Skocz do zawartości

Klasyczny wzmacniacz ze wskaźnikami wychyłowymi. Jakieś propozycje?


Kopzz

Recommended Posts

27 minut temu, Piotr Sonido napisał:

to tak na co dzień bedzie stalo?

 

Taki jest plan. 

47 minut temu, terracan1929 napisał:

Powiem Ci, pamięć masz nie lichą.....

 Chrzest mam nagrany na kamerze, widać na nim jak cała rodzina tańczy przy tej wieży, więc takie nagranie skutecznie odświeża pamięć. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, kamiledi15 napisał:
57 minut temu, Piotr Sonido napisał:

to tak na co dzień bedzie stalo?

 

Taki jest plan. 

I Ty będziesz słuchał z tej kanapy pod ścianą? Ja bym chyba w to nie poszedł.

10 godzin temu, kamiledi15 napisał:

Unitra G-8010.

No to ja mam jego następcę GS-431 choć na YT widziałem że wyglądają i działają tak samo. 😁

A Wkładka/ igła jaka?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No szczerze mówiąc, co kto lubi. Też mam sentyment do Tonsila i Unitry, ale obiektywnie on gra mocno przeciętnie.

Ostatnio nawet popełniłem profatancję Tonsila regenerując zniszczone stare kolumny. zeszlifowałem i poszpachlowałem front by zrobić go na gładko, okleiłem fornirem potem dodałem koloru lakiero-bejcą, zregenerowałem wszystkie głośniki bo niestety były uszkodzone, zmieniłem wytłumienie, okablowanie w środku, dałem nowe terminale i zmieniłem cewki i kondensatory w kolumach, ale finalnie wrzuciłem je do biura w pracy, bo to poza sentymentem to się po prostu nie broni dźwiękowo :)

IMG_20210201_181145.jpg.bf57a3f26aa8827752d3a7d81c4f00ae.jpg

20230408_203339.jpg

20230408_203140.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak słucham muzyki to zwykle ustawiam się na środku, żeby odległość ode mnie do wszystkich kolumn była mniej więcej taka sama. Rzadko siadam na kanapie w celu słuchania, albo muzyka sobie leci w tle jak coś robię. Dla mnie najlepszy dźwięk to właśnie 4 kolumny otaczające mnie, ale każdy może mieć inne zdanie. 

Jeśli chodzi o jakość - zgadzam się, że nie jest to najwyższa półka i główną rolę odgrywa u mnie sentyment (No bo jednak to jest sprzęt po zmarłych rodzicach, który jst ze mną dosłownie od urodzenia). Starałem się wyciągnąć z tego sprzętu maksimum jakie się da. Ale gra i tak bardzo dobrze, więc więcej mi do szczęścia nie potrzeba. W tej chwili mam jeden uszkodzony głośnik i mam nadzieję że znajdę jakiś na wymianę. Zresztą ja nie muszę mieć super ultra HD - mam 100letni gramofon korbowy i słucham z niego płyt szelakowych, mam też magnetowid, więc jestem przyzwyczajony do średniej jakości :) Ale na tym zestawie Unitry, który mam aktualnie, brzmi wszystko bardzo dobrze. Miałem porównanie u kuzyna, który ma lepszy sprzęt, więc wiem, że muzyka może zagrać lepiej - ale jest i tak bardzo dobrze i jestem zadowolony. 

42 minuty temu, Palmos napisał:

I Ty będziesz słuchał z tej kanapy pod ścianą? Ja bym chyba w to nie poszedł.

No to ja mam jego następcę GS-431 choć na YT widziałem że wyglądają i działają tak samo. 😁

A Wkładka/ igła jaka?

Wkładka Shure M75. 

30 minut temu, Michał Gałązka napisał:

No szczerze mówiąc, co kto lubi. Też mam sentyment do Tonsila i Unitry, ale obiektywnie on gra mocno przeciętnie.

Ostatnio nawet popełniłem profatancję Tonsila regenerując zniszczone stare kolumny. zeszlifowałem i poszpachlowałem front by zrobić go na gładko, okleiłem fornirem potem dodałem koloru lakiero-bejcą, zregenerowałem wszystkie głośniki bo niestety były uszkodzone, zmieniłem wytłumienie, okablowanie w środku, dałem nowe terminale i zmieniłem cewki i kondensatory w kolumach, ale finalnie wrzuciłem je do biura w pracy, bo to poza sentymentem to się po prostu nie broni dźwiękowo :)

IMG_20210201_181145.jpg.bf57a3f26aa8827752d3a7d81c4f00ae.jpg

20230408_203339.jpg

20230408_203140.jpg

W tych kolumnach nie ma głośnika wysokotonowego? Tylko nisko i średnio tonowy? Trochę słabo, w moich zgc-50-8-44 są 3 głośniki. Zresztą czytałem, że akurat zgc-50-8-44 to jedne z lepszych kolumn, ostatnio jeszcze wymieniłem w nich głośniki niskotonowe na lepszy model. 

Edytowano przez kamiledi15
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, kamiledi15 napisał:

W tych kolumnach nie ma głośnika wysokotonowego? Tylko nisko i średnio tonowy? Trochę słabo, w moich zgc-50-8-44 są 3 głośniki. Zresztą czytałem, że akurat zgc-50-8-44 to jedne z lepszych kolumn, ostatnio jeszcze wymieniłem w nich głośniki niskotonowe na lepszy model.

Jest to kolumna dwudrożna jest głośniki wysoko tonowy i nisko-śroednio tonowy :)
Wiem doskonale jakie masz kolumny, z Tonsila swego czasu przerobiłem kilkanaście zestawów :)

Jeśli chodzi o Twój problem z głośnikiem GDWK 9/80/1(zresztą ten sam co w moich) to nie jest to żaden problem

Używka z OLX https://www.olx.pl/d/oferta/glosnik-wysokotonowy-gdwk-9-80-8ohm-sprawny-zg40c-zg30c-lejek-cewka-CID99-IDOAmGt.html
Nówki ale to najlepiej w komplecie kupić ( też OLX) https://www.olx.pl/d/oferta/glosnik-wysokotonowy-tonsil-gdwk-9-80-2szt-CID99-IDSEggO.html
Zestaw naprawczy( najlepiej od razu zmienić dwa bo wizualnie jest to zestaw z późniejszej wersji tego głośnika) https://www.olx.pl/d/oferta/zestaw-naprawczy-tonsil-gdwk-10-80-11-100-9-120-8-13-120-CID99-IDxjDME.html
Jak się boisz wymieniać cewkę to kupuj używkę albo nówkę głośnik i po kłopocie. Bo jak zechcesz komuś wysłać do naprawy to koszty przesyłek i robocizny będą zbliżone niż nowa sztuka a wyższe niż używka :)  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aaa no z takimi wynalazkami to faktycznie ciężko. Ja bym próbował go skleić liczyć, że się to uda idealnie w osi

Pomierz sobie głośnik na podstawie tego, może jakimś cudem spasuje

https://www.skleptonsil.pl/gdw-9-60-2-8-ohm,id139.html#images-3

Edytowano przez Michał Gałązka
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tym co podałeś czytałem, tylko on ma metalową obręcz i podobno trzeba ją obciąć, żeby pasował. A ja do obcinania mam tylko noże kuchenne, więc ciężko :)

Na szczęście znalazłem kolesia, który prawdopodobnie ma taki głośnik jak mój, jak znajdzie to mi go tanio sprzeda. 

Na razie przyssałem magnes na oko - pasuje, ale przód głośnika "wsysa" się do środka i zniekształca, widać że magnes go ciągnie. Gdy zdejmuję magnes, wygląd wraca do normy. Więc nie za bardzo wiem jak to zrobić żeby się nie robił ten zniekształcony przód. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, że udało się znaleźć bo tego już praktycznie nie ma. 

Co do tego drugiego to jest to dość dziwne, bo ruch głośników wysokotonowych jest w sumie niezauważalny. Ogólnie nie znam tego głośnika, nigdy go nie rozbierałem więc się nie wypowiem na ten temat, ale dość dziwnie konstrukcyjnie to wygląda. no nic to pozostało trzymać kciuki, żeby się znalazła ta sztuka

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sprawnym głośniku w drugiej kolumnie nie jest wklęśnięte, więc to pewnie kwestia precyzji. Po prostu po przyssaniu magnesu cały przód cofa się do środka, zniekształcając membranę, za mocno ciągnie. Ale co ciekawe ten uszkodzony wcale nie gra źle, choć słychać że trochę gorzej niż sprawna kolumna. 

No nic, czekam czy uda się znaleźć. Pewnie kwestia naprawy dla wprawnej osoby to chwila moment, ale jakoś nikt nie chce tego zrobić 😛 najwyżej sprzedam potem ten uszkodzony, bo szkoda wyrzucać go do śmietnika. 

Edytowano przez kamiledi15
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukałem, ale najcześciej piszą, że się nie opłaca naprawiać. Ale że nigdzie nie ma tego do kupienia to już ich nie interesuje :)

Najlepiej kupić sprawny (tamten chce i sprzedać za 25 zl pod warunkiem, że to znajdzie), a ten sprzedać za 15 zł i mieć sprawny za 10 zł. A jak nikt nie kupi to trudno, więcej bym wydał za naprawę z wysyłką niż za kupno nowego. 

 

Edytowano przez kamiledi15
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kamiledi15 napisał:

Nie ma potrzeby wymienić drugiego. Obie kolumny były regenerowane, głośniki były sprawne, tylko od jednego w transporcie odpadł magnes. 

Ale ten jeden który wypadł ze składu zostanie podmieniony przez inny. Jak to stara, dobra polska robota... to lepiej by było by były z jednej serii produkcyjnej. 

Czy to był transport po regeneracji do Ciebie? Może rozważ reklamację?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugi magnes wątpię żeby odpadł od zwykłego grania, to jest tak mocna siła przyciągania, że trzeba chyba tym rzucać z całej siły żeby odleciał. 

Generalnie kolumny kupiłem jako do renowacji z poszarpanymi membranami. Wysłałem je do kogoś z grupy Unitry, kto zaoferował renowację za niewielką opłatą. No i zrobił to nieźle, bo widziałem na zdjęciach jak to wyglądało wcześniej, tyle że ten magnes odpadł. Ale on umywa ręce, mówi że to nie jego wina, bo kurier dpd nawalił i że nie opłaca się naprawiać. Więc już trudno, to są tanie rzeczy, więc pozostaje mi czekać na info czy tamtemu udało się znaleźć sprawny egzemplarz. 

GDW9/60 - on niestety tak jak 9/15 ma metalową obręcz, którą trzeba obciąć, a nie mam czym. Zresztą koszt tego głośnika jest sporo wyższy. Jak mam do wyboru wymienić 1 głośnik za 25 zł lub wymienić 2, każdy po 65 zł i męczyć się z obcinaniem tego to wybór jest prosty. Poza tym 9/60 to nowa konstrukcja, a czytałem negatywne opinie o nowych układach Tonsila, podobno lepiej brzmią stare zregenerowane niż nowe. Ale jak nie znajdę 7/15 to pewnie tak trzeba będzie zrobić.  

Edytowano przez kamiledi15
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...