Skocz do zawartości

Kino 5.1.2 do ok. 6 500 zł


Kamil Ż

Recommended Posts

Witam,
Planuje zakup swojego pierwszego kina domowego. Wcześniej nie miałem styczności z audio, zawsze to był tylko dźwięk z TV. Dlatego też zdecydowałem się na budżetowy zestaw. Chciałbym jednak poczuć trochę przestrzeni w filmach. Filmy głównie odtwarzam z dysku podłączonego do TV. Zazywaczaj są to pliki mkv. Po odpaleniu TV wykrywa systemy takie jak HDR10 lub ATMOS. Oprócz tego filmy z Netflix ale tutaj wiem, że z jakością dźwięku może być gorzej. Zestaw głównie będzie używany do filmów, czasem muzyka ale bez audiofilskich aspiracji. 
Nie wiem czy to istotne ale telewzior to LG 82UN85003LA (obsługa Atmos i eARC)
Wstępnie wybrałem taki oto zestaw:
- Denon avr x1700h
- zestaw głośników 5.0 Taga Harmony TAV-607F
- subwofer Taga TSW-90 lub TSW-210 (tu proszę o poradę)
- na sufit, ze względu na to, że nie mam podwieszanego sufitu wybrałem coś takiego jak Taga Harmony TOW-180F. Mają one jedynie 3.5 cm grubości i wtopią się w sufit. Nie chciałbym aby rzucały się w oczy. Pytanie tylko czy spełnią one swoją rolę jako głośniki ATMOS? 

Pokój ma 26 m2 + otwarta kuchnia 9m2. Poniżej prosty schemat jak to wygląda plus rozłożenie głośników. Po prawej i lewej od TV kolumny, poniżej centralny. Surroundy od razu za kanapą a subwofer w rogu obok kanapy. Sufitowe zaznaczyłem jaśniejszym kolorem. 

Pytanie czy to wszystko ma sens? Czy Ten zestaw będzie dobrze grał? Z wiadomych względów ważna jest też stylistka głośników :) Taga ma okleinę w kolorze jasnego dębu, nie wiem czy inni producenci też mają jasne imitacje drewna?  

glosniki.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 5.01.2022 o 11:30, Kamil Ż napisał:

- subwofer Taga TSW-90 lub TSW-210 (tu proszę o poradę)

Magnat Sub 302A albo RS12

Dnia 5.01.2022 o 11:30, Kamil Ż napisał:

- na sufit, ze względu na to, że nie mam podwieszanego sufitu wybrałem coś takiego jak Taga Harmony TOW-180F. Mają one jedynie 3.5 cm grubości i wtopią się w sufit. Nie chciałbym aby rzucały się w oczy. Pytanie tylko czy spełnią one swoją rolę jako głośniki ATMOS? 

spełnią.

1600 nie ma wsparcia 8K tym się różnią.

tego modelu juz może nie być na naszym rynku.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, S4Home napisał:

Magnat Sub 302A albo RS12

spełnią.

1600 nie ma wsparcia 8K tym się różnią.

tego modelu juz może nie być na naszym rynku.

Piotr

Dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze dodatkowe pytania.
1. Znalazłem tez taki model denona jak s760h. Jak on się ma do x1700? Który wybrać?
2. Czy oba te amplitunery będą prawidłowo współgrały z zestawem Taga 607?
3.  Czy kupując amplituner Denona z zagranicy (np USA) będę miał możliwość skorzystania z gwarancji na terenie Polski?
4. Szczera opinia, czy teraz jest dobry czas na zakup kina? Lepiej to zrobić teraz czy na przykład pod koniec 2022 roku? Chodzi mi głównie o ceny i dostępność amplitunerów. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno dodatkowe pytanie, niestety nie mogę edytować wcześniejszego posta dlatego piszę nowy. 

5. W jednym z salonów Przekonują mnie, że Tagi nie będą dobrze grały i żeby zastanowić się nad zestawem Polk XT 60 lub STX F200. Co sądzicie o tych zestawach? Warto dopłacić? Rzeczywiście te TAGI nie dają satysfakcji w kinie domowym?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Kamil Ż napisał:

W jednym z salonów Przekonują mnie, że Tagi nie będą dobrze grały i żeby zastanowić się nad zestawem Polk XT 60 lub STX F200.

Częste opinie o TAGA-ch, ale najlepiej samemu posłuchać i to ze wzmacniaczem/amplitunerem z którym mają grać, a jeśli byłaby możliwość najlepiej w miejscu docelowym czyli u siebie w domu, mam jednak świadomość że w obecnym czasie to trudna sztuka. Może jak kupisz amplituner to wtedy weź głośniki na zasadzie wypożyczenia i potestuj. Ja miałem TAGA 606SE i z Onkyo TX-NR686 grały dobrze, ładnie zwał jak zwał ale było OK oczywiście trzeba wziąć pod uwagę cenę zestawu TAGA. Po zmianie amplitunera na Marantz-a, niestety bardziej równe granie obnażyło pewne niedostatki 606-stek, zmieniłem na Klipsch RF82 MKII. TAGA 607 oraz zaproponowane POLK i STX są chyba w podobnej cenie, warto posłuchać co lepiej Ci przypadnie do gustu i czy warto dopłacić.

Pamiętaj o jednym - że jeżeli ktoś mówi że głośniki X grają lepiej niż Y to jest to jego odczucie, jego sposób odbioru, jego preferencje co do dźwięku, Twoje mogą być inne, poza tym najczęściej słuchacie w różnych warunkach i wiele już było przypadków że w sklepie grało cacy, a w domu gra jak radyjko tranzystorowe. No może to trochę skrajność, ale kupujesz dla siebie i jak najbardziej opinie wielu innych użytkowników są pomocne, ale ostateczny wybór i odsłuch należą do Ciebie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 7.01.2022 o 14:27, Kamil Ż napisał:

1. Znalazłem tez taki model denona jak s760h. Jak on się ma do x1700? Który wybrać?

To praktycznie to samo. Rożnice sa bardzo niewielkie,. Ktory będzie.

Dnia 7.01.2022 o 14:27, Kamil Ż napisał:

2. Czy oba te amplitunery będą prawidłowo współgrały z zestawem Taga 607?

Grają tak samo

Dnia 7.01.2022 o 14:27, Kamil Ż napisał:

3.  Czy kupując amplituner Denona z zagranicy (np USA) będę miał możliwość skorzystania z gwarancji na terenie Polski?

nie

Dnia 7.01.2022 o 14:27, Kamil Ż napisał:

4. Szczera opinia, czy teraz jest dobry czas na zakup kina? Lepiej to zrobić teraz czy na przykład pod koniec 2022 roku? Chodzi mi głównie o ceny i dostępność amplitunerów. 

Teraz jest bardzo źle. Co bedzie na końcu roku nikt nie wie., Jesli będzie tragicznie? Ale może bedzie coś lepiej?

Nie wiemy.

Dnia 7.01.2022 o 16:51, Kamil Ż napisał:

5. W jednym z salonów Przekonują mnie, że Tagi nie będą dobrze grały i żeby zastanowić się nad zestawem Polk XT 60 lub STX F200. Co sądzicie o tych zestawach? Warto dopłacić? Rzeczywiście te TAGI nie dają satysfakcji w kinie domowym?

Taga to dobry system kinowy. Jest ZNACZNIE tańszy od modelu POLK XT. Nie bedę ukrywał Polk to lepsze kolumny ale tu roznica w cenie jest spora.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi.
Chyba już jesteśmy blisko końca tematu. Postanowiłem, że będę szukał okazji aby kupić sam amplituner lub kupię używany. Do tego dokupię zestaw TAGA 607 z dwoma dodatkowymi głośnikami na sufit.
Widzę, że pojawiają się w Internecie używane, starsze amplitunery, 7 kanałowe z dolby atmos, w cenach od około 1400 do 3000 zł.
Pytanie czy warto pchać się w używki? Jak wynika z Waszego doświadczenia? Czy amplitunery są "żywotnymi" sprzętami i można zaryzykować kupno używanych modeli? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Kamil Ż napisał:

Dziękuję za odpowiedzi.
Chyba już jesteśmy blisko końca tematu. Postanowiłem, że będę szukał okazji aby kupić sam amplituner lub kupię używany. Do tego dokupię zestaw TAGA 607 z dwoma dodatkowymi głośnikami na sufit.
Widzę, że pojawiają się w Internecie używane, starsze amplitunery, 7 kanałowe z dolby atmos, w cenach od około 1400 do 3000 zł.
Pytanie czy warto pchać się w używki? Jak wynika z Waszego doświadczenia? Czy amplitunery są "żywotnymi" sprzętami i można zaryzykować kupno używanych modeli? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Warto, Ale warto sprawdzić sprzedającego. Albo dogadać się z nim o możliwość gwarancji rozruchowej.

Tutaj czasem warto dołożyć 100/200 ale mieć lepszy towar.

21 godzin temu, Butler napisał:

Nagminnym problemem jest przegrzewanie przez brak odpowiedniej wentylacji. Żywotność sprzętu na tym mocno traci. Przeglądając oferty zerkaj jak są zainstalowane. Jak w ciasnych wnękach szafek "RTV" to wstępnie można odpuścić taki zakup. 

Dokładnie tak.

Dlatego jak widzisz już w ofercie taki ktory jest w szafce to nawet do takiego sprzedawcy nie dzwoń.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, S4Home napisał:

Dlatego jak widzisz już w ofercie taki ktory jest w szafce to nawet do takiego sprzedawcy nie dzwoń.

 

22 godziny temu, Butler napisał:

Jak w ciasnych wnękach szafek "RTV" to wstępnie można odpuścić taki zakup. 

to nie są zbyt trafne porady.

 

Mam tak zamontowany amplituner. W ciasnej szafce, tylko z tyłu jest wrzucony wentylator 140mm który sobie cały czas wyciąga powietrze. Na zdjęciach tego nie byłoby widać. Zatem nikt ma tego nie kupić? Dzięki takiemu rozwiązaniu sprzęt jest dużo lepiej chłodzony niż fabrycznie. A należy pamiętać, że są ludzie którzy specjalne podstawki dokupują itp itd. Które nawet mogą być na zdjęciach ale jak ktoś się nie zna to idąc za waszą poradą odrzuci sprzęt który pracował w dobrych warunkach.

Zatem jeżeli chcecie dawać takie porady to powinniście wspomnieć o wentylacji wymuszonej itd i zasugerować aby kupujący dopytał o takie rzeczy które nie są oczywiste.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jest chyba oczywiste co piszesz, że jak ktoś ma wentylowany mechanicznie sprzęt jest inna rozmowa. Powtórzę, problemem jest brak odpowiedniej wentylacji. Widziałem jakiś czas temu jakiś wzmacniacz, sprzedający ładnie opisał gdzie stał, jak był aktywnie chłodzony. Prawda jest jednak brutalna, zakładam niestety że duża część posiadaczy AV ma w poważaniu albo nie jest świadoma tego aspektu. Kupi jeden z drugim szafkę RTV i zadowolony wkłada do niej amplituner bo jest 1cm luzu i się mieści. A później płacz bo HDMI coś przestało działać...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lolek Ty masz zamontowany wentylator.

A 59 innych osob na 60 nie.

Po prostu jeśli to zakup na odeglośc to lepiej odsiać takie propozycje.

22 godziny temu, Butler napisał:

Prawda jest jednak brutalna, zakładam niestety że duża część posiadaczy AV ma w poważaniu albo nie jest świadoma tego aspektu. Kupi jeden z drugim szafkę RTV i zadowolony wkłada do niej amplituner bo jest 1cm luzu i się mieści. A później płacz bo HDMI coś przestało działać...

Dokładnie tak.

e na kilku montażach gdzie ludzie mimo mojego odradzania, przy mnie, tak kazali sobie wcisnąć amplituner.

Wiadomo co się stało.

Myslę że wentylator to już świadomyuzytkownik. Takiego poznasz po rozmowie telefonicznej także.

Piotr

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Butler napisał:

A czy taki sposób użytkowania może skutkować odmową naprawy gwarancyjnej?

Podobno tak. Spotkałem się z takimi "kłótniami" już.

Gdyż w instrukcji amplitunera jest napisane o zapewnieniu mu prawidłowej wentylacji.

Podobno, nie wiem, bo my nie serwisujemy urządzeń na gwarancji dopiero tych po, widać w serwisie że urządzenie było przegrzewane.

Być może w nowszych amplitunerach menu serwisowe pokazuje nawet takie informację.

W starych ampli potrafiłem tam wejść i sczytać pare ciekawych informacji. W nowych jesli ktoś ma informację jak to zrobić na Denon / Yamaha to było by super.

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 12.01.2022 o 08:13, S4Home napisał:

Po prostu jeśli to zakup na odeglośc to lepiej odsiać takie propozycje.

a potem ktoś wejdzie tutaj i nie kupi ode mnie bo potraktuje mnie jak innych. Weźcie dajcie sobie spokój z takimi poradami.

Dodatkowo dość często sprzęt w ogłoszeniach jest na stoliku dla zdjęć wyciągnięty i tyle.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

8 minut temu, lolekdrugi napisał:

Dodatkowo dość często sprzęt w ogłoszeniach jest na stoliku dla zdjęć wyciągnięty i tyle.

Jak amp wyciągnięty do zdjęć na stolik to nic człowiek nie wyłapie. Pisałem o ofertach w których sprzęt jest zainstalowany. Chyba jest różnica? Jak ktoś aktywnie chłodzi to na pewno wspomni o tym w ogłoszeniu.

14 minut temu, lolekdrugi napisał:

a potem ktoś wejdzie tutaj i nie kupi ode mnie bo potraktuje mnie jak innych. Weźcie dajcie sobie spokój z takimi poradami.

No już się tak nie purtaj, bądź trochę obiektywny. Trzeba uważać z takimi ofertami i tyle. Czytając nasze wpisy przynajmniej kupujący będzie mieć świadomość w czym problem i kiedy ma się zapalić czerwona lampka.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Butler napisał:

Jak amp wyciągnięty do zdjęć na stolik to nic człowiek nie wyłapie. Pisałem o ofertach w których sprzęt jest zainstalowany. Chyba jest różnica? Jak ktoś aktywnie chłodzi to na pewno wspomni o tym w ogłoszeniu.

Albo powinien przy najmniej o tym wspomnieć. Zdjęcia chłodzenia tez mile widziane.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...