Skocz do zawartości

Wzmacniacz do Polk Audio Signature S55E - CXA80?


szatania

Recommended Posts

Witam,

Szukam wzmacniacza do Polk Audio Signature S55E. Żaden ze mnie audiofil, zerowe doświadczenie z wyborem sprzętu jedynie od jakiegoś czasu przeglądam fora na internetach i staram się coś wywróżyć. Zebrałem trochę informacji i czas na poradę.

1. Kolumny już posiadam (wymiana na inne nie wchodzi w grę), aktualnie grają z Denon 1055r spięte przez mini dac fiio d03k taishan optykiem z TV (spotify, tidal, ps4, nf).
2. Słucham głównie różnych odmian rocka od klasyków lat 80 po alternative/indie/electro/synthwave, muzykę filmową, ale też zdarzy się jazz, metal, ambient.
3. Zależy mi by spiąć się z tv jako źródło dźwięku, najlepiej by było bezpośrednio optykiem (ew. mogę nadal używać tego mini dac fiio o ile nie stracę na jakości). Fajnie by było by wzmak miał już DAC i możliwość podpięcia źródła z USB to bym rozważał podpięcie bezpośrednio raspberry pi (ale też nie jest to wymóg, zawsze można do malinki podpiąć jakąś płytkę z kartą dźwiękową).
4. Salon ok 19m2, podpinam rzut pokoju z rozmieszczeniem sprzętu w załączniku.
5. Co do oczekiwań względem brzemienia to ciężko mi się wypowiedzieć bo nie mam doświadczenia. Opiszę więc w skrócie odczucia z osłuchu na tym co miałem możliwość przesłuchać:
Denon 1055r:
- za dużo basu (muszę zaniżać potencjometrem), to tego jakby kwadratowy pierdyknie, niezależnie od reszty dźwięków
- za głośno – po podłączeniu jako źródło fiio słucham na 5% głośności.. przez co sterowanie pilotem to tragedia (albo za głośno, albo za cicho)
- jakoś to gra ale wiem że nie wykorzystuje możliwości tych kolumn, albo nie jest to dla mnie brzmienie

Cambridge Audio CXA80 – jedyny jaki udało mi się wypożyczyć na odsłuch:
- w porównaniu do denona to był gigantyczny efekt wow, stał się dla mnie wzorem który właśnie o ile to możliwe chcę porównać z czymś innym bo może będzie lepiej?
- doszła masa dodatkowych dzięków których wcześniej nie słyszałem, szczegółowość wysokich tonów czego brakowało w denonie
- ciepły bas który współgra z resztą dzięków, a nie przeszkadza
- wokale w końcu są słyszalne, czyste, gatunki z wolniejszą muzyką odkryłem na nowo
- można słuchać naprawdę cicho bez straty jakości
- ma DAC z usb więc będzie możliwość podpięcia w przyszłości malinki
- jedyny minus to brak przedwzmacniacza gramofonowego, który być może by się kiedyś mógł przydać

Tego CXA80 mam możliwość kupić w chyba dość dobrej cenie 3750 z lokalnego sklepu (pewnie ostatnie sztuki w polsce, może jakiś sklep ma propozycję w lepszej cenie ?). Mają też CXA60 ale dostałem info by nawet nie zawracać sobie nim głowy bo pomiędzy nimi jest przepaść i jak chcę faktycznych zmian w stosunku do obecnego denona to muszę rozglądać się za czymś powyżej 3000 zł minimum, najlepiej klasy D. Dużo czytałem o CXA80 no i jedyne co mnie ogranicza to cena (początkowo zakładałem budżet ok 2500 zł) oraz to że nie mam porównania z niczym innym. I tu decydujące pytanie do was ;) co wziąć jeszcze pod uwagę? Chciałbym odsłuchać jeszcze z dwa tańsze wzmacniacze by wyrobić sobie opinię czy faktycznie nie ma co schodzić poniżej pułapu cenowego i czy brzmienie CXA80 jest dla mnie idealne? Bo może moje wymagania są na tyle nie wygórowane i "gorszy" sprzęt w moim odczuciu zagra też ok, a po prostu ten denon mi nie pasi?

Z internetów wybrałem takie wzmacniacze:
- NAD C338 (mógłbym go dostać za 2350 zł)
- Audiolab 6000A (będzie powyżej budżetu 2500 zł ale też taniej niż CXA80)

Będę wdzięczy na jakoś podpowiedz / propozycję wypożyczenia czegoś wysyłkowo (lokalnie Olsztyn nie mam wyboru).
 

salon.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że ten denon nie pasuje widocznie do tych kolumn, denony podobno grają mocno basem a te kolumny już same w sobie mają sporo basu. 

Poniżej wkleję  z mojego tematu stereo do 19 m2  opinie, która pisałem pół roku temu. Co prawda jest to test z Yamaha rn803 ale yamaha A-s701 jest bliźniacza i zmieści się w twoim budżecie. 

Najważniejsze wybrać się samemu na odsłuch, bo każdy ma inne ucho i oczekiwania. 

Ja obecnie mam as701 z obronami 7.

POLK S55e + R-N803D (pom ok 20-25m2 wygłuszone) – od pierwszych dźwięków czuć ,ze to kawał dobrego grania, na pewno basu całkiem sporo , góra jest, przestrzeń jest, muzykalność jest. Kurcze czy jest się do czego przyczepić ? Naprawdę na siłę trzeba by szukać. Osobom lubiącym basowe granie zdecydowanie polecam, bo o ile mamy tego basu sporo, to inne elementy, które wymieniłem nie cierpią na tym, jest i góra, i średnica ,i duża przestrzeń, i muzykalność ,i  fun. Bardzo dobra kolumna. Jeśli chodzi o moje preferencje to basu mogłoby być nieco minimalnie mniej jak dla mnie, żadnych innych minusów nie widzę nawet jakbym na siłę szukał.  Polecam do sprawdzenia !!

Druga sprawa osobiście wolałbym wydać więcej na kolumny a wzmacniacz mieć tańszy. Tutaj byc może nawet wzmacniacz cxa80 pokaże dużo ale nie usłyszysz tego na tych kolumnach, bo to kolumny budżetowe. 

Na twoim miejscu do tych kolumn kupiłbym wzmacniacz w zakładanym budżecie, no chyba, że zamierzasz kolumny wymienić w przyszłości na lepsze. 

Zerknij też na marantza pm6006 lub pm6007

Sprawdziłbym też wbrew tej opinii, która usłyszałeś cxa60 jeśli byłby w dobrej cenie.,bo to że Cxa80 zagra lepiej to wie każdy ale czy o tyle lepiej by kosztować aż o tyle więcej? Zapytaj po ile bylby cxa60. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwaga Twoje preferencje, CA CXA80 może być dobrą opcją, chociaż moim zdaniem z Polk Audio może być zbyt jasno, analitycznie. Warto jako alternatywa posłuchać Musical Fidelity M2si oraz wspomniany Audiolab 6000A. To wzmacniacze o trochę spokojniejszym charakterze. Ciekawą opcją może być także Fezz Audio Silver Luna jeśli rozważasz wzmacniacz lampowy. 
Zapraszam serdecznie na odsłuchy oraz indywidualne wyceny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 12.02.2021 o 13:36, szatania napisał:

Witam,

Szukam wzmacniacza do Polk Audio Signature S55E. Żaden ze mnie audiofil, zerowe doświadczenie z wyborem sprzętu jedynie od jakiegoś czasu przeglądam fora na internetach i staram się coś wywróżyć. Zebrałem trochę informacji i czas na poradę.

1. Kolumny już posiadam (wymiana na inne nie wchodzi w grę), aktualnie grają z Denon 1055r spięte przez mini dac fiio d03k taishan optykiem z TV (spotify, tidal, ps4, nf).
2. Słucham głównie różnych odmian rocka od klasyków lat 80 po alternative/indie/electro/synthwave, muzykę filmową, ale też zdarzy się jazz, metal, ambient.
3. Zależy mi by spiąć się z tv jako źródło dźwięku, najlepiej by było bezpośrednio optykiem (ew. mogę nadal używać tego mini dac fiio o ile nie stracę na jakości). Fajnie by było by wzmak miał już DAC i możliwość podpięcia źródła z USB to bym rozważał podpięcie bezpośrednio raspberry pi (ale też nie jest to wymóg, zawsze można do malinki podpiąć jakąś płytkę z kartą dźwiękową).
4. Salon ok 19m2, podpinam rzut pokoju z rozmieszczeniem sprzętu w załączniku.
5. Co do oczekiwań względem brzemienia to ciężko mi się wypowiedzieć bo nie mam doświadczenia. Opiszę więc w skrócie odczucia z osłuchu na tym co miałem możliwość przesłuchać:
Denon 1055r:
- za dużo basu (muszę zaniżać potencjometrem), to tego jakby kwadratowy pierdyknie, niezależnie od reszty dźwięków
- za głośno – po podłączeniu jako źródło fiio słucham na 5% głośności.. przez co sterowanie pilotem to tragedia (albo za głośno, albo za cicho)
- jakoś to gra ale wiem że nie wykorzystuje możliwości tych kolumn, albo nie jest to dla mnie brzmienie

Cambridge Audio CXA80 – jedyny jaki udało mi się wypożyczyć na odsłuch:
- w porównaniu do denona to był gigantyczny efekt wow, stał się dla mnie wzorem który właśnie o ile to możliwe chcę porównać z czymś innym bo może będzie lepiej?
- doszła masa dodatkowych dzięków których wcześniej nie słyszałem, szczegółowość wysokich tonów czego brakowało w denonie
- ciepły bas który współgra z resztą dzięków, a nie przeszkadza
- wokale w końcu są słyszalne, czyste, gatunki z wolniejszą muzyką odkryłem na nowo
- można słuchać naprawdę cicho bez straty jakości
- ma DAC z usb więc będzie możliwość podpięcia w przyszłości malinki
- jedyny minus to brak przedwzmacniacza gramofonowego, który być może by się kiedyś mógł przydać

Tego CXA80 mam możliwość kupić w chyba dość dobrej cenie 3750 z lokalnego sklepu (pewnie ostatnie sztuki w polsce, może jakiś sklep ma propozycję w lepszej cenie ?). Mają też CXA60 ale dostałem info by nawet nie zawracać sobie nim głowy bo pomiędzy nimi jest przepaść i jak chcę faktycznych zmian w stosunku do obecnego denona to muszę rozglądać się za czymś powyżej 3000 zł minimum, najlepiej klasy D. Dużo czytałem o CXA80 no i jedyne co mnie ogranicza to cena (początkowo zakładałem budżet ok 2500 zł) oraz to że nie mam porównania z niczym innym. I tu decydujące pytanie do was ;) co wziąć jeszcze pod uwagę? Chciałbym odsłuchać jeszcze z dwa tańsze wzmacniacze by wyrobić sobie opinię czy faktycznie nie ma co schodzić poniżej pułapu cenowego i czy brzmienie CXA80 jest dla mnie idealne? Bo może moje wymagania są na tyle nie wygórowane i "gorszy" sprzęt w moim odczuciu zagra też ok, a po prostu ten denon mi nie pasi?

Z internetów wybrałem takie wzmacniacze:
- NAD C338 (mógłbym go dostać za 2350 zł)
- Audiolab 6000A (będzie powyżej budżetu 2500 zł ale też taniej niż CXA80)

Będę wdzięczy na jakoś podpowiedz / propozycję wypożyczenia czegoś wysyłkowo (lokalnie Olsztyn nie mam wyboru).
 

salon.jpg

Co to tej przepaści cxa60 vs cxa80 absolutna bzdura. Miałem te dwa wzmacniacze w jednym czasie i nic takiego nie odnotowalem. Dźwiękowo grają w bardzo zbliżony sposób. Jeżeli nie potrzebujesz tych dodatkowych wyjsc i USB a podoba Ci się brzmienie cxa80 bierz używkę cxa60. Do 2tysiecy uda Ci się kupić a różnicy wielkiej nie uświadczysz. Gwarantuje Ci.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Dzięki za wszelkie uwagi i propozycje, szczególnie Planety dźwięku za możliwość wypożyczenia. Nie wypowiadałem się wcześniej bo bez doświadczenia nie było sensu dla mnie gdybać. Ostatecznie wypożyczyłem:
- Musical Fidelity m2si + DAC Topping E30
- Audiolab 6000a
- NAD C368
- Cambridge CXA80

Nie będę starał się opisać ich brzmienia, sam nawet nie miałem zbytnio sprecyzowanych oczekiwań. Parę uwag:
- m2si (z DAC Topping E30) zdecydowanie nie do Polk S55E, kompletnie nie podszedł, próbowałem paru odsłuchów i za każdym razem konkurencyjne wzmacniacze brzmiały lepiej
- Audiolab 6000a energicznie, dobra scena, jednak nieznacznie droższy NAD C368 był jeszcze bardziej szczegółowy, dynamiczny i radził z każdym rodzajem muzyki
- NAD C368 grał świetnie, precyzyjnie, im lepiej zrealizowany utwór, im trudniejszy tym więcej nad oddawał z siebie nie gubiąc się w niczym, niestety na tych Polkach gatunki w stylu rock lub słabszej jakości grały dość płasko, wycofane wokale.

Ostatecznie padło na Cambridge CXA80, nie do końca jestem przekonany czy względem NADa to dobry wybór. Podejrzewam że z lepiej dobranymi kolumnami mógłby zabłysnąć, ale do tych Polków to Cambridge mi zrobił robotę, przypasował w szczegółach wysokich tonów, zbudował scenę, wokale na pierwszym planie, a do tego soczysty przyjemny bas. Jedyny minus o którym nie znalazłem nigdzie informacji to sterowanie głośnością za pomocą pilota – przy minimalnej głośności mamy 2 opcje brak dźwięku i jest dźwięk (jedno kliknięcie pilotem +). Później (głośniej) jest lepiej ale nadal bez dokładnej precyzji, pod tym względem NAD był idealny – regulacja co 0,5 dB.

Dla zainteresowanych lub z podobnym problemem zdradzę ceny jakie zostały mi zaproponowane (rtvmax najtaniej ale uwaga na gwarancję - sklepu a nie dystrybucji):
image.png.fbfe0e4ef2b7e45ab55ee6dad0553ee8.png

a na CXA80 dostałem z 3750 wyrównanie do ceny NADa – 3500 więc pod względem brzmienia i finansowym zadowolony pozostałem z pierwszym konkretnym zestawem audio.
Podpinam więc malinę i mam nadzieję ze efekt wow nie minie :D. Do tematu wyborów wrócę jak przyjdzie czas na zmianę kolumn, póki co tylko czytam o Kef R3 :D. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Witam serdecznie kolegów. Pytanie moje numer jeden na forum wiec chce się przywiązać braci. Pytanie dotyczy tytułowych kolumn i wzmacniacza Matantz PM6007. Posiadam taki zestaw i mam jeden problem z niskimi tonami. Bardzo dużo skrajnie niskich tonów, super średnica i wysokie tony. Brakuje mi krótkiego uderzenia basowego. Jest właściwie nieobecny. Ustawienie kolumn już w różnych wariantach zostało przerobione i baz żadnych większych zmian. Źródło nie ma wpływu, czy to TIDAL po DAC zewnetrznym Magic 200, czy winyl to samo. Podejrzewam, ze to kwestia wzmacniacza. Poczytałem forum i chce zobaczyć na jakiejś używce czy będzie lepiej. Co polecacie? Denon, NAD, coś innego? Muzyka POP, hop hop, elektroniczna. Obecny zestaw idealnie nadaje się do muzyki instrumentalnej z wokalami. Niestety tego słucham mało…Czy szanowni koledzy pokierują, człowiek za biedny jet, żeby iść w ciemno z zakupami;) Pozdrawiam i Wesołych Świąt!!!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadalem te kolumny. Graly z marantzem pm7000n. Wczesniej z Rn803d. Marantz poprawil znacznie brzmienie tych kolumn. Polecam pm7000n. Dobra scena i fajny bas. W slabszych utworach troszke wycofana srednica. Porownywalem je z Fyny 502 bo chcialem cos zmienic i stereofonią polki pokazaly klase. Chociaz to budzetowe kolumny to ja sie w nich zakochalem. Testowalem tez pylon. A obecnie zmienilem tez na Polk ale model r700. Lubie takie granie

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, brak pilota… Może coś jeszcze jest warte rozwagi. Przypominam, najlepiej bez uzgodnień współczesnego świata, transport mam,  dac również. Najlepiej sam wzmacniacz. Resztę tematów mam już uzbierane.

Problem do rozwiązania, kontrola dołu Polk, brakuje sprężystego kopnięcia. Skrajne częstotliwości dolna ponadprzeciętnie zadowalające. Właściwie trochę nawet do wykastrowanie. Brakuje sprężystości w dolnych rejestrach. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiana kolumn wniosła by więcej.

Ale faktycznie jeśli one zostają bo musza to musisz do weryfikować elektorniką.

AXR100 byłby tuaj dobrym tropem. Ma potężniejszy dół od obecnego Marantza i jest szybszy. Być może to właśnie granie bardzo Ci spasuje.

NAD i Denon raczej uważaj. Ewentualnie można by pomyśleć jeszcze o Pioneer A50.

Piotrek

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...