Skocz do zawartości
D3e

Problem z basem.

Recommended Posts

Witam wszystkich. Od niedawna jestem posiadaczem zestawu Marantz PM6006 + Heco Aurora 700. Ze sprzętu jestem zadowolony, ale jest jedno małe "ale"- brakuje basu. Najwięcej jest go w kuchni, na wejściu do salonu, w przedpokoju, w mniejszym pokoju, natomiast na kanapie, oraz w najlepszym miejscu odsłuchowym (stwierdzam, że jest to miejsce, w którym tworzę z kolumnami trójkąt równoboczny) jest go nie tylko mało, ale jest bardzo płytki, pozostaje z tyłu. I tutaj prośba o pomoc- czy jestem w stanie to jakoś poprawić bez wielkich rewolucji?

aku.jpg.428cbc38d153dc6cdac7da8a1a4388b2.jpg

Proporcje na rysunku nie są do końca zachowane.

Patrząc na możliwości kolumn w tym zakresie (parametry), czy nawet ich wygląd, można by przypuszczać, że słuchacz zostanie zmiażdżony przez niskie tony. Dziwi więc problem natury, której opisujesz. Czy nie jest tak, że dużą rolę odgrywają tu Twoje preferencje, czy też przyzwyczajenie do dźwięku o pewnym charakterze. W tym wypadku odczuwasz, że ilość basu jest odpowiednia w miejscach, gdzie faktycznie jest go zbyt dużo, ze względu np. na rezonanse własne pomieszczeń. W miejscu odsłuchowym natomiast, które znajduje się w centrum pomieszczenia charakterystyka jest bardziej wyrównana, gdyż tam występują węzły fal stojących (dla pierwszych rezonansów), a Tobie wydaje się, że basu jest zbyt mało.

Jeżeli tak nie jest, za pochłanianie fal o niskich częstotliwościach mogą odpowiadać elementy wystroju wnętrza stanowiące swego rodzaju membranę, czyli np. okna lub szafy. W pomieszczeniach mieszkalnych problem jednak w zdecydowanej większości przypadków jest odwrotny tj. występuje kłopot z pozbyciem się nadmiaru basu wynikającego z rezonansów pomieszczenia.

Z mojego doświadczenia podam jeszcze przykład płyt k-g przymocowanych do drewnianej kantówki stanowiącej konstrukcję domu szkieletowego (ściany wypełnione wełną mineralną). Taki "naturalny" absorber membranowy. Rzeczywiście po przeprowadzce do wielkiej płyty odczułem dużą ulgę. W pomieszczeniach z kg (na szkielecie), dźwięk był właśnie taki hałaśliwy i pozbawiony masy. No ale tam powierzchnia pochłaniająca była bardzo duża.

Edytowano przez nowy78

Dnia 6.10.2018 o 14:44, nowy78 napisał:

Czy nie jest tak, że dużą rolę odgrywają tu Twoje preferencje, czy też przyzwyczajenie do dźwięku o pewnym charakterze. W tym wypadku odczuwasz, że ilość basu jest odpowiednia w miejscach, gdzie faktycznie jest go zbyt dużo, ze względu np. na rezonanse własne pomieszczeń. W miejscu odsłuchowym natomiast, które znajduje się w centrum pomieszczenia charakterystyka jest bardziej wyrównana, gdyż tam występują węzły fal stojących (dla pierwszych rezonansów), a Tobie wydaje się, że basu jest zbyt mało.

Przyszło mi to do głowy i od jakiegoś czasu się nad tym zastanawiam. Do niedawna słuchałem muzyki na tanich kolumnach podpiętych pod tani amplituner KD + do tego subwoofer. Może przyzwyczaiłem się do tego, że tam gdzie w utworze jest bas, jest on wyraźny i konkretny, a nie schowany gdzieś tam w tle. Może to teraz jednak jest taki, jaki powinien być, bardziej subtelny, nie wychodzący przed całość. 

Jeżeli w użyciu był subwoofer, to tym bardziej prawdopodobne. Ustawienie subwoofera do odsłuchów muzyki (w filmach lekki nadmiar basu jest podobno do przyjęcia), tak aby faktycznie wypełniał tylko niedostatki kolumn w najniższym zakresie częstotliwości i nie wchodził na pasmo jeszcze przez nie odtwarzane nie jest takie łatwe, szczególnie bez sprzętu pomiarowego. Np mam sąsiada, który mam wrażenie, słucha tylko z subwoofera (i to głośno disco polo :/ ) - brrrr...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się