Skocz do zawartości

Kino domowe z dobrym stereo


Jackins

Recommended Posts

21 godzin temu, Jackins napisał:

A może jakiś tani amplituner z pre out  i Dolby atmos i wtedy zainwestować w lepszą końcówkę?

No ale mówię. nie ma taniego amplitunera, nowego z PRE OUT.

Onkyo 696? Jesli nie potrzebujesz 4K120 hz. Potrzebujesz? Bo jeśli nie to może to być na prawde dobry wybór dla Ciebie.

Ze swoje jstrony polecę ci polwoać na Yamahe serii 1070/1080 albo starszych a wyższych serii 20.

Denon X 3500? Coś tego pokroju. Nowy X3700 znacznie ponad budżet.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, S4Home napisał:

Onkyo 696? Jesli nie potrzebujesz 4K120 hz. Potrzebujesz? Bo jeśli nie to może to być na prawde dobry wybór dla Ciebie.

nie ma eARC nawet i to może być problem. Zmagam się z tym problemem ostatnio (brak eARC) i doszukałem się na forach, że eARC jest stabilniejsze i pewniejsze w działaniu niż ARC ale do tego TV również musi to obsługiwać.

Edytowano przez lolekdrugi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, lolekdrugi napisał:

nie ma eARC nawet i to może być problem. Zmagam się z tym problemem ostatnio (brak eARC) i doszukałem się na forach, że eARC jest stabilniejsze i pewniejsze w działaniu niż ARC ale do tego TV również musi to obsługiwać.

A na czym dokładnie polega różnica między arc a earc? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Heathen napisał:

Nie każe ci wydawać 10k, napisałem to byś rozważył wzmacniacz stereo zamiast końcówki mocy W TYM SAMYM PRZEDZIALE CENOWYM

Zależy mi na końcówce mocy 

Urządzenie bez zbędnych opcji do kontrolowania charakteru brzmienia. Podłączam głośniki pod końcówkę dalej do amplitunera i wszystko steruję z amplitunera. Także cd lub bluray też podłączony do amplitunera

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Jackins napisał:

A na czym dokładnie polega różnica między arc a earc? 

ARC weszło do użytku w okolicy roku 2011 jak dobrze pamiętam. eARC w okolicy 2019.

Natomiast technicznie najlepiej zobrazuje to tabelka która pokaże różnicę techniczne.

Aby skorzystać z eARC musisz mieć również TV który to obsługuje.

Tyle teorii w praktyce jest różnie ponieważ producentom telewizorów całkowicie nie zależy aby działało to z amplitunerami. Zwyczajowo odpowiadają byś kupił ich sprzęt czyli soundbara.

Do czego jest Ci potrzebne ARC, aby odtwarzać dźwięk Dolby Digital Plus i zakodowany w nim Dolby Atmos. Tego nie da się zrobić po kablu optycznym.

Do czego jest Ci potrzebne eARC, aby odtwarzać dźwięki HD które do telewizora dostarczysz np z konsoli albo dekodera telewizyjnego albo blu-ray.

Wtedy podpinasz wszystko do TV zamiast do Amplitunera ale jak zauważyłem wcześniej to może nie działać albo przestanie działać wraz z kolejną aktualizacją oprogramowania telewizora.

 

 

hdmi-earc-comparison-chart-arrow.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Butler napisał:

servlet.FileDownload?file=0155F000007dQy

Czy do earc musi być specjalny kabel bo ja mam WIREWORLD Chroma 7 HDMI 

6 minut temu, lolekdrugi napisał:

ARC weszło do użytku w okolicy roku 2011 jak dobrze pamiętam. eARC w okolicy 2019.

Natomiast technicznie najlepiej zobrazuje to tabelka która pokaże różnicę techniczne.

Aby skorzystać z eARC musisz mieć również TV który to obsługuje.

Tyle teorii w praktyce jest różnie ponieważ producentom telewizorów całkowicie nie zależy aby działało to z amplitunerami. Zwyczajowo odpowiadają byś kupił ich sprzęt czyli soundbara.

Do czego jest Ci potrzebne ARC, aby odtwarzać dźwięk Dolby Digital Plus i zakodowany w nim Dolby Atmos. Tego nie da się zrobić po kablu optycznym.

Do czego jest Ci potrzebne eARC, aby odtwarzać dźwięki HD które do telewizora dostarczysz np z konsoli albo dekodera telewizyjnego albo blu-ray.

Wtedy podpinasz wszystko do TV zamiast do Amplitunera ale jak zauważyłem wcześniej to może nie działać albo przestanie działać wraz z kolejną aktualizacją oprogramowania telewizora.

 

 

hdmi-earc-comparison-chart-arrow.jpg

Na chwilę obecną korzystam z arc. Bardzo się przydaje do filmów z netflixa i puszczania muzy z you tuba. A na arc pójdzie Dolby atmos z netflixa? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, lolekdrugi napisał:

ARC weszło do użytku w okolicy roku 2011 jak dobrze pamiętam. eARC w okolicy 2019.

Natomiast technicznie najlepiej zobrazuje to tabelka która pokaże różnicę techniczne.

Aby skorzystać z eARC musisz mieć również TV który to obsługuje.

Tyle teorii w praktyce jest różnie ponieważ producentom telewizorów całkowicie nie zależy aby działało to z amplitunerami. Zwyczajowo odpowiadają byś kupił ich sprzęt czyli soundbara.

Do czego jest Ci potrzebne ARC, aby odtwarzać dźwięk Dolby Digital Plus i zakodowany w nim Dolby Atmos. Tego nie da się zrobić po kablu optycznym.

Do czego jest Ci potrzebne eARC, aby odtwarzać dźwięki HD które do telewizora dostarczysz np z konsoli albo dekodera telewizyjnego albo blu-ray.

Wtedy podpinasz wszystko do TV zamiast do Amplitunera ale jak zauważyłem wcześniej to może nie działać albo przestanie działać wraz z kolejną aktualizacją oprogramowania telewizora.

 

 

hdmi-earc-comparison-chart-arrow.jpg

Po co podpinać cały sprzęt do tv jak to zadanie należy do amplitunerów to tu powinny wchodzić wszystkie sygnały i wychodzić na tv. Bynajmniej tak mi się wydaje jest prosciej

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinno podłączać jak piszesz - wszystko pod amplituner. Ale jeśli TV jest bezpośrednim źródłem wysokiej jakości treści to już musisz mieć lepszy kanał zwrotny do amplitunera. Serwisy streamingowe, aplikacje odtwarzające filmy po sieci np. KODI z domowego NAS itp. Ponadto często konsole podłącza się bezpośrednio pod TV z powodu problemów amplitunerów z 4K przy 120Hz (bądź 8K 60Hz). Tylko najnowsze modele to obsługują a wiele z nich wymaga dodatkowo akcji serwisowej. 

 

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Jackins napisał:

A na arc pójdzie Dolby atmos z netflixa? 

tak

8 minut temu, Jackins napisał:

o co podpinać cały sprzęt do tv jak to zadanie należy do amplitunerów to tu powinny wchodzić wszystkie sygnały i wychodzić na tv. Bynajmniej tak mi się wydaje jest prosciej

zgadzam się ale jak masz amplituner z obsługa eARC ale bez obsługi 4k@120Hz i masz konsolę która obsługuje 4k@120Hz to wtedy podpinasz ją do TV i korzystasz z takiego sygnału a amplituner dostaje info po eARC.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Butler napisał:

Powinno podłączać jak piszesz - wszystko pod amplituner. Ale jeśli TV jest bezpośrednim źródłem wysokiej jakości treści to już musisz mieć lepszy kanał zwrotny do amplitunera. Serwisy streamingowe, aplikacje odtwarzające filmy po sieci np. KODI z domowego NAS itp. Ponadto często konsole podłącza się bezpośrednio pod TV z powodu problemów amplitunerów z 4K przy 120Hz (bądź 8K 60Hz). Tylko najnowsze modele to obsługują a wiele z nich wymaga dodatkowo akcji serwisowej. 

 

A ha rozumiem czyli earc przydaje się kiedy mamy gorszy amplituner nie obsługujący nowszych standardów i wtedy podłączamy urządzenia przez tv

Czy dobrze rozumiem? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak amplituner nie ma eARC to też lipa, bo tego dźwięku z TV nie przyjmie, tzn tylko jako zwykłe ARC.

Zostańmy przy tym że eARC jest potrzebne gdy TV (lub jego peryferia) jest źródłem wysokiej jakości treści. To co i jak podłączysz u siebie to już inny temat. Ja mam amplituner z w tylnym narożniku pokoju w szafie rack, a PS5 przy TV więc korzystam z tego kanału zwrotnego. Konsola ponadto jest moim odtwarzaczem płyt BR.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Jackins napisał:

A na czym dokładnie polega różnica między arc a earc? 

Jest szansa że w ogóle tego nie użyjesz. Bardzo duża :)

22 godziny temu, Jackins napisał:

Na chwilę obecną korzystam z arc. Bardzo się przydaje do filmów z netflixa i puszczania muzy z you tuba. A na arc pójdzie Dolby atmos z netflixa? 

Przy tym co używasz nie będzie żadnej różnicy.

21 godzin temu, Jackins napisał:

A ha rozumiem czyli earc przydaje się kiedy mamy gorszy amplituner nie obsługujący nowszych standardów i wtedy podłączamy urządzenia przez tv

Czy dobrze rozumiem? 

nie bardzo. Bo jeśli masz gorszy amplituner nie obsługujący standardów to nie masz tez eARC.

Ogólnie to wprowadzili ale bardzo mało wąskie grono osób to faktycznie uzywa. Taka jest prawda.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, S4Home napisał:

nie bardzo. Bo jeśli masz gorszy amplituner nie obsługujący standardów to nie masz tez eARC.

małe wyjaśnienie.

@Jackins z eARC jest taki problem, że miało być wprowadzone jako HDMI 2.1 jednak ostatecznie nie jest tak gdyż obecnie nie można już analizować funkcji dostarczanych przez HDMI tylko przez pryzmat numerka jak to było kiedyś. Czyli kiedyś jak miałeś HDMI 2.0 to wiedziałeś, że to oznacza HDCP 2.2, obsługę ARC, obsługę 4K itp itd. Teraz masz naklejkę HDMI 2.1 która nie gwarantuje, że dostaniesz wszystkie bonusy takie jak QMS, VRR, QFT i inne. Po prostu zmieniono zasady gry.

Przechodząc jednak do sedna, przed wejściem amplitunerów z obsługa HDMI 2.1 które miały również wspierać te dodatki wymienione wcześniej, pojawiły się amplitunery które obsługiwały eARC ale nie dawały nic więcej. Mało tego, część starszych amplitunerów dostała aktualizację, podrzucam linki na wszelki wypadek. Przydaje się gdy chcesz kupić używany sprzęt:

Yamaha: https://europe.yamaha.com/en/products/contents/audio_visual/musiccast/update_models.html
Denon: https://support-uk.denon.com/app/answers/detail/a_id/6333/~/arc-%2F-earc-compatibility
Marantz: https://support-uk.marantz.com/app/answers/detail/a_id/6334/~/arc-%2F-earc-compatibility
Onkyo: https://www.intl.onkyo.com/whats_new/2018_1001.html
Pioneer (Niestety nie znalazłem info na oficjalnej stronie): https://www.avforums.com/news/pioneer-and-onkyo-announce-earc-and-mqa-updates.15429/

W załączeniu pdfy z linków powyższych gdyby strony zniknęły.

Tutaj wyjaśnienie zamieszania: https://www.audioholics.com/audio-video-cables/hdmi-2.1-1

 

@Jackins jeżeli naprawdę chcesz zmienić amplituner na nowszy to jedynie pozostaje Ci Onkyo TX-NR6100 w wersji na rynek europejski aby mieć PRE-OUT. Cena sklepowa to 4300,- ale może się uda zbić trochę? Inna kwestia czy chcesz zmienić Denona na Onkyo ale o tym już chyba pisałem.

 

yamaha_earc_list.pdf denon_eARC COMPATIBILITY.pdf marantz_eARC COMPATIBILITY.pdf onkyo_earc.pdf pioneer_erac_list_avforums.pdf

Edytowano przez lolekdrugi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, lolekdrugi napisał:

małe wyjaśnienie.

@Jackins z eARC jest taki problem, że miało być wprowadzone jako HDMI 2.1 jednak ostatecznie nie jest tak gdyż obecnie nie można już analizować funkcji dostarczanych przez HDMI tylko przez pryzmat numerka jak to było kiedyś. Czyli kiedyś jak miałeś HDMI 2.0 to wiedziałeś, że to oznacza HDCP 2.2, obsługę ARC, obsługę 4K itp itd. Teraz masz naklejkę HDMI 2.1 która nie gwarantuje, że dostaniesz wszystkie bonusy takie jak QMS, VRR, QFT i inne. Po prostu zmieniono zasady gry.

Przechodząc jednak do sedna, przed wejściem amplitunerów z obsługa HDMI 2.1 które miały również wspierać te dodatki wymienione wcześniej, pojawiły się amplitunery które obsługiwały eARC ale nie dawały nic więcej. Mało tego, część starszych amplitunerów dostała aktualizację, podrzucam linki na wszelki wypadek. Przydaje się gdy chcesz kupić używany sprzęt:

Yamaha: https://europe.yamaha.com/en/products/contents/audio_visual/musiccast/update_models.html
Denon: https://support-uk.denon.com/app/answers/detail/a_id/6333/~/arc-%2F-earc-compatibility
Marantz: https://support-uk.marantz.com/app/answers/detail/a_id/6334/~/arc-%2F-earc-compatibility
Onkyo: https://www.intl.onkyo.com/whats_new/2018_1001.html
Pioneer (Niestety nie znalazłem info na oficjalnej stronie): https://www.avforums.com/news/pioneer-and-onkyo-announce-earc-and-mqa-updates.15429/

W załączeniu pdfy z linków powyższych gdyby strony zniknęły.

Tutaj wyjaśnienie zamieszania: https://www.audioholics.com/audio-video-cables/hdmi-2.1-1

 

@Jackins jeżeli naprawdę chcesz zmienić amplituner na nowszy to jedynie pozostaje Ci Onkyo TX-NR6100 w wersji na rynek europejski aby mieć PRE-OUT. Cena sklepowa to 4300,- ale może się uda zbić trochę? Inna kwestia czy chcesz zmienić Denona na Onkyo ale o tym już chyba pisałem.

 

yamaha_earc_list.pdf 33 kB · 1 download denon_eARC COMPATIBILITY.pdf 14 kB · 0 downloads marantz_eARC COMPATIBILITY.pdf 14 kB · 0 downloads onkyo_earc.pdf 68 kB · 0 downloads pioneer_erac_list_avforums.pdf 340 kB · 0 downloads

Myślałem żeby zmienić denon na yamahe. Sporo osób poleca ten sprzęt do Dali. Chciałem też sprawdzić jak to zabrzmi na innym amplitunerze niż denon

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 15.03.2022 o 09:31, Jackins napisał:

Zależy mi na końcówce mocy 

Urządzenie bez zbędnych opcji do kontrolowania charakteru brzmienia. Podłączam głośniki pod końcówkę dalej do amplitunera i wszystko steruję z amplitunera. Także cd lub bluray też podłączony do amplitunera

Nie uzyskasz wtedy dobrego brzmienia, jedyne co poprawisz to MOC w stereo

Brzmienie nadal będzie kreowane przez przedwzmacniacz w amplitunerze.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Heathen napisał:

Nie uzyskasz wtedy dobrego brzmienia

Mam konfigurację amplitunera z końcówka mocy. Odczuwalnie, po wsłuchaniu lepiej to brzmi, różnica nieporównywalnie większa niż próby zmiany kabli a dla niektórych to one zmieniają diametralnie odbiór.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To musi zabrzmieć inaczej bo głośniki nagle dostają dużo większą moc, końcówki są wydajniejsze prądowo -przebieg charakterystyki inny- różnice słychać

Jednak nadal przedwzmacniacz z amplitunera jest wąskim gardłem, dlatego należę do tej grupy userów która będzie polecała oddzielny system do stereo

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też uważam że zewnętrzy wzmacniacz z trybem końcówki dla kina domowego to lepsza opcja dla melomana. Ale nie zgodzę się że po dołożeniu zewnętrznej końcówki mocy do amplitunera nie uzyskamy dobrego/lepszego brzmienia. Uzyskamy. Nie tyle co w integrze, ale uzyskamy. Osobiście bardziej sobie cenię minimalizm i prostotę obsługi względem zabawy z oddzielnym wzmacniaczem i przełączaniem w nim źródeł. Dodatkowy pilot, kolejne ustawienia do zapamiętania, a sam tego sprzętu nie obsługuję w domu. Syn ma wejść do jaskini, włączyć TV, amplituner i grać na PS5 a nie zastanawiać się którym pilotem przełączyć źródło bo z przodu nic nie gra ponieważ wcześniej jego siostra słuchała sobie muzyki. To wszystko są subiektywne wybory i wcale nie oczywiste dla każdego.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...