Skocz do zawartości

Wybór wkładki gramofonowej


Recommended Posts

Koledzy!
W zakładce "Technika lampowa i analogowa" zgromadziliśmy już trochę więdzy o lampach, wzmacniaczach, przedwzmacniaczach, tunerach, kablach i gramofonach!
Niemniej... brakuje mi tematu, w którym wszyscy chętni dowiedzieliby się nieco o trudnej sztuce doboru wkładek gramofonywych do swych wspaniałych maszyn kręcących się z prędkością 33, 45 lub 78 obrotów na minutę!
Celem założenia tematu jest podzielenie się z użytkownikami wiedzą na ten temat, zgłaszanie swoich typów w różnych przedziałach cenowych, opowiedzenie swych historii związanych z tematem!
Zapraszam zatem do dyskusji i oczekuję mnóstwa rad, porad i przemyśleń icon_razz.gif
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pełni przyłączam się do apelu Berta, tym bardziej, że powolutku myślę o wymianie wkładki w swoim gramofonie.

Ale aby nie było tak zupełnie bezproduktywnie.

Jako wkładkę "startową" oraz optymalną (chyba?) dla tańszych gramofonów można polecić Ortofona 10OMB. Generalnie można o niej powiedzieć, że jest przyzwoita.
Detaliczność na nienajgorszym poziomie, dynamika też zupełnie niezła. Cudo to to nie jest lecz daje pewien przedsmak uroku czarnej płyty. Myślę, że gdy uwzględnimy parametr jakość/cena to niezła propozycja. Jak zawsze jest pewno ale....... Gdy posiadamy wysoki model gramofonu wspomniana powyżej wkładka nie jest już adekwatna, lecz dla starszych (szczególnie krajowych konstrukcji) lub niezbyt wysokich modeli innych producentów to może być strzał w "dziesiątkę".
I na zakończenie dwie uwagi natury ogólnej.
Primo - przy wyborze wkładki należy zachować rozsądek - nie ma co pchać niewiadomo jak Hi-endowej wkładki do modelu podstawowego jakiegoś gramofonu i vice versa - szkoda super gramofonu mulić byle jaką wkładką.
Secundo - przy wyborze wkładki należy zwrócić uwagę na jej masę - czy oby na pewno znajduje się ona w zakresie "obsługiwanym" przez posiadany przez nas gramofon. Tę informację powinniśmy znaleźć w instrukcji od gramofonu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej
To co napisałeś powyżej jest elementarna wiedzą, którą zresztą jak wspomniałeś kupując nowy, zaznaczam nowy gramofon z instrukcją powinniśmy przyswoić i wiedzieć od początku. Gorzej z tymi, którzy kupują sprzęt "z drugiej ręki" bez instrukcji, wcześniej nikt ich w taką wiedzę nie wyposażył i nie mają doświadczenia ponieważ nie obcowali z tego rodzaju sprzętem.
Mnie się wydaje, że Bartkowi chodzi jeszcze o coś więcej.
A tak na marginesie drobna refleksja. Otóż za czasów komuny kiedy to ciężko było w tym kraju o sprzęt z wyższej półki, nie tylko cenowej sprawa była prosta. Bazowaliśmy głównie na produktach krajowych, czasami od najbliższych sąsiadów: NRD, Czechosłowacja itd. Wkładało się wkładkę jaką fabryka dała i nic człowiek nie kombinował. A nierzadko tak się składało, że posiadany sprzęt, ten właśnie nasz krajowy zagrałby dużo lepiej gdyby zaaplikować mu lepszą wkładkę nie mówiąc już o innych drobnych przeróbkach w gramofonie we własnym zakresie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Marku
Zgadzam się, to co napisałem to elementarz. Jednak właśnie czasem taka elementarna wiedza jest poszukiwana. Myślę, że dla osób początkujących (takich jak ja) waga informacji tego typu wcale nie jest mniejsza niż informacja że wkładka X charakteryzuje się super dynamiką, a wkładka Y ma super bass. Myślę, że wyjadacze poradzą sobie i bez tematu "Wybór wkładki gramofonowej" bazując na swojej wiedzy i trafnie zadanych pytaniach w sklepie. Natomiast temat ten może być fantastyczną kopalnią wiedzy zwłaszcza dla tych mniej "osłuchanych" i dopiero zaczynających przygodę z czarną płytą - i dla tych osób właśnie ten elementarz.
Sam pamiętam jak poszukiwałem takiego właśnie elementarza.
Przy okazji skoro ktoś już doczyta, że masa wkładek jest ważna to poszukując w informacji na temat sprzętu, być może zwrócą uwagę również na ten parametr?

Swoją drogą, daleki jestem od krytykowania krajowego sprzętu, czy też sprzętu starego. Jednak........ zanim poznamy potencjał naszego sprzętu (np. faktyczny stan techniczny), nie warto chyba wchodzić w specjalnie kosztowne wkładki?

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej
Zgadzam się z Tobą w zupełności.

I jeszcze jedno abyśmy nie mylili masy ramienia stosowanego w gramofonie z wagą całego ramienia gdzie dochodzi przecież waga tzw. przeciwwagi. Przykładowo większość ramion stosowanych w gramofonach Pro-Ject ma masę w okolicach 9g za wyjątkiem paru wyższych modeli z serii RPM.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

[A nierzadko tak się składało, że posiadany sprzęt, ten właśnie nasz krajowy zagrałby dużo lepiej gdyby zaaplikować mu lepszą wkładkę nie mówiąc już o innych drobnych przeróbkach w gramofonie we własnym zakresie.

Marku
A o jakich drobnych przeróbkach myślałeś w kontekście polskich gramofonów???

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
>>Primo - przy wyborze wkładki należy zachować rozsądek - nie ma co pchać niewiadomo jak Hi-endowej wkładki do modelu podstawowego jakiegoś gramofonu i vice versa - szkoda super gramofonu mulić byle jaką wkładką.

Ja podszedłbym do tych uwag trochę inaczej. Poparte to jest oczywiście paroma doświadczeniami w ciężkiej doli analogowca.
1- za wysokiej klasy wkładka w dość prostym gramiaku oczywiście będzie się marnować, ale przy okazji narobi więcej szkód w dzwięku niż dopasowana do poziomu napędu.
2- tania wkładka na początek do wypasionego gramofonu ma sens przy zakupie napędu dającego możliwość pózniejszych modyfikacji.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Hej, mam gramofon gemini tt01, niedawno złamała mi się igła, potrzebowałbym nową, niedrogą igiełkę, ale samą igłę, nie cała wkładkę, pytam Was, bo nie wiem czy wszystkie igły pasują, czy jest to jakoś ustandaryzowane, czy taka igła by pasowała?
http://www.allegro.pl/item537407035_mf100_...ramofonowa.html

jeśli możecie to podawajcie linki do aukcji allegro z igłami które pasowałyby do mojego gramofonu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
jackorlando
Moim zdaniem igła, która znajduje się na aukcji, do której link zamieściłeś nie będzie pasowała do Twojej wkładki.
GEMINI TT 01 jak wynika z informacji producenta posiada wkładkę CN 25, do której raczej nie pasuje wspomniana igła. Jego następca TT-01 MKII wkładkę Gemini CN-1000.

Poniżej podaje link do firmy, która ma w sprzedaży wkładkę co prawda do modelu TT-01 MK II o symbolu Gemini CN-1000, ale sądzę, że powinna pasować:
http://www.westmusic.pl/index.php?p1400,gemini-cn-1000

I link do strony producenta, ale ten pewnie już znasz:
http://www.geminidj.com/products.html

Możesz również napisać do producenta aby upewnić się, czy w miejsce CN 25 można zastosować CN 1000.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
Moim zdaniem wybór szkoły średniej nie decyduje od razu o tym, co będziemy robić w przyszłości. Wszystko może się zupełnie odwrócić i zmienić. Poza tym są jeszcze studia, które to dopiero że tak powiem wykształtują nasz zawód. Szkoła średnia wcale nie decyduje o tym co chcemy robić w przyszłości... I na poparcie tej tezy znalazłoby się wiele argumentów z życia
_______
=== XRumer 5.0 Palladium RULEZ! ===
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, no temat idealnie dla mnie.

Kupiłem pare dni temu swój pierwszy gramofon w życiu (z ciekawości brzmienia i w celu uzupełnienia systemu). Jest to technics SL-QX300. No i tutaj moja wiedza się kończy icon_smile.gif

Jesteście w stanie poznać jaką wkładkę mam zamontowaną w nim po tym zdjęciu ?

No i pytanie jaką wkładkę byście mi polecili do niego w cenie ok 100-200 zł. Chciałbym żeby góra nie była za ostra, ogólnie ciepłe, miekkie brzmienie.







Ja pomyślałem o takiej: http://sklep.bestaudio.pl/wkladka-gramofon...tra-p-1757.html spełniła by moje oczekiwania i wogóle pasowała by do tego gramofonu ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...