Skocz do zawartości
Trurl

Aurora vs i8

Recommended Posts

Witam

Po krótkich bojach padło na Yamahę R-N803D. Jeszcze nie jest pod nią podpięte to co docelowo będzie, a już jestem zachwycony (przesiadam się że sprzetu za 150zl 😉 )

Ale temat nt kolumn. Dysponuję właśnie Heco Aurora 700 i Audiosymptom i8 (możliwe, że konkurencją dla i8 powinny być Aurory 1000). Przy czym Aurory są demonstracyjne ("wygrzane"), a i8 dopiero zaczynają grać. 

O to granie, "wygrzewanie" chciałem zapytać. Aurory grają świetnie, za to i8 dramatycznie. Brzmią jak tani sprzęt w taniej knajpie. Grają wąsko (chyba tą cechę nazywa się sceną). Aurory dają wrażenie dzwiekow dochodzących z punktów położonych znacznie szerzej niż odległość między kolumnami. Miedzy "instrumentami" jest jakby przestrzeń, itd (do tego samo brzmienie jest precyzyjne, itp). I8 brzmią natomiast jakby dźwięk płynął z bardzo głośno włączonych słuchawek leżących 3m przede mną. Wysokie i średnie tony b. mizerne i zdominowane przez paskudnie rozlewający się bas. Sam bas, nie wiem jak to fachowo nazwać... jest jakis sflaczały, dudniący, okrutnie dominujący bez względu na głośność i ustawienia wysokich/niskich tonów. Wszystko brzmi b. słabo, zlewa się jakby w jeden zdominowany basem budyń, trudno usłyszeć konkretne instrumenty o detalach słyszalnych na autorach nie wspominając, a wszystko plynie jakby z tych słuchawek. 

Recenzje, opinie nt i8 są raczej pozytywne w tym przedziale cenowym. Niemozliwe bym zauważył tak oczywiste dramatyczne brzmienie podczas gdy znawcy ten fakt przeoczli. Rozchodzi się więc pewnie (mam nadzieję) o wygrzanie kolumn. Jako laik poki co muszę polegać na tym co przeczytam. A w kwestii "wygrzewania" jedni twierdzą, że to mit a inni, ze to podstawa. Patrząc po tym jak grają nowe i8 obstawiam, ze to jednak nie mit. A przynajmniej na to liczę bo podobają mi się "fizycznie" (to akurat malo istotne, ale chciałbym by to one grały lepiej 😉 ) znacznie bardziej. Są jakieś sprawdzone sposoby na "wygrzanie" tego typu kolumn? (nie wiem czy podstawowych nie wygrzewa się inaczej, czy coś). Ile taki proces powinien zająć by dalsze wygrzewanie było już ledwo odczuwalne (bo docelowo wygrzewanie się pewnie będą znacznie dluzej). Powiedzmy, że mam na to tydzień. Niestety przez większość tego czasu nie bardzo mam jak wlaczyc je głośniej. 

Odsłuch na obu kompletach kolumn odbywał się z udziałem Yamahy r-n803d, spotify/CD, tych samych kabli. Kolumny ustawiane były w tym samym miejscu. 

Bardzo dziękuję

20201010_170739.jpg

Zaczynają grać czy się przyzwyczajasz?

Czy zmieniasz dalej na aurora?

Bo charakter brzmienia się zmienia. Ale jeśli od początku jesteś na nie i tak źle je odbierasz to ja nie liczył bym na wygrzanie.