Skocz do zawartości

Mój pierwszy zestaw stereo


szyszka89

Recommended Posts

Dobry wieczór icon_smile.gif

Słowem wstępu. Od lat marzy mi się sprzęt muzyczny, który pozwoli mi prawdziwie się delektować muzyką. Zawsze albo nie było warunków albo kasy. Teraz kupiliśmy mieszkanie i choć końca remontu nie widać, chciałbym sprawić sobie wreszcie zestaw stereo .
Jeszcze tydzień temu nie miałem zielonego pojęcia czego potrzebuje, tzn. nie wiedziałem że nie miałem zielonego pojęcia zanim trafiłem tutaj! Pooglądałem jakieś zestawy kina domowego. Trafiłem na Jamo coś tam coś, pięknie wygląda, ładnie o nim piszą. Biorę! Ale wcześniej trafiłem na forum.audio i z każdym dniem, z każdym postem tutaj jestem coraz mądrzejszy i przekonuję się że gra jest warta świeczki, oraz że bez Waszej pomocy to się pewnie mocno sparzę icon_smile.gif Ale koniec pitolenia!

Nie mam konkretnego rodzaju muzyki. Często rock, indie rock, alternatywny, blues ale też klasyczna, filmowa, metal, rap, jazz. Ogólnie ciągle szukam, odkrywam i zmienia mi się jak pory roku. Filmy też będę oglądał z tym sprzętem, ale tym się nie kieruję.
Chciałbym coś uniwersalnego, jeśli są w ogóle takie kolumny.

Budżet to max 2 500 zł (z akcesoriami jak np. kable). Na więcej nie mogę sobie pozwolić.

Pokój, w którym chcę to rozstawić to kwadrat 4,5 x 4,5 m. Taka sypialnia i pokój do wypoczynku/relaksu/pracy. Jak na razie niemal pusty.

Jak chyba większość amatorów, nastawiłem się na kupno nowego sprzętu ale już wiem, żeby lepiej tą drogą nie iść. Problem mam taki, że mieszkam w Krośnie i w okolicy nikt nie sprzedaje niczego sensownego. Nawet ofert z Rzeszowa nie widzę ciekawych, a boję się kupować kolumny bez obejrzenia przynajmniej stanu fizycznego.
Przeszukałem już mnóstwo aukcji z kolumnami tak do maks 1300 zł. Skupiłem się na Dali, które często wymieniacie w tym przedziale. Trafiłem na dwie oferty dali 505 i jedną 450, wyglądają spoko ale nie ma nawet z czym porównać. W miejscowości obok ktoś sprzedaje Dali 104, ale zmasakrowane z zewnątrz. Pytanie czy te kolumny Dali są w ogóle dobre dla różnych rodzajów muzyki?

Byłbym bardzo wdzięczny, za podpowiedzi jakich kolumn w ogóle powinienem szukać. Jak chodzi o wzmacniacz to już w ogóle nic nie wiem.
Z kupnem sprzętu nie spieszy mi się bardzo ale w grudniu chciałbym już finishować.

Pomożecie jakoś ruszyć z tematem? Nakierować mnie na dobre tory? icon_smile.gif

Z góry dziękuję!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Jeśli Dali, to 450 albo 400. Są to wyższe modele niż 104 i późniejszy 505. Choć i te są niezłe.
To kolumny dość uniwersalne, raczej o lekko ocieplonym i na pewno nie twardym ani ostrym brzmieniu.
Szkoda, że nie napisałeś jakiego typu dźwięk lubisz, jakie brzmienie?
Reszta elektroniki? Gdybyś trafił na wzmacniacz Fine Arts V 4, V 3 lub choć V 2, to byłoby super, bo to dobre a niedrogie wzmacniacze.
Nie wiem co jeszcze chcesz? Odtwarzacz CD, tuner? Też można tej marki.
Ale nie napisałeś jakie chcesz lub masz źródła dźwięku.
Do tego na koniec jakieś nie najgorsze kabelki z miedzi beztlenowej (OFC). Wszystko rzecz jasna najlepiej używane.

Pokój to kwadrat, czyli możesz mieć kłopoty z akustyka, niskimi tonami.
Jeśli możesz wklej u rysunek pokoju w raz ze wszelkimi wymiarami, propozycją ustawienia kolumn, miejscem odsłuchowym, odległościami, itp.
Posiłkuj się oczywiście poradnikami. Bo akustyka i ustawienie kolumn, to podstawa. A zaniedbanie tego może skutkować słabym, o wiele gorszym niż byłby możliwy dźwiękiem.
http://www.rms.pl/akustyka/akustyka-pomieszczen
http://www.hifi.pl/porady/ustawienie-podstawy.php

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Rzeszowie masz rozsądny salon audio, który sprzedaje również używany sprzęt i daje na niego gwarancję (są też na Allegro)
http://www.liniadzwieku.pl/
Sprzedają też poprzez Allegro ...

Oprócz tego jest też Magellan, ale tam to już ceny będą poza Twoim budżetem
http://sklep.hifimagellan.pl/

Mam nadzieję, że poczytałeś już inne wątki w STEREO dotyczące zestawów za podobną kwotę...
i odpowiesz na pytanie F1angel co ma być w zestawie oprócz kolumn (i wzmacniacza/amplitunera) oraz kabli!
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RoRo
Sprawdzałem te sklepy. Jak chodzi o kolumny to nie ma nic z używek w moim zasięgu. Na pewno będę chciał się wybrać na odsłuch, bo profesjonalnego sprzętu w profesjonalnym pomieszczeniu moje uszy niestety jeszcze nie słuchały. A nóż coś tam znajdę przy okazji.

f1angel
Właśnie o takie lekkie ocieplone brzmienie mi chodzi. Chciałbym żeby analityczność była na wyższym poziomie, detaliczność, brzmienie bardziej w stronę ciemnego, głębokie ale też dynamiczne.
Nie potrafię chyba tego ubrać w słowa tak dokładnie. Nawet nie jestem pewny czy sobie nie zaprzeczam w powyższym opisie icon_wink.gif
Lubię np, The National album High Violet, gdzie poza gitarą i perkusją w tle pojawia się czasem nieśmiało fortepian, smyczki, trąbki czy fagot co uzupełnia do perfekcji utwór, i ja chciałbym to słyszeć. Gdy słucham muzyki Hansa Zimmera z Incepcji czy X-men'ów, chciałbym żeby te instrumenty dęte wgniatały w fotel.

Na razie muzykę będę puszczał z PC, ale docelowo chciałbym jakiś fajny odtwarzacz CD. Pewnie już w nowym roku.

Rysunek pokoju wkleję wieczorem, bo teraz piszę z pracy icon_wink.gif

Bardzo dziękuję za pierwsze porady i propozycje!

Załączam mniej więcej plan pokoju. Tak mniej więcej to widzę, mebli w rzeczywistości jeszcze też nie ma. Na podłodze drewniany parkiet, ściany gołe poza półką.

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze tak się wkręciłem, że kilka razy na dzień sprawdzam czy pojawiło się coś nowego ale nic. Może nie ma się co upierać przy tych Dali 400, 450?
Kolega z forum mroku pytał kiedyś również o Dali 350 i dobrze się wypowiadaliście o nich. Czy brzmieniowo są podobne do 400, 450 czy 505? Bo jest jedna oferta, w Jasionce, gdzie jeszcze mógłbym podjechać i obejrzeć je z bliska. Cena 850 zł.

Głośniki, które jeszcze zwróciły moją uwagę to m.in: TANNOY M4, ELAC SL110, Dali Concept 6, Stereo Acoustic Energy Aegis EVO. Możecie mi doradzić, którymi warto się zainteresować a które odrzucić?

Chciałem jeszcze zapytać o komis audio w Myślenicach. Mają bardzo dużo ciekawych propozycji, ale zwykle droższych niż inni. Czy ktoś może miał z nimi kontakt? Poleca czy odradza wizytę u nich?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A sluchales ich że tak ich pragniesz czy tylko z opinii?
Bo jeśli z opinii to m4 i concept 6 to także dobre kolumny. W jakiej cenie możesz je mieć ? Jak do 1000 to można w nie iść.

Co do komisu w Myślenicach często jak czegoś szukam to oni to mają, ale jeszcze ich nie odwiedziłem. Postaram się to zrobić w najbliższym czasie to mógł bym cis bliżej powiedzieć.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mówię, że akurat tych pragnę najbardziej, bo nie słuchałem ich. Nakręciłem się w takim sensie, że chciałbym już coś znaleźć i kupić, ale nie chce zrobić czegoś pochopnie. O kolumnach dali, szczególnie 450, czytałem bardzo dużo opini i jak ludzie opisywali ich brzmienie to pokrywa się to z tym czego i ja oczekuję.
Na głośniki planowałem wydać nie więcej jak 1200 zł, no chyba że trafiłbym coś bardzo okazyjnie to mogę naciągnąć budżet do max 1500 zł.

Dali 350 za 850 zł to przesadzona kwota? Sprzedawca opisuję że są w stanie bdb, nie widziałem ich osobiście.

Tannoy M4 są za 1000 zł - jedna oferta
Concept 6 chodzą po 1200-1300 zł
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie będę miał okazję posłuchać w sobotę jak grają Dali 450. Kto wie, może nawet dojdzie do transakcji icon_smile.gif
f1angel
Podpowiadałeś mi, że dobry do tych kolumn byłyby wzmacniacze Grundig FA V4 lub V3. Znalazłem V3 za 600 zł i nie ukrywam, że nie wiem czy się opłaca. Opłaca się?
Jakie inne mogłyby fajnie zagrać z Dali 450? Nie wiem jeszcze na czym będę miał okazje ich posłuchać w sobotę.
Tak jak pisałem, na razie będę słuchał muzyki z PC, później chcę kupić CD. Jaki DAC polecacie? Jest szansa się wyrobić w 100-200 zł za coś sensownego
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem krótko coś za coś.
Dlatego warto kupować od sprawdzonych sprzedawców/ od prywaciaży. Czasem po zdjęciu widać że sprzet nie jest ok. Jak nie to warto zostawić sobie furtkę na ewentualny zwrot.

DAC za 200 zł to w zasadzie nie ma wyboru.
Dopiero od 400-500zł. Chyba że się mylę i koledzy mnie poprawią?

Szyszka 89 jak Ci się spodobają to je bierz. To dobre kolumny i będziesz miał sprawdzone technicznie.
Co do wzmaków to niestety Grundiga nie znam.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miloni, oczywiście, że jest ryzyko ale zakładamy, że nie rozmawiamy z napaleńcami, którzy kupią wszystko bez obejrzenia, przetestowania, jakiejś gwarancji. My doradzamy, a nie kupujemy za Was. To Wasze pieniądze i od Was zależy jak je ulokujecie.
Jeśli chcesz w tym budżecie (2kzł)kupować nowe stereo to pozostaje mi życzyć powodzenia.

Szyszka. Jak już tam będziesz to nie ograniczaj się tylko do dali450. Będziesz mogł przesłuchać większą ilość kolumn w założonym budżecie więc skożystaj z okazji. Może wzmacniacz też tam znajdziesz. Mówiłem Ci jak się targować. Dodatkowo jak nie będzie chciał Ci spuścić to zaproponuj żeby dał Ci kabelki. Zawsze Ciężej mu będzie zrezygnować z kasy niż z kabli, ktore trudno sprzedać.
Użyj argumentu, że pytają o niego na forum;). Niech zadba o reklamę icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

f1angel
Podpowiadałeś mi, że dobry do tych kolumn byłyby wzmacniacze Grundig FA V4 lub V3. Znalazłem V3 za 600 zł i nie ukrywam, że nie wiem czy się opłaca. Opłaca się?

600zł to raczej za dużo jak za V3.
Nawet za V4 w idealnym stanie i z pilotem to bym się zastanawiał...

Cytat

Jaki DAC polecacie? Jest szansa się wyrobić w 100-200 zł za coś sensownego


Jakiego wejścia potrzebujesz w DACu?
Jeśli z komputera wejdziesz sygnałem cyfrowym optycznym lub koaxialnym (1x cinch) do DACa a potem parą cinchy (RCA) do wzmacniacza to niedrogi a dobry jest FiiO D03k (koszt poniżej 150zł). Zasilany jest poprzez wejście miniUSB.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grundig FineArts z serii V najsłabszy jest model V1, potem kolejne są coraz lepsze i mocniejsze ...

Co do starszych modeli Grundiga - choćby A903, A04 i A905 to niestety wymagają kolumn 8omowych (tzn. przy normalnych poziomach głośności grałem również z kolumnami o mniejszej impedancji, ale trzeba mieć świadomość ryzyka jakie to może nieść).

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro już o fineartsach to jeszcze jest A9000. I chyba ten jest najlepszy. Jeśli mnie to popraw mnie Roro lub Angel.
Tylko też 8ohm kolumny. Gra miękko więc musisz mieć tego świadomość. Jest jeszcze A9009. No i mogłbyś w miarę niedrogo cd dokupić...
Minusy. Kolumny 8ohm i napewno nie za ciemne. Sprzęt z początku lat 90tych.
Plusy. Niedrogi w zakupie. Tak brzydki, że aż ładny. Drewniane boczki.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...