Skocz do zawartości

Podstawkowe czy wolnostojące?


baton

Recommended Posts

Generalnie jakie kolumny wybrać i dlaczego? Załóżmy, że w ten samej cenie mogę mieć i takie i takie, ale podstawkowe trochę taniej, bo wiadomo, że trzeba do nich dokupić podstawki, czego w wolnostojących robić nie muszę. Argument, że obudowa wolnostojąca kosztuje więcej, więc w podstakowych zostaje budżet na głośniki odpada - i tak trzeba później dopłacić.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Baton!
Rzeczywiście, jak w niektórych wcześniejszych postach zostało już powiedziane, rozmiar pokoju i jego wystrój (ilośc sprzętów) limituje poniekąd rozmiar kolumn.
W małych pomieszczeniach wstawienie podłogowych kolum powoduje zwykle olbrzymie problemy z dźwiękiem. Przede wszystkim bas "buczy"dźwięk jest "ściśnięty", zamieszanie ze stereofonią itp.
Druga sytuacja - w duzym pomieszczeniu grają małe monitorki - limitacja dźwięku, jego poziomu, słobo rozciągnięty bas, "mały dźwięk", etc.
Niemniej posiadając pomieszczenie w granicach 16-25 m2 masz wolny wybór - zarówno podłogówki, jak i monitorki mogą zabrzmieć dobrze.
Niemniej wybór podłogówka ca. monitor to trochę wybór pewnej drogi.
Bardzo uogólnijąc - podstawkowce brzmią zazwyczaj równiej w całym paśmie! Sa mniej podkolorowane, czystsze, mają lepszą stereofonię, lecz... zazwyczaj mają mniejszą skuteczność i węższe pasmo przenoszenia od dołu.
No i kolejna uwaga natury ogólnej - w tej samej cenie monitory są zazwyczaj oparte na lepszych komponentach, bowiem część budżetu w podłogówkach jest przeznaczana na obudowę!
To tak w olbrzymim skrócie i wielkim uogólnieniu.
Posiadając spory budżet na kolumny tak bardzo powyższymi wskazówkami ogrniczony nie jesteś!
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilkanaście lat temu nikt by mnie nie namówił na monitory aż usłyszałem Tannoy M2 ,miałem
je przez dwa tygodnie w domu i grały wspaniale kupiłem jednak M3 bo dalej nie miałem
zaufania do monitorów.Potem miałem jeszcze inne podłogówki Avance Dana,AP aż w końcu
"dojrzałem" do monitorów ,kupiłem Usher-y X-719.Na początku trochę żałowałem bo brakowało
mi trochę basu i "experymentowałem" z całkiem niezłym subem Usher-a 103 .
Okazuje się,ze niepotrzebnie bo jak się kolumny wygrzały i zapewniłem im towarzystwo
odpowiedniego wzmaka to basu jest tyle,że koledzy zerkają na suba który stoi z boku
pod KD bo myślą,że to jego "robota".
Gram na 22m2 i nikt mnie juz teraz nie przekona do podłogówek na metraż do ok. 25m2.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Kilkanaście lat temu nikt by mnie nie namówił na monitory aż usłyszałem Tannoy M2 ,miałem
je przez dwa tygodnie w domu i grały wspaniale kupiłem jednak M3 bo dalej nie miałem
zaufania do monitorów.Potem miałem jeszcze inne podłogówki Avance Dana,AP aż w końcu
"dojrzałem" do monitorów ,kupiłem Usher-y X-719.Na początku trochę żałowałem bo brakowało
mi trochę basu i "experymentowałem" z całkiem niezłym subem Usher-a 103 .
Okazuje się,ze niepotrzebnie bo jak się kolumny wygrzały i zapewniłem im towarzystwo
odpowiedniego wzmaka to basu jest tyle,że koledzy zerkają na suba który stoi z boku
pod KD bo myślą,że to jego "robota".
Gram na 22m2 i nikt mnie juz teraz nie przekona do podłogówek na metraż do ok. 25m2.


Ja mam bardzo duze podlogowki. Fakt ze stare juz sa troche, ale bass generuja 4 glosniki 20cm i dla mnie basu jest malo. Pokoj jest nawet duzy, ale podlogowki nie sa male. Pasmo tez jest w pozadku od 35, ale jednak mi tego basu brakuje. Gdy zestaw podpinam w malym pokoju dopiero jest juz dobrze. Ja chyba nigdy nie kupie monitorow. Do tego mam jeszcze woofer, rowniez skladajacy sie z dwoch przetwornikow 20cm. Ten caly zestaw czyli 2 kolumny i woofer z dostateczna dawka niskich tonow gra dobrze tylko w malym pokoju a ma on moze 3m na 4.5m. jak podlaczam to w duzym jest juz kicha. Moze to ja za duzo oczekuje.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Nie przesadzajmy, chłopak lubi bas i tyle, a kolumny mogą tak po prostu grać, to, że mają takie a nie inne głośniki nie musi automatycznie oznaczać, że są monstrami niskotonowymi. A może wcale nie wszystkie te 20cm woofery są już sprawne, co? icon_wink.gif


Basy sa nowe. maja moze pol roku. Jeden ma 60W znamionowej. Moze poprostu pasmo maja jakies za slabe.
A pobor pradu z sieci to 250W i na kanal 80W znamionowej jak napisalem przy 8ohm, a efektywnosc to jakies 88dB.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...