Skocz do zawartości

kolumny do 17m2


Arturro

Recommended Posts

Skuteczność to uzyskiwany poziom głośności dla mocy 1W lub częściej dla napięcia przemiennego na wyjściu wzmacniacza, dającego moc 1W na obciążeniu impedancją 8 ohm. Sam ten parametr nie mówi jeszcze o zdolności do głośnego grania bez zniekształceń. Paradoksalnie celowo buduje się zwykle kolumny o niezbyt dużej skuteczności po to aby mogły grac głośno przy w miarę dużych amplitudach głośnika niskotonowego. Na wykłady tu nie ma miejsca :) . Jednak wysoka skuteczność nie jest najważniejsza w przypadku kolumn do zastosowań domowych. Może być przydatna przy niezbyt głośnym słuchaniu gdy mamy wzmacniacz o egzotycznie niskiej mocy. Większość znajdujących się w użyciu wzmacniaczy tranzystorowych ma wystarczająca moc do podłączenia do nich nawet mało skutecznych kolumn gdy słuchamy z rozsądnymi poziomami głośności.

Generalnie kolumny same nie mają żadnej mocy. Mają jednak ograniczenia co do możliwości przyjmowania mocy z wzmacniacza i to różne przy różnych częstotliwościach. Te ograniczenia wynikają z możliwości przyjmowanego ciepła i z możliwości mechanicznych głośnika przy których nie ulegnie zniszczeniu. Jednak moc przy której głośnik przestaje działać liniowo i zaczynają narastać zniekształcenia są zwykle dużo mniejsze niż moc maksymalna.

Nie ma w tym nic nowego :) , to podstawy wiedzy o działaniu przetworników elektroakustycznych. Są one jednak dalekie od mitów i legend rozchodzących się łatwo bo przyjemnie się słucha coś co nie ma pokrycia z rzeczywistością :) . Ot takie sobie głupotki o tym ze najważniejsza jest moc albo skuteczność. Czasem tak bywa w pewnych sytuacjach, lecz dość rzadkich.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 143
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Może bas mają ale brakuje im na pewno jednej najważniejszej oktawy na której jest bardzo instrumentów gra, a to jest podstawa budowy dźwięku / basu/ i wtedy mogą występować zniekształcenia harmoniczne. Żeby dźwięk był poprawny w brzmieniu musi mieć pełne pasmo, przyjmując że na pewno tak jest charakterystyka pasma kolumn zaczyna się od -3dB/w najlepszym przypadku/ to dolne pasmo / bas /bedą dudnieć i grać szklanki na stole.

Przesyłam materiały poglądowe, może ktoś chce się nie zgodzić i podać własne teorie i prawa fizyki?

Nr oktawy{\displaystyle f_{d}}{\displaystyle f_{o}}{\displaystyle f_{g}}

111,3 Hz16 Hz22,6 Hz

222,3 Hz31,5 Hz[2]44,5 Hz

344,5 Hz63 Hz[2]89,1 Hz

488,4 Hz125 Hz177 Hz

5177 Hz250 Hz354 Hz

6354 Hz500 Hz707 Hz

7707 Hz1000 Hz1414 Hz

81414 Hz2000 Hz2828 Hz

92828 Hz4000 Hz5657 Hz

105657 Hz8000 Hz11314 Hz

1111314 Hz16000 Hz22627 Hz

Cechy subiektywne dźwięków • wysokość dźwięku – zależy od częstotliwości (im większa częstotliwość sygnału, tym wyższy dźwięk), • głośność dźwięku – zależy od natężenia, • barwa dźwięku – zależy m. in. od zawartości wyższych harmonicznych, • czas trwania dźwięku.

Parametry biorące udział w ocenie odległości źródła od słuchacza to: • zmniejszający się, ze wzrostem odległości, poziom ciśnienia akustycznego, • zwiększający się stosunek energii fali bezpośredniej do energii fal odbitych ze zmniejszeniem odległości, • zwiększający się udział składowych wysokoczęstotliwościowych (zmiana barwy dźwięku) – zmniejszenie odległości. Wielkosci w akustyce ´ Pole akustyczne wytworzone przez źródło dźwięku charakteryzowane jest przez • ciśnienie akustyczne, • natężenie dźwięku. 

 

image.png.4793ee974ab3ecef0ca1b46276459b01.pngimage.png.4793ee974ab3ecef0ca1b46276459b01.png

 

 

2 godziny temu, MobyDick napisał:

Skuteczność to uzyskiwany poziom głośności dla mocy 1W lub częściej dla napięcia przemiennego na wyjściu wzmacniacza, dającego moc 1W na obciążeniu impedancją 8 ohm. Sam ten parametr nie mówi jeszcze o zdolności do głośnego grania bez zniekształceń.

Kolego pomyłka;  2,83V przy 1kHz dokonuje się pomiary i odlegóści 1m od głośników  mierzona jest wartość dB ile osiąga. Nie wprowadzaj w błąd ludzi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Adam13 napisał:

111,3 Hz16 Hz22,6 Hz

Chyba 11,3Hz zamiast 111,3Hz

 

45 minut temu, Adam13 napisał:

222,3 Hz31,5 Hz[2]44,5 Hz

Chyba 22,3 Hz zamiast 222,3 Hz

wydaje mi się że nieudolnie skopiowałeś te dane. To może wprowadzać w błąd

Chodzi o częstotliwości początkowe do których dodałeś numery oktaw.

Proponuje następnym razem link do Wiki 😏

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Oktawa_(akustyka)

Edytowano przez Inferno
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Adam13 napisał:

Kolego pomyłka;  2,83V przy 1kHz dokonuje się pomiary i odlegóści 1m od głośników  mierzona jest wartość dB ile osiąga. Nie wprowadzaj w błąd ludzi.

A nie zastanowiło Cię skąd to napięcie 2,83 V ? Jest to pierwiastek z 8 , a moc to kwadrat napięcia podzielony przez impedancję = 1W przy impedancji 8 ohm i 2W przy 4 ohm. Tak jest łatwiej bo impedancja kolumn to prawie zawsze funkcja zmienna wraz z częstotliwością i to w szerokim zakresie. Podawanie skutecznosci kolumn przy jednej częstotliwości mija się z celem, ze względu na spore nieliniowości skuteczności kolumn i wiązało by się z trafieniem raz na górkę a w innych kolumnach na dołek charakterystyki. Dlatego jest to zwykle wartość średnia dla pasma kolumn w którym jej spadki na krańcach są niewielkie. Inna sprawa ze często producenci ten parametr podają wyssany z palca. Prawie wszyscy oszukują w tej kwestii. Jedni bardziej a inni mniej :) .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Inferno napisał:

Chyba 11,3Hz zamiast 111,3Hz

 

Chyba 22,3 Hz zamiast 222,3 Hz

wydaje mi się że nieudolnie skopiowałeś te dane. To może wprowadzać w błąd

Chodzi o częstotliwości początkowe do których dodałeś numery oktaw.

Proponuje następnym razem link do Wiki 😏

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Oktawa_(akustyka)

oczywiście pomyłka ale naprawdę jest ciężko każdemu tłumaczy prawa fizyk. Mam też inne zajęcia  

37 minut temu, audiowit napisał:

Adam13 na jakim grasz wzmacniaczu i kolumnach?

Mam 2 wzm JA-S77  i lampowy 2x35W  kol. ZERO i Stratos- nie podaje firmy bo moim celem jest informowanie o parametrach tech.

4 minuty temu, audiowit napisał:

Jest takie powiedzenie.

Trafiła kosa na kamień.

Jak robisz kilka rzeczy w tym samym czasie to możesz zapomnieć o przecinka, a łatwo się domyślić jak prześledzisz całość.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, MobyDick napisał:

A nie zastanowiło Cię skąd to napięcie 2,83 V ? Jest to pierwiastek z 8 , a moc to kwadrat napięcia podzielony przez impedancję = 1W przy impedancji 8 ohm i 2W przy 4 ohm. Tak jest łatwiej bo impedancja kolumn to prawie zawsze funkcja zmienna wraz z częstotliwością i to w szerokim zakresie. Podawanie skutecznosci kolumn przy jednej częstotliwości mija się z celem, ze względu na spore nieliniowości skuteczności kolumn i wiązało by się z trafieniem raz na górkę a w innych kolumnach na dołek charakterystyki. Dlatego jest to zwykle wartość średnia dla pasma kolumn w którym jej spadki na krańcach są niewielkie. Inna sprawa ze często producenci ten parametr podają wyssany z palca. Prawie wszyscy oszukują w tej kwestii. Jedni bardziej a inni mniej :) .

Panie kolego po co komu obliczać waty skoro masz podane, natomiast istotą rzeczy jest sprawność tych kolumn jak pisałem wcześniej +3dB na kolumn  / jak słuchałeś na wzm. z .potencjometrem na poz np.6 to przy dodaniu 3dB do wartości skutecznej kolumn bedziesz słuchał na poz. poten. 3 jak nie wierzysz to kup sobie dobre kolumny  o skutecz np 90dB +/- 3dB /niekoniecznie za dużą kasę i się przekonasz.

  

Przed chwilą, audiowit napisał:

Rozszyfrowałem jvc i T+a. Czy zero to zeta?

Na jakich lampach wzmacniacz?

"ZERO" lata 70/80

2 minuty temu, audiowit napisał:

Rozszyfrowałem jvc i T+a. Czy zero to zeta?

Na jakich lampach wzmacniacz?

Lampy strumieniowe.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Adam13 napisał:

Panie kolego po co komu obliczać waty skoro masz podane, natomiast istotą rzeczy jest sprawność tych kolumn jak pisałem wcześniej +3dB na kolumn  / jak słuchałeś na wzm. z .potencjometrem na poz np.6 to przy dodaniu 3dB do wartości skutecznej kolumn bedziesz słuchał na poz. poten. 3 jak nie wierzysz to kup sobie dobre kolumny  o skutecz np 90dB +/- 3dB /niekoniecznie za dużą kasę i się przekonasz.

Mam kilka par kolumn z których 2 mają skuteczność powyżej 90 dB ( na prawdę ) i nie widzę związku z przewagą ustawienia potencjometru niżej. Potencjometry zwykle najlepiej działają dalej od początku ścieżek.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Adam13 napisał:

To może rozwiniesz temat, bo pomyślę że mam przyjemność z dzieckiem które uczy się pisać 

Co myślisz mnie nie interesuje ale jak wykreślasz cytaty innych brylując pseudo wiedzą to już świadectwo sam o sobie dajesz. To co napisałem to żart 😎 wiesz co to? Czy wysłać ci link do Wiki ? Pozdro.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, MariuszZ napisał:

Co myślisz mnie nie interesuje ale jak wykreślasz cytaty innych brylując pseudo wiedzą to już świadectwo sam o sobie dajesz. To co napisałem to żart 😎 wiesz co to? Czy wysłać ci link do Wiki ? Pozdro.

Dlatego wklejam bo można pisać i jak w mur trafia to co się pisze, a czytać  fachowych porad nikomu się nie chce.

Rozwinę kolejny temat, ktoś na forum napisał że należy wygrzać kable do kolumn? 

 

11 minut temu, audiowit napisał:

U mnie khozmo 48rezystorow, dact ( nie liczyłem) i niestety granatowy alps.

Adam13.Na jakich 83 grasz?

A miałeś przyjemność słuchania wzn. lampowego w pełni i przesłuchania winyli?

ładnie wyglądają  ale cena też "ładna| 

Edytowano przez Adam13
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...