Skocz do zawartości

Yamaha RN-602 problem z Optyką


Patryk Kuraś

Recommended Posts

Witam, 

Mam problem z wejściem optycznym Telewizor-amplituner, ostatnio po aktualizacji przestało działać wejście Optyczne. Już próbowałem robić wszystko, niestety nic nie pomogło. Zdecydowałem wysłać amplituner na gwarancje okazało się ze wszystko jest w porządku, jednakże amplituner dostał komunikat z kolumn o ich uszkodzeniu, jest to dla mnie dziwne ponieważ poprzez bluetooth głośniki działają normalnie. Niestety nie mam pojęcia jak znaleźć przyczynę (kabel optyczny sprawdzony). Jak znaleźć przyczynę?

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd dostałeś takie info? Z Serwisu?

A masz ten amplituner teraz u siebie?

"Amplituner dostał komunikat od kolumn o ich uszkodzeniu". Jak one mu takową informację wysłały?

 

Ale do rzeczy. Jeśli sprzet masz, sprawdź Bluetooth oraz radio FM i radio NET. Jeśli te źródła działają to oczywiscie jest to bzdura.

Wówczas możesz sprawdzić drugie złącze optyczne. No i trzeba by wyeliminować czy to problem amplitunera czy TV.

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź na kilku innych źródłach jak sugeruje kolega Piotr.

Do zweryfikowanie też ustawienia TV.

Zobacz czy masz ustawione wyjście audio na optyczne.

9 godzin temu, Patryk Kuraś napisał:

jednakże amplituner dostał komunikat z kolumn o ich uszkodzeniu

jak? masz może jakieś zdjęcie komunikatu?

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Tomasz S. napisał:

Ale dźwięk z TV wcześniej działał ? Masz w ustawieniach TV zaznaczone opcje pcm i wyjście optyczne ?

Tak działał normalnie. Nie mam pojęcia co się stało.. 

 

1 godzinę temu, LBX Systemy Audio napisał:

Sprawdź na kilku innych źródłach jak sugeruje kolega Piotr.

Do zweryfikowanie też ustawienia TV.

Zobacz czy masz ustawione wyjście audio na optyczne.

jak? masz może jakieś zdjęcie komunikatu?

Piotr

niestety nie mam, to jest info z serwisu „ Urządzenie działa prawidłowo. Zgłoszone usterki w serwisie nie wystąpiły, w systemie wyświetla się informacja o uszkodzonych głośnikach „ - być tu mądry jak na Bluetooth działa wszystko.. Będę szukał. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Patryk Kuraś napisał:

w systemie wyświetla się informacja o uszkodzonych głośnikach „ - być tu mądry jak na Bluetooth działa wszystko.. Będę szukał. 

Niech Ci to pokażą. W jakim systemie.

14 godzin temu, Kubad napisał:

Może zrobili reset urządzenia? 

No było by to rozwiązanie. Ale okazuje się że Yamaha ma jakieś ukryty system gdzie zapisuje dane historyczne. Po podłączeniu innych głośników (no bo u nich grało) wyskoczył komunikat że poprzednie były uszkodzone.

.......

Dnia 28.09.2021 o 07:19, S4Home napisał:

sprawdź Bluetooth oraz radio FM i radio NET. Jeśli te źródła działają to oczywiscie jest to bzdura.

Wtedy sprawdź dwa optyki.

I być może to ustawienia TV na co stawiam.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Patryk Kuraś napisał:

niestety nie mam, to jest info z serwisu „ Urządzenie działa prawidłowo. Zgłoszone usterki w serwisie nie wystąpiły, w systemie wyświetla się informacja o uszkodzonych głośnikach „ - być tu mądry jak na Bluetooth działa wszystko.. Będę szukał.

w takim razie szukałbym w ustawieniach TV skoro cała reszta działa prawidłowo.

Tak jak wspomniałem już wcześniej zobacz ustawienia audio w TV. Musisz mieć ustawione PCM (nie Dolby, ATmos etc...) i wyjście optyczne.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też bym szukał w ustawieniach telewizora. Posiadam dość podobną Yamahę R-N803D i nie ma problemu z optykiem. Wpinam i działa, niezależnie od źródła (TV bądź dekoder TV SAT C+). W moim Philipsie sygnał idzie i na głośniki i na wyjście optyczne jednocześnie. Abym słuchał tylko na wzmacniaczu a bez głośników telewizora muszę je wyciszyć. W rodzinie jest TV LG i aby słuchać po optyku za każdym razem trzeba w ustawieniach audio zmienić albo na głośniki w TV albo wyjście optyczne. Może tędy droga?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Robert Radziszewski napisał:

TV LG i aby słuchać po optyku za każdym razem trzeba w ustawieniach audio zmienić albo na głośniki w TV albo wyjście optyczne.

u mnie w LG jest ustawiona opcja "wyjście optyczne + głośniki TV" i bez problemu to działa. W momencie kiedy przełączę tryb audio na "AUTO" lub "PassTrought" to dźwięku nie ma poprzez optyczny na amplitunerze stereo. (przy odtwarzaniu materiału np. z Netflixa w trybie dźwięku przestrzennego).

Wszystko zależy od tego w jakim systemie jest nadawany program ( w niektórych przypadkach można wybrać sposób nadawania audio ). Jeżeli np. z Netflixa leci DD a w TV masz ustawiony tryb audio na "AUTO" lub "PassTrought" i wyprowadzasz go poprzez optyczny do amplitunera stereo to on go nie zdekoduje i nie ma dźwięku. 

Musi być ustawiona opcja audio "PCM" jeżeli chcesz odtwarzać na urządzeniu stereo.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Patryk Kuraś napisał:

Faktycznie w ustawieniach telewizora trzeba było zmienic.

fajnie, że udało się pomóc ;) 

4 minuty temu, Patryk Kuraś napisał:

Tylko dziwi mnie fakt że serwis podał uszkodzenie kolumn, czy faktycznie kolumny mogą dać taki sygnał do wzmacniacza ?

uszkodzone kolumny mogą zablokować amplituner, przełączą go w tryb serwisowy. Amlituner/wzmacniacz może to zasygnalizować np. mrugającą diodą lub komunikatem na wyświetlaczu (jeżeli taki jest). 

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...