Skocz do zawartości

Przetwornik DAC


Gość slawoj

Recommended Posts

Witam,
ostatnio zdarzyła mi się rzecz kuriozalna, mianowicie nie mogłem odłączyć chincha od gniazda RCA w odtwarzaczu CD. W efekcie próbując wyciągnąć wtyk ukręciłem gniazdo RCA w odtwarzaczu. Być może da się to naprawić tanim kosztem, jeszcze nie wiem, ale jeśli w serwisie to pewnie koszt rzędu 150 zł.
No i zacząłem zastanawiać się, czy nie lepiej kupić przy okazji inny odtwarzacz. Tyle że ten w sumie lubię, jeśli chodzi o odczyt, mimo wieku jest niezawodny (SONY CDP-XB720). A np. odsłuchując nowego NAD-a, miałem problemy, bo nie czytał mi kilku oryginalnych płyt.

Stąd pytania:

1. Czy faktycznie większość nowych dzisiejszych odtwarzaczy za podobne pieniądze jak kilka lat temu gra gorzej - taką opinię słyszę; że nie odtwarzają jeden do jeden, tylko często najpierw buforują itd.

2. Czy może nie byłoby złym rozwiązaniem kupno przetwornika DAC i wykorzystanie wciąż niezawodnego transportu obecnego CD. Tylko wydaje mi się, że taka "zabawa" ma sens przy trochę wyższym niż budżetowym przedziale cenowym, a tu lepiej kupić zwykłe CD (do 1500). Może się mylę.

Dodam, że teraz mam wzmacniacz Marantz PM 6003, kolumny Audio Academy Phoebe III i wszystko mi pasuje tonalnie, więc źródło chciałbym po prostu naturalne, równe, jeśli chodzi o pasmo (tzn. nie faworyzujące skrajów pasma), i szczegółowe. Może za około 500 zł warto poszukać używanego przetwornika DAC. Do używanego CD raczej nie będę się zabierał, choć korci mnie jakiś rotel. icon_smile.gif

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.
Pozdrawiam Sławoj
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie nie ma jednoznacznej odpowiedzi na Twoje pytanie.

Ja osobiście, przy założeniu, że jesteś zadowolony z transportu "pobawiłbym się" trochę wykorzystując przetworniki DAC. Jest jedno "ale". Otóż nie każdy z przetworników zadowoli Twój gust muzyczny, inaczej mówiąc zagra to wszystko połączone do kupy razem jak oczekujesz, lub jak jesteś przyzwyczajony.

Myślę, że biorąc pod uwagę używane DAC-i musiałbyś przeznaczyć kwotę w okolicach 1 tys. zł.


Ostatnio w wielu miejscach, w ogłoszeniach i na allegro pojawia się chwalony, niedrogi MF V-DAC.
http://audio.com.pl/testy/musical-fidelity-v-dac:25

Cena używanego oscyluje w okolicach 700zł.
Oczywiście to nie jedyna propozycja.
Ciekawe rzeczy projektują koledzy audiofile, można też trafić z drugiej ręki rDAC Arcama, ale to już trochę większe pieniądze. Są jeszcze różnej maści Beresfordy. Nie wiem np., czy Mr Elektronik produkuje jeszcze DAC-i. Jeden z wyższych produktów p. Mariana używam i jestem zadowolony.

Na początek radziłbym jednak wypożyczyć kilka DAC-ów i sprawdzić jak spisują się to w Twoim systemie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.
Problem w tym, że niełatwo posłuchać używek, bo prywatna osoba, która chce coś szybko sprzedać (najczęściej pewnie na allegro) niechętnie wypożyczy. Tym bardziej że najsensowniej byłoby posłuchać przynajmniej dwóch urządzeń, by je porównać, a niełatwo się wstrzelić w to w tym samym czasie i to w tej samej okolicy.

To zresztą jest ogólny problem, którego nie doceniają starzy wyjadacze, zachęcający, by kupić starsze, używane klocki, bo grają lepiej niż nowe w tej cenie. Może i lepiej, ale trzeba siedzieć mocno w temacie, by nie błądzić i wyszukiwać każdą notkę o danym modelu sprzed kilku lat.

Na szczęście kompakt udało się jakimś cudem uleczyć, więc sprawa nie jest superpilna.
DAC, do którego zamieściłeś link, wyszedł już z produkcji, więc nie mogę posłuchać. Jedyny, który zaproponował mi pan z Top hifi, kosztuje 2000, jak dla mnie zdecydowanie za dużo.

Znalazłem ogłoszenie DAC Audio Alchemy DDE. Wiadomo coś na jego temat?

A może ktoś ma opinie na temat pierwszego pytania, które zadałem - nowy CD np. za 1500 i jego starszy o 10 lat kolega, który wtedy podobnie kosztował? Czy nie ma reguły, czy coś jest na rzeczy.

Pozdrawiam Sławoj

ps. a może ktoś z Warszawy byłby tak miły i pożyczył takie cudo na dzień, dwa...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,
w cenie około 1500 zł. jest bardzo dużo nowych przetworników, które powinny przypaść do Twojego gustu i optymalnie zgrać się w Twoim systemie. Zwróć uwagę na Arcam rDac, NuForce ICON HDP, Heed Audio Dactilus, Cambridge Audio DacMagic. Szczególnie Twoją uwagę zwróciłbym na Heed Audio. Istnieje możliwość wypożyczenia urządzeń i przetestowania we własnym systemie. Zapraszam także w miarę możliwości do salonu na odsłuch porównawczy,

w przypadku pytań jestem do dyspozycji
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ też jestem zainteresowany pierwszym pytaniem autora wątku to podbijam.

Czy np. jeśli coś padnie w moim starym CD lub np. wzmacniaczu to jest w ogóle sens kupować coś nowego kilka razy drożej (1000 - 1500) czy też lepiej inną używkę w dobrym stanie za np 200, 400 zł powiedzmy z przed 10 lat.

Oczywiście chodzi mi o zasadę, wiadomo, że będą jakieś wyjątki, jak zawsze.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Często warto jest naprawić posiadany sprzęt - i przy okazji pomierzyć jego parametry,a w razie potrzeby wymienić te, które nie trzymają normy.

Co do używek w cenie 200-400zł to nie ma tak lekko, by kupić coś rewelacyjnie grającego. Trzeba mieć farta (albo znaleźć mało popularny, a dobry model - którego grani Ci przypasuje...), albo przeznaczyć na ten cel jednak trochę więcej pieniędzy (600-1000zł). Poniżej tysiąca kupisz już niezłe modele..

A wracając do porównania CDka kosztującego obecnie 1000-1500 a jego przodka kosztującego kiedyś podobnie to nie mam zdania.
SONY w tej chwili nie robi CDków, może z Yamahy, Pioneera, Onkyo, NADa czy Denona dało by się porównać.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, troszkę namieszałem, stawiając dwa różne pytania w jednym temacie. Jeśli RoRo możesz je jako moderator rozdzielić, to to zrób. icon_smile.gif

Co do DAC-ów.
Spróbuję wypożyczyć coś nowego, wtedy dowiem się, czy będzie znacząca poprawa. Na razie ze względu na dostępność biorę pod uwagę rDAC Arcama, Magicdaca Cambridge'a i Beresford Caiman. Zobaczymy. Znaczy posłuchamy. icon_smile.gif

Co do CD-ów to nie stawiałem pytania tak jak Passo, bo głównie chodzi mi o generalnie pojętą jakość, klasę dźwięku. Prosta analogia - telewizory 10 lat temu czy nawet 5 a teraz - jak się różnią co do jakości za te same pieniądze, prawda. A w sprzęcie hi-fi jakby czas stanął w miejscu albo wręcz jest regres. Powody różne - a to chińszczyzna ("chińskie wydmuszki" jak napisał F1angel), a to konieczność czytania mp3, a to fakt, że w ogóle cd to format powoli ustępujący miejsca innym - stąd różne DAC-y itd. W ogóle też nie myślałem o porównywaniu modeli tej samej firmy, bo nie o to mi chodzi. Po prostu logika postępu technologicznego sugerowałaby, że CD teraz kosztujący 2000 będzie grał znacznie lepiej niż CD, który kosztował tyle np. 8 lat temu, czyli jak np. 8 lat temu sprzęt za 2,5-3 ty.

Pozdrawiam Sławoj
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...