Skocz do zawartości

Ustawienia / Kalibracja kina domowego


BaliGdynia

Recommended Posts

Jeśli na amplitunerze ustawisz automatyczne rozpoznawanie sygnału to zobacz czy sam amplituner zobaczy DD+ czy DTS czy nadal będzie grał stereo.

Bo PanKlor ma rację.  Ograniczeniem tu może być źródło teraz.

Pobierz sobie jakiś darmowy test DD True HD albo DTS HD Master Audio. plik. do tego program PotPlayer. I wtedy możesz wybrac ściezkę.

No i właśnie czy zrobiłeś kalibrację? Sub może być za mocno ściszony przy pustym pomieszczeniu.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem testy na demach plików DD i Atmos za pomocą laptopa przez HDMi no i dźwięk przestrzenny faktycznie nie gra jak powinien ... Amplituner rozdziela mi kanały na głośnik centralny, frontalne i subwoofer, natomiast satelity grają mniej więcej na równi z frontami (z taką różnicą że na satelitach nie słychać bardzo wokalu - jest "zakłócany". Problem w tym że nie wiem jak to ustawić. Robiłem te same testy na kompie stacjonarnym gdzie też mam system 5.1 (w prawdzie na gorszych głośnikach) ale tu wszystko wychodzi jak powinno - tam gdzie w wizualizacji mają zagrać tyły, to faktycznie grają wyraźnie tyły (z tym że do kompa mam podpięte głośniki przez kartę dźwiękową na 6 kanałów analogowo no i to wszystko ładnie się konfiguruje poprzez oprogramowanie Sound Blaster Audigi Fx. Pytanie jak mam to ustawić w amplitunerze łącząc laptop przez HDMi? Pewnie jak by był podpięty telewizor to amplituner automatycznie by to wykrył ... Podejrzewam nie wielu tworzyło taką konfigurację ale jakoś trzeba na razie sobie radzić ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Czesiek napisał:

Na razie nie mam takiej możliwości jeśli chodzi o kalibrację ;), tylko manualnie . Na razie pogmeram w opcjach z tymi plikami. Dzięki

No to nie ma co na razie narzekać :D

19 godzin temu, Czesiek napisał:

Robiłem testy na demach plików DD i Atmos za pomocą laptopa przez HDMi no i dźwięk przestrzenny faktycznie nie gra jak powinien ... Amplituner rozdziela mi kanały na głośnik centralny, frontalne i subwoofer, natomiast satelity grają mniej więcej na równi z frontami (z taką różnicą że na satelitach nie słychać bardzo wokalu - jest "zakłócany". Problem w tym że nie wiem jak to ustawić. Robiłem te same testy na kompie stacjonarnym gdzie też mam system 5.1 (w prawdzie na gorszych głośnikach) ale tu wszystko wychodzi jak powinno - tam gdzie w wizualizacji mają zagrać tyły, to faktycznie grają wyraźnie tyły (z tym że do kompa mam podpięte głośniki przez kartę dźwiękową na 6 kanałów analogowo no i to wszystko ładnie się konfiguruje poprzez oprogramowanie Sound Blaster Audigi Fx. Pytanie jak mam to ustawić w amplitunerze łącząc laptop przez HDMi? Pewnie jak by był podpięty telewizor to amplituner automatycznie by to wykrył ... Podejrzewam nie wielu tworzyło taką konfigurację ale jakoś trzeba na razie sobie radzić ;) 

Kalibracja.

Jak zrobisz to będzie lepiej.

18 godzin temu, Czesiek napisał:

Ok ... Jakiś mądry poradnik do kalibracji mogę prosić? 😅

Są filmy o Diracu na YT. To nie jest kalibracja typu podłącz i leci.

Trzeba się do niej nieco nastawić.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Piotr Sonido napisał:

Są filmy o Diracu na YT. To nie jest kalibracja typu podłącz i leci.

Trzeba się do niej nieco nastawić.

Filmy może i są i materiały ale nastawić się trzeba bardzo na szukanie po internecie pomocy mimo wszystko.
Za dużo zmiennych które trzeba brać pod uwagę. Krzywe też zapewne będzie trzeba tuninigować.
Dużo też zależy od tego czym się robi pomiary. W moim Pioneerze mikrofon to żart. Plastikowe małe coś wyglądające jak z odpustu.
Niby działa ale aż się prosi o kalibrację UMIKiem (którego nikt nie chce pożyczyć :D).
Ja dopiero przedwczoraj jak robiłem kalibrację z nowym subem zauważyłem dlaczego krzywe (mam tu na myśli Target Curve) po kalibracji tak a nie inaczej wyglądają. Wygląda na to, że to jest kwestia mikrofonu i tego jak jest skalibrowany.
Profil kalibracji mikrofonu:
image.png.49ac5577ee6c335f0ba980b8ef6773cd.png

Krzywa po kalibracji:
image.png.091546a2b8a686660fbaeae980fa8ff1.png


I na takiej krzywej brzmienie jest tragiczne. Za dużo niskich tonów. Za mało wysokich.
Dzisiaj będę robił kalibrację ale mikrofonem z Denona. Ten przynajmniej jakoś wygląda i ma zdecydowanie lepszy profil chociaż to zejście wysokich tonów pewnie będę musiał poprawić.

image.png.5c9141783105d7f7fe8b634ca02dd635.png

Możliwe, że pokuszę się o stworzenie osobnego wątku odnośnie kalibracji Diraciem. Wrzucę tam to co ja aktualnie wiem plus materiały z internetów. Fajnie będzie jak inni dorzucą swoje trzy gorsze. Przyda się dla innych walczących z tematem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, eMBe napisał:

Dzisiaj będę robił kalibrację ale mikrofonem z Denona.

Co to za mikrofon? Jeżeli taki standardowy do Audyssey wpinany jackiem to IMHO bez sensu bo po drodze masz wzmacniacz i de facto nie znasz charakterystyki tego toru. 

Edytowano przez PanKlor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne. Moim zdaniem zmiany będą. Na szybko przejrzałem kilka wątków i wyszło w porównaniu mikrofonów, że mają podobna charakterystykę w zakresie niskich tonów ale mają różna dynamikę. Teoretycznie więc do strojenia subow powinno być ok po skorygowaniu poziomów. To takie moje amatorskie zrozumienie tematu. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem kalibracje mikrofonem Denona. Taki sam układ punktów pomiarowych. Inny profil mikrofonu.
Brzmienie inne niż po kalibracji mikrofonem Pioneera. Inne w tym przypadku nie oznacza lepszego.
Jakieś płaskie, wokal w muzyce jakiś rozlazły na boki. Może coś poszło nie tak przy kalibracji ale no nie moja bajka takie brzmienie.
Może ten mikrofon Pioneera jest jakoś skalibrowany pod ten sprzęt i lepiej to wyszło.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Standardowe brzmienie po kalibracji Diraciem jest właśnie takie płaskie, mało basu. Trzeba się pobawić krzywa. Pamiętaj że te mikrofony maja podobna charakterystykę w niskich zakresach, w wyższych jest już różnie. Najlepiej kup sobie tego UMIKa i będziesz miał spokój. No chyba, że Twój czas nic nie kosztuje. Wtedy można eksperymentować w nieskończoność ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, eMBe napisał:

Ja dopiero przedwczoraj jak robiłem kalibrację z nowym subem zauważyłem dlaczego krzywe (mam tu na myśli Target Curve) po kalibracji tak a nie inaczej wyglądają. Wygląda na to, że to jest kwestia mikrofonu i tego jak jest skalibrowany.
Profil kalibracji mikrofonu:

Ale masz plik kalibracyjny tego mikrofonu?

22 godziny temu, eMBe napisał:

Możliwe, że pokuszę się o stworzenie osobnego wątku odnośnie kalibracji Diraciem.

Myślę że było by warto.

Dużo pracy w takim wątku ale warto to mieć w jednym miejscu.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, eMBe napisał:

Podobnie mają podbite niskie częstotliwości. PODOBNIE. NIE TAK SAMO.

Jak podobnie... jedna krzywa jest w dół od 40 Hz, powoli z poziomu +8dB. Druga Schodzi w dół szybciej od ~80 Hz z ok +5 dB.  Podobne jest to, że obie są krzywymi... :->>>

 

15 minut temu, eMBe napisał:

Podobnie z wysokimi. PODOBNIE. NIE TAK SAMO :>>>>>

No więc wskażmy podobieństwa.... Jedna w dół od ok 7 kHz... powoli z lekkim przegięciem w okolicach 15 kHz. 

Druga wyraźne zejście zaczyna od 15 kHz. 

Podobne to one są od 200 Hz do 2 kHz 😛

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...