości..  będziesz wiedział jak bardzo pokój działa na odsłuch..  

ps. Jeżeli nie masz gąbek do BR to wsadź skarpety w ramach testów😉

Oczywiście bez współpracy subwoofera 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...