Skocz do zawartości

Źródło Atmos vs. Sprzęt 5.1 - Muzyka, filmy


Gumowe Ucho

Recommended Posts

Co robi amplituner 5.1 Dolby Digital/Pro Logic II/TrueHD gdy dostaje sygnał Atmos? (mam Denona AVR-2113)

Słuchałem sobie Apple Spatial Audio i Atmos muzyki i brzmiało spoko, ale czy ja się oszukuję i mi puszcza jakieś quadro? Zdarzało się, że rzeczywiście centralny/efektowe głośniki były wykorzystywane na różne kanały, jak mi się wydawało.

Jeżeli BluRay ma do wyboru ścieżkę 5.1 i Atmos, to jaką wybrać? Ja włączyłem sobie Diunę w 5.1, ale może jest jakaś korzyść z Atmosa dekodowanego na zwykłe DolbyD?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Gumowe Ucho napisał:

Co robi amplituner 5.1 Dolby Digital/Pro Logic II/TrueHD gdy dostaje sygnał Atmos? (mam Denona AVR-2113)

 

3 minuty temu, S4Home napisał:

Poprawcie mnie jeśli się mylę le to nie jest tak że z tych kanałów idzie downmix do surroundów czy gdzies. One po prostu nie są odtwarzane.

@przemeklbn tutaj nie ma żadnego downimux. Po prostu Atmos jest wstecznie kompatybilny. Jeżeli odbiornik nie jest w stanie odtworzyć ścieżki Atmosowej to w zależności w co ona jest upchana, będzie odtwarzał albo ścieżkę Dolby Digital Plus albo Dolby True HD. Czyli po prostu pominie dodatkowe informacje Atmosowe tak jak napisał @S4Home.  Dokładnie tak samo jest z DTS:X gdzie wstecznie kompatybilny jest z DTS HD-Master.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Sorki za wykop, ale temat niedoprecyzowany a interesujący mnie:

Dnia 24.02.2022 o 08:37, lolekdrugi napisał:

@przemeklbn tutaj nie ma żadnego downimux. Po prostu Atmos jest wstecznie kompatybilny. Jeżeli odbiornik nie jest w stanie odtworzyć ścieżki Atmosowej to w zależności w co ona jest upchana, będzie odtwarzał albo ścieżkę Dolby Digital Plus albo Dolby True HD. Czyli po prostu pominie dodatkowe informacje Atmosowe tak jak napisał @S4Home.  Dokładnie tak samo jest z DTS:X gdzie wstecznie kompatybilny jest z DTS HD-Master.

No właśnie, a co z sprzętem ze "zwykłym" DD 5.1 lub DTS? Np. mój Technics SA-DX950 niby pokazuje z TV że ma sygnał DD5.1, ale pomimo nawet loga Dolby Atmos na materiale video jakoś efektów z tyłu nie słyszę... Czyli zdaje się że jak pisze lolekdrugi Atmos jest wstecznie komptatybilny ale wyłącznie do DD Plus, natomiast do zwykłego DD/DTS już nie... To jak to jest? A może kwestia ustawień w TV ale takowych nie znalazłem (QLED SAMSUNG - może być PCM lub AUTO) albo kwestia kabla optycznego? (ten ampli z cyfrowych we. ma jeszcze COAX i na tym koniec...)?

Pozdro!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sowson No jak nie masz DD+ to dostajesz sygnał DD który jest jeszcze gorszej jakości. Z tym, że np Netflix ma wyjściowo około 740kbps dla Atmosa i z tego zaczynamy obcinać w dół. Jak masz DD+ to powiedzmy, że zostaje już tylko około 500Kbps, to dla DD sam sobie odpowiedz co zostanie. I z tego amplituner musi zrobić cokolwiek.

Według mnie, wymień amplituner, tak będzie najlepiej bo niestety jest już bardzo stary skoro nawet DD+ nie ma.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, lolekdrugi napisał:

@sowson No jak nie masz DD+ to dostajesz sygnał DD

No właśnie pytanie: co dostaję? Z kąd TV ma wiedzieć jaki sygnał zapodać? Nawet zakładając że przy downgrade z Atmos do DD tracę dużo - ok, ale coś jednak powinno zostać? Mam wrażenie natomiast że zostaje jedynie stereo, natomiast - tylne głośniki - cisza - nawet pomimo tego że ampli zgłasza pełen zestaw 5.1! Dlatego szukam inofrmacji jak ew. ugryźć aby coś z tyłu jednak grało i jak to jest z tą "wsteczną kompatybilinością".

Aplituner mam nowy ale poszedł na serwis po kilku dniach (DENON x2800). Na razie raczej "dla sportu" walczę ze starym Technicsem... :)

Zdr!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dokopałem się do informacji na stronie developer.dolby.com/technology/dolby-atmos/overview/:

cyt: Dolby Atmos® is an immersive audio format that can be delivered via multiple audio codecs including Dolby Digital Plus and Dolby TrueHD (but NOT Dolby Digital)

To by wiele wyjaśniało - czyli mój amp nie poradzi sobie z Atmosem nijak i kropka!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, sowson napisał:

o by wiele wyjaśniało - czyli mój amp nie poradzi sobie z Atmosem nijak i kropka!

Ehh, Twój amplituner nie obsłuży Dolby Atmos i taki jest fakt i to się zgadza. Będzie zatem musiał wybrać zastępczy sygnał, pierwsze w kolejności jest Dolby Digital Plus. Jak nie ma DD+ to sygnał jest konwertowany na potrzeby Dolby Digital. Czyli u Ciebie to TV musi konwertować i pewnie wycina wszystko i zostaje stereo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, przemeklbn napisał:

Jaki ma być sygnały wyjściowy (tj najwyższa wersja jaka obsługuje amplituner, czyli praktycznie: PCM, DD, DD+ lub Atmos) ustalasz w ustawieniach telewizora.

tak, ale jak jego amplituner nie obsługuje DD+ to sobie tam może ustawić co chce. Z tego co rozumiem to z DD+ ma być konwersja na DD i to robi już TV.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Piotr Sonido napisał:

Gdzie Ty masz te Atmosy?

Kanały surround to co innego.

Myślałem że kanały surround jakby "zawierają się" w któryś z kanałów atmos. Jeśli tak nie jest to być może wiele tu wyjaśnia...

 

37 minut temu, przemeklbn napisał:

Jaki ma być sygnały wyjściowy (tj najwyższa wersja jaka obsługuje amplituner, czyli praktycznie: PCM, DD, DD+ lub Atmos) ustalasz w ustawieniach telewizora.

No i tu pojawia się problem: mogę wybrać "format wyj. audio" tylko pomiędzy: PCM lub Auto. Ustawiam też że dźwięk ma być przekierowany na wy. optyczne - co dla telewizora powinno być oczywiste że ten tryb Auto to nie może być żaden atmos (poza specyfikacją wyjścia optycznego) a co najwyżej DD - i taki amplituner rozpoznaje (wszystkie 5 kanałów + sub) lecz gra tylko stereo i stąd moje "skonfudowanie" o co kaman!?

 

PS: a może ktoś ma jakiś sprawdzony link do materiału (np. YouTube) z dźwiękiem Atmos i DD+? Niestety zauważyłem że niektóre materiały opisane jako np. 3D sound są zwykłymi stereo - więc jak bym miał sprawdzone źródło to mogę potestować różne ustawienia itp. Natomiast różne filmy źródłowe opisane jako Dolby Digital 5.1 - są odtwarzane prawidłowo.

Edytowano przez sowson
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, lolekdrugi napisał:

tak, ale jak jego amplituner nie obsługuje DD+ to sobie tam może ustawić co chce. Z tego co rozumiem to z DD+ ma być konwersja na DD i to robi już TV.

Jeżeli w TV jest np ustawione DD+ i np aplikacja VoD wyśle dźwięk w takim formacie to taki sygnał pójdzie do amplitunera 1:1. Jeżeli w tym przypadku amplituner obsługuje tylko DD to wtedy nic nie usłyszysz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, przemeklbn napisał:

Jeżeli w TV jest np ustawione DD+ i np aplikacja VoD wyśle dźwięk w takim formacie to taki sygnał pójdzie do amplitunera 1:1. Jeżeli w tym przypadku amplituner obsługuje tylko DD to wtedy nic nie usłyszysz.

Robi to urządzenie nadawcze:

Cytat

Dolby Digital Plus bitstreams are not directly backward compatible with legacy Dolby Digital decoders. However, Dolby Digital Plus is a functional superset of Dolby Digital, and decoders include a mandatory component that directly converts (without decoding and re-encoding) the Dolby Digital Plus bitstream to a Dolby Digital bitstream (operating at 640 kbit/s) for carriage via legacy S/PDIF connections (including S/PDIF over HDMI) to external decoders (e.g. AVRs, etc.). All Dolby Digital Plus decoders can decode Dolby Digital bitstreams.

Źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Dolby_Digital_Plus

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, sowson napisał:

PS: a może ktoś ma jakiś sprawdzony link do materiału (np. YouTube) z dźwiękiem Atmos i DD+? Niestety zauważyłem że niektóre materiały opisane jako np. 3D sound są zwykłymi stereo - więc jak bym miał sprawdzone źródło to mogę potestować różne ustawienia itp. Natomiast różne filmy źródłowe opisane jako Dolby Digital 5.1 - są odtwarzane prawidłowo.

https://www.demolandia.net/cinema/dolby-demo-trailers-hd.html

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Adam Drzewososki napisał:

Dzięki! Pozgrywam na pena i podłączę pod TV. Potestuje w weekend i zobaczymy co wyjdzie...

Zdr!

11 godzin temu, przemeklbn napisał:

Jeżeli w TV jest np ustawione DD+ i np aplikacja VoD wyśle dźwięk w takim formacie to taki sygnał pójdzie do amplitunera 1:1. Jeżeli w tym przypadku amplituner obsługuje tylko DD to wtedy nic nie usłyszysz.

Hm... No ale na amplitunerze pokazuje się sybol DD i wyświetlają się wszystkie kanały jako aktywne i leci stereo (tylko). Czyli coś idzie ale nie wszystko.... Porobię testy i potwierdzę jak to jest!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, sowson napisał:

Myślałem że kanały surround jakby "zawierają się" w któryś z kanałów atmos. Jeśli tak nie jest to być może wiele tu wyjaśnia...

Teoretycznie tam jest inna ścieżka.

Chyba że mowa o Atmosie w DD+

9 godzin temu, sowson napisał:

Hm... No ale na amplitunerze pokazuje się sybol DD i wyświetlają się wszystkie kanały jako aktywne i leci stereo (tylko). Czyli coś idzie ale nie wszystko.... Porobię testy i potwierdzę jak to jest!

Coś masz nie tak z wyjściem w TV.

A masz laptopa może? Mógłbyś go podłączyć do amplitunera?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.03.2023 o 07:39, Piotr Sonido napisał:

A masz laptopa może? Mógłbyś go podłączyć do amplitunera?

To jest doskonały pomysł! W miarę nowy dobry laptop z HDMI. Testy porobię niebawem...

Ale bardzo wstępnie, na gorąco - chyba problem się rozwiązał: otóż kanały surround/centralny były nie używane przez kilkanaście lat. Dopiero jak dałem więcej czadu to się odezwały! (stawiam na zaśniedziałe przekaźniki w apli 😬). Doszedłem do tego dopiero jak włączyłem "test" w ampli... Potestuję teraz dalej będąc już świadomy istniejącego problemu. Tak tylko na gorąco informuję po wczorajszym krótkim wieczornym odsłuchu (nie było mnie prawie tydzień w domu...).

Zdr!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem czy po nocy, w sumie to prawie za każdym razem - muszę trochę podgłośnić aż tyły zaczną grać a potem już można przyciszyć i grają dalej, choć czasami mam wrażenie że jeden z surroundowych głośników jak idzie cicho to lekko mi charczy... Jak przełączam z "stereo" na "surround" to czasami pomaga i słychać całą klawiaturę przełączników!

W temacie testów:

Pobrałem plik testowy dolby atmos na pendrive i podpiąłem pod TV. Niestety nie odtwarza pliku (tylko obraz) i jest komunikat głosowy (tłum z grubsza z ang.) że to jest dźwięk dolby atmos i aby poprawnie odtworzyć to żeby podpiąć blue-ray przez odpowiedni kabel HDMI. Wychodzi na to że przez USB atmos nie przechdzi...

Z laptopem to jednak chybiony pomysł bo przecież mój ampli ma tylko wejścia opt. i/lub coax. Nie ma HDMI... A z kolei laptop nie ma opt/coax...

Znalazłem jednak taki filmik testowy:

 

Czy może ktoś potwierdzić że dźwięk jest faktycznie dolby atmos? Pytam bo wiele filmików nawet jak mają w temacie np. atmos do zgłaszają się jako zwykłe stereo...

Jeśli tak to wszystko jest OK: ampli podłączony do TV przez kabelek opt. Apli zgłasza dźwięk DD 5.1. WSZYSTKIE kanały są odtwarzane w najbliższych odpowiadających kanałach Dolby Digital (np. prawy atmos i 2 górne prawe atmosy grają w tylnym prawym surround, a górne atmosy przednie w głośnikach przednich, itp.).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to moim zdanie mto przekaźnik i to jest do serwisu.

Dnia 21.03.2023 o 19:00, sowson napisał:

Z laptopem to jednak chybiony pomysł bo przecież mój ampli ma tylko wejścia opt. i/lub coax. Nie ma HDMI... A z kolei laptop nie ma opt/coax...

Ampli nie ma HDMI?

To jak stary on jest? To nie może mieć Atmosa.

O jakim modelu mówimy?

Dnia 21.03.2023 o 19:00, sowson napisał:

Czy może ktoś potwierdzić że dźwięk jest faktycznie dolby atmos? Pytam bo wiele filmików nawet jak mają w temacie np. atmos do zgłaszają się jako zwykłe stereo...

Jeśli tak to wszystko jest OK: ampli podłączony do TV przez kabelek opt. Apli zgłasza dźwięk DD 5.1. WSZYSTKIE kanały są odtwarzane w najbliższych odpowiadających kanałach Dolby Digital (np. prawy atmos i 2 górne prawe atmosy grają w tylnym prawym surround, a górne atmosy przednie w głośnikach przednich, itp.).

Pytanie czy to źródło ma wiecej kanałów czy jak wiekszosc jest w stereo.

Mi na lapku odtwarza stereo tylko.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój obecny ampli to Technics SA-DX950 - kupiony za pierwszą prawdziwą wypłatę (wcześniejsze wypłaty w wysokości uwczesnego min. krajowego nie traktuję poważnie) na początku 2000 roku. Wtedy dałem (o ile pamiętam) 2200 zł. Tak więc dość stary... Oczywiście że Atmosa nie ma, HDMI też nie...

Skoro YT ma tylko 5.1 to lipa - nic nie sprawdzę.

To już sam nie wiem jak sprawdzić czy materiał oddtworzony na TV w formacie Atmos będzie w pełni odzwierciedlony na wyjściu optycznym... (czy jednak wycięte kanały) - tym bardziej że to nie może być film lecz plik z testem po kolei na wszystkie głośniki...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...