Skocz do zawartości

Pomoc w doborze zestawu do 4000 zł


Sebkoo

Recommended Posts

Witam,
na wstępie napiszę, że jestem zielony w temacie i potrzebuję pomocy w dobraniu sprzętu do mojego pokoju.
Sprzęt miałby służyć do słuchania muzyki (głębia dźwięku w filmach nie jest dla mnie aż tak istotna) i będzie stał w pokoju o powierzchni 16.7m2.
Muzykę chciałbym puszczać z laptopa lub w ostateczności jakiś pendrive.
Na cały zestaw mogę przeznaczyć max. 4000 zł.
Sprzęt może być używany.
Pozdrawiam

EDIT: Zapomniałem dodać kawałki, które może pomogą w doborze sprzętu:
https://www.youtube.com/watch?v=nhf92TbNDDk
https://www.youtube.com/watch?v=s8Et5JuLUs8
https://www.youtube.com/watch?v=GE1g-STv0cQ
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Nie bardzo rozumiem jak wstawione przez Ciebie 3 piosenki z YT mają forumowiczom dać olśnienie, czego Ty potrzebujesz ? Wzmacniacza stereo, amplitunera stereo, kina domowego, jaki lubisz dźwięk, jakie kolumny, jakie ma mieć funkcje .



Utwory miały pokazać rodzaj muzyki jaki będzie słuchany na zakupionym sprzęcie.
Może inaczej aby każdy zrozumiał - będę słuchał głównie muzyki elektronicznej.
Interesuje mnie nowy oraz używany sprzęt (jeżeli zaoferuje mi lepszą jakość dźwięku niż nowy zestaw).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czego TY oczekujesz, bo widzisz, każdy w muzyce takiej, czy innej szuka czegoś innego. Jedne osoby będą stawiać na dokładność, szczegóły najwyższych rejestrów, aby rozłożyć muzykę na czynniki pierwsze, a kogoś innego będzie to drażnić i kłóć w uszy. Inny poszuka tylko basu, a ktoś inny melodyjności, rytmu i ciepła, kosztem nawet dokładnej góry i to wszystko będąc miłośnikiem tego gatunku. Czy w ogóle całości muzyki, bo tak lubi słuchać icon_biggrin.gif
Więc napisz coś więcej o upodobaniach, doświadczeniach ze sprzętem ( z domu, sklepu, u znajomych) i najważniejsze - oczekiwaniach.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet nie napisałeś jakie brzmienie lubisz, jak polecić Ci w takim razie kolumny i całą resztę ? Według mojego/naszego uznania, czy Twojego ? Przecież to zestaw dla Ciebie. Chcesz wydać na to 4000 zł (co w sprzęcie używanym stanowi już dość wysoki poziom), a piszesz w taki sposób, jakbyś chciał kupić zestaw głośników do komputera.
Czytałeś w ogóle zakładkę pierwsze posty ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Ale czego TY oczekujesz, bo widzisz, każdy w muzyce takiej, czy innej szuka czegoś innego. Jedne osoby będą stawiać na dokładność, szczegóły najwyższych rejestrów, aby rozłożyć muzykę na czynniki pierwsze, a kogoś innego będzie to drażnić i kłóć w uszy. Inny poszuka tylko basu, a ktoś inny melodyjności, rytmu i ciepła, kosztem nawet dokładnej góry i to wszystko będąc miłośnikiem tego gatunku. Czy w ogóle całości muzyki, bo tak lubi słuchać icon_biggrin.gif
Więc napisz coś więcej o upodobaniach, doświadczeniach ze sprzętem ( z domu, sklepu, u znajomych) i najważniejsze - oczekiwaniach.



W muzyce szukam dokładności (chce słyszeć dokładnie każdy dźwięk z utworu elektronicznego). Słucham muzyki lektronicznej ale bas nie jest dla mnie wyznacznikiem jakości dźwięku.
Jak już napisałem jestem zielony w temacie i z odsłuchem muzyki na sprzęcie miałem do czynienia u kolegi (jak się dowiem co to był za sprzęt to napiszę). Jutro będę w Kielcach więć postaram się podjechać do paru sklepów i opiszę swoje uwagi.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrym kierunkiem mogłyby być Audio Academy Phoebe, bardzo detaliczne, rytmiczne w w tym budżecie raczej trochę używane, bo zabraknie środków na wzmacniacz. Ewentualnie monitor audio bx5, może cantony gle (np.470), elac 67.2 Skoro detalicznie i rytmicznie może wzmacniacze lub amplitunery stereo Yamahy 300/500.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak - byłem dzisiaj w Kielcach ale nie udało mi się zlokalizować sklepu więc udałem się do Media Markt. I tam zrobiłem odsłuch na 3 wzmacniaczach/amplitunerach i najbardziej dźwięk podobał mi się na tym sprzęcie:
http://allegro.pl/promocja-wzmacniacz-deno...4141266049.html [Denon PMA 720]
Odtwarzacza CD nie potrzebuję ale za to przydałoby mi się coś do podłączenia pendrive'a. Jeżeli nic się z tym nie da zrobić to muza będzie lecieć z laptopa.
Co do głośników to dźwięk podobał mi się najbardziej na głośnikach Canton (nie jestem pewien ale to chyba ten model: http://allegro.pl/canton-chrono-507-2-5-dr...152869673.html). Na głośnikach JBL dźwięk był jakiś przytłumiony.
Po cenach z Media Markt budżet został przekroczony aż za bardzo ;/
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

A ten zestaw Twojego kolegi ? Podobało Ci się jak to grało ?



Kolega dopiero dzisiaj wraca z KRK więc jak tylko będę miał okazję to spiszę sobie co on tam ma. Jednak wydaje mi się, że ten zestaw który dzisiaj odsłuchiwałem był o wiele lepszy od tego co ma kolega.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, zaczekamy więc z ta informacją. Jednak skoro bardziej podobało Ci się to co już słyszałeś, może nie powinniśmy brać pod uwagę zestawu Twojego kolegi. Piszę może, bo po pierwsze nie napisałeś, czy Ci się ogólnie to podobało, czy nie. Kolejna sprawa, to że słuchałeś zestawu w markecie, więc nie miałeś szansy w pełni ocenić jak ten zestaw brzmi (market, duża przestrzeń, gwar). To nie to samo, co salon audio, gdzie możesz udać się na odsłuch i posłuchać różnych konfiguracji w odpowiednich warunkach.

Jeżeli podobają Ci się Cantony, to można poszukać używanych. Twój budżet pozwala na zakup już wysokiego modelu, który z pewnością nie zagra gorzej, a raczej dużo lepiej niż te, które słyszałeś. Mamy tutaj znawce tej marki i Kolegę, który jakiś czas temu zakupił Canton Ergo RC-L.
Przykładowo :
http://allegro.pl/potezne-canton-ergo-102-...4208486560.html
[ Canton Ergo 102 DC ]
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że wzmacniacz lepiej kupić nowy, a głośniki mogą być używki?
zieluwid, te głośniki co dałeś nie będą za mocne na 17m2? Wiadomo, że kiedyś mogę się przenieść do większego pokoju ale czy teraz nie będą mi przeszkadzać w odsłuchu?
Co do odsłuchu w MM to aż tak gwarno nie było. Wiadomo, że inaczej by to zabrzmiało w cichym pomieszczeniu ale mogę szczerze powiedzieć, że jak słyszałem dzisiaj zestaw Denon PMA 720 + Canton to buzia sama się uśmiechała icon_smile.gif


EDIT:
U kolegi odsłuchiwałem na tym sprzęcie http://allegro.pl/denon-avr-1306-ampli-kin...4188455051.html [DENON AVR-1306] + głośniki eltax.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem przykładowo.
Pisałeś o Cantonach, więc podchwyciłem temat. Jeżeli dojdziemy do konkretnych decyzji, zapewne padną różne propozycje i niekoniecznie muszą to być Cantony. Bardziej chodziło mi o zaprezentowanie Tobie używanych kolumn, marki która cię zainteresowała. Podsumowując, zachęcam Cię do zakupu sprzętu używanego. Kolumn jak i wzmacniacza.
Co do tych Cantonów z linku, który podałem, to w 17 m2 lepiej mogłyby zagrać solidne monitory. Podłogówki nie zagrają gorzej, jedynie obawiam się problemu ze strony niskich rejestrów. To w dużej części zależy od akustyki pomieszczenia, ale to temat rzeka ... Ogólnie pokazałem Ci takie, bo w MM chyba też podłogówek słuchałeś ?

Zestaw kolegi to amplituner kina domowego z Eltaxami, ma prawo Ci się nie podobać icon_biggrin.gif. Nic ciekawego.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem gotowego posta już rano, ale coś sieć się zbuntowała i nie dało rady wkleić icon_confused.gif

Na kolumny proponuję 50-60 % kwoty, 30-40 % na wzmacniacz i reszta na źródło + kable.
Na kolumny przeznacz zatem 2 - 2,5 tys. zł i koniecznie na używki. Na nowe w takiej cenie po prostu szkoda kasy. Tradycyjnie zaproponuję moje ulubione Cantony z serii ERGO, czyli Ergo RC-L lub mniejsze Ergo SC-S (ze względu na metraż odradzam bliźniaczy do RC-L model Ergo SC-L, zabiją basem icon_wink.gif ). W Twoim zasięgu są również wyśmienite kolumny Canton Digital 2 (lub późniejsze 2.1), sprzedawały się za 500 - 600 euro.
Z w/w kolumnami wiąże się jednak problem ze znikomą dostępnością w Polsce, trzeba albo po nie jechać do Niemiec lub jakoś je sobie sprowadzić. Niemniej warto.
SC-S to poziom brzmienia nowych kolumn za jakieś 10 tys, RC-L 15-20 tys, a Digital co najmniej 30-40 tys.
Spośród wzmacniaczy zaproponuję znakomity Myryad MI-120 (chodzą zazwyczaj w przedziale 1000 - 1500 zł), a do lapka kupisz sobie jakiś DAC.

Z tego co proponowałem, wszystko znam, miałem i mam, słucham w pokoju o zbliżonym metrażu, a muzyka elektroniczna to mój żywioł - czyli masz konkrety, a nie wróżenie z fusów.

Co do tych Ergo 102 mam pewne wątpliwości natury technicznej, otóż kolumny Ergo z oznaczeniem DC potrzebują więcej prądu niż te z moich propozycji, co niejako wymusza zakup bardziej wydajnego, mocniejszego wzmacniacza (= droższego), by osiągnąć pełnie ich możliwości. Poza tym obawiam się, że w 17 m^2 mogą miażdżyć basem, zwłaszcza przy Twojej muzyce. Niestety nie umiem stwierdzić, ile niskich tonów potrafisz przyjąć na klatę icon_lol.gif . Co nie znaczy, że nie są to kolumny wysokiej klasy. Ich poprzednik, Ergo 100, zdobył mnóstwo przychylnych recenzji i bardziej był ceniony niż większy model Ergo 120. Na allegro jest też obecnie oczko niższy model, tzn Ergo 90

Ja bym jednakowoż zasadził się na Digitalki. Przy takich cenach jak ostatnio na ebayu nie widzę dla tych kolumn konkurencji poniżej 15 tysięcy zł w sprzęcie używanym.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Miałem gotowego posta już rano, ale coś sieć się zbuntowała i nie dało rady wkleić icon_confused.gif

Na kolumny proponuję 50-60 % kwoty, 30-40 % na wzmacniacz i reszta na źródło + kable.
Na kolumny przeznacz zatem 2 - 2,5 tys. zł i koniecznie na używki. Na nowe w takiej cenie po prostu szkoda kasy. Tradycyjnie zaproponuję moje ulubione Cantony z serii ERGO, czyli Ergo RC-L lub mniejsze Ergo SC-S (ze względu na metraż odradzam bliźniaczy do RC-L model Ergo SC-L, zabiją basem icon_wink.gif ). W Twoim zasięgu są również wyśmienite kolumny Canton Digital 2 (lub późniejsze 2.1), sprzedawały się za 500 - 600 euro.
Z w/w kolumnami wiąże się jednak problem ze znikomą dostępnością w Polsce, trzeba albo po nie jechać do Niemiec lub jakoś je sobie sprowadzić. Niemniej warto.
SC-S to poziom brzmienia nowych kolumn za jakieś 10 tys, RC-L 15-20 tys, a Digital co najmniej 30-40 tys.
Spośród wzmacniaczy zaproponuję znakomity Myryad MI-120 (chodzą zazwyczaj w przedziale 1000 - 1500 zł), a do lapka kupisz sobie jakiś DAC.

Z tego co proponowałem, wszystko znam, miałem i mam, słucham w pokoju o zbliżonym metrażu, a muzyka elektroniczna to mój żywioł - czyli masz konkrety, a nie wróżenie z fusów.

Co do tych Ergo 102 mam pewne wątpliwości natury technicznej, otóż kolumny Ergo z oznaczeniem DC potrzebują więcej prądu niż te z moich propozycji, co niejako wymusza zakup bardziej wydajnego, mocniejszego wzmacniacza (= droższego), by osiągnąć pełnie ich możliwości. Poza tym obawiam się, że w 17 m^2 mogą miażdżyć basem, zwłaszcza przy Twojej muzyce. Niestety nie umiem stwierdzić, ile niskich tonów potrafisz przyjąć na klatę icon_lol.gif . Co nie znaczy, że nie są to kolumny wysokiej klasy. Ich poprzednik, Ergo 100, zdobył mnóstwo przychylnych recenzji i bardziej był ceniony niż większy model Ergo 120. Na allegro jest też obecnie oczko niższy model, tzn Ergo 90

Ja bym jednakowoż zasadził się na Digitalki. Przy takich cenach jak ostatnio na ebayu nie widzę dla tych kolumn konkurencji poniżej 15 tysięcy zł w sprzęcie używanym.



Wzmacniacz Myryad MI-120 jest właśnie na Allegro za 1800 zł: http://allegro.pl/myryad-mi-120-manufactur...4199195615.html
Co do kolumn to będzie problem z pojechaniem po nie, a pewnie przesyłka kurierska to będzie koszt paru stówek. Dlatego też będę się rozglądał za czymś na terenie PL. A jest jakaś alternatywa dla Cantonów Digital w tej cenie?
A jaki DAC muszę kupić aby nie zniekształcało dźwięków?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj masz Myryada Mi 120 taniej: http://kleinanzeigen.ebay.de/anzeigen/s-an...2037?ref=search
Jeśli chodzi o transport ciężkich kolumn z Niemiec do Polski to ja swoje (31kg każda) sprowadziłem za 360zł z pomocą https://clicktrans.pl/ więc to nie jest problem pod warunkiem, że sprzedający ma oryginalne kartony, w które zapakuje kolumny.
Gdybyś chciał poczytać więcej o sprowadzaniu sprzętu z UE to tutaj.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy, jak głośno zamierzasz grać. Na pewno Myryad Ci się nie spali, myślę że nawet się nie wyłączy, a ograniczenia mogą pojawić się w szybkości czy skali dynamiki głównie niskich tonów, będzie nieco mniejszy wykop czy atak dźwięku. A może nawet niczego nie zauważysz nie będąc specjalnie osłuchanym. Widzisz, miałem jakiś czas Ergo SC-L które napędzałem dwoma Myryadami (oprócz tego, który Ci polecałem posiadam jeszcze końcówkę mocy MA-120), czyli miałem podwójną moc do dyspozycji. No i co, przy moich testowych utworach techno rzadko kiedy przekraczałem godzinę 9, bo fizycznie nie wytrzymywałem natężenia niskich tonów. Wystarczała mi spokojnie godzina 7:30 icon_wink.gif . Przy obecnych Digitalach i ich dość niskiej skuteczności muszę odkręcić do 11, by mieć taki czad. Zatem prędzej zakatujesz siebie niż sprzęt icon_twisted.gif . Dodam jeszcze, że siła basu nie powinna być jedyną jego cechą, ale również szybkość, precyzja, zróżnicowanie, zejście itp. Wyższe modele kolumn Cantona są pod tym względem wybitne. Ogólnie rzecz biorąc im wyżej, tym bardziej neutralne i zrównoważone brzmienie, z żywiołową dynamiką i przepiękną przestrzenią. Uważam je za kolumny uniwersalne, które sprawdzą się na każdym materiale muzycznym. A Digitalki to już po prostu bajka...

Cytat

A jest jakaś alternatywa dla Cantonów Digital w tej cenie?



Pewnie, że jest, ale NIE w tej cenie. Kolumny, które otrzymały podobne noty, to m. in. Audio Physic Caldera, jakiś wysoki model Infinity IRS, Dynaudio Contour i Thiel. Klasę niżej stały Dali Grand (ale Grand, nie Grand Diva), JBL Ti5000 i chyba Audiodata Elance. Musiałbym poszperać w starszej prasie, bo nie pamiętam, a nie chcę nikogo wprowadzać w błąd.
Trudno mi porównać starszy sprzęt z nowym, tak by dobrać podobny poziom jakościowy.

Wracając do Ergo 102, możesz je wziąć, a jak się nie sprawdzą, sprzedać, na klockach tej klasy raczej się nie traci. Bez możliwości uprzedniego odsłuchu chyba nie ma innej czy lepszej drogi na wybór sprzętu używanego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Sęk w tym, że eBay Kleinanzeigen to portal ogłoszeniowy (w stylu naszej Gratki czy OLX). Służy raczej do zawierania transakcji w cztery oczy, bo nie ma tam absolutnie żadnej ochrony kupujących. Napisałem do sprzedającego, może jakoś się dogadamy, ale nie przeleję nikomu grubej kasy na "słowo honoru". Szkoda, bo cena za wzmacniacz dobra.
W Polsce tego typu sprzęty to wielkie unikaty, high-end, gratka dla audiofila i w ogóle - 1500zł to jest minimum! Tyczy się to nie tylko MI-120, ale również MF E100 i wielu innych klocków. icon_rolleyes.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Cytat

Sęk w tym, że eBay Kleinanzeigen to portal ogłoszeniowy (w stylu naszej Gratki czy OLX). Służy raczej do zawierania transakcji w cztery oczy, bo nie ma tam absolutnie żadnej ochrony kupujących. Napisałem do sprzedającego, może jakoś się dogadamy, ale nie przeleję nikomu grubej kasy na "słowo honoru". Szkoda, bo cena za wzmacniacz dobra.
W Polsce tego typu sprzęty to wielkie unikaty, high-end, gratka dla audiofila i w ogóle - 1500zł to jest minimum! Tyczy się to nie tylko MI-120, ale również MF E100 i wielu innych klocków. icon_rolleyes.gif



Dlatego celem tego forum jest podawanie sobie klocków, które grają bardzo dobrze, ale nie mają łatek unikatów, high-endów, gratek dla audiofila u sprzedawców. Dzięki czemu można zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy, a i nabyć przy tym bagaż doświadczeń.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Profi, zgadzam się z Tobą, że takie kolumny to czołówka. W tej cenie trudne do "pobicia".
Ale oczywiście trzeba zdawać sobie sprawę z ich możliwości i wymagań. Możliwości, wiadomo duże. Szczególnie w pełnopasmowym oddaniu muzyki. I do tego w miarę duża neutralność. Ale trzeba też brać pod uwagę, że są to kolumny raczej do dużych pomieszczeń, nie takich jak mamy w blokach i muszą być napędzone mocnymi, dobrej klasy wzmacniaczami.
Sam wiesz jak to może być w mniejszym pomieszczeniu, że już przy niewielkim wzmocnieniu trudno wytrzymać natężenie dźwięku.
Fakt, że Digital ze swoją niższą skutecznością zagrają z takim samym wzmacniaczem ciszej, ale też dobrze wiesz, że nie pogardziłyby lepszym mocowo a przede wszystkim jakościowo wzmacniaczem. One są w stanie pokazać więcej.
Do czego dążę? Do tego, że tu oprócz jakości idziemy także w moc, dynamikę, spektakularność dźwięku w tym względzie.
Jeśli jednak chcielibyśmy kolumny do mniejszych pomieszczeń i nie potrzeba nam takich mocy a niskie tony i tak nie zejdą najgłębiej, bo będą podbarwione albo skompresowane a stawiamy bardziej na barwę dźwięku, brzmienie wokali, scenę, oddech, muzykalność czołówkę mogą okupować zupełnie inne kolumny. Albo dużo mniejsze podłogowe, albo lepiej wybitne monitory takich firm jak Sonus Faber, Dynaudio, Harbeth, Spendor, Rehdeko, ESA, Chario, TAD, Reimyo i inne (B&W, JMLab/Focal, JBL).
Choć jeśli idzie o maksymalną neutralność to i takie monitory się znajdą jak choćby produkty Lipińskiego. Ale dla mnie to bardziej super sprzęt roboczy niż kolumny do słuchania muzyki.
Poza tym, jeśli idzie o bas, to dużo monitorów potrafi zapewnić naprawdę dość nisko schodzące i mocne a przy tym doskonale kontrolowane i wielobarwne niskie tony.
Oczywiście nie ukrywam, że te najwybitniejsze nie są tanie i wymagają dobrej klasy napędu oraz reszty toru. Podobnie jak pełnopasnowe, podłogowe. Ale tu często można zaoszczędzić na mocy wzmacniaczy i te środki dołożyć do lepszych jakościowo.

Przepraszam za ewentualny off-topic, ale mam nadzieję, że przyczyni się do szerszego spojrzenia na temat dobrych kolumn, ich napędzania i doboru do wielkości pomieszczenia.

Kostku a sprzedający nie napisał, że ten Onkyo to hi-end? icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...