Skocz do zawartości

Impedancja kolumn 4-8 ohm


chodnik

Recommended Posts

Analizując możliwe warianty zakupu głośników do KD napotkałem na takie oznaczenie impedancji głośników, czyli w opisie podana jest impedancja 4-8 ohm. Co to tak na prawdę znaczy? Wiem, że jeżeli wzmacniacz ma podaną dopuszczalną impedancję, to nie można do niego podłączyć głośników o mniejszej impedancji. Zatem czy takie kolumny mogę podłączyć do urządzenia, które wymaga, alby głośniki miały 6-16 ohm? Nie znalazłem żadnego sensownego wytłumaczenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny 4-8 ohm są kolumnami 4 ohm. Dla wzmacniacza liczy się obciążenie na niskich częstotliwościach. To w tym paśmie jest największa obciążalność mocowa i najniższe wartości impedancji. W przypadku wzmacniaczy tranzystorowych można być niedopasowanie imp. Pomijam wzmacniacze germanowy. W lampie bywa różnie. Na pewno niedopasowanie impedancji zmieni charakter brzmienia, czasami może być szybsze zużycie lamp końcowych choć to trochę jest mit. Aha i niekoniecznie jest tak, iż niższa impedancja od nominalnej jest lepsza dla lampy. Dużo zależy od konstrukcji konkretnego modelu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Iron napisał:

W jaki sposób? Pytam się z czystej ciekawości

A no tak to się dzieje w przypadku wzmacniacza lampowego z transformatorem wyjściowym, iż trafo jest obliczane jak i sprzężenie zwrotne jest obliczane pod konkretną impedancję obciążenia. Niedopasowanie impedancji będzie miało wpływ na pasmo przenoszenia wzmacniacza (osłabianie pewnego pasma). Na necie jest sporo artykułów w tym temacie. W praktyce często kolumny 8ohm wpina się w wyjścia 4ohm i odwrotnie i doskonale słychać zmianę w brzmieniu. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...