Skocz do zawartości

stereo na prezent


ive

Recommended Posts

Hej,
już od kilku godzin przeglądam forum w nadziei na znalezienie jakichś wskazówek ale przez nadmiar informacji jakie tu są już się w tym wszystkim gubię. Poszukiwania sprzętu rozpocząłem od przeglądania mini wież (spodobała mi się całkeim Yamaha PianoCraft MCR-670), ale jednak szybko zdałem sobie sprawę że to będzie za mało. Na prezent dla brata chcę kupić zestaw stereo wzmacniacz, CD i kolumny. Jestem jednak kompletnie świeży w temacie i nie mam pojęcia jak się do tego zabrać. Mój budżet to 3300zł NETTO / 4000 BRUTTO i już nie jest do ruszenia. Sprzęt preferowałbym nowy, dosyć łatwo dostępny bo urodziny są już na początku czerwca, więc nie ma zbytnio opcji na czekanie na okazje na aukcjach. Znalazłem zestaw pytań "podstawowych" jakie przeważnie są zadawane w tego typu postach i postaram się na nie odpowiedzieć.

1. Jakiego rodzaju sprzętu potrzebuję?
wzmacniacz, CD, kolumny + okablowanie.
Nie znam się kompletnie na firmach i nie wiem co dobre. Z racji sztywnego terminu nie mam wielkich opcji szukać okazji w używanym sprzęcie na aukcjach, więc preferowałbym nowy, no chyba że coś jest łatwo dostępne na rynku wtórnym. Może to być oczywiście mix nowe + używane komponenty. Fajnie by było jakby można było do niego podłączyć TV (nie wiem czy potrzebny jest do tego jakiś dodatkowy sprzęt), przyszłościowo pewnie będzie DAC dołożony, żeby podłączyć jakiś htpc.

2. W jakim pomieszczeniu będzie użytkowany przeze mnie zestaw stereo?
Załączam poniżej foto planu pomieszczenia + wizualizacje. Jest to salon z otwartą kuchnią w kształcie litery L. na rysunku zaznaczone są potencjalne pozycje kolumn i kanapy/foteli wraz z wymiarami ścian i zaznaczonymi oknami, kominkiem etc. Ogólnie samo pomieszczenie salonu ma ok 31m2 ale jest jeszcze otwarta kuchnia ok 16m2. Pozycja kanap/foteli raczej nie do ruszenia, kolumny można ruszać ale fajnie by było (wizualnie) jakby się zmieściły w tym 'prostokącie' (ale to żaden mus icon_smile.gif). W osobnym pliku jest wizualizacja. Pomieszczenie jest bez skosów.

3. Jaki rodzaj muzyki preferuję?
rock, hard rock, heavy metal, death metal, czasem coś z symphonic death metal
Więc interesuje mnie tu raczej spory dynamizm w muzyce (różnego rodzaje przejścia w piosenkach z wstawkami gitarowymi, wyraziste solówki gitarowe, ) żeby były dobre w brzmieniu. Analityczność też jest fajną sprawą ale nie jest jakimś musem bo wiadomo że przy metalowych płytach nie wszystkie są dobrze nagrane (szczególnie te starsze) i może wyjść tylko na minus wtedy.

4. Wybór źródła, kolumn i wzmacniacza.
Źródło: na razie CD, żeby odtwarzało zwykłę płyty CD, MP3, fajnie jakby miał jakieś wejście na USB żeby odtworzyć z pendrive'a FLACi i MP3.
Kolumny: do tego pomieszczenia raczej podłogowe. Wstępnie przeglądając forum całkiem spodobały mi się Pylon Pearl 25, ale to też liczę na doradztwo x]
Wzmacniacz: taki żeby się za bardzo nie zmulił przy cięższej muzyce i uciągnął ten cały zestaw x] brak preferencji firmowo-modelowych także.

5. Jakich funkcji oczekujemy od sprzętu, pod co będzie podłączony
dynamiczne brzmienie, ładnie akcentujące gitarowe solówki i ogólnie granie elektrycznych gitar, ale też taki który by się nie gubił przy mocniejszych kawałkach z perkusją i basem.

Z racji tego że mieszkam w Warszawie to możliwości odsłuchów pewnie są duże, ale znowu z powodu tego że to sprzęt nie dla mnie to też ciężko powiedzieć czy taki odsłuch coś da - mi się może spodobać, ale bratu niekoniecznie.

Z racji że to prezent to ciężko powiedzieć czy to będzie sprzęt na wiele lat, czy tylko na początek.

Liczę na waszą pomoc x]

[update] zapomniałem napisać że to 3300 to jest kwota NETTO x], czyli ok. 4000 brutto

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jeśli chodzi o kolumny Pylon Audio Pearl 25 to skreśl je od razu. Te kolumny do Metalu zupełnie się nie nadają, wiem bo miałem je i również słucham takiej muzyki. Na pewno nie uzyskasz na nich kopa w partiach perkusyjnych, czy też ogólnie w dźwięku. Przy szybszych kawałkach robi się już totalna kaszana z dźwięku, odechciewa się słuchać. Te kolumny nie są złe, ale do zupełnie innej spokojniejszej muzyki.

Jęsli chodzi o dynamikę, energię , kop co w takiej muzyce jest niezbędne to moim zdaniem zwróć uwagę na jakieś kolumny ze stajni Klipsch, Magnat (seria Quantum), czy Paradigm, ale to raczej używki wchodzą w grę gdyż budżet troszkę za mały na to wszystko. Nie są to może zbyt audiofilskie kolumny , ale zaufaj mi - właśnie te audiofilskie , gdzie potrzeba wiele smaczków itp itd najczęściej wykładają się na takiej muzyce. Zapewne Twój brat chciałby usłyszeć sporą dawkę dynamiczności , energiczności a nie czy ktoś podczas nagrania w studiu kaszlnął , czy też dźwięk pianina nie jest czasem zbyt zaokrąglony icon_wink.gif
Ale gusta brzmieniowe rzecz jasna są różne i jednemu podoba się to innemu tamto, ale jeśli chodzi o metal to mam sporo znajomych słuchających takiej muzyki i każdy z nich preferuje to co napisałem powyżej, więc coś w tym jest icon_wink.gif

Ps. Wiele nagrań szczególnie starszych tego typu muzyki jest źle zrealizowana, więc niestety na takich płytach pomimo posiadania dobrego sprzętu możesz uzyskać dźwięk odwrotny to tego jaki powinien być czyli suchy, bez emocji, płaski, ale cóż , z tym się nic nie zrobi niestety icon_wink.gif A na lepszym sprzęcie jakość nagrań już wychodzi, czego nie słychać za bardzo na tanich wieżyczkach z marketu. To tak na marginesie;)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,
no sprawdziłem te Magnaty Quantum i w przypadku wersji 675 nawet by się to mieściło w moim budżecie (ok 1800 za parę) za nowe sztuki. Tylko czy wtedy 2200 nie będzie zbyt mało na wzmacniacz, cd i kable.
Klipsch to rzeczywiście z tego co widzę nówki odpadają, a używanych jakoś nie widać.
Jeśli by stanęło na Magnat Quantum 675 to widzicie jakieś opcje wzmacniacza + cd mieszczące się w pozostałym budżecie?

Tak jak pisałem sprzęt nie musi być nowy ale musi być w miarę dobrze dostępny, z tego co widzę akurat używanych 675 brak na aukcjach.

[edit] Zapomniałem na początku napisać że budżet to 3300 netto, a brutto 4000. Poprawiłem już kwoty w postach wyżej.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz przykładowy zestaw DENON PMA-520AE + DCD-520AE który dobrze sprawdzi się z Magnatami Quantum 675 . Biorąc pod uwagę to że chodziło o ceny netto a nie brutto to warto kupić wzmacniacz Denona PMA720AE. Kolumny Magnat Quantum 675 można obecnie kupić na allegro za 1666 zł za parę brutto z wliczoną wysyłką w cenie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki podział budżetu jest według mnie wskazany. Nawet z lekkim wskazaniem na to by większa część budżetu była na kolumny, bo to w dużej część one kreują i odpowiadają za finalny efekt.
Lepszy brzmieniowo ( w wielu sytuacjach) byłby nawet układ kolumny za 4 tys, a wzmacniacz za 1-1,5 k zł, CD za 500zł, niż kolumny za 1-1,5k i reszta za 4,5 tys.
Jeśli masz na wzmacniacz i CD, także kable ok 1700zł to całkiem sporo, bo możesz za to kupić nowy , bądź niemal nowy wzmacniacz i używane cd, plus kabelki. Na wzmacniacz przeznaczyłbym ok 800-1200zł, za to kupisz nowy, lub niemal nowy wzmacniacz, ewentualnie starszy wyższej klasy na cd 300-500zł, odtwarzacz ma dość mały wpływ na całość dźwięku(a już najmniejszy spośród tej trójki czyli wzmacniacza , kolumn, cd), w każdym razie skupiłbym się bardziej na brzmieniowym dopasowaniu wzmacniacza do tych kolumn i gustu. Reszta 100-150zł na RCA i głośnikowe.
Na tym i nie tylko, poziomie cenowym, nie jest lepszy wzmacniacz który kosztuje np. 10-50% drożej, ale ten który tworzy lepszy duet z kolumnami.
edit: Czy Magnat z Denonem 520, hmm z pewnością ( jak dla mnie) dół będzie bardzo masywny, wypełniony, wypchnięty, lekko podgrzany i w tym budżecie popatrzyłbym też na Pioneer A30, Yamaha as500.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o nowy sprzęt to z mojej strony do takiej muzyki również polecam te Magnaty Quantum 675 , ale w tym budżecie z trochę wyższym modelem wzmacniacza Denon Pma 720 ae, do tego jako Cd może być np Yamaha Cds-300 lub Denon Dcd 720 ae.

Wspomniałeś , że chciałbyś aby było odtwarzanie mp3 z pendrive - ten Cd Denon jak i Yamaha mają taką opcję , ale w Denonie jest to bardzo fajne rozwiązane. Na wyświetlaczu wyświetlają się katalogi oraz pełne nazwy utworów umieszczonych na pendrive. Sama operacja wybou utworu jest łatwa i przyjemna. W Yamaha z tym jest trochę gorzej.

Generalnie nowy Denon Pma 720 ae jak i dcd 720 ae wychodzi około 2400 zł, myślę , że jest do utargowania za te 2200 zł albo i mniej. Do tego kabelki i będzie niezłe metalowe granie icon_wink.gif Mieścisz się prawie w budżecie , masz nowy sprzęt i brat prawdopodobnie bardzo zadowolony icon_wink.gif

Ale tak jak kolega wyżej napisał dobrze je byłoby przesłuchać jeszcze z Pioneerem A30 czy też Yamaha As-500. Z Denonem napewno będziesz miał dużo dołu, z Pioneerem i z Yamahą napewno więcej góry.

Pamiętaj , że aby dobrze te kolumny zagrały {jak większość zresztą) muszą być odsunięte od tylnej ściany min. 50 cm i oczywiście muszą też mieć oddech , miejsce po bokach. Czym bliżej ścian to bas może dudnić czy też mocno zalewać resztę pasm.

Jeśli chodzi o kolumny Klipsch to również zacne granie w Metalu , bardzo żywiołowe brzmienie, dynamiczne i koncertowe. Z pewnością grają trochę konturowo, ale do takiej muzyki jest to raczej wskazane. w takim metrażu dobrze by sprawdziły się takie modele jak Klipsch r26f, Klipsch Icon kf 26. Używki do dostania w tej cenie. Serie "F" czyli np. F10, F20, F30, bym raczej odpuścił, ze względu na mocno wysuniętą górę.
Ale do tych kolumn polecałbym wzmacniacze ciepło grające i tu już na pewno używane.
Jednak napewno jeśli chodzi o Klipsch bym rekomendował najpierw posłuchanie ich jak grają, nie każdemu ten styl grania podchodzi.
Także jeśli chodzi o brata i jak ma być to prezent , to chyba lepszym faktycznie wyborem byłyby te quantumy ze względu na to , że są bardziej uniwersalne.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,
dzięki za wszystkie rady. Przeglądając forum też właśnie trafiłem na opisy Pioneera A30 i właśnie chciałem go sprawdzić i porównać do tego Denona 520 i 720. A50 zbierał z tego co znalazłem dosyć negatywne opinie przez to że miał kompletnie inną budowę od A30 i przez to inną charakterystykę grania.

Jak jest w ogóle z mixowaniem modeli różnych klas/firm? Mogą być jakieś komplikacje i niekompatybilności? Jakbym np. chciał wziąć pma520ae i dcd720ae (z tego co widzę 720 ma port usb a 520 nie ma, a to jednak przydatny dodatek)? Co jeśli wzmak Pioneer A30 i Denon DCD720? PMA520 + PD30?

Z tego co znalazłem na razie w Wwie jest coś takiego jak MediaCentrum i ma sale odsłuchowe udostępniane odpłatnie. W ich ofercie nie widzę jednak kolumn Magnat. Myślicie że dobrym założeniem będzie przetestowanie samych wzmacniaczy i cd podpiętych pod zupełnie inne kolumny?
Może ktoś zna w Wwie miejsce gdzie można by odsłuchać wszystko z poniższej listy razem?
- Pioneer A30
- Pioneer PD30
- Denon PMA520
- Denon DCD520
- Denon PMA720
- Denon DCD720
- Magnat Quantum 675
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posłuchanie i porównanie różnych wzmacniaczy jest zawsze dobrym pomysłem, jednak potem należy pamiętać jakie kolumny już masz, lub też posłuchanie w sklepie takich o nieco podobnej charakterystyce, aby wnioski z odsłuchu miały sens. Niemniej na każdych rozsądnych kolumnach zauważysz nieco inny charakter wzmacniaczy różnych firm.
Dodam że Yamaha jak i Pioneer względem Denona będą grały jakby techniczniej, z nastawieniem na rytm, jakby chłodniej, Denon zabrzmi nieco bardziej analogowo, melodyjnie.
CD Pioneera nie polecam bo mimo usb nie jest ono funkcjonalne tak jak w Denon dcd 720, czy Marantz cd 6005, czy nawet w Yamaha cds 300( choć tu też nie jest zawsze idealnie z txt). w pionku służy bardziej do okazjonalnego podłączenia iphona którym sterujesz, zaś do pozostałych cd podepniesz na stałe np. pendriva, który będzie "muzyczną biblioteką" a urządzenia same wyświetlą tytuły i sterujesz sobie z pilota odtwarzacza katalogami z muzyką.
edit. Oczywiście wzmacniacz pma520 nie musi być koniecznie w parze z dcd 520, a pma720 z dcd 720. Poza jednak lepszym dźwiękiem wyższej serii, lepszej mocy ( choć 520 jest mocna) masz dodatkowe funkcjonalności jak właśnie odtwarzanie plików, wyjścia słuchawkowe, lepsze wejścia rca itd zależy na co stawiasz i co potrzebujesz.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...