Skocz do zawartości

wallace

Uczestnik
 • Zawartość

  304
 • Dołączył

 • Ostatnio

O wallace

 • Ranga
  Sympatyk

Informacje osobiste

 • Lokalizacja
  ZG

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. postaw wzmacniacz na odtwarzaczu, bo teraz ma za słabą wentylację
 2. nie do końca - jest jeszcze STX Electrino 500 oraz Magnat Transpuls 1500. STX Electrino 500 kupił ktoś z forumowiczów do dużego metrażu i był mega zadowolony.
 3. dopóki do listwy zasilającej nie podłączasz odkurzacza czy innego czajnika, to sposób prowadzenia przewodów wewnątrz listwy audio nie ma żadnego znaczenia. No chyba, że są to przewody o przekroju 0.25mm2. A ekranowanie 1.5-metrowej listwy i przewodu kończy na gniazdku ściennym, więc też nie oczekiwałbym zbyt wiele.
 4. A amplitunery stereo i czyste wzmacniacze stereo też tak się zachowywały? Bo to, że amplitunery kina X kanałowe mają podawaną moc maksymalną przy jednym kanale wysterowanym to standard. I potem jak ktoś podłączy 5/7/9 kolumn 4-omowych zamiast 8-omowych i podkręci gałkę, to trudno, żeby ampli się nie wyłączył, a zasilacz wzięty ze wzmacniacza stereo się nie wyrobił.
 5. Chyba nigdy nie będę (a nawet nie chcę być) na takim poziomie zaawansowania audiofilskiego, żeby słyszeć te 70ps jittera. Jednak sygnał PCM o częstotliwości próbkowania 768kHz oznacza okres zegara i czas trwania 1 bitu danych równy ok. 1.3us (mikro sekundy). Tysiąc razy krócej mamy czas 1.3ns, a jeszcze 20x go skracając dochodzimy do naszych ~70ps. To oznacza niepewność zatrzaśnięcia sygnału logicznego danych przez zbocze zegara 20 tys. razy mniejszą niż czas trwania bitu. Trochę to odjechane, zważywszy, że jittery mierzone w dziesiątkach pikosekund charakteryzują szybkie przebiegi np. magistral pamięci DDR2 o częstotliwości zegara 400MHz. A tam jeden przekłamany bit i system przestaje działać.
 6. albo jeszcze lepiej jakiś Excel czy inny Open Office Calc
 7. nie demonizowałbym tego zagadnienia, bo 5V dla USB w laptopie robi ta sama przetwornica obniżająca niezależnie od tego czy jej 20V napięcia wejściowego pochodzi z baterii laptopa, czy zasilacza sieciowego.
 8. a które kolumny zamówiłeś? Magnaty Transpuls?
 9. ja napiszę nieśmiało - weź na odsłuch Magnat Transpuls 1500. Moim zdaniem nie będziesz szukał dalej.
 10. Dlatego najlepiej mieć ulubione pliki offline na dysku sieciowym i święty spokój.
 11. Odpowiedź na to pytanie już padła, ale dodam jeszcze, że w przypadku urządzeń zasilanych przez zasilacze impulsowe DC bloker nic nie da. Takie zasilacze z zasady działania mają na wejściu prostownik i kondensator filtrujący wytwarzające wysokie napięcie stałe, więc dodatkowa składowa stała nie przeszkadza.
 12. Tak, to prawda, praktycznie wszystkie obecnie stosowane powłoki lutownicze ulegają szybkiej degradacji, nawet ENIG, czyli złocenie elektrochemiczne na niklu po kilku tygodniach matowieje i staje się bardzo trudno zwilżalne lutowiem. Natomiast komponenty polutowane na płycie wykończonej powłoką ENIG daje się bez problemu wymieniać nawet po kilku latach. Selektywne powlekanie ścieżek lutowiem stosuje się czasem w zasilaczach i układach mocy - wówczas odcinki ścieżek narażone na przepływ dużych prądów podczas procesu lutowania na fali pozostają odsłonięte (nie są pokryte solder maską) i po przejściu przez piec pozostaje nich warstwa lutowia (bezołowiowego oczywiście). Standardowa grubość miedzi na płytkach to 35um, czasem stosuje się miedź 70um, ale taka płyta jest droższa. Dodatkowa warstwa lutowia znacznie zwiększa grubość ścieżki, a tym samym zmniejsza rezystancję.
 13. OSL, czy też OSP to najtańsza organiczna powłoka, która po otwarciu hermetycznego opakowania płytki PCB, w ciągu kilku dni ulega znacznej degradacji. Z kolei HALS w nazwie ma ołów, którego jednak się nie stosuje (dyrektywa RoHS).
 14. Obecnie w elektronice komercyjnej stopem lutowniczym (HASL) lub złotem (ENIG) pokrywane są wyłącznie pady lutownicze, czyli miejsca, w których będą przylutowane komponenty. Reszta płytki jest pokrywana maską lutowniczą (najczęściej zieloną, ale kolor zależy od upodobań projektanta elektroniki). Maska zapewnia dodatkową izolację oraz ochronę przed utlenianiem miedzi. Złocenie na niklu (ENIG) stosuje się w przypadku użycia układów BGA lub innych o dużych wymaganiach co do planarności powierzchni.
 15. Stop ołowiowy jest cały czas dostępny - do zastosowań wymagających wysokiej niezawodności (wojsko, medycyna). Myślę tu raczej o całym przemyśle elektronicznym powszechnego użytku, gdzie wymagana jest zgodność z dyrektywą RoHS i nic ołowiowego nie ma prawa opuścić fabryki.
×
×
 • Utwórz nowe...