Skocz do zawartości

Przygoda z lampą - z Lebenem i Jolidą w tle


Recommended Posts

No i mamy już Nowy, 2009 Rok icon_cool.gif
Lampki na choince od paru dni, lampy i sztuczne ognie na niebie godzinę temu...
teraz oby było dużo okazji do grania na lampach audio - i to w dobrym towarzystwie (ludzi i nowych, lepszych sprzętów) w tym roku!

W Warszawie już po północy, w pozostałych miastach chyba podobnie icon_smile.gif
więc...
Witam noworocznie wszystkich zrzeszonych w ramach i dookoła lampowego wątku na Forum Audio!

Święta niedawno minęły, nie wiem czy Wasze prezenty sprostały oczkiwaniom icon_wink.gif
Łaskawość facetów (jak święty Mikołaj) różnymi drogami chodzi, z kobietami (jak Śnieżynka na przykład) bywa podobnie - więc jako że mamy już ten Nowy Roczek życzę wszystkim by mimo wszystko "załapali się" na różnego rodzaju miłe prezenty.
Prezenty jakie tylko sobie wymarzycie, a żony zaakceptują icon_mrgreen.gif
W dodatku z terminem dostawy najlepiej "trochę" wcześniej niż 24 grudnia icon_smile.gif
I obyśmy w zdrowiu i w komplecie spotkali się na AudioShow 2009, a w mniejszych kompletach - zdecydowanie wcześniej, by prawie roku nie trzeba było czekać...

Pozdrawiam
PS. Życzę też zmywarek dla tych, którzy mają taką potrzebę - można dzięki temu coś napisać na Forum icon_wink.gif
PSS. A takiej nocnej kanonady jak dzisiejszej nocy - najwcześniej za rok!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,
Poza niezłomnym RoRo towarzystwo jakieś milczące dzisiaj, kac męczy, niewyspani czy co?

Dziś, po powrocie do chałupy postanowiłem choć częściowo spełnić sygnalizowane wcześniej marzenie o total analogu w "starym stylu" i odpaliłem zestawik w skład którego weszły Cerviny, kabel głośnikowy Monstera, Omak, preamp Rotela i tuner Akai. Średnia wieku zestawu nieco powyżej 20 lat (przy założeniu, że Omak jest najmłodszy i ma zaledwie 10 lat). Przez chwilę walczyłem z pokusą aby za pośrednictwem wyjścia "variable" poczciwego Akai podłączyć bezpośrednio do Omaka i tym sposobem obejść jedyny "magiczny" komponent zestawu ale w końcu dałem spokój. Tak czy inaczej moje przewidywania okazały się trafne to jest po prostu piękne ......
Łagodne, melodyjne, otwarte granie z dużą ilością powietrza to jest to o co walczyły pokolenia. Doskonałe panaceum na masakryczne "granie" na sali gdzie dominował (a w zasadzie wyłącznie występował) bass i do tego dość żenujący wokal w stylu disco polo - słowem dramat.

Zmykam delektować się słuchaniem
Pozdrawiam wszystkich w Nowym Roku
Andrzej.
PS. Mam gorącą prośbę przede wszystkim do kolegów z Wa-wy, potrzebuję pomocy w sensownym ustawienu całego tego dobra - zwłaszcza kolumn. Bez przyjechania "na miejsce" się nie da, a dramatycznie potrzebuję dodatkowych par uszu. Jeśli któryś z kolegów spoza Wa-wy też ma ochotę się pofatygować równie gorąco zapraszam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,
..... z wyjazdu, czyli w zasadzie uziemiony3
Czyli mogę liczyć że gdzieś, w początkach lutego uda nam się spotkać i wspólnie zawalczyć.

A teraz jeszcze takie pytanko na szybko - czy mogę bezpiecznie podłączyć dwa niezależne wzmacniacze do jednego zestawu kolumn (2 żyły, żadnego biamplingu, czy też biweringu) Założenie jest takie, że 2 wzmaki NIGDY nie chodzą razem. Tak sobie myślę, że wyłączony wzmacniacz ma opór plus nieskończoność omów, kolumny 8 omów - czyli prąd powinien pójść w kolumny nie w wyłączonego wzmaka - mam rację?
Chytrość tego planu polega na podłączeniu Omaka i Yammy RX-396 (KD) do Cervinów i wypie...... znaczy usunięciu na stałe podłogówek Jamo. (cóż kolumn mam ile trzeba niestety miejsce się skończyło icon_sad.gif )

Pozdrawiam
Andrzej
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z uwagi na odległość - zgłasza się Uziemiony3  icon_lol.gif

Żałuję bardzo, bo tych "amerykańców" chętnie bym posłuchał!

Jak Ci się pasja rozwinie - poluj na "anglików" - Tannoy Mini Red Monitor byłby do Twojego pokoju w sam raz. A dźwięk - prawdopodobnie zakasowałbyś absolutnie wszystkich!

Andrzeju!

Odpowiadając na Twoje wątpliwości - prawdopodobnie możesz i nic się nie stanie... dotąd, aż przez zapomnienie lub nieuwagę zostaną podłączone obydwa wzmacniacze...  icon_mrgreen.gif

Żeby nie było tak, że nic się nie dzieje - dzisiaj małe spotkanko z legendarnym wzmacniaczem Sugden 21 (25W w czystej klasie A) oraz francuskim hi-end sprzed lat - kolumnami Jean Marie Reynauld. Jestem ciekaw co z tego wyniknie???

A w czwartek - tu Hybyrd się ucieszy - moje pierwsze spotkanie z wysokimi JmLab z serii Electa! Więcej nie zdradzę...  icon_wink.gif

Serdecznie dziękując za noworoczne życzenia - pozdrawiam!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak i nie. Ja osobiście odradzałbym takie rozwiązanie.
Lampa, czyli Omak nie ma pewnie przekaźnika odcinającego trafo. Zresztą nie chciałbym tutaj zbyt długo rozwodzić się na ten temat. Krótko mówiąc nie powinieneś takich zabiegów stosować szczególnie przy lampie i wzmacniaczu tranzystorowym.

Radzę zastosować specjalny przełącznik odcinający jeden wzmacniacz, gdy pracuje drugi.
Od czasu do czasu też na allegro pojawiają się takie przełączniki.
Jeden tylko problem, że rozwiązanie to nie jest do końca audiofilskie icon_mrgreen.gif

Mam od jakiegoś czasu ten sam problem. Po prostu wzmacniacze stoją blisko, tzn. Phasty nad Luxmanem i macham kabelkami głośnikowymi. Cedek do Phastów podłączony jest przez DAC-a a do Luxmana bezpośrednio.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej
Jeśli nie chcesz machać kabelkami to mój pomysł jest prosty - kup drugą parę Corwinów, postaw jedna na drugich (i odpowiednio można je jeszcze dociążyć) i wtedy spokojnie wywalasz Jamo 180 na zbity łeb icon_mrgreen.gif

Co do przełączników 2x1 to pisał juz o tym Marek. Jest to wygodne, ale pociąga za sobą jakieś straty na jakości. Pytanie tylko, czy jest to do zaakceptowania i ile kosztuje porządny przełącznik (bo zakup najtańszych wynalazków można chyba sobie darować).
Niby w salonach czasami można spotkać takie rozwiązanie z przełącznikiem, ale nigdy nie byłem tym zainteresowany na poważnie czymś takim, więc będzie bez konkretów icon_wink.gif


Cytat

Cedek do Phastów podłączony jest przez DAC-a a do Luxmana bezpośrednio.

Marek
Cyrus się uspokoił na analogu - czy w podwójnej roli źródła wstępuje Atoll ?

Pozdrawiam
PS. Jeżeli ktoś z Kolegów powie, że jest zaskoczony moim pomysłem z "bliźniakami Corwinów", czyli nadmiarowością, to chyba nie uwierzę icon_lol.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marku,
a nie chcesz puścić Atolla w podwójnej roli, a zostawić Cyrusa tylko pod DACem?
No chyba że odległość na to nie pozwala icon_confused.gif

Albo jak to z kobietami - pokochać (albo zaakceptować) ich pewne ograniczenia, czyli w tym przypadku Cyrusowe "pyknięcie" prawego kanału...
Właściwie jakby to był lewy kanał, to bardziej od serca icon_wink.gif

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marku
Omak przekaźnika nie ma (wnoszę z tego, że nie robi "cyk" zanim zacznie grać), natomiast jest wyłączany starym dobrym i pewnym heblem - czyli jak jest wyłączony to na amen (tak jak by mu kabel zasilający wyjął)

Z Yammą jest gorzej to nowomodne "G" jest wyłączane softtuchem - stąd moje podejrzenie, że nigdy tak do końca to się nie wyłącza - no ale pewnie ma magiczny przekaźnik.

Czy po dostarczeniu tych informacji podtrzymujesz, pogląd aby nie łączyć tych dwóch wzmacniaczy w jednej parze kolumn?
Tak na "chłopski rozum" nic nie powinno się stać (dopóki któregoś dnia ktoś nie wlączy drugiego wzmacniacza nie wyłączając pierwszego), ale zakładam, że z racji wykształcenia wiesz zdecydowanie więcej niż ja i zdajesz sobie sprawę z problemów których nie dostrzegam - stąd się upewniam.

Chłopaki - dzięki za pomoc, chyba faktycznie przyjdzie się obejrzeć za przełącznikiem, lub ....... kolejnymi Cervinami icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[attachment=1021:SDC11891v2.jpg][attachment=1021:SDC11891v2.jpg]Hejka!

W dniu na zaproszenie Kolegi Janusza mieliśmy przyjemność poznania jego najnowszych nabytków w postaci wzmacniacza Sugden A21a wer.2 i monitorów Jean Marie Reynaud Offrande. Jako że Janusz poszukuje źródła wsparlismy go Krellem 280cd, Audio Aero i moim zestawem Audiomeca+Nos Dac..

Jako humaniście nie przystoi mi za bardzo, bym skupiał się na kwestiach technicznych. Ale co tam.Monitory Offrande to układ dwudrożny z średnioniskotonowcem o średnicy bodajże 18 cm i membraną wykonaną z aerożelu. Wysokotonowiec, to, z tego co wyczytałem i z tego co zrozumiałem, twarda kopułka filtrowana filtrem pierwszego rzędu. Średniniskotonowiec "cięty" filtrem drugiego rzędu. Całość o dość wysokiej, jak na dzisiejsze standardy skuteczności 89dB/1W/1m.


Pasmo u dołu wg danych technicznych schodzi do 30 Hz.Maksymalna głośność - 107 dB SPL.
Co do dźwięku - w mojej ocenie rewelacja! To co się rzuca w ucho to kapitalna przeźroczystość! Mnóstwo smaczków, świetne - długie wybrzmienia oraz doskonała separacja. Barwa - z ciepłym Sugdenem - znakomita, i nie osuszona. Spora potęga brzmienia - z olbrzymią radością słuchaliśmy kawałków z soundtracka z "Piratów z Karaibów". Wyobraźcie sobie, że nic się nie posypało, zresztą tak, jak na kilku trudnych utworach ze stockfishowego samplera.
A w "normalnej" muzyce - bardzo, bardzo dobrze. Nawet trudne kawałki Gov't Mule zostały odtworzone zarówno z potęgą, jak i zaangażowaniem. To na co zwróciłem uwagę to znakomite oddanie instrumentów dętych blaszanych.
Na początku odsłuchów wydawało mi się, że kolumny nie są ultradynamiczne, jednak dalszy odsłuch pokazał, że i z dynamiką nie mają one kłopotów (prawdopodobnie Sugden rozgrzał się do wymaganej temperatury).
Generalnie - brzmieniowa laurka!!!
A jak dodam do tego ich fantastyczny wygląd (klasa sama w sobie), to będziecie mieć obraz całości!
No i dla Was - oczywiście zdjęcia!

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eeeee no ładne te monitorki icon_smile.gif a jeśli do tego grają jak piszesz to w ogóle rewelacja no i jak dla mnie mają jeszcze jedną zaletę nie mają bass reflexu.
Pozazdrościć, miejsca na rozstawianie zabawek u mnie kolumy, powciskane w kąty i jedne na drugich ew. jedne przed drugimi.

Niestety, zostałem zmuszony do uznania faktu, że więcej zabawek mi się już nie zmieści icon_sad.gif czyli koniec nowych nabytków (przynajmniej pełnowymiarowych klocków), dlatego też, choć z bólem serca, odstąpiłem od walki o Yammę CA-1010, a tak śliczna była, ech żyzń sobacza. Skupię się więc na zagadnieniach kablologii i ew. drobnicy.

Pytanko, podstawki pod kolumny, zwykle "wynoszą" tę ostatnią na wysokość taką aby wysokotonowiec był na wysokości uszu. Widziałem jednak rozwiązanie w którym Yammy NS-1000 stały bardzo nisko ale były przechylone membranami do góry (zapewne tak aby oś wysokotonowca trafiała w uszy?). Czy to równie dobre rozwiązanie (zwłaszcza jeśli kolumny mają bass-reflexy z tyłu)?
Bartku mogę prosić o jakieś bliższe zdjęcia standów od opisanych przez Ciebie kolumn?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że jednak rozwiązanie z wysoko tonowym na wysokości ucha jest lepsze.To także kwestia mody i optyki Kiedyś kolumny były duże i szerokie trochę dziwnie wyglądały by na chudej nóżce.Sam używałem do swoich kolumn Canton CT 1000 niskich standów.Teraz kolumienki są o wiele mniejsze. Choć ten bas ze starych zamkniętych konstrukcji ,był lepszy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Audinecie
Dzięki po dwakroć
Primo - twój wpis utwierdził mnie w poglądzie Marka, że łączenie dwóch wzmacniaczy pod jednymi kolumnami to zły pomysł
Secundo - za podzielenie się doświadczeniami odnośnie standów,
tyle, że ......

..... oczywiście w swojej nieskończonej głupocie nie podałem wymiarów kolumn icon_redface.gif , myślę o standach pod staromodne Cerviny icon_smile.gif
Wymiary kolumn to: wysokość, 53 cm, szerokość 31 cm, głębokość 25 cm (bez maskownic), waga sztuki koło 15 kg.
Myślę, że w grę wchodzi bardziej dość solidna skrzynia (wypełniona sypkim materiałem), niż cienka nóżka.
Z pomiarów wychodzi mi, że wysokość standu od podłogi (wysokość dołu kolumny) to góra 45 cm.

Pozdrawiam
Andrzej
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzeju!

Primo - kolumny mają obudowę bass-reflex, który jest umieszczony w formie szczeliny pomiędzy metalowym frontem a ścianką dolną!

Secundo - standy są oryginalną częścią JMR Offrande - kolumny zawsze były sprzedawane w komplecie z tymi standami, które w jakiś tajemniczy sposób łączą się z monitorem icon_wink.gif

Zdjęcia w natywnej rozdzielczości wyślę per mail!

Januszu!

W trakcie odsłuchów zagrały wszystkie trzy zgromadzone odtwarzacze - Audio Aero Capitole, Krell cd 280 i mój zestaw.

Napiszę tak - z czymkolwiek grały monitory, podobało mi się. Chyba  najlepiej w tym zestawieniu wypadł Krell, który był i plastyczny i dynamiczny, i z dołem trzymanym za uzdę, choć mocnym i melodyjnym. AA zagral mniej więcej na poziomie Krella i tu różnice były minimalne (niestety czas był limitowany i AA nie zagrał zbyt długo). Moja kombunacja najlepiej wypadła na źle nagranych płytach, które dzięki ogólnie pojętej analogowości, zaokrągleniu krańców pasma oraz mniejszej ilości drażniących szczegółów dawały się słuchać z większą przyjemnością).

Pozdrawiam serdecznie

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartku
Wygląd monitorów Jean Marie Reynaud Offrande już o czymś świadczy - więc Twoje pochlebne opinie o ich graniu są świetnym uzupełnieniem tego, jak są zrobione!

W tych "ciut droższych" konstrukcjach widać dbałość o szczegóły - nie tylko zastosowanych głośników i komponentów, ale również złączy, samego pudła i jego wykonania/wykończenia. W końcu konstrukcja musi być dopracowana w każdym w szczególe!

Przypomina mi się już dość wiekowe (tzn. sprzed II WŚ) powiedzenie o samolotach, odnoszące się chyba do Supermarine Spitfire.Sens tego był mniej więcej taki: zdarza się, że brzydki samolot ładnie lata - ale piękny samolot musi pięknie latać. Przepraszam, że nie cytuję dosłownie - ale nie chce mi się szukać, a wiadomo o co chodzi icon_cool.gif

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...