Skocz do zawartości

Kraft

Recommended Posts

U mnie jako ostatni element układanki wylądowały po 2 Myrony na pierwsze odbicia na bocznych ścianach,  jeden nad drugim. Są zawieszone ok 25cm od podłogi i środek odbicia w lusterku wypada mniej więcej na środek tej podwójnej powierzchni. 

Efekt spektakularny. Trochę żałuję że nie posłuchałem @Bartek Chojnacki i dałem Vicoustic Multifuser na tył i sufit ale wychodziło taniej. ( ta mała jasna kolumna przy ścianie to dodatkowy zestaw tylko do kina domowego, z którego prawie nie korzystam więc stoi wbrew wszelkimi zasadom byle przeszkadzać jak najmniej) 

20240626_224012.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Bernikar napisał:

Efekt spektakularny.

Próbóję sobie wyobrazić. Pomóż mi proszę. Chodzi o wyrazistość, przestrzeń, lokalizację, separację, plany itp?

Chciałbym się podzielić. U mnie spektakularn efekt brzmienia, gdy po malowaniu salonu wieszam całą adaptację, włącznie z zasłonami, fotel, dywan, sofa itp i „odpalam” audio. 
W golusim salonie nie daję rady wytrzymać więcej aniżeli 10 minut.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, AudioTube napisał:

Próbóję sobie wyobrazić. Pomóż mi proszę. Chodzi o wyrazistość, przestrzeń, lokalizację, separację, plany itp?

Chciałbym się podzielić. U mnie spektakularn efekt brzmienia, gdy po malowaniu salonu wieszam całą adaptację, włącznie z zasłonami, fotel, dywan, sofa itp i „odpalam” audio. 
W golusim salonie nie daję rady wytrzymać więcej aniżeli 10 minut.

 

 

Wokale naturalne, słyszalne detale jak nabieranie powietrza, jak ze sceny. Przestrzeń i wyczuwalny klimat pomieszczenia gdzie rejestrowano dźwięk, pogłos pomieszczenia w którym jest artysta , a nie własnego. Wybrzmienia instrumentów strunowych,  fortepianu , czuć jego masę i to że jest właśnie instrumentem strunowym de facto. Wspaniale poukładana scena z wyraźnie obecnymi , dobrze zlokalizowanymi instrumentami i gradacja planów wgłąb. Dokładnie słychać co gra w tyle sceny ,co bliżej odbiorcy i gdzie jest w tym wokal. 

Niestety to dotyczy bardzo dobrych realizacji , a tych jest niewiele , słabe też brzmią lepiej , ale słychać,  że nie są dobrze zrobione , płasko.  

To wszystko subiektywne doznania i każdy pewnie odbiera je inaczej. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Dnia 25.06.2024 o 23:11, Bartek Chojnacki napisał:

można by zmierzyć patrząc wąskopasmowo na efekty redukcji pierwszego odbicia

Mam jeszcze jedno pytanie chyba tez teoretyczne, bo cos mi sie chyba wydaje, ale nie jestem pewien 😆

A wiec chodzi o odbicie z kolumny nie przyleglej do sciany, ale z tej naprzeciwleglej. Na lewej scianie mam wspomniana wczesniej konsole z wmontowanym dyfuzorem i to akurat pasuje wg twoich wytycznych z poprzednich postow. Teraz chodzi mi wlasnie o odbicie z drugiej kolumny, ktore wypada gdzies pod wlacznikiem swiatla. (zaznaczone na zdjeciu). Mozna powiedziec ze odbicie nalezy traktowac jako w polowie odbijane od sciany, a w polowie wpada na korytarz ktory rozgalezia sie na kuchnie, korytarz i klatke schodowa. Czy w takim wypadku jest sens ustawiac jakies ustroje, czy zostawic jak jest?. 

Natomiast z prawej strony w miejscu odbicia z kolumny nazwijmy przyleglej, mam otwierane waskie drzwi. Tam ustawiam pionowo dwa dyfuzory. Ale czy pozostawienie otwartych drzwi bez dyfuzorow jest duzo gorszym rozwiazaniem??? Jak mowi teoria a jak praktyka?

Screenshot_20240711_163933.jpg

Screenshot_20240711_164009.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to czy to odbicie trafia do Ciebie czy nie, od tej ściany z włącznikiem, trzeba by już szukać na pomiarach, ale pewnie tak. Na każdej ścianie masz zawsze 2 punkty pierwszego odbicia, od lewej i prawej kolumny, i dopóki nie siedzi się jakoś bardzo blisko kolumn to one zawsze wymagają adaptacji osobnymi panelami, tak jak i tutaj. Na pewno część tego stożka już nie dociera bo ulega dyfrakcji, leci gdzieś w korytarz i nie wraca jako silne odbicie, ale część... pewnie trafia bezpośrednio do ucha jako pierwsze odbicie

jeśli chodzi o drugą sprawę, czyli otwarte drzwi - to nawet w książce Altona Everesta jest napisane że otwarte okno (drzwi też) to ekwiwalent ustroju akustycznego doskonale pochłaniającego, w każdym zakresie. Więc co wyleci, to na pewno nie wraca

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Bartek Chojnacki napisał:

ekwiwalent ustroju akustycznego doskonale pochłaniającego, w każdym zakresieotwarte okno (drzwi też) to ekwiwalent ustroju akustycznego doskonale pochłaniającego, w każdym zakresie. Więc co wyleci, to na pewno nie wraca

Ale w tym wypadku lepiej chyba rozpraszac? Odleglosc dyfuzora od kolumny to okolo 1m.

3 godziny temu, Bartek Chojnacki napisał:

Na pewno część tego stożka już nie dociera bo ulega dyfrakcji, leci gdzieś w korytarz i nie wraca jako silne odbicie, ale część... pewnie trafia bezpośrednio do ucha jako pierwsze odbicie

Jesli poglos mam srednio okolo 0,4s  to chyba tez nie ma sensu jakos specjalnie pochlaniac? Tez rozpraszac? 

rt20 vs rt30.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, AudioTube napisał:

Michał, ten pogłos przy zasłonach „zamkniętych”? 
 

Czy jeśli miałbyś oddzielny pokój do audio, czy próbowałbyś schodzić z pogłosem T30 do 300ms

zaslony czesciowo zasłonięte. 

Gdybym mial oddzielny pokoj audio ponizej 25m² pewnie nie schodzilbym do 0,3s. Mialem kiedys blisko 0,3s i cos mi nie pasowalo, wrazenie chyba za duzego wygaszenia gory? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 11.07.2024 o 22:28, Mikelas76 napisał:

Mialem kiedys blisko 0,3s i cos mi nie pasowalo, wrazenie chyba za duzego wygaszenia gory? 

Zastanawiam się i ja czasami nad tym „wygaszeniem”. Ale nie za długo, ponieważ kompetencje moje bliskie zeru.

Kiedyś pomyślałem sobie, że przy małym pogłosie, 200-250ms w średnim salonie/20-22 mtr kw, to niedostatki driverów wychodzą na wierzch. Jesli pokój mniej „gra”, to kolumny/drivery powinny „grać” więcej, a nawet lepiej.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę objętość, natomiast problem się robi wtedy jak pokój ma inny kształt np. L kształtny salon - objętość niby duża, ale czy to powinno się uwzględnić w całości czy nie?

temat do zbadania - dziękuję Wam, jesteście prawdziwą kopalnią tematów naukowych, aż nie nadążam znajdować studentów którzy będą to robić :D 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do Ciebie Bartku 🙏

Jaką wełnę polecasz do budowy paneli akustycznych, do domowego studia? Studio jest wykorzystywane do produkcji elektroniki klubowej, w tym sound design i mixdown. Pokój o wymiarach 3,2 x 4m. Przednie, tylne odbicia, sufit nad kompem.

Który z tych byś polecił najbardziej:

-Rockwool Rockslab Acoustic

-Isover Fasoterm 35

-Isover Stropoterm

Ewentualnie czy coś innego od Isovera, Rockwoola, lub innej firmy byś polecił?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja zazwyczaj przy tej okazji mówię wszystko jedno, bo ludzie nic tylko pytają jaka wełna jaka wełna jaka wełna a nikt nie pyta jak zrobić żeby panel był dobry czym to obić i jak zabezpieczyć...

a niestety ja nie mogę wprost na takie pytania odpowiadać bo jakby nie było pracuję z kilkoma firmami i znam różne procesy produkcyjne, nie będę wynosił wszystkiego na zewnątrz bo doradzam w tych firmach jak robić te panele ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 12.07.2024 o 10:57, Bartek Chojnacki napisał:

0.4s przy tej objętości to moim zdaniem tak na granicy tj. moim zdaniem jest pole do tłumienia, więc można by też tłumić

25 m2 i czas pogłosu 0.4 s to trochę za dużo, 0.3 s już dużo lepiej. Taki pogłos typu 0.4 s żeby był odbierany jako naturalny to musiałby być pokój ponad 40 m2

A skąd Bartku takie wyliczenia 0,2-0,3s to już zahacza o zalecane warunki w studio nagraniowym w sensie reżyserki.

Generalnie chyba są jakieś normy narzucające te warunki.

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, DiBatonio napisał:

skąd Bartku takie wyliczenia 0,2-0,3s

Ponizej 0,3s bym nie schodzil chyba

7 godzin temu, AudioTube napisał:

Jesli pokój mniej „gra”, to kolumny/drivery powinny „grać” więcej, a nawet lepiej

Nie jestem pewien czy tak to dziala... 🤔

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że jest mała szansa, żeby to tak działało. Ot moje chwilowe „olśnienie”.

A propo’s pogłosu. Miałem u siebie 300ms. Wyłożyłem sufit/absorpcja. Jest na pewno mniej. Już nie mierzę. Wszystkie umiki rozesłałem po innych zainteresowanych akustyką. 

Być może jest za nisko. Ale dla mnie zjawiskowe brzmienie. Nie tylko to. Skrzypce i cello córki i narzeczonej brzmią tak, że błagam o więcej. No i rozmowy. Mięciutko i wszystko słyszę😊
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, DiBatonio napisał:

A skąd Bartku takie wyliczenia 0,2-0,3s to już zahacza o zalecane warunki w studio nagraniowym w sensie reżyserki.

Generalnie chyba są jakieś normy narzucające te warunki.

 

no to właśnie z norm, zobacz sobie np. EBU TECH 3276 albo normę DIN do odsłuchu stereo. EBU TECH mówi 0.2-0.4 zależnie od objętości, a DIN 0.3 - 0.4 i też daje jakiś warunek od objętości, ja używam raczej EBU TECH 3276 a te normy są oparte na wielu mądrych książkach i publikacjach

i to raczej zupełnie normalne i logiczne że wartość czasu pogłosu któy będzie odbierany jako naturalny zależy od objętości. Smai sobie zróbcie taki eksperyment myślowy, pomieszczenie 15 m2 gdzie macie 0.4 s to jest dość dużo, zbyt żywe, musi być mniej.... a z kolei w pomieszczeniu 45 m2 nie zrobicie 0.25-0.3 s bo będzie odbierane jako przetłumione

tak więc rzucanie takimi cyferkami bez uwzględnienia objętości pokoju nie ma sensu

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, majac wiec salon otwarty przeswitem 1,12 x 2,74 m na korytarz, kuchnie i klatke schodowa, jak liczyc objętość? Szczerze nie mam pojecia 😁

 

Salon 23,4m2 aranżacja 3.jpg

Dnia 13.07.2024 o 21:47, Bartek Chojnacki napisał:

gdzie macie 0.4 s

Mam właśnie takie 0,4s. Powiedzmy ze salon ma 23-24m², kuchnia 8m² korytarzyk przed schodami 2m², a klatka schodowa nie mam pojecia jak liczyc 🤭. Bez klatki schodowej 34m². Czy mozna uznac ze 0,4s miesci sie w tym referencyjnym zakresie pokoju? 

34x2,74 = objetosc 93m³

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Jedno pytanie, z tyłu za mną stoi regał Kalax z Ikei na winyle, zapełnione tylko 6 z 25 wnęk do tego 5 pudełek wiklinowych na kable i luźne inne rzeczy... i teraz tak w puste miejsca warto kupować panele tego typu:

https://allegro.pl/oferta/panel-akustyczny-drewniany-315x315mm-dyfuzor-skyline-natur-13283735228?bi_s=ads&bi_m=listing:mobile:category&bi_c=NDc3YTRmZjQtMDkwNy00ZjRkLWEyNGItMWQyMWY5ZTEwOGU1AA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=861f909a-916b-4004-a288-0b8d50236798 ??? Za parę lat pewnie zapełnię ten regał płytami ale czy dodanie tych paneli będzie działać w tedy jako dyfuzor? Bo sam regał pewnie też częściowo pełni rolę jako dyfuzora... 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taki regał to raczej bardzo umiarkowane właściwości rozpraszające, nawet jak będzie z płytami, więc wypełnienie tych przestrzeni strukturą rozpraszające to w miarę dobry pomysł. Ten dyfuzor co podlinkowałeś jest stosunkowo słaby, max. głębokość 5 cm wiec można siedzieć od niego z 40-50 cm ale będzie rozpraszał raczej tylko wysokie częstotliwości, natomiast na pewno jego zaletą jest to że jest bardzo tani

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok Panie @Bartek Chojnacki, a za tem czy w pokoju 3,24x5,04x2,5 m zainstalowanie panelu o wymiarze 1,80x1,80m na tylniej ściane ( tego: https://allegro.pl/oferta/panel-akustyczny-vicoustic-multifuser-dc3-bialy-dyfuzor-kpl-4-szt-15030079747?reco_id=6846af1f-4ce1-11ef-8202-32e00b45e7ef&sid=1147bbb04b955b96a226cab2e664258d9124ef0862320b2d7366fdd6604cf017 ) da dużo lepsze rezultaty niż wspomniany wcześniej regał? Planuję miejsce odsłuchu ustawić metr od tego panelu... 

 

Tylko gdzie ja będę przechowywał płyty winylowe 🤔🤔🤔

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...