Skocz do zawartości

Półki na sprzęt audio w formie platformy antywibracyjnej :)


Recommended Posts

Dzień dobry. Postanowiłem uporządkować na biurku sprzęt audio tak, żeby zajmował mniej miejsca i nie grzał się za mocno, a jednocześnie był zabezpieczony przed pasożytniczymi drganiami. Projekt jest otwarty i do czasu kiedy zacznę go praktycznie wykonywać proszę szanownych forumowiczów o rady i pomysły jak to zrobić niedużym kosztem, z jakich materiałów itd. Czy warto ? Wszelkie sugestie mile widziane. Jak to widzę ? Blaty powycinam z gotowych parapetów drewnianych, sklejkowych? dostępnych w Hipermarketach, gdzie przytną mi pracownicy do milimetra zgodnie z projektem. Nóżki z kątowników drewnianych również dostępnych tamże. Przerabiałem temat standów pod monitory i wychodzi całkiem tanio. Między nóżki, a blaty dam po 4 sprężyny (16 sprężyn na blat), które zostały mi z wibroizolatorów zamówionych na Alli. Sprężyny będą osadzone w nawierconych otworach odpowiedniej średnicy dopasowanej do średnicy sprężyn. Dodatkowo w blatach myślę wywiercić na wylot odpowiednią liczbę otworów do cyrkulacji powietrza. Wymiary, tj. ile miejsca nad sprzętem zostawić itp. może zasugerujecie, bo nie mam pojęcia ? Poniżej zarys pomysłu w formie rzutu pionowego? Pozdrawiam serdecznie :) 

blat (Custom).jpg

Poniżej nowy pomysł ;) ponieważ w poprzednim pomyśle sprężyny będą różnie, w zależności od poziomu obciążone i trzeba by było manipulować ich liczbą wymyśliłem rozwiązanie gdzie sprężyny bez względu na poziom będą jednakowo obciążone. Jakieś sugestie ? Pozdrawiam :) 

platforma2 (Custom).jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak sztywne sprężyny planujesz wstawić, ale trzeba też wziąć pod uwagę nierównomierny rozkład masy w samych urządzeniach. Podam przykład mojego wzmacniacza, w którym główny transformator jest dokładnie w środku obudowy. Pomimo tego, w chińskich podstawkach (ale z dorobionymi przeze mnie bardziej podatnymi sprężynami) podłożonych pod oryginalne stopki musiałem zastosować odpowiednio: obie tylne (są nieco bardziej oddalone od tylnej ścianki niż przednie od frontowej) po 6 sprężyn, lewa przednia 5 sprężyn, prawa przednia 4 sprężyny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem już to przy izolowaniu monitorów, gdzie przód jest znacznie cięższy niż tył i przy jednakowym rozłożeniu sprężyn kolumna pochylała się do przodu. Wyjąłem kilka sprężyn z tylnych podstawek i teraz kolumny patrzą do góry jeden stopień 😉 jak pylony diamondy hehe. Myślę, że powiercę w platformie więcej otworów na sprężyny, a ilość dobiorę metodą prób żeby poziom był. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też sobie czasem myślę o takim meblu, jak bym go zrobił i w rozważaniach wpadł mi do głowy pomysł ze sprężynami naciągowymi umieszczonymi w nogach z rur. Na nich mogłyby niejako wisieć półki. Dałoby się w ten sposób uzyskać dość dobre parametry izolacji (możliwość zastosowania dłuższych sprężyn). Niestety konstrukcja byłaby już mocniej skomplikowana. No i jeszcze brak pewności, czy rozwiązanie takie warte byłoby zachodu :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla zasady świętego spokoju warto zrobić to, żeby słuchanie muzyki nie było zakłócane myślami o lepszym brzmieniu z platformy 😉 Rogoz i inne spec firmy robią takie cuda i jeszcze niezłe siano koszą to może coś dają te platformy. Moby napisał, że warto poeksperymentować to kto ma to zrobić jak nie Ty 👍 Ja przetrę szlak chyba z tym 2gim pomysłem. Skleję jakiś prototyp za parę złotych na chińskich sprężynach i zobaczymy 😁

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega Kraft zainspirował mnie nowym pomysłem na półko-platformę z pleksi :) czyli materiału dość lekkiego, przeźroczystego, dość odpornego i łatwego w obróbce. Odpowiednie kawałki pleksi o założonej szerokości, głębokości i grubości można zamówić na alle link. Do mocowania platform można wykorzystać długie śruby i nakrętki, które stworzą stelaż. Magnesy neodymowe będą pełniły funkcję wibroizolatorów link. Średnicę i grubość magnesów można dobrać pod konkretny egzemplarz sprzętu. Do stabilizowania platformy wystarczą dwie, trzy prowadnice i pręty trzymające platformę w pionie. Problemem może być nierówno rozłożony ciężar CDka czy wzmaka ale myślę, że można to regulować dobierając moc magnesu po jednej lub drugiej stronie platformy. Może ktoś ma jakiś pomysł jak z tym problemem sobie poradzić w inny sposób to zachęcam do przedstawienia wizji :) Tu wersja amerykańska link

Pozdrawiam.

 

NEODYM (Custom).jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może dla zrównoważenia nierównomiernego obciążenia wystarczy dać piąty magnes w środkowej części platformy, ale tak, by można go było przesuwać przód-tył i prawo-lewo. Da się być może znaleźć przesuwaniem takie jego położenia, które wyrówna układ.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)
12 minut temu, Kraft napisał:

Da się być może znaleźć takie jego położenia, które wyrówna układ.

Myślę, że jest to rozwiązanie, które kosztowałoby kompromis między tym, że jednak magnesy mimo, że są dobrymi wibroizolatorami to wprowadzają nielubiane przez elektronikę pole magnetyczne i powinny być gdzieś na skraju platformy. Tym rozwiązaniem musielibyśmy magnesy dać bliżej sprzętu? Może lepszym rozwiązaniem byłoby dokładanie np. poprzez nietrwałe klejenie taśmą dwustronnie klejącą, magnesów po cięższej stronie platformy wyrównując ją w poziomie ale na skraju platformy. Tu już niestety obliczenia nic nie pomogą i raczej doświadczalnie trzeba by próbować :) 

Edytowano przez MariuszZ
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inne rozwiązanie to przy użyciu wagi zmierzyć nacisk każdej z nóg i magnesy rozmieścić tak aby moment siły względem środka był taki sam.dla każdego z magnesów. Inaczej mówiąc bardziej obciążona noga wymaga dalej od środka położonego magnesu i odpowiednio bliżej noga obciążona mniej. Trudno jednak mówić o pełnej lewitacji gdy korzystamy z takich prowadnic. Można się ich pozbyć gdy magnesy będą ustawione pod kontem.

Ewentualnie można użyć magnesów działających w pionie i w poziomie. Odpychające się magnesy znoszą swoje działanie magnetyczne na odległość.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, MobyDick napisał:

Można się ich pozbyć gdy magnesy będą ustawione pod kontem

Myślę, że warto poeksperymentować.

 

8 minut temu, MobyDick napisał:

Odpychające się magnesy znoszą swoje działanie magnetyczne na odległość.

To chyba dobra wiadomość. Jeżeli dobrze zrozumiałem, to dwa magnesy obok siebie mniej będą tego pola magnetycznego "emanowały" na zewnątrz ? :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby teoretycznie zbliżyć do siebie 2 magnesy o grubości niezmiernie małej  i jednakowych potencjałach magnetycznych to ich pola zniosły by się całkowicie. W praktyce rzeczywiste magnesy pozestawiane w odpychające się pary, takie jak tu, już w niewielkiej odległości mają bardzo małą składową wypadkową pola magnetycznego.

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...