Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
RoRo

Kolumny XAVIAN – czeski? wyrób we włoskim stylu.

Recommended Posts

Znak zapytania jest celowy, bo choć produkowane we Czechach to „na kilometr pachną włoszczyzną” w najlepszym tego słowa znaczeniu. No i ceną niejednokrotnie przewyższają podstawkowe kolumny Chario czy Sonus Faber.

Firma zdobyła duże uznanie i jest już ponad 20 lat na rynku (wystartowali w 1995 roku).

Od kilku lat mam model XN125, słuchałem kilku wersji (począwszy od pierwszej) w bardzo różnych zestawieniach (zarówno z lampą jak i ze wzmacniaczami tranzystorowymi - również dzielonymi) i do kolumn (oraz ich konstruktora) żywię duży szacunek.

Konstruktorem/właścicielem (a właściwie to „współwłaścicielem”) jest Roberta Barletta, a dystrybutorem -firma MojeAudio.
Strona - jak widać po polsku:
http://www.xavian.com.pl/

A poniżej moje XN125 - widoczne jest staranne wykonanie oraz dbałość o szczegóły i ciekawy design (mimo prostych kształtów) nie tylko samych kolumn ale i napisu icon_wink.gif

DSC01446.jpg

DSC01446.jpgDSC01446.jpg

DSC01446.jpg

No może tylko nie każcie mi traktować najmniejszych kolumn w ofercie czyli Bonbonus za pełnoprawne Xaviany icon_smile.gif Ale z drugiej strony dzięki temu można dość tanio zaprzyjaźnić się z tą firmą.


Pozdrawiam
PS. Wpisy niemerytoryczne będą usuwane z bieżącego wątku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Melduję się ze swoimi kolumnami Xavian XN 125 ES. Xaviany podłączone są do wzmacniacza Atoll IN200 i świetnie z nim współpracują. Poniżej zdjęcia.

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg


DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jestem cichym fanem marki Xavian. Nie posiadam, choć może kiedyś? icon_biggrin.gif Moim marzeniem jak na razie są podłogowe Giulietta lub jeśli metraż by mi się zwiększył (jest taka szansa), to Giulia.

A może tymczasem moglibyście mi przedstawić różnice pomiędzy XN 125 a XN 125 ES?
Chodzi o budowę, użyte podzespoły i oczywiście brzmienie. Bo na pewno porównywaliście. System i warunki odsłuchu oraz (jeśli pamiętacie) muzyka jak najbardziej wskazane.
Wiem, to trochę pisania, ale może kiedyś w wolnym czasie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tak na szybko co do podstawowych różnic między pierwszymi XN125 (w skrócie będę dalej pisał o nich jako "1") a wersją EvoSpeziale ("ES"):
a) ES schodzi (wg danych technicznych) o 5Hz i słychać tę różnicę
b) zamiast pozłacanych bi-wire w "1" mamy w "ES" pojedyńcze platynowe zaciski. Z jednej strony to krok w dobrą stronę (platynowe zaciski w wielu publikacjach/testach postrzegane są jako lepsze - dla mnie nie ma to różnicy), a z drugiej strony żal, że Xavian nie daje już możliwości wpływania na dźwięk w ten sposób (o ile pamiętam to firma trzyma się już tego podejścia. Zworki w "1" są ciekawe i rzadko spotykane: to pozłacane blaszki (oczywiście z wygrawerowanym napisem XAVIAN - firma bardzo dba o szczegóły).

Przede wszystkim warto poczytać wartościowy test porównujący "1" do "ES"
http://www.hi-fi.com.pl/kolumny-testy-list...e-speciale.html
Dla ułatwienia - to na fotkach "1" są jaśniejsze (no i oczywiście widać podwójne zaciski) i ciut niższe.
Ciekawostką jest fakt, że głośniki w "ES" wyglądają na mniejsze od tych w "1" - chociaż w danych technicznych były 14cm Peerlessy, a w "ES" jest 15cm ScanSpeak.

Testowaliśmy z Kolegą Belfrem oba modele (dokładnie ten sam skład, tylko w naszym przypadku były to odwrotne kolory icon_mrgreen.gif ) i opis zamieściliśmy w "Jolce..." (czyli teraz jest to "Leben..."), ale na szybko Ci tego nie znajdę.
Parę lat minęło od czasu tego testu - a my nie sprawdzaliśmy aż tak szczegółowa różnic: chodziło nam o sprawdzenie co się dzieje u dołu pasma i potwierdziliśmy główną opinię Pana Mariusza Zwolińskiego z HiFi (tzn. że warto przejść z "1" na "ES"). No niestety czasu nie mieliśmy zbyt dużo...

Scena i detaliczność wg mnie była bardzo podobna - nie mieliśmy zastrzeżeń do obu modeli.
Jakość wykonania niezmiennie na bardzo wysokim poziomie!

Co do sprzętu - na wzmocnieniu był Baltlab Epoca 2 albo Sansui AU-X911DG, CD to zapewne ATOLL CD100, kabli to już na pewno sobie nie przypomnę.
Z utworów to poza standardowym Vollenweiderem też nie pamiętam co było, pewnie Koncert Brandenburski (bo sprawdzaliśmy jak wyglądają składy orkiestrowe).

Pozdrawiam
PS. A na więcej szczegółów to niestety musisz poczekać...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Te odsłuchy Xavianów były faktycznie dosyć dawno. Były krótkie i na tzw. "szybko".
Potwierdzam, to co napisał RoRo, zresztą jak zwykle bardzo wyczerpująco. icon_smile.gif
Nasze, moje odczucia były zbieżne z cytowaną recenzją. To co mi się podoba w Xavianach ES to przestrzeń i stereofonia. I jeszcze jedna uwaga im lepszy, wydajniejszy piec tym lepiej grają. Te kolumny mają potencjał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
No i XN125 (w każdej wersji) nieźle trzymają cenę, co dobrze o nich świadczy.
Niestety z dostępnością używanych jest kiepsko-jakoś właściciele rzadko się ich pozbywają.
Wkażdym razie zdecydowanie warte są każdej wydanej złotówki!

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Jestem cichym fanem marki Xavian.

My z Markiem jesteśmy trochę "głośniejszymi" (bo aktywnymi) wielbicielami Xaviana i Roberto Barletty icon_razz.gif


Cytat

A może tymczasem moglibyście mi przedstawić różnice pomiędzy XN 125 a XN 125 ES?
Chodzi o budowę, użyte podzespoły i oczywiście brzmienie.

Jedna z różnic mogła "umknąć", więc zapraszam do obejrzenia fotki tylnych zacisków
Pierwsze XN125 miały podwójne złocone zaciski głośnikowe - szkoda, że firma odeszła od tego rozwiązania. Poza tym jest to rzadki przypadek kolumn, gdy chyba nikt z ich posiadaczy nie zastanawiał się nad zastąpieniem zworek głośnikowych czymś innym icon_lol.gif


DSC01446.jpg
Późniejsze wersje oprócz zmienionych głośników (i zacisków - już tylko pojedyńcze, ale za to platynowe) mają trochę zmienione proporcje wysokość / szerokość. Jest to zauważalne gdy bezpośrednio porównujesz pierwsze seria (jedynka i po pierwszej modyfikacji związanej ze zmianą głośników) z kolejnymi (Evo i Evoluzione Speciale)

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jeżeli ktoś przymierza się do Xavianów, to teraz firma Q21 (Pabianice) ma wyprzedażowe i poekspozycyjne podłogowe Xaviany (Delizia i Neox2) oraz podstawkowe Juniory i centralny Bonbonus w dobrej cenie.
Więc dla tych co potrzebują gwarancji to może być niezła okazja... icon_wink.gif

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Niedługo (w maju) ma się w Polsce pojawić nowy podłogowy model Xaviana z serii Natura będzie to Stella (dystrybucja Moje Audio, cena 14.490 złotych).
Już w świeżych dwóch modelach podstawkowych powiało nowością (wygląd i szczelina basrefleksu z przodu), teraz będzie jeszcze ciekawiej na froncie - bo pojawi się z przodu membrana pasywna icon_cool.gif


A my dzisiaj wraz z kolegą efektywnie spędziliśmy parę godzin i pracowaliśmy nad poprawą brzmienia Xavianów, zmiana rozstawienia o kilka (a właściwie kilkanaście) centymetrów pomogła poprawiła scenę zarówno wszerz jak i w głąb icon_cool.gif
Kolejny przykład na to, że szukać poprawy dźwięku można cały czas - i czasami się to udaje!

Belfer54 - dziękuję za miłe i owocne spotkanie, a więcej w wątku poświęconym produktom ATOLLa (bo taki był wzmacniacz i źródło).

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
W wątku o Atollu napisałem parę słów na temat wrażeń z odsłuchów jakie poczyniliśmy z RoRo, dotyczyły one również Xavianów.
Jak wspomniał Roman wyżej podęliśmy też próby poprawy zmierzające do poprawy ustawienia Xavianów, tak aby uzyskać lepsze efekty brzmienia w tzw. systemie "podręcznym". icon_smile.gif
W rezultacie doszło do lekkiego przemeblowania. Przede wszystkim szerzej rozstawiłem Xaviany co przyniosło wymierne efekty.
Grając w innym miejscu potrafiły pokazać swoją klasę. W Xavianach pojawiał się bardziej plastyczny dźwięk, więcej szczegółów i większa i głębsza scena. Bas był wcześniej, ale po zmianie ustawienia był bardziej kontrolowany, schodził nieco niżej, nie nakładał się na średnicę. Tony wysokie w Xavianach są szczegółowe, ładnie podkreślone, ale nie natarczywe. Średnica nabrała większego wymiaru. Pojawiła się równowaga tonalna między poszczególnymi zakresami dźwięku. Jednymi słowy polecam te, w sumie niewielkie monitory.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W lutym br w polskiej ofercie Xaviana pojawiła się nowa kolumna podstawkowa XAVIAN JOY:

Informacje - m.in. w AUDIO

http://audio.com.pl/newsy/sprzetowe/23334-monitory-xavian-joy

Dane techniczne:

- Efektywność: 85 dB (2,83 V/1 m)
- Impedancja nominalna: 8 Ω
- Częstotliwość podziału: 3500 Hz
- Pasmo przenoszenia: 55 - 20 000 Hz (-3dB na osi)
- Zalecana moc wzmacniacza: 30-140 W
- Wymiary WSG: 305 * 170 * 200 mm
- Masa: 6,9 kg szt.

Xavian Joy mają obudowę z litego drewna dębowego. Cena za wersję natural massive oak jest ustalona 3490 zł. Wersje black, white, coffee, cognac i metropolitan grey będą kosztować 3 890 zł.

Podwójny otwór basrefleksu na froncie kolumny trochę ułatwi ich rozstawienia (odległość od tylnej ścianki kolumny do ściany z tyłu).

Tak jak w Pearl zastosowano obudowę z litego drewna i technologię zwrotnic Fase Zero. Podobieństwo do modelu Bonbonus polega na miniaturyzacji wymiarów i łatwości instalacji.

Zastosowano głośniki własnej marki AudioBarletta. 15-centymetrowy głośniok niskośredniotonowy ma papierową membranę i miękką kopułkę przeciwpyłową, a także miedziany pierścień zwierający. 26-milimetrowy głośnik wysokotonowy ma impregnowaną kopułkę jedwabną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dość często w propozycjach niedrogiej kolumny podłogowej o dobrym dźwięku-przyjemnym do słuchania, pada model Gran Colonna. Jest to przedstawiciel podstawowej serii Suona (wraz z podstawkowymi Primissima). Wielkość obudowy mieści się w granicach stanów średnich: 90 cm wysokości, 18cm szerokości oraz stosunkowo niewielka głębokość 23,5cm. Obudowa dość sztywna, masa 18kg też jest do przyjęcia jak na podłogówkę.

W pierwszej serii był to model 3głośnikowy w obudowie zamkniętej-a po modyfikacji dwugłośnikowy z otworem basrefleksu z przodu. Niestety nazwa się nie zmieniła -tzn. żadna literka nie doszła (jak miało to miejsce np. w kilku modelach podstawkowych XN), choć właściciele i sprzedawcy o nowszym modelu często piszą/mówią po prostu "Gran Colonna v2".

Warto się zainteresować tym modelem, bo mimo niewygórowanej ceny jest to "prawdziwy Xavian"-zarówno pod względem wykonania, jak i kultury grania. Jest przestrzeń, szczegóły-a kolumny "znikają" w pomieszczeniu. No i niskie tony nie są tak słabe jakby wynikało z danych technicznych (pasmo przenoszenia od 55 Hz). Warto dodać, że podstawkowe Primissima również są ciekawym-a jeszcze tańszym modelem Xaviana...

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ktoś szuka oryginalnych podstaw do Xavianów, to jest teraz wystawiona na alle w dobrej cenie para standów Xavian ST100 (550zł, Łódź)
http://allegro.pl/standy-podstawy-xavian-st-100-oryginalne-i7187101759.html

Standy te są przeznaczone do serii XN125, ale bez problemu można skorzystać również do większych modeli (XN185, XN250 i XN270 - choć do tych ostatnich proponowany jest często dużo droższy model ST612 Metallico , co niekoniecznie jest uzasadnione: XN270 ważą pół kilograma więcej od XN185, a obie kolumny mają głośnik ScanSpeak (XN270 - Revelatora) o tej samej średnicy.

Zarówno drewniane ST100 jak i ST612 Metallico (metalowe - co już sama nazwa sugeruje) umożliwiają przykręcenie podstawkowych Xavianów do standów: są 2 otwory na śruby.

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W ramach "zabaw" z podstawkowymi XN'ami znowu wyszła stara prawda: te kolumny potrzebują naprawdę wydajnego pieca by pokazały na co je stać... Oraz że "pieniądze grają" i to jest wyraźnie słychać w dobrze dobranych zestawach. Te kolumny lubią gdy wzmacniacz lub końcówki mocy są "ciut" droższe od samych kolumn.


U mnie głównie grają (bo zazwyczaj słucham ich późnym wieczorem i nie gram zbyt głośno) podpięte pod najmocniejszym modelem stereofonicznego  amplitunera JVC (120W/8ohm, pobór mocy - pół kW) i w takich warunkach grają znośnie... (tzn. do zaakceptowania przeze mnie). A ponieważ miały u mnie roczny urlop w ciemnicy (tzn. w kartonach) to trochę czasu musiały pograć na co dzień (i tu się przydaje sekcja tunera) by wreszcie zagrać jak trzeba.
Więc jak ostatnio dostały szanse i "porządne Waty" z 907 Sansui (160W/8ohm, zasilacz 400W) to wreszcie można było zobaczyć na co je stać i słuchać z "bananem" na twarzy (także przy większych poziomach głośności)... xD

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja słuchałem XN250 z Heglem H360 i luminem T1.
Grało to fajnie choć po" heglowsku"
Swoją drogą polecam takie zestawienie każdemu bo dupy nie urywało ale było co najmniej dobrze.
Inna sprawa że w tym budżecie można było lepiej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No to zgodnie z założeniami - kolumny Xaviana były najtańszym elementem systemu... Przynajmniej wzmacniacz mógł się wykazać przy XN250, a i na większe XN270 czy podłogówki by wystarczyło B|
Choć ja bym inaczej złożył zestaw mając pięć dyszek do wydania na nowy.

Na dużej powierzchni to grało?

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×