Skocz do zawartości

Zestaw stereo na początek


Dead-Universe

Recommended Posts

5 minut temu, MobyDick napisał:

Wszystko co stoi w pobliżu ma jakiś wpływ na dźwięk. Obecność niskiej komody za kolumnami może bardziej pomagać niż szkodzić w porównaniu z gołą ścianą. 

No i wlasnie niejako przy okazji to jak to jest? Lepiej wytłumiac sciane  za kolumnami czy sciane za sluchaczem? Bo ja moge cos powiesic zeby zlikwidowac płaską powierzchnie sciany. 

Planuje tez polozyc kasetony styropianowe na sufit ,myslalem o takich chropowatych i nieregularnej powierzchni .Da to cos pozytywnego twoim zdaniem?

Edytowano przez THX1138
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moby Dick zasłony zrobią swoje wiec o powierzchnie szklane sie nie martwie .Podloga to panele ale dam jakis  maly dywanik .Z szafą to juz nic nie poradze dlatego pytalem czy i czym mozna  zniwelowac tez zly wplyw (czyms co mozna zrobic samemu ) A pomysl z kasetonami na suficie jest dobry? 

Piotrek moge poczekac bo i tak teraz nie kupuje tak wiec jak mozesz zdobyc fotki to poprosze :) A kiedy znajomy wraca? (aha to jednak lite drewno a nie formatka z okleiną )

 

Dzieki wam  :) 

 

PS Czyli moge te komode sobie planowac? (bo jesli tak to problem stolika mi odejdzie bo poloze po prostu wszystko na komodzie na wierzchu obok siebie) 

 

Edytowano przez THX1138
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Potrzebuję szybkiej porady (zanim rozpłyną się zaskórniaki) jaki rodzaj kolumn byłby odpowiedni do tak ułożonego salonu (załącznik). Kolumny będą po obu stronach szafki rtv, blisko ściany. Rozstaw kolumn 2m. Wzmacniacz będzie zmieniony w drugiej kolejności. Ulubiona płyta Adam F - Colours. Przeważnie wałkuję Liquid Funk i lekki D&B. Przeglądałem fora ale mam już mętlik w głowie. Kwota jaką wydam to 1.500 zł, szukam nowych lub używanych. Przepraszam jeżeli podobny temat był już wałkowany. 

pokój.tif

Chętnie bym przetestował różne modyfikacje ale do Szczecina mam kawałek a wolne mam tylko niedziele. Może da radę zaocznie ustalić czego mam się trzymać.

Edytowano przez orbkol
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Orbkol czesc :)  

Ja sie nie znam bo dopiero sie ucze ale wg mnie to najpierw poczytaj o akustyce bo najlepiej zeby kolumny nie staly blisko scian bocznych ani sciany tylnej choc juz chyba lepiej jak sa blizej tylnej niz bocznych pod warunkiem bass reflex z przodu kolumn .Moim skromnym nieznajacym sie zdaniem to dal bym kolumny podstawkowe własnie z basreflex z przodu a nie z tyłu i rzecz jasna na standach. 

Wejdą forumowicze ktorzy sie na tym znają to ci poradzą dobrze a moich slow nie bierz sobie do serca ;) poniewaz jak mowilem dopiero sie ucze i sam mam problem tez z ustawieniem kolumn i ciagle męcze forumowiczow o porady :D 

No ale to dobre forum tylko musisz poczekac az bedzie kto trzeba :) 

 

Pozdrawiam 

 

Edytowano przez THX1138
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć THX1138

Dzięki za odpowiedź. Przy urządzaniu salonu nie brałem pod uwagę akustyki. Dojdzie jedynie dywan na środku, komoda przy ścianie obok narożnika i obraz na ścianę. Może nie będzie tak źle. Również skłaniam się w stronę podstawek z tunelem rezonansowym z przodu. Zainteresowałem się tym zestawem https://www.olx.pl/oferta/monitor-audio-bronze-2-standy-sub-CID99-IDugcVr.html ale przed wyjazdem chcę się upewnić czy brnę w dobrą stronę. Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że to może być dobry wybór. Inna sprawa ze nie wszyscy lubią brzmienie kolumn takich jak te monitorki. Dlatego ostrzegam przed braniem w ciemno bez posłuchania. Druga rzecz że często powtarza się bzdurę z tym tunelem br koniecznie z przodu. Większość kolumn wymaga zachowania odpowiedniej odległości wokół, po to aby zagrały na miarę swoich możliwości. Najniższe częstotliwości rozchodzą się dość wszechkierunkowo.  Tylko gdy chcemy kolumny upchnąć szczelnie w regale z książkami umiejscowienie tunelu br z przodu może być koniecznością, jednak wtedy trudno mówić o optymalnych warunkach dla kolumn jakie są na ogół w sprzedaży i przeznaczone do postawienia na standach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc MobyDick :)  No to ja sie przy okazji znowu czegos dowiedzialem ;) o basreflexie  z tylu i z przodu .To fakt powtarza sie to ze jak blizej sciany  z tylu to Br musi byc z przodu no i tez tak myslalem 

Orbkol posluchaj MobyDicka :)  A ja sie dokladam ze koniecznie !!! napierw przesluchaj kolumn najlepiej by bylo  u siebie w domu na swom sprzecie 

 

MobyDick a tak przy okazji to lepsze sa reprodukcje basu z br z tylu czy br z przodu? (no wiem ze sa tez z boku ale chyba to mniej popularne rozwiazanie ) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze są od spodu :) . A tak poważnie to każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Tunel z tyłu jest bardziej wrażliwy na odpowiednią odległość od tylnej ściany. Szczególnie gdy kolumny mają stać bardzo daleko od ścian. Zaletą takiego umiejscowienia jest to że mniej nam mogą przeszkadzać szumy powietrza wydobywające się z niego i mniej dotkliwy jest efekt piszczałki, czyli rezonowania częstotliwości reprodukowanych przez tylną stronę membrany które będą się z niego wydobywały. Również część wyższych częstotliwości może łatwiej przenikać przez taki tunel. Moim zdaniem tunel z tyłu ma mniej wad niż gdy jest umieszczony z przodu. W kolumnach na podstawki bardzo rzadko spotyka się tunele od spodu kolumny. Jednak chyba ono ma najwięcej zalet. Główną zaletą tunelu z przodu jest właśnie potoczne przekonanie że najłatwiej jest je ustawić blisko ściany i to zwiększa ich sprzedaż.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wątku o Magnatach Quantum 673 ktoś poruszył tę kwestię br z tyłu i odległości od ściany. Chętnie bym to sprawdził w domu, tylko jak to logistycznie rozegrać? Nikt mi kolumn nie pożyczy do odsłuchu. Przy moich obecnych podłogowych SONY SS-E455V z otworem z przodu i blisko podłogi (które stoją obok szafki rtv) najgłębszy jest bas jak się siedzi we wnęce narożnika. Kiedy siedzę na wprost bas jest ledwo słyszalny. Zapomniałem napisać że mi to doskwiera przy obecnym systemie. Ciekawe czy odwrócone otworem w stronę ściany zmienią kierunek.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety takie zjawiska są zwykle związane z rozkładem fal stojących w pomieszczeniu. Samo umiejscowienie tunelu br ma niewielki wpływ na coś takiego. W przypadku innych kolumn o innej charakterystyce pasma przenoszenia efekt ten może być bardziej lub mniej dotkliwy. W przypadku zakupu przez internet zwykle jest możliwość zwrotu w określonym czasie. Większość sklepów bez problemu przyjmuje kolumny do zwrotu. Trzeba to jednak wcześniej uzgodnić. Magnatach Quantum 673 raczej nie kupisz używanych. Nie widziałem jeszcze aby jakiś ich posiadacz chciał je sprzedać. Te kolumny grają zupełnie inaczej niż Monitor Audio Bronze 2.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MobyDick no to teraz jasne o co chodzi z tymi otworami br .Szkoda ze ja tego wczesniej nie wiedzialem bo moze bym szukal monitorow z br z tyłu no ale u mnie nie zauwazam jaichs problemow z tym (na szczescie ) bo jak wiadomo mam  inny problem .

Orbkol w salonach da sie wypozyczyc kolumny a jak nie to chociaz przywiezc swoj sprzet i posluchac rozne kolumny na nim ,choc w warunkach salonow audio ze wzgledu na inna akustyke moze to brzmiec inaczej ale jakis pojecie by bylo .Potem mozna tak jak pisze MobyDick kupic przez net i w ciagu 14 dni oddac bez podania przyczyn .Wcale nie musisz o tym uprzedzac bo takie masz prawo. 

Wazne ! Musi byc to zakup od firmy nie od osoby prywatnej ,zwykle wystarcza powiadomnienie mailem i odeslanie ale czsami wymagany jest wypelniony formularz zwrotu . Uczulam ze warto zadbac o paczke zwrotną czyli zaplacic troszke wiecej a wybrac dobrą firme kurierską z opcja ostroznie etc bo za te paczke jestes odpowidzialny sam .Ubezpieczyc oczywiscie tez trzeba . 

 

Edytowano przez THX1138
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, orbkol napisał:

Hehe moje muzeum to wstyd zabierać na odsłuchy. Trochę jestem leniwy ale chyba najlepszym rozwiązaniem będzie tak jak zaproponował MobyDick. Zamówić do domu i nie będzie później rozczarowania. Pozdrawiam.

Mi sie tez wydaje ze najlepiej do domu bo wtedy odsluchasz w swoich warunkach z tym ze z odsylaniem uwazaj bo jak mowiłem za towar jestes ty odpowiedzialny .Radzil bym np zrobic zdjecia kolumn podczas pakowania. A jesli chodzi o sprzet starszy to nie ma czego sie wstydzic bo ten starszy czesto jest duzo lepszy niz ten nowy ;) 

 

Rowniez pozdrawiam :) 

MobyDick dziekuje za wyjasnienie sprawy kierunku otworu basreflex  :) 

Edytowano przez THX1138
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, MobyDick napisał:

To dotyczy ogólnie tuneli br. Niektórzy producenci kolumn dostarczają odpowiednie zatyczki i pierścienie z głąbki wraz z kolumnami. Takie ustroje zwykle lepiej wyglądają gdy są z tyłu :)

Jak u mnie to masownica sprawe ukrycia zatyczki zalatwia wizualnie :) No serio dobrze wiedziec takie rzeczy tak wiec kolejny juz nie wiem który juz raz dziękuje Ci  :) 

A wiesz co wymyslilem u siebie? Pomysl nie jest oryginalny i nic nie wnosi oprocz ladniejszego wglądu a chodzi o to ze na tę komode 150cm połoze na kolcach płyte granitową czarną . Sprzet tez jest czarny wiec zleje sie nieco z płytą i o to  mi akurat chodzi .Kwestia jeszcze za ile dostane taki kawalek plyty .Narazie takie cos mi sie podoba i o ile sie nic nie zmieni to moze tak zostanie  ;) 

Edytowano przez THX1138
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...