Skocz do zawartości

Prośba o pomoc w wyborze sprzętu.


pacholekck

Recommended Posts

Niestety propozycje kolumn Monitor Audio bx5 za 1800zł i wzmacniacza xi90 równiez za ponad 1800zł to już spore przekroczenie zakładanego budżetu. A jeszcze przecież trzeba kupić kable. Początkowo zakładałem budżet 2000-2500zł. Jestem w stanie dać 1500zł za kolumny, np. te używane Canton i chciałbym wtedy zmieścić się w około 1200zł za wzmacniacz, czyli np. używaka Xi60 za 1200zł, ewentualnie nowa Yamaha A-S301 za niecałe 1300zł. Do tego dojdą kable czyli wyjde pod około 3000zł co i tak jest o 500zł więcej niż zakładałem.

Dlatego proszę o radę czy lepiej nówka AS301, czy używka Xi60, czy może jeszcze poczekać na jakąś inną ofertę z używką? Problem jest taki, że ja się na tym nie znam i o ile ktoś nie podsunie mi modeli, które spłaniają moje wymagania co do wejść to nie mam pojęcia czego szukać.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Dlatego proszę o radę czy lepiej nówka AS301, czy używka Xi60


Przecież to są zupełnie inne wzmacniacze. W sensie inaczej grające. Kwestia gustu
A używany na ogół lepszy od nowego.
Tu by się przydało więcej zdecydowania jaki dźwięk lubisz, Bo inaczej kupisz traktor gdy tymczasem będzie Ci potrzebna limuzyna.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Tu by się przydało więcej zdecydowania jaki dźwięk lubisz, Bo inaczej kupisz traktor gdy tymczasem będzie Ci potrzebna limuzyna.



I tu jest największy problem icon_smile.gif Nie wiem jaki dźwięk lubię. Chyba nie obejdzie się bez wizyty w jakimś salonie audio i kilku odsłuchach, ale na to niestety trzeba mieć czas, a teraz z tym u mnie ciężko. Polecicie jakiś salon, gdzie mają duży wybór sprzętu w Krakowie ewentualnie Kielcach?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Wracam jeszcze raz z pytaniem. Które z tych kolumn lepiej u mnie zagrają? Które z nich byście wybrali i czy w ogóle jest sens się nimi interesować?
Monitor Audio mają tą przewagę, że są na miejscu w Krakowie. Melodiki z kolei są na gwarancji.

http://allegro.pl/monitor-audio-m6-cena-za...5716344280.html
http://olx.pl/oferta/melodika-bl-30-CID99-...html#7ccddf0987
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Szukałem w pierwszej kolejności używanych kolumn, ale trafił się używany wzmacniacz Advance Acoustic x-i90, czekam właśnie na paczkę. Kupiłem go w ciemno, nie wiem czy to dobry wybór, mam nadzieję, że tak.

Teraz mam do Was prośbę o dobór jakiś fajnych kolumn w cenie do 1500zł.

Aukcje jakie znalazłem (ceny przed negocjacjami):

Monitor Audio M6 - 1550zł w Krakowie - używki
Monitor Audio Br5 - 1500zł w Krakowie - używki
Monitor Audio Bx5 - 1699zł w Krakowie - nówki - juz przekraczają budżet, ale może jest jakaś duża różnica i warto dołożyć?

Kraków, Kielce i okolice mógłbym odebrać osobiście, ale biorę też pod uwagę wysyłkę. Jak będę miał już wzmacniacz to spróbuję wybrać się do jakiegoś salonu na odsłuchy, ale może w międzyczasie polecicie coś ciekawego.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym proponował posłuchać którychś z tych kolumn ze wzmacniaczem który kupiłeś.
Są zdania że to nie powinno dobrze zagrać. Z drugiej strony wydaje mi się ze takie połączenie powinno być dość komplementarne.
Główny problem czy bas będzie pasował i czy dźwięk nie będzie zbyt mdły.
Czy nie będzie to za bardzo kiślowate.
Sam wzmacniacz jest dobry.
Wymaga dość żywo brzmiących kolumn z wysokimi tonami w stylu Monitor Audio.
Jednak bas przydał by się chyba twardszy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Monitor Audio Br5 - 1500zł w Krakowie - używki
Monitor Audio Bx5 - 1699zł w Krakowie - nówki - juz przekraczają budżet, ale może jest jakaś duża różnica i warto dołożyć?


Sytuacja dziwna bo br5 jak na niemłode i używane mają dość wysoką cenę, a nowe bx5 są w atrakcyjnej cenie.
Więc warto, bo różnica mała, a dostajesz nieco lepszą kolumnę, lepiej wykonaną ( co prawda ta sama klasa, ale te nowe bx są naprawdę estetyczne) i masz jeszcze gwarancje 5 lat, niby nic takiego no ale 199zł też nie majątek, przecież to zakup nie na raz.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Szukałem w pierwszej kolejności używanych kolumn, ale trafił się używany wzmacniacz Advance Acoustic x-i90, czekam właśnie na paczkę. Kupiłem go w ciemno, nie wiem czy to dobry wybór, mam nadzieję, że tak.

A nie mówiłem że warto kupić ten model jako używany - a tak się odżegnywałeś że za dużo i że się nie wyrobisz finansowo... icon_cool.gif

Już parę razy wspominaliśmy, że warto wziąć swój wzmacniacz (albo amplituner) i posłuchać kolumn - a potem coś wybrać. Oczywiście trzeba wziąć płyty z muzyką której słuchasz...

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

A nie mówiłem że warto kupić ten model jako używany - a tak się odżegnywałeś że za dużo i że się nie wyrobisz finansowo... icon_cool.gif



Znalazłem używkę na gwarancji do marca za 1500zł icon_smile.gif Podobno stan idealny. Zrobię tak jak mówicie, jak dostanę paczkę to pójdę na odsłuchy ze wzmacniaczem.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Panowie mam do Was pytanie, a raczej kilka pytań.
Byłem wczoraj w jednym ze sklepów w Krakowie gdzie słuchałem z moim wzmacniaczem AA x-i90 kolumn Monitor Audio bx5 oraz mr6.
Szczerze mówiąc nie słyszałem żadnej różnicy w graniu między nimi, może dlatego, że nie mam dobrego ucha, ale pewnie też przez to, że warunki na to nie pozwoliły. Odsłuch odbywał się nie w pokoju, ale normalnie w sklepie, na dużej powierzchni, w wysokim pomieszczeniu i jeszcze kręcącym się innym kliencie. Tak czy inaczej podobało mi się jak to gra, chociaż nie mam porównania z niczym innym.
Teraz nie wiem co robić. Jestem prawie przekonany, żeby kupić Monitor Audio Bx5. Są w cenie niecałe 1700zł za nówki. Za Mr6 powiedzieli mi 1800zł, też nówki. Doradźcie mi proszę czy brać te bx5 czy umówić się do porządnego salonu i posłuchać jeszcze czegoś w podobnej cenie, np.:
-Melodika BL30,
-Indiana Line Nota 550,
-Pylon Pearl 25
-Może jakieś Cantony?

Czy znajdę coś w cenie do około 1700zł (może być używka) co zagra lepiej niż te bx5, które nówki właśnie tyle kosztują?

Szczerze mówiąc przeglądam aukcje już od dwóch miesięcy i jestem tym trochę zmęczony. Chciałbym już przestać słuchać muzyki na głośniku z laptopa icon_smile.gif Mam problem z wybraniem się na odsłuchy ponieważ pracuję do 17, a salony zazwyczaj zamykają 18-19, a przejechać przez Kraków w tych godzinach nie jest łatwo. No chyba, że w weekend, ale to jestem w Kielcach, możecie tam polecić jakiś salon? Tylko czy jest w ogóle sens?

Dzięki za porady.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno sporo modeli AA gra bardzo łagodnie w górze pasma, dlatego według mnie lepsze były by MA BX5, to dość bezpieczny wybór.
Model mr 6 jest z niższej serii, owszem jest większy, wytworzy większe ciśnienie akustyczne, ale przecież nie chodzi tylko o dyskotekę w pokoju w bloku, a model bx5 cicho nie gra.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki.
Podjąłem decyzję. Dzwoniłem do gościa i za 1600zł mam nówki bx5. Za jakąś godzinkę po nie pojadę.

Teraz pytanie co z kablami. Potrzebuję połączyć:
1. Gramofon do wzmacniacza. Potrzebuję chyba takiego adaptera, bo gramofon ma kabel z końcówką din. http://artmedia.sklep.pl/1594-thickbox/ada...-RCA-chinch.jpg
2. Telewizor do wzmacniacza. Lepszy optyk czy coaxial? Odległość około 1m, ale obok stoi router wifi. Może lepiej optyk?
3. Dekoder, konsole i laptopa, chce podłączać po HDMI od telewizora.
4. Kable głośnikowe 2x1,5m. Mam jakieś dość grube kable w domu, wymontowane z auta, w którym ktoś robił car audio. Na razie chyba ich użyję. Tylko one nie mają, żadnych wtyków. Jest różnica w jakości jeśli łącze goły kabel albo np bananami?

Proszę o polecenie, najlepiej konkretne aukcje, jakiś kabli 1 i 2 w rozsądnych pieniądzach. Z góry dzięki.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowana większość wzmacniaczy i kolumn posiada gniazda przystosowane do użycia kabli głośnikowych w których jest odizolowany 1 cm końcówek przewodów. Dlatego specjalne zakończenia nie są potrzebne. Wtyki bananowe służą do łatwiejszego i szybszego podłączania. Wtyki widełkowe dają pewne i mocne mocowanie, które jest bardziej eleganckie niż wsunięty odizolowany przewód.
Jeśli gramofon ma wtyk din to przejściówka jest potrzebna do jego podłączenia do gniazd RCA które są we wzmacniaczu. Jednak docelowo lepszym rozwiązaniem było by zastąpienie wtyku DIN przez dwie wtyczki RCA.
Jeśli TV ma oba typy wyjść cyfrowych można wypróbować oba. Jednak SPDIF i Tosink przesyłają takie same informacje o dźwięku. Wielu uważa że standard elektryczny jest lepszy. Jednak szczególnie przy telewizorze który jest podłączony do instalacji antenowej wyjście optyczne może okazać się lepsze. Sam mam TV podłączony przewodem coaxial. Obok stoi ruter i niema żadnych zakłóceń.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Jeśli gramofon ma wtyk din to przejściówka jest potrzebna do jego podłączenia do gniazd RCA które są we wzmacniaczu. Jednak docelowo lepszym rozwiązaniem było by zastąpienie wtyku DIN przez dwie wtyczki RCA.



Sam jestem w stanie to zrobić? Jak? Muszę dostać się do gramofonu i tam gdzie "zaczyna się" obecny kabel przelutować na kabel RCA z obciętymi z jednej strony końcówkami? Czy po prostu odciąć wtyk DIN i wtyki RCA z jednego kabla i zlutować kable ze sobą?

Taki optyczny może być, czy lepiej coś innego?:
http://allegro.pl/przylacze-kabel-optyczny...5393828403.html
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o przelutowanie samych wtyczek, to sporo zależy od konstrukcji samego kabla. Jeśli jest to pojedynczy kabel z jednym ekranem wewnątrz to sprawa się nieco komplikuje. Można wymienić też kabel wraz z wtykami.

Spotkałem się kiedyś z kablem optycznym wyglądającym identycznie jak ten i był wykonany zupełnie dobrze. Nie sprawiał żadnych problemów. Był on jednak firmowany przez inna markę. Sądzę że powinien być ok. Przy niektórych kiepsko wykonanych przewodach optycznych może dochodzić do chwilowych przerw w dźwięku. Dopiero wtedy gdyby do czegoś takiego miało dochodzić to wtedy należało by go zwrócić.. Jednak nie podejrzewam tego po tym światłowodzie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, dziękuję Wam wszystkim za pomoc. Sprzęt kupiony i już gra:) Tak jak pisałem, nie mam doświadczenia, wiedzy, ani porównania z innym sprzętem i być może część z Was stwierdziłaby, że nie jest dobrze, ale jak dla mnie to jest super:) Jestem bardzo zadowolony. Za jakiś czas pochwalę się zdjęciem. Jeszcze raz dzięki.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...